Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Morion

Citizen Chronomaster CTQ57-0953 vs Grand Seiko Sbgf021

Recommended Posts

Chciałem wam przybliżyć i porównać dwa wyżej wymienione zegarki HEQ/HAQ, które zakupiłem w tamtym roku. Na wstępie napiszę kilka słów w których przybliżę wam co skłoniło mnie do zakupu tych zegarków. Pierwotne założenie było takie, żeby kupić bardzo dobrze wykończony zegarek na bransolecie. Jako, że lubię japońską stylistykę to wybór musiał paść na któregoś producenta z KKW. Cichym marzeniem od zawsze był zegarek z logiem GS smile3.gif których stylistyka trafia w mój gust. Chciałem, żeby zegar nie był za bardzo elegancki taki bardziej codzienny. Potem doszło kryterium, żeby zegarek był kwarcowy ponieważ chciałem mieć jakiś „porządny” bezobsługowy zegarek. HAQ nie było priorytetem bo czy zegarek ma odchyłkę miesięczną na poziomie kilkunastu sekund czy sekundy to jest mi wszystko jedno. Priorytetem było jakość i wykonanie czasomierza. W pierwszej kolejności robiłem przymiarki do Citizena z najnowszym kwarcowym mechanizmem zasilanym światłem A010 na 30 kamieniach!!! Stylistyka odpowiednia i dodatkowo w cenie zegarka 10 lat gwarancji i dwa darmowe przeglądy w tym okresie. Wszystko wyglądało ładnie tylko, że zegarek musiał być zarejestrowany na kupującego z Japonii. Higuchi z tego co podpytywałem bierze to na siebie lecz nie wiadomo jak długo jeszcze pozostanie on, że tak się wyrażę w branży. Dochodzi też niedogodność odsyłania zegarka do KKW na wyżej wspomniane przeglądy. Z jednej strony mamy doskonałe rozwiązanie bo o zegarek nie trzeba się martwić gdyż serwis obejmuje również kompletne odnowienie wizualne zegarka. To z drugiej nie wiadomo czy nasz pośrednik w zakupie z czasem się nie wycofa i nasza gwarancja przepadnie. Postanowiłem jednak poszukać coś na mechanizmie A660, który posiada zasilanie bateryjne i w razie padnięcia akumulatorka można łatwo i tanio wymienić baterię, bez odsyłania zegarka do Japonii. Trafił się piękny używany Citizen Chronomaster dodatkowo w wersji tytanowej z utwardzaniem Duratect i w dobrych pieniądzach więc nie było co się zastanawiać długo smile3.gif Zegarek bardzo mi się spodobał ale o tym później, jednak dalej gdzieś z tyłu głowy była chęć posiadania Grand Seiko. Tu znowu udało się znaleźć używanego GS w bardzo dobrym stanie niestety w tych pieniądzach nie na nowszym werku 9F ale to też ma swoje plusy. Tak oto stałem się posiadaczem tych dwóch zegarków. 

cc025_zpsbb4f5359.jpg

gs003_zps7eabb64f.jpg

Tyle tytułem wstępu teraz będą suche dane a następnie wrażenia ogólne: 

CITIZEN CTQ57-0953 

Koperta: Tytan + Duratect
Bransoleta: Tytan + Duratect
Szkło: Szafir z podwójnym ar
Mechanizm: A660 17 kamieni +/- 5 s rok
Wymiary: 37,9mm/44,6mm/9,4mm
WR: 10 bar


GRAND SEIKO SBGF021 

Koperta: Stal Nierdzewna
Bransoleta: Stal Nierdzewna
Szkło: Szafir z ar od dołu
Mechanizm: 8J56B 7 kamieni +/- 10 s rok
Wymiary: 38,5mm/44mm/9,2mm
WR: 20 bar 


Zegarki prezentują się w moim mniemaniu fantastycznie. Wykonanie widać, że stoi na bardzo wysokim poziomie. Z racji rozmiaru bardzo dobrze leżą na moim 17 centymetrowym nadgarstku. Citizen z racji tego że jest tytanowy sprawia wrażenie bardzo lekkiego aż można zapomnieć że się ma zegarek na nadgarstku. GSa czuć bardziej na przegubie chociaż to dalej lekki zegarek. Osobiście chyba waga Seiko mi bardziej odpowiada. Nie jestem zwolennikiem ciężkich zegarków ale wolę gdy choć trochę coś tam czuje że mam na nadgarstku smile3.gif 

Koperta w obu zegarkach jest bardzo ładna. W Citizenie jest ona mniej „udekorowana” niż w Seiko. Uszy są bardzo drobno szczotkowane od góry natomiast luneta i boki koperty są polerowane. Tutaj muszę zaznaczyć, że nigdy nie widziałem tak dobrze wypolerowanego tytanu, wygląda on jak normalna stal i dopóki nie weźmie się zegarka do ręki to można się założyć że to stalowa koperta. Utwardzony tytan też świetnie się spisuje jak na 5 letni zegarek. Bransoleta trzyma się bardzo dobrze, oczywiście drobne ryski można znaleźć szczególnie na polerowanych powierzchniach ale jest ich kilkaset procent mniej niż w zegarku ze stali. W Gsie mamy więcej szczotkowanych elementów. Zaczynając od bezela na którym szczotka jest nałożona po okręgu, szczotkowane są też uszy od góry oraz pasy po boku koperty. Szczotkowania jak to w Seiko stoją na bardzo wysokim poziomie są one głębsze i bardziej „zamaszyste” niż w Citizenie. Jednak to co przyciąga wzrok w Seiko to są moim zdaniem polerowania. Sama luneta jest wypolerowana na zewnętrznej krawędzi oraz jest cienki pasek polerki między nią a szkiełkiem. Przy szerokim szczotkowanym bezelu te polerki powodują bardzo fajny efekt. Polerowane po części są też boki koperty i osłona koronki od góry. Dekle w obydwóch zegarkach to też przyzwoita robota. Jeden i drugi zegarek posiada na nim wypukły symbol. W przypadku Chronomastera jest to orzeł a w przypadku Seiko jest to lew stojący na dwóch łapach. Logo Citizena średnio mi się podoba jeżeli chodzi o sam wzór, tak naprawdę do do tej pory nie wiem czy to na 100% orzeł smile3.gif 

cc018_zpsb39e66d9.jpg

gs012_zps92295f4b.jpg 
gs014_zps6d2212d5.jpg 
cc011_zps3761453e.jpg 

Koronka sygnowana i zakręcana jest tylko w Seiko, zresztą ma on wr na poziomie 200m. Citizen natomiast nie posiada żadnej sygnatury na koronce ale z tego co widziałem najnowsze modele też tak mają. Wydaję mi się, że jest to kwestia zamierzona wynikająca z braku jakiegoś loga , bo przecież orzeł nie wejdzie na koronkę i napis Chronomaster też się nie zmieści. Nie zmienia to faktu, że Citizen w swojej najwyższej serii mógłby koronki czymś sygnować. W przypadku Seiko symbol GS jest zawsze. 


Bransoleta w Seiko jest dość zwykła. Trzy elementowe ogniwa szczotkowane, polerowane na rantach i z boku. Do regulacji służą ogniwa duże i małe w jednym i drugim zegarku. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu dopasowałem długość obu bransolet. Ciekawe jest to, że w Gsie zastosowano normalne standardowe piny do łączenia ogniw, nawet nie te „japońskie” z tulejkami. Ja natomiast myślałem, że wszystkie Gsy mają łączone ogniwa na śrubki. Citizenowa bransoleta to mistrzostwo jak dla mnie. Pięciolementowe ogniwa łączone na piny z tulejkami w dużej mierze szczotkowane i jako smaczek wąziutkie polerowane elementy wzdłuż bransolety i polerowane raty ogniw. Bardzo to ładnie wygląda moim zdaniem i co ważne nie błyszczy się za bardzo. W obu zegarkach na zapięciu jest wypukły napis wsadzony jakby w wycięcie w zapięciu. Nie trzeba dodawać, że zapięcie zachowuje się idealnie dobrze trzyma. Muszę jeszcze dodać że maskownice są pełne i świetnie spasowane z kopertą. Nic nie lata i nie ma prześwitów. Chyba jeszcze nie widziałem tak dobrze spasowanych endlinków. 


gs23_zps73af07c7.jpg 
cc005_zps5e9f6a08.jpg 
cc006_zpsc01bad02.jpg 


 


Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Share this post


Link to post
Share on other sites

C.D.

Tarcza, wskazówki i indeksy w jednym i drugim zegarku to chyba najmocniejsze punkty. Zawsze kiedy spoglądam na nie uśmiech pojawia mi się na twarzy ale po kolei. Chronomaster ma świetny antyrefleks ciut tylko ustępujący temu z Damasko jednak to może wynikać z większego kontrastu między wskazówkami i tarczą w Damasko przez co wydwał się on ciut czytelniejszy. Citizen natomiast „kosi” Damasko twardością ar, który jak wiemy też był utwardzany i jest o wiele wiele razy mniej podatny na zabrudzenia i palcowanie. Powłoka antyzabrudzeniowa w Citku robi ogromną robotę. W Gsie szafir jest lekko wypukły a anty refleks jest tylko od dołu co daje dobrą kombinacje jeżeli chodzi o czytelność jednak Citizen wygrywa tutaj ze swoimi bajerami smile3.gif Wskazówki w Citku są grube całe na połysk lecz posiadają ścięcia po bokach i na czubku od góry, bardzo dobra robota. Ścięcia działają jak lustro i czasami potrafią odbić coś ciemnego gdy górna warstwa się błyszczy tworzy to fajny efekt. Indeksy posiadają podobne właściwości, grube fajnie pościnane i całe wypolerowane. Gra świateł na nich również robi robotę. W Seiko wskazówki są bardziej płaskie i najprawdopodobniej jest to kwestia mechanizmu o czym później. Ładne dwuspadkowe z białą kreską wzdłuż. Indeksy natomiast nie tak wysokie jak w Chronomasterze są matowane od góry i polerowane na skosach. Jeden i drugi zegarek ma naniesioną lume na indeksach i wskazówkach. W Citizenie jest ona mocniejsza ale to może zależeć od wieku zegarka. Seiko jest starsze. Tarcze natomiast wykonane są w różnych technikach. Citizen ma podwójnie szczotkowaną tarczę, która zależnie od światła zmienia kolor od prawie białego po szampański. Napis Citizen jest ładnie naniesiony oraz napis Chronomaster też jest lekko wypukły. Ciekawym elementem są drobniutkie indeksy minutowe które są również wypukłe i naniesione na tarcze a nie nadrukowane. Wyglądają jak takie drobne skrawki metalu. Seiko posiada na tarczy fakturę pledu czy czegoś podobnego, który widać pod odpowiednim kątem i też stanowi fajny smaczek. Normalnie tarcza wygląda jak czarna jednak pod światło widać fakturę w kolorze czekolady. Napis Seiko jest oczywiście nałożony tak samo jak napis GS, na którym standardowo każda z liter trochę inaczej odbija światło i jest to zamierzony efekt w większośći Gsów. 

cc002_zps9459e394.jpg 
cc020_zps1f5ae045.jpg

gs028_zps80d81013.jpg
gs017_zps82ad1f7f.jpg 
gs022_zpsf5f37d9e.jpg Mechanizmy. Tutaj przechodzimy do dość kontrowersyjnej kwestii gdyż są to zegarki kwarcowe a ceną nie ustępują droższym zegarkom automatycznym. Decydując się na kwarcowy zegarek w takiej cenie poczytałem trochę o produkcji Heq i już nigdy nie patrzyłem tak samo na te zegarki jak wcześniej. Zaczynając od hodowania ogromnych kryształów kwarców poprzez ręczne składanie, wyśrubowane normy i długowieczność. Tak tak kwarce też potrafią być długowieczne. Stwierdziłem, że to świetne rozwiązanie. Zegarek jest odporniejszy, długowieczny i bezobsługowy, czego chcieć więcej. Teraz przejdę do charakterystyki mechanizmów. 

A660 Citizena to teoretycznie najdokładniejszy mechanizm zasilany baterią jaki istnieje. Nie słyszałem o dokładniejszym ale aż takim specem nie jestem. Posiada on wszystko co może mieć kwarcowy trzywskazówkowy zegarek. Odchyłkę roczną na poziomie 5 sekund, niezależną wskazówkę godzinową, stop sekundę, szybką zmianę daty, perpetual i wskaźnik rozładowania baterii. Z wyżej wymienionych funkcji strasznie polubiłem niezależną wskazówkę godzinową, przestawianie strefy czasowej albo zmiana czasu odbywa się szybko i bez zatrzymywania zegarka, co przy takich odchyłkach rocznych ma sens. Muszę też wspomnieć, że mechanizm Citizena mimo tego że kwarcowy posiada 17 kamieni tyle co prosty automat! Bateria starcza mu na 5 lat co też jest fajnym osiągnięciem. Zmiana daty odbywa się kilka czy kilkanaście sekund po północy i trwa około 1 sekundy. Egzemplarz mojego zegarka pochodzi z roku 2010 i niestety muszę napisać, że nie trzyma wyznaczonych kryteriów odchyłki. O ile się nie mylę to wartość 5 sekund na rok są gwarantowane przy 12 godzinnym noszeniu dziennie. Nosiłem dość dużo ten zegarek ale były też długie okresy kiedy sobie leżał grzecznie w pudełku. Przez ostatnie 9 miesięcy średnia odchyłka wyszła mi jakieś 3,8 sekundy na miesiąc! Jest ona bardzo stała bo zawsze wychodzi tyle samo niezależnie czy zegarek leży miesiąc w skrzynce czy jest noszony. Można by go było wysłać na regulacje do Japonii jednak w ogóle nie mam ciśnień jeżeli chodzi o odchyłkę. Tak jak pisałem wcześniej bardziej mi chodziło o jakość wykonania i wykończenie zegarka. 

CitizenSSA660HMovementCropped1.jpg 

8J56B Seiko z tego co się dogrzebałem to jest to druga wersja tego mechanizmu. 8J56A różnił się tym od wersji B, że posiadała mniejszą ilość kamieni czyli 5 a nie 7 jak u mnie. W jaki sposób to wpływa na mechanizm, nie mam pojęcia. Roczna odchyłka tego werku wynosi 10 s i to już przy 8 godzinach dziennie noszenia. Natomiast nie nosząc go codziennie odchyłka nie powinna przekroczyć 2 s na miesiąc i tak jest w moim przypadku. Przez ostatnie 9 miesięcy zegarek osiągnął dokładność rzędu 1,78s na miesiąc. I to całkiem nieźle jak na około 10 letni zegarek! Dodać należy, że jakiś czas temu odezwał się wskaźnik wyczerpania baterii i wskazówka sekundowa zaczęła przeskakiwać co 2 sekundy. Bateria została niedawno wymieniona na nową i może dzięki temu osiągnie jeszcze lepszą dokładność. Mechanizm tego Grand Seiko jest pod niektórymi względami gorszy od nowszego mechanizmu 9FXX jakie Seiko dzisiaj stosuje. W nowszym zastosowano silnik wykonujący dwa szybkie kroki na sekundę dzięki temu może on przesuwać większe i cięższe wskazówki. Niestety przez to spadła wydajność baterii do 3 lat i został on wykastrowany z funkcji niezależnej wskazówki godzinowej czego kompletnie nie rozumiem. Moim zdaniem to jedna z fajniejszych komplikacji. Co z tego, że mamy dokładność rzędu 10s na rok jak i tak musimy zegarek zatrzymać dwa razy w roku. W nowym mechanizmie data zmienia się w ułamku sekundy w 8J56 trwa to około godziny. Data zaczyna przesuwać się koło 23 a kończy prawie idealnie o 24. Ustawianie daty odbywa się też troszkę nietypowo gdyż przy użyciu niezależnej wskazówki godzinowej. Kręci się nią obroty po tarczy aż do uzyskania odpowiedniej daty co trwa trochę dłużej ale potem na dobrą sprawę musimy ją tylko korygować w przypadku krótszych miesięcy ponieważ zegarek nie posiada wiecznego kalendarza. Nie jest to też duży problem bo wszystko odbywa się bez zatrzymywania zegarka i przy takiej odchyłce rocznej mamy cały rok prawie idealny czas. W kwestii wizualnej 8J nie jest tak ładny ja 9F. Posiada on zdejmowaną osłonkę pod którą się kryje dość przyzwoity wizualnie werk jak na kwarca oczywiście. Jednak do 9F mu brakuje. 

grandseiko8j56-8020-9.jpg 
grandseiko8j56-8020-2-16.jpg 

Obydwa mechanizmy mają idealne zgranie się wskazówki sekundowej z indeksami oraz pozostałych wskazówek względem siebie. Wskazówka minutowa wykonuje ruch przy każdym „tyknięciu” sekundnika czyli 60 razy na minutę. Nie tak jak w innych werkach co 5 czy 10 sekund jak np. w Oceanusach i Attesach. 

Końcowe rozkminy. 
Jeden i drugi zegarek spełniają moje oczekiwania. Natomiast ciężko jest je trochę ze sobą porównać bo jeden jest technologicznie wypasiony (ar dwustronny, tytan, duratect, pertual etc) i jest najwyżej pozycjonowany model z linii bateryjnych The Citizen. Co za tym idzie jest on bardzo drogi. Obecna cena ze strony Citizena to 280 000 jenów. Fakt że w tej cenie mamy 10 letnią gwarancje o której wspomniałem na wstępie i jest to świetne rozwiązanie dla mieszkańca Japonii. Drugi natomiast gdy był produkowany to dogrzebałem się, że był wyceniany na ok 180 000 jenów. Jest to cena o ok jedną trzecią niższa i co za tym idzie dostajemy o jedną trzecią mniej „bajerów” smile3.gif . Oznacza to, że zegarki są podobnie skalkulowane względem siebie, jednak ja trzymając oba w ręku jednocześnie minimalnie bardziej skłaniałbym się w kierunku Seiko i nie potrafię tego racjonalnie wytłumaczyć smile3.gif Po prostu wydaje mi się że GS daje mi ciut więcej radości ale naprawdę minimalnie więcej mosking.gif Citizen jest troszkę bardziej elegancki i dostojniejszy w porównaniu do Gsa. Troszkę bardziej mi pasuje jak to gdzieś określiłem ta toolowość tego modelu Grand Seiko tj. luma, szeroka szczotkowana luneta, zakręcana koronka, 200m wr. Te dwa zegarki moim zdaniem dość dobrze się uzupełniają jeden jest ciut bardziej elegancki drugi bardziej codzienny. Cieszę się, że mam oba! 

Ps. Dodam jeszcze, bo mi się przypomniało, że Citizen ma rozstaw 20mm w uszach natomiast GS 19mm. 

Dzięki za przeczytanie tych wypocin! 

Edited by Morion

Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wspaniałe zegarki, prawdziwie uniwersalne. Dokładne, wystarczająco wodoodporne, wstrząsy im nie straszne, czytelne w nocy, a na pasku pasują do garnituru.

 

Opis bardzo sympatyczny  - widać, że bardzo je lubisz i masz dużą wiedzę na temat mechanizmów HAQ.

Szkoda, że kolega Sergserg już nie zagląda na forum.

 

Czy mógłbyś porównać jakość i długość świecenia luminovy w tych zegarkach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki, bardzo miło się czytało :) Ja też od jakiegoś czasu myślę o GS z elektrycznym serduchem. 

 

edit. I znowu mnie naszło na GS  :wub:  Może ktoś gdzieś coś o SBGX063 LUB SBGX65  :ph34r:

Edited by dawid82

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za miłe słowo. Nigdy chyba nie wysmażyłem czegoś tak długiego na forum :)

 

Czy mógłbyś porównać jakość i długość świecenia luminovy w tych zegarkach?

 

Citizen świeci lepiej, wrzucę zaraz fotkę. Jednak nurki to nie są i w Citizenie kiedyś męczyłem się rano żeby odczytać godzinę, ledwo co było widać.

 

Edit: fotka

cc031_zps7d1797ea.jpg

 

Ile kosztuje taki używany GS ?

Jak szukałem prawie rok temu to na Wusie w zależności od stanu chodziły od 1000-1200$, Waldek u nas nie pamiętam za ile sprzedawał swojego 3,5k? Był też u nas w idealnym stanie za ponad 5k.  

Edited by Morion

Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Graty super watchy no i fajna recka

Nie wiedziałem że citek daję taką gwarancję no ale jak widać odbija się to na cenie

Myślałem żeby GSa kupić ale wzięło mnie na divery i jakoś zeszło na dalszy plan , sam mam kilka HEQów i to jest coś co Japończycy na prawdę potrafią produkować

 

Pozdr.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za zdjęcie, bardzo ładnie to wygląda.

Przy okazji gratuluję umiejętności, naprawdę dobrze wyeksponowałeś detale - widać, że umiesz się posługiwać aparatem.

Edited by Stierlitz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka 10 letnia gwarancja to kapitalna sprawa dla Japończyka. Mamy dwa darmowe przeglądy z odnowieniem zegarka. Wystarczy raz dobrze zainwestować i minimum 10 lat spokoju. Tutaj fotki zegarka, które ktoś wrzucał przed odnowieniem i po odnowieniu:

 

picture.JPG

picture.JPG

 

Dodatkowo Citizen gwarantuje trzymanie części do modeli objętych gwarancją ale już nieprodukowanych.

 

Ja jeszcze dorzucę linki do galerii które kiedyś popełniłem żeby nie przyklejać tutaj tych wszystkich fotek:

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/103473-grand-seiko-sbgf021/

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/103476-citizen-chronomaster-ctq57-0953/ 

Edited by Morion

Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swietna recenzja, zegarki mniod :).

 

Zdjecia rewelacja, dawaj wiecej, z przyjemnoscia sie oglada i czyta.


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dobry tekst .

Widać pasję jaką masz do tego tematu .

Zegarki rownież rewelacyjne chociaż nieczęsto spotykane u nas .

Gratuluję.


Deus Dona Me Vi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta odnowiona bransa wygląda jak by dali nową - rewelka

Ciekawe ile kosztuje taki serwis w Citizenie

Jak dobrze pamiętam to ostatnio facet na WUSie sprzedał Seiko landmaster i pisał że serwis kompletny w seiko ok 25 tyś yenów wyszedł - tylko to automat więc trochę inna bajka jak za HEQa

 

Pozdr

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cyba Maru123 podawał kiedyś ceny serwisu GS. Najtańszy był kwarcowy, potem automaty i najdroższe Hi-Beaty i Spring Drive. Tylko, że o ile się nie mylę podstawowy serwis w Seiko nie obejmuje odnowienia koperty i bransolety przynajmniej w przypadku kwarcowych modeli. Trzeba to chyba dodatkowo zaznaczyć.


Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znalazłem w necie coś takiego jeśli chodzi o seiko Japan

 

http://forums.watchuseek.com/f21/seiko-japan-service-cost-regular-gs-834708-post6105768.html

 

Ciekawe ile by kosztował serwis mojej Mariny bo to niby "normal" watch a w środku GS , ale pewnie jak w E-rank - nie ma jeszcze tragedii

 

Pozdr

Edited by lukaspl21

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratuluję popełnionego tekstu. Czytałem jednym tchem. Tak niewiele jest obecnie informacji o kwarcach. Rzeczywiście szkoda SergSerg-a. Potrafił zarazić do HEQ. Mnie zaraził Oceanusami.


Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, bardzo mi było trzeba opisów takich cudeniek, i to jeszcze takich opisów :)

 

Szkoda że to tak rzadko spotykane modele, zwłaszcza Chronomaster mi się podoba mimo wielkiego sentymentu do Seiko. Chętnie bym kupił coś takiego ale nigdzie nie widziałem używanych.

I nawet GS ma lumę, a w tej linii to niestety rzadkość.

Edited by Bugs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze raz dziękuję za miłe słowa. Nie sądziłem, że będzie taki pozytywny odzew na recenzję zegarków kwarcowych :)


Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobra robota, fajnie się czytało...

ceny serwisu nie są aż takim wielkim problemem,

większym będzie wysłanie tego z użyciem agencji celnej, jakieś ~190zł

całość procedur i opłat, może skutecznie zniechęcić...

Edited by Burns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetna recenzja, z której poza doskonałymi opisami zegarków można wyczytać równie dużo o pasji do zegarków ich właściciela :) . Zdjęcia również niesamowite. Takie recenzjach mogą przekonać do kwarców nawet najbardziej ortodoksyjnych wielbicieli szlachetniejszych mechanizmów ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetna robota. Którego częściej zakładasz :) ?

Myślę, że 55 do 45 dla Gsa :)

 

kawał dobrej roboty 

Dzięki :)


Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyłączam się do zachwytów, lekko napisane.

 

Rozważałeś innego GSa w podobnej cenie (czy w ogóle są jakieś interesujące)?

Pamiętasz gdzie czytałeś o hodowaniu kwarcu?

Edited by hugo012

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tej cenie to tylko Gsy na tym samym werku 8j56. W większości są bardziej eleganckie ten mi bardziej pasował bo ma lume i tak jak pisałem jest bardziej toolowy. Eleganckiego mam Citizena i jeszcze King Seiko oraz Lord Matica więc nie chciałem czegoś kolejnego w tej stylistyce.

 

 

Pamiętasz gdzie czytałeś o hodowaniu kwarcu?

Np tu: http://www.watchesbysjx.com/2013/05/in-depth-seiko-9f-quartz-movements.html


Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.