Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Angelo

Wedkarstwo-moja pasja

Rekomendowane odpowiedzi

Przegrubienie o 1 dziesiątą  mimo zduszenia ? hehe czyli wg twojej opinii plecionka np 0.19 ma grubość min 0.30 a praktycznie 0.35  :D

chyba musisz kupić lepsze urządzenie pomiarowe :P

co do wytrzymałości przy tej samej grubości plecionka ma min 2x wiekszą wytrzymałość i nie przekonasz mnie 

dobra żyłka 0.30 ma na węźle ok 10kg a plecionka o tej samej średnicy ok 30kg i się nie rozciąga dzieki temu  masz pewniejsze zacięcie 

zwłaszcza na wiekszej odległosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrubienie o 1 dziesiątą  mimo zduszenia ? hehe czyli wg twojej opinii plecionka np 0.19 ma grubość min 0.30 a praktycznie 0.35  :D

chyba musisz kupić lepsze urządzenie pomiarowe :P

Sprawdź jak możesz swoje Power Pro, ono przy pomiarach było w czołówce przegrubionych, a moje urządzenia pomiarowe są jedne z lepszych, używam je na co dzień w pracy do profesjonalnych pomiarów. Potem możemy podyskutować.

 

co do wytrzymałości przy tej samej grubości plecionka ma min 2x wiekszą wytrzymałość i nie przekonasz mnie 

dobra żyłka 0.30 ma na węźle ok 10kg a plecionka o tej samej średnicy ok 30kg i się nie rozciąga dzieki temu  masz pewniejsze zacięcie 

zwłaszcza na wiekszej odległosci

Co do większej wytrzymałości plecionki do 2x to się zgodzę, ale podawane często 4x to bajki. Ja wiem że dla karpiarza ta większa odległość to świętość, ale moim zdaniem na tej większej odległości to nawet sztywność plecionki to za mało, ;) a przy normalnych odległościach, to oczywiście, że np. przy łowieniu sandacza szybkość reakcji zestawu na podcięcie ma kapitalne znaczenie więc zdecydowanie plecionka, ale ryby o mniejszych wymaganiach i słabszych otworach gębowych to znowu lepiej żyłka, tak jak już pisałem, każdy musi wiedzieć sam co mu lepiej pasuje.

Dodam dla większej jasności, że wielkość przegrubienia jest tez zależna od grubości plecionki, im mniejsza średnica tym mniejsze przegrubienie, jedynie procentowo jest to takie same dla każdej średnicy.

A podsumuje tak, trzymanie się tylko plecionek bo wytrzymalsze jest tak samo mądre jak używanie tylko żyłek, bo całe życie używałem i było dobrze. :D


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby mi zapłacili, tez bym taki test potrafił zrobić, ja w pisane nie wierzę od czasu jak na płocie było napisane d**a chciałem pogłaskać i mi drzazga w palec weszła, dlatego wolę chodzić z suwmiarka do sklepu i gwarantuje, że w rodzinie nie mam producenta żyłek. Marketing...


Berkley np. nie ma średnicy bo to prostokątna taśma itd itp.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Berkley np. nie ma średnicy bo to prostokątna taśma itd itp.

Dziwne używam nanofila i jest okrągły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne używam nanofila i jest okrągły

Dziwne, nie wymieniłeś tej plecionki wśród tych, które używasz, a to że plecionki Berkley to taśmy jest faktem znanym ogólnie często dyskutowanym na rożnych forach, nawet gdzieś sam producent eis do tego przyznał, nie chce mi się szukać. Nanofila nie miałem, ale producent pisze, że to ani plecionka ani żyłka, czyli co? Nie miałem tej plecionki, bo wszyscy mnie znani użytkownicy na nią narzekają, że podana wytrzymałość jest chyba z kosmosu, że się strzępi itp., Te plecionki Barkleya co testowałem, również ta wymieniona w Twoim linku, były płaskie, wystarczy się im przyjrzeć przez szkło powiększające.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam ,że ogladasz małe średnice 

popatrz na takie 0.19 wzwyż 

bo faktycznie 90% pleciek cienkich jest płaskich

Ja mam nanofila na stelli nie narzekam kilka metrówek już wyjąłem używana dwa  sezony głównie Szwecja i jeziora nic sie nie strzępi koloru nie zmienia

po prostu zapomniałem ,że go mam 

Opinie użytkowników to w bajki wkładam wejdź na forum jerkbait i tam co plecionka to 50 różnych opinii

na razie na te na które łowie nie narzekam

a teraz zopatrzyłem sie w kilka kitajskich i tez sa niezłe  /Kastking/

i jest lepsza od osławionej PP 

i sa tanie 6 baksów za 300m

Po  za tym wszyscy teraz wydziwiaja w du...ch sie poprzewracało :P  kiedys jak na gorzowska 0.50 na sumy używałem to mi ciężarek do brzegu przyciągała :lol:  :lol:  :lol:  i sie  łowiło a teraz za gruba za cienka a to kolor taki a ten nie taki , a ta płaska a ta półpłaska /zalezy jak ktos przydepnie :P /

nikomu nie dogodzi :)

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Jestem realistą - PP faktyczna średnica 0,23 wytrzymałość 9 kg, Rapala TB faktyczna średnica 0,15 wytrzymałość 8,6 kg, wybieram ta drugą, łowie w zasadzie ryby maks. 5 kg (wyjątki tylko potwierdzają regułę) najczesciej 1 do 3 kg, potrafię przy pomocy umiejętności wyciągnąć czasami rybę dwa razy cięższą nic wytrzymałość sprzętu, po co mi takie plecionki o wytrzymałości 20 kg?

 

Dla ciekawostki załączam akurat znalezione zapiski z pomiarów średnicy plecionek PP wykonane mikroskopem pomiarowym jakieś 8 lat temu:

0.25mm faktycznie - na pudełku 0.10mm - Plecionka PowerPro
0.25mm faktycznie - na pudełku 0.127mm - PowerPro 8LB

0.40mm faktycznie - na pudełku 0.27mm - PowerPro 30LB

 

Plecionki suche lekko naciągnięte.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sa jakies podróby, jutro zrobie foty porównawcze plecionka 0.4 to  już lina nawet na mojej focie to widać bo ta na shimano calcuta jest taka nawinieta /cast/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do fotki dołącz żyłkę 0,4, wtedy będziesz miał porównanie.

Od tamtych czasów wiele się zmieniło, ale i tak nie trafiłem jeszcze na plecionki,które by były nie przegrubione, a byle jakich nie kupuje.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dołącze nawet cieńsze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa  markowe plecionki 0.19 to PP plus 0.20 chinol nawet on trzyma wymiar jak widać, jakoś to co na focie kompletnie nie zgodne z tym co piszesz , przypuszczam ,że na 99% w sklepie gdzie mierzyłeś były podróbki albo twój przyrząd pomiarowy jest do niczego

fota jaka jest taka jest bo z fona nie mam w aparacie obiektywu makro nie mam żyłki 0.40 mam same 0.20 ,0.25 i 0.28 cieńsze mam w pudle ale pudło zostawiłem na działce , to sa obciete resztki plecionek ze szpulek

15dkrd4.jpg

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbawiłeś mnie.  :D   Nie wiem gdzie Tu tu widzisz na tym zdjeciu jakieś faktyczne wymiary, nie mówiąc już o tym, po czym tu niby poznałeś, że plecionki nie są przegrubione? Połóż żyłkę żyłkę 0, 25 koło plecionki 0,25 i sobie porównaj, obok plecionki 0,40 połóż żyłkę 0,40 i porównaj, wtedy coś tam będzie widać, a najlepiej weź pomierz suwmiarką, bo różnice 0,10 mm pomierzyć na oko nie jest łatwo.

 

Nie zaopatruje się w sprzęt w sklepach, które by naraziły swoja reputację sprzedażą podróbek. Wprawdzie z rokiem na rok jest z plecionkami coraz lepiej (nowe technologie), ale pomimo, że w tym roku plecionek jeszcze nie kupowałem, założę się o każde pieniądze, że pójdę jutro do sklepu z suwmiarką i każda plecionka będzie przegrubiona, a przegrabienia w okolicy 0,10 mm nie będą jakimś wyjątkiem. Jeżeli chcesz ze mną poważnie na ten temat podyskutować, musisz swoje pojecie oprzeć również na pomiarach. Jest to niezwykle proste, kładziemy plecionkarkę wzdłuż ramion suwmiarki(nie tak jak zazwyczaj w poprzek) i ściskamy delikatnie tak, żeby nie wypadła, wtedy pomiar jest jak najbardziej bliski rzeczywistemu. Twoje przypuszczenia przeciwko moim pomiarom nie są dla mnie w żaden sposób miarodajne,  Masz oczywiście prawo tkwić w błędzie, ale nie przeciwstawiaj poglądów faktom bo to jest tylko zabawne.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa twoje fakty , zapisz sie na forum jerkbaita i zacznij tam opisywać swoje pomiary zobaczymy co Ci odpisza a jak nie chcesz sie rejestrować to poczytaj tematy o plecionkach ludzie robia tam i pomiary i testy na wytrzymałość

Dla udowodnienia tego , że tkwisz w błędzie nie bede kupował elektronicznego przyrządu pomiarowego

suwmiarka w przypadku plecionki jest wg mnie nie miarodajna

zapoznaj sie np z tym http://www.fishing-test.pl/

http://www.wedkarstwotv.pl/wedkarstwotv/1252-pogromcy-kitow-plecionki?catid=2%3Afelietony

prowadza je koledzy z w/w forum i kitów nie opisuja

zgodzę sie ,że plecionki sa deko przegrubione ale nie 150% to już jest bzdura taka plecionka nie opuściła by fabryki

a firma która ja produkowała by zbankrutowała

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij do wiadomości ogólnie znany fakt, że na opakowaniach sprzętu znajduje się marketing, a nie rzetelne informacje, firmy zwyczajnie zatajają pewne sprawy, a w przypadku gdy coś jest trudno sprawdzić zwyczajnie kłamią i to dotyczy nie tylko plecionek, ale każdego sprzętu. Byłem w firmie Jakson w moim mieście, rozmawiałem ze sprzedawcą firmowego sklepu na temat średnic plecionek, stwierdził on, że tak naprawdę plecionka to jest splot i dlatego nie może posiadać średnicy, a na pytanie dlaczego w takim razie podają na pudełkach średnice, odpowiedział: bo klient tego oczekuje. Dla mnie to było wszystko na ten temat.

Obracasz kota ogonem, ja suwmiarkę mam i to nie jedną, więc Ty możesz kupi sobie suwmiarkę tylko w celu udowodnienia sobie. Na dodatek w sklepach wędkarskich bywa często (w każdym razie w Poznaniu), że sprzedawca ma suwmiarkę na wyposażeniu i jak poprosisz to pożyczy.

Z tym 150% to dramatyzujesz, ale przegrabienia nawet teraz po latach takie mniejsze nie są tak nieistotne dla wytrzymałości jak się Tobie wydaje.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak aby skończyć te dywagacje , nie ma znaczenia dla wędkarza grubość plecionki ,czy żyłki ważna jest tylko realna wytrzymałość na węźle

i to tyle w temacie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak aby skończyć te dywagacje , nie ma znaczenia dla wędkarza grubość plecionki ,czy żyłki ważna jest tylko realna wytrzymałość na węźle

i to tyle w temacie 

Taa... Ja wiem, że karpiarze to elita i trudno im zauważył z wysokości, że są także inni wędkarze, którzy preferują bardziej finezyjne wędkarstwo. :) 

Dla mnie i wielu mnie podobnym średnica plecionki ma znaczeniu, a wytrzymałość mniejsze bo i tak ma za duże do potrzeb, to oczywiście tak w większości przypadków, bo wyjątki sa np. przy kompletowaniu sprzętu do łowienia suma mam podobnie jak napisałeś powyżej.

Oczywiście takie zboczone sprawdzanie średnicy przy pomocy suwmiarki, to stosuje bardzo niewielu, ale ja nie lubię jak mnie ktoś robi w konia, gdy potrzebuje plecionkę 0, 08 ... to nie chcę kupować 0,12 albo i grubszej.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty masz jakąś fobie z tym karpiowaniem ? ja łowię na wiele metod /oprócz tyczki/

ostatnio karpie łowie na feedera i używam żyłki Team Daiwa 0.28 

karpiówki leżą w szafie bo pseudo wędkarze których jest 99% wytłukli wszystkie większe karpie

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łowisz na wiele metod, ale karpiarz wychodzi z Ciebie przy każdej metodzie, dla mnie do feedera wystarcza 0,20.  Nie obraź się czasem bo to żarty, każdy ma prawo łowic tak jak chce, dla mnie karpiarze to też wędkarze i mam wielu sympatycznych kolegów preferujących takie łowienie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Wiśle żyłka 0.28 na feedera to optimum łowie na ciężkie federy 3.9m Tem Daiwa do 150gr i stosuje koszyki 60-80gr ,żyłka 0.20 była by za cienka

na pikerach mam 0.14 i 0.16 na odległościówkach 0.18 i 0.16

żyłki zmieniam zależnie od typu łowiska

Na kołowrotkach karpiowych mam plecione 0.27 bo łowie na 200-250 m i żyłka sie nie nadaje

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój "najcięższy" feeder to Colmic 3,60 m do 80 g. koszyki stosuje tak na maksa 80g (z zanętą) czasem jest trochę za lekki na Wartę, która miejscami ma spory uciąg, ale nie muszę wszędzie łowić, a zawsze znajdę sobie jakieś odpowiednie miejsce.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale popłynęliście Panowie z dyskusją, może ja dodam swoje doświadczenie jakie nowicjusza.

Około trzech tygodni temu kupiłem i żyłkę i plecionkę do feederka

 

IMG_20160705_191052678.jpg

IMG_20160705_191154536.jpg

 

Moje wrażenia sa takie

Ściąganie zestawu z plecionką to jakaś porażka dźwięk jaki wydobywa sie z przelotek aż boli w uszy, rzuty też są bliższe niż na kiju z żyłką.

Być może sprzedawca wcisnął mi jakieś badziewie ale na plecionkę za 90zl to ja sie nie zdecyduje :)  podobno tą którą mi polecił to jak to określił średnia półka i wcale nie jest zła, po waszej dyskusji przyjrzałem się jej i faktycznie ona nie jest okrągła wiec to chyba jakiś badziew :(

Edytowane przez ptaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistral Shiro to chyba jedna ze słabszych jakosciowo plecionek na rynku :P  do śmietnika :D

choć ma dobry stosunek jakosci adekwatny  do ceny

chyba najgłosniejsza jakia do tej pory widziałem

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tego tyle na rynku na jakich producentów patrzeć w granicach 40zl za szpulę?

Powoli mi sie kończy $$$ przeznaczona na wędkowanie :) przed chwilą kupiłem trochę błystek effzetta i przy okazji patrzyłem na ceny plecionek i chyba wyjdzie że zostają mi jednak do wyboru tylko żyłki.

 

A tak przy okazji kiedyś stosowało sie przypony z wolframu ale teraz to chyba można z plecionki zrobić ona tak szybko nie zostanie np przez szczupaka przecięta, zgadza sie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nadaje sie plecionka na przypon na szczupłego , kup sobie przypon stalowy  dragona i tyle taki 35 cm i z 12 kg wytrzymałości

wolfram to szajs strasznie sie skręca /ja przypony robię sam/

jaki cw ma twoja wędka ? i jakiej masy masz przynęty ?

http://forum.wedkuje.pl/post/mistrall-shiro/835456

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.