Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

erzlot

Roczniak GB -zawieszenie górne

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem roczniaka GB nr 2,3xx mln (1920 rok), bardzo brudny- chociaż werk zupełnie nieruszany.

Brakuje wszystkich elementów włosa a szubienica jest typu pokazanego przez  kol. kumite w poście #1950. Włos, widełki i dolna

zawieszka to nie problem, ale górna zawieszka jest zupełnie inna i ma te "widełki" do ustawiania.

U Horolovara tego nie widzę - można prosić o radę co do zakupu tego elementu?

Skusiłem się na ładny cyferblat. Dziwne, że nie ma logo, tylko numer. Za kilka dni dodam fotki, ale

na razie się moczy.

Udało mi się wkleić to foto -chodzi o górny blok z widełkamipost-57894-0-10274400-1430770496_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ebay USA kolega Kangur ma,numer aukcj  121217683218

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, faktycznie ma to. Kupowałem już u niego osłonę włosa do GB, ale zapomniałem. Trochę drogo, ale chyba nic innego nie znajdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na górny blok z Australii i w międzyczasie doprowadzam GB do porządku. Zważyłem jego wahadło kulowe - wg Passmoora powinno mieć 425g a ono ma tylko 180g - ale brakuje połowy półkul ołowianych- będę chyba musiał coś odlewać, ale może ktoś z Kolegów już się tym parał i ma formę lub odlane kule/półkule? Proszę o ewent. kontakt na priv.

Zważyłem też wahadło dyskowe w GB, który mam ponad rok na dobrym chodzie i waży ono 375g (a więc też nie 425g).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam jeszcze na elementy zawieszenia , ale mogę już pokazać mojego nowego GB. Nie ma logo, ale nie ma wątpliwości, że to Becker. Osłona włosa jest w komplecie.

W przyszłym roku będzie miał 100-lecie.post-57894-0-25094100-1431172480_thumb.jpgpost-57894-0-89384400-1431172519_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c.d.post-57894-0-53087300-1431172591_thumb.jpgpost-57894-0-52705100-1431172610_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i mordkapost-57894-0-33823200-1431172684_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajny, fajny. Ciekawy model.

A jeśli o wahadło chodzi, to najoględniej mówiąc- nigdy jeszcze takiego przy GB nie widziałem  :unsure:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem (Passmoore, Terwilliger) i nie znalazłem. Natomiast miało ciężar tylko 180 g, bo w kulach miało tylko połowę (tzn półkule) ołowiu - wyglądało, jakby ktoś brzeszczotem przepiłował kule na pół.. Odlałem drugie półkule (z wędkarskich ciężarków) i masa wzrosła do prawie 300 g. Passmoore podaje, że wahadło ma 425 g. Zobaczę, jak będzie kręcił.

Może kolega Dziadek coś dopowie. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale to nie jest wzór używany przez GB, niezależnie od ciężaru... Sprzedawca przywiesił na sztukę. Uruchomić pewnie się uda i na tym. A potem trzeba cierpliwie poszukać właściwego wzorem. Koledzy kiedyś pisali o kulowych GB, pokazywali zdjęcia, było kilka odmian nieznacznie się różniących. Znajdź i poczytaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej pokazany roczniak został wyprodukowany na przełomie roku 1915/1916.

Pod koniec 1915r. Becker wprowadził do seryjnej produkcji pierwszą wersję wahadła kulkowego z małym toczonym kapturkiem i montował wahadła kulkowe prawie do wszystkich roczniaków z dużymi tarczami i do takich jak Twój również.

Więc moim zdaniem, w Twoim roczniaku powinna być na 90% pierwsza wersja wahadła kulkowego, taka jak ta.

 

post-28411-0-46106500-1431197210.jpg

 

Pierwsza wersja wyprodukowana pod koniec 1915r miała mały kapturek który był toczony.

W póżniejszych latach kapturek był tłoczony.

 

post-28411-0-45751800-1431197233.jpg

 

I na 10% wahadło zwykłe talerzowe takie jak to. 

 

post-28411-0-54958800-1431197316_thumb.jpg

post-28411-0-52834000-1431197339.jpg

post-28411-0-68575000-1431197356.jpg

 

To wahadło które masz obecnie zamontowane w tym roczniaku, nie jest od tego zegara na 100% i nie wyprodukowała tego wahadła fabryka Beckera.

To wahadło które masz obecnie zamontowane to prawdopodobnie JUF, lub jakiś inny "wynalazek".

Tak ogólnie to bardzo ładny zegar.

Jak Ci się kiedyś trafi wahadło kulkowe lub talerzowe od Beckera, to kup i będziesz miał piękny komplecik.

A do tego wahadła co masz trzeba szukać innego roczniaka, tylko wcześniej trzeba zidentyfikować producenta tego wahadła.

 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za jak zawsze cenne rady. Będę szukał, a nuż się trafi, życie jest jak pudełko czekoladek (pamiętacie skąd to?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Run, run...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawieś na białym piórku dwie krewetki i ... będzie biegł  :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yes, yes - You are right. Nie tylko na clockach się znacie. Brawo! :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam jedno kulkowe Beckera wczesne ( bez krzyżaka ) ponad potrzeby, ale by być pewnym muszę sprawdzić  ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy znajdziesz to przyślij proszę fotkę na priva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wachadlo w tym GB jest od Komy-jak wypakuje zegary to zrobie zdjecie zegara z tym wahadlem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że nie ma żadnych sygnatur? Może mieć po lewej stronie zębaty owal z literami BHA, może słabo nabity? Gdyby rzeczywiście nic nie było, to ciekawostka. W katalogu z roku 1912 ten model (No. 498) ma wahadło dyskowe, w roku 1917 mógł mieć też 4-kulkowe. W latach dwudziestych ten model roczniaka został zastąpiony przez No. 503.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dziadek, można prosić o foto tego wahadła na 90%, bo rysuje się szansa, ale jest chyba niekompletne (dół)post-57894-0-78605500-1431266678_thumb.jpg

 

 

 

 

Obejrzałem dokładnie, nie ma żadnej sygnatury (ani pod tarczą, ani wewnątrz werku) -jakiś mutant musikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo!!

 

post-28411-0-15094300-1431272893_thumb.jpg

post-28411-0-92044900-1431272900_thumb.jpg

post-28411-0-78731500-1431272930.jpg


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fibo-Szukałem, widziałem,dziękuję za pomoc. Ale na zdjęciu Kol. Dziadka w wahadle na 90% widać jakby coś wchodziło w te otwory u dołu w dźwigniach (tak

mi się przynajmniej wydawało). Teraz nie mam wątpliwości.

Kol. Dziadek-dziękuję za pomoc i jak zawsze wyczerpujące info. W roczniakach jesteś moim guru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam jedno kulkowe Beckera wczesne ( bez krzyżaka ) ponad potrzeby, ale by być pewnym muszę sprawdzić  ;)

Zrobiłeś mi apetyt i co, znalazłeś? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.