Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
MasterMind

Wybór nowego automatu do 2000zł - Poradnik

Recommended Posts

Wybór nowego automatu do 2000zł – Zestawienie dla nowicjuszy (i nie tylko)

– Lista aktualna na 13.02.2018 – Autor będzie się starał co jakiś czas ją uzupełniać/aktualizować o nowsze propozycje.

 

Drogi zegarkowy nowicjuszu, zakładam, że przeczytałeś już "Zakazany" przewodnik dla nowicjuszy, więc jesteś przygotowany na bardziej merytoryczne podejście do tematu.

 

Jeżeli nie znasz podstaw konstrukcji zegarków i nie wiesz na co patrzeć przy zakupie zegarka, poniżej znajduje się krótkie wprowadzenie (spoiler), które zaczerpnąłem z tego tematu.

 

 

 

 

Tekst autorstwa użytkownika Thom.

 

Na początek proponuję krótkie zapoznanie z Piramidą prestiżu: KLIK

Piramida Prestiżu to opracowanie, które w pewien sposób określa rangę firmy produkującej zegarek, zapewne w miarę rozwoju fascynacji zegarkowej zauważysz, że opracowanie to nie jest wolne od wad i paradoksów. Na ten moment najważniejsze jest to, abyś zauważył, iż dokonujesz wyboru w dolnych obszarach Piramidy prestiżu - to daje Ci pewien pogląd u jakich producentów możesz szukać swojego nowego zegarka.

Następnie proponuję zapoznać się z różnicami mechanizmów w jakie wyposażony będzie Twój nowy zegarek. Niedawno na forum przewinął się wątek nowego posiadacza świetnego, markowego zegarka za grube tysiące złotych, który nie potrafił zaakceptować i zrozumieć dlaczego jego zegarek spieszy 3 sekundy na dobę. Aby nie powtórzyć jego błędu, zapoznaj się z różnicami między zegarkami: kwarcowymi, automatycznymi i mechanicznymi za pomocą wyszukiwarki.

Sprowadzając jednak tą kwestię po sporego uogólnienia można powiedzieć, że: 
1/ Zegarki kwarcowe (na baterię) charakteryzują się największą dokładnością wskazania czasu. [są również bardziej odporne na wstrząsy od zegarków mechanicznych, ze względu na mniej skomplikowaną/delikatną budowę mechanizmu kwarcowego - przyp. red].
2/ Zegarki mechaniczne/automatyczne uznawane są za najbardziej prestiżowe, charakteryzują się mniejszą dokładnością niż zegarki kwarcowe, jednak ich dokładność jest zazwyczaj wystarczająca dla większości użytkowników. Niedokładności tego typu mechanizmów mogą dochodzić do kilkunastu sekund na dobę (czasem więcej) w zależności od m.in. jakości regulacji, tego jak często zegarek jest noszony lub w jakiej pozycji jest odkładany na 'czas spoczynku'. Trzeba też zaznaczyć, że zegarki tego typu wymagają konserwacji co około 3-4 lata, podczas gdy w zegarku kwarcowym wymieniamy baterię co 5 lat bez konieczności robienia przeglądu.
 

Podsumowując jedyną słuszną drogą w tej cenie jest paradoksalnie mechanik lub automat :) Więcej o tej kwestii - czyli zegarkach z duszą znajdziesz w wielu
wątkach za pomocą wyszukiwarki.

Kolejną niemniej istotną kwestią jest wodoszczelność Twojego zegarka. 

Jedyny sensowny podział w tej kwestii, to: 

1/ 3atm/30m/100ft - wodoszczelność do 3 atmosfer [ATM] 
Odporne na:
- zachlapanie wodą lub deszczem, 
- mycie rąk.

2/ 5atm/50m/165ft - wodoszczelność do 5 atmosfer [ATM] 
Odporne na:
- zachlapanie wodą lub deszczem,
- mycie rąk, 
- pływanie na powierzchni.

3/ 10atm/100m/330ft - wodoszczelność do 10 atmosfer [ATM]
Możliwe wszystko co powyżej oraz pływanie, sporty wodne, nurkowanie swobodne (z rurką) na małych głębokościach.

4/ 20atm/200m/660ft, 30atm/300m/1000ft - wodoszczelność od 20 do 30 atmosfer [ATM] / tego typu zegarki zazwyczaj wyposażone są w zakręcaną (lub specjalnie 
uszczelnianą koronkę), posiadają pierścień obrotowy itp. 
W takim zegarku nie straszne Ci nurkowanie swobodne, nurkowanie z akwalungiem, pływanie w łodzi podwodnej i schodzenie na głębokości takie, że ho ho i 
jeszcze trochę.

Wywody na temat budowy i charakterystycznych cech zegarka można mnożyć w nieskończoność. Ostatnimi kwestiami jakie warto tutaj zaznaczyć to szkiełko zegarka i materiał z jakiego wykonana jest koperta. 

Dwa najszerzej spotykane rodzaje szkieł zegarka, to szafirowe i mineralne. Jedną z wielu dyskusji na ten temat możesz przeczytać tutaj: KLIK
Ogólna tendencja jest taka, że szafirowe szkło rysuje się mniej od mineralnego. Jeśli masz możliwość wyboru interesującego Cię modelu z szafirem lub 
minerałem, polecam szkło szafirowe, jeśli nie - proponuję zapomnieć o temacie i wybrać zegarek ze szkłem mineralnym.W obszarze cenowym w jakim się poruszamy mamy wybór między kopertą wykonaną ze stali lub tytanu. Na forum pojawiały się dyskusje odnośnie starzenia tytanu - które po pewnym czasie zostały obalone, a potem znów podniesione :)  Aby zakończyć temat należałoby wykonać rozciągnięty w czasie test i jednoznacznie określić jak bardzo tytan "dziadzieje" lub nie. Nie chcąc rozwijać tych teorii zaznaczam jedynie, że zegarek wykonany z tytanu jest lżejszy od stalowego, a stal moim zdaniem prezentuje się 'ładniej'. Podsumowując - nie podejmuję się określić w czym stal jest lepsza od tytanu lub odwrotnie - osobiście wybieram to co bardziej mi się podoba.

 

 

Poniżej znajduje się aktualne zestawienie popularnych zegarków automatycznych do 2000zł.

 

ZEGARKI KLASYCZNE

 

WYBRANY POPULARNY KLASYK DO 1000zł

 

- ORIENT BAMBINO -  

 

W przedziale do 1000zł najczęściej polecanym na forum (nowym) automatycznym zegarkiem klasycznym (z naciskiem na "garniturowy") wydaje się być Orient z serii Bambino. Główne zalety Bambino to duży wybór w granicach tego modelu ze względu na szeroką paletę kolorystyczną (stalowe/złocone koperty; jasne/ciemne tarcze). Dodatkowo warto wspomnieć o jakości wykonania oferowanej przez Orient, własny mechanizm (Orient in-house cal. 48743) z dobrą precyzja chodu. Klasyczny wygląd zegarka jest dopełniony przez zaokrąglone szkło (mineralne – niestety w tej cenie nie można jeszcze liczyć na zaokrąglony szafir). Jedyny minus dla niektórych użytkowników może stanowić stosunkowo duża średnica koperty (40,5mm) jak na zegarek garniturowy, oraz nietypowy rozstaw uszu (21mm).

 

- CITIZEN NJ2166

 

Zegarek wyjątkowo atrakcyjny w tak niskim przedziale cenowym. Główną zaletą jest połączenie klasycznego wyglądu (rzymskie indeksy) z bardziej sportowym/casualowym typem paska skóra+cordura (dostępne też wersje na bransolecie). Kolejną niezaprzeczalną zaletą jest szafirowe szkło, oraz sprawdzony mechanizm Miyota 8210 (tutaj może być traktowany jako mechanizm in-house, bo Miyota należy przecież do Citizen Group :) ), który błyskawicznie się nakręca i ma przyzwoitą rezerwę chodu. Od siebie mogę dodać, że jako właściciel tego modelu (nie jedyny na tym forum) jestem z niego bardzo zadowolony. Zegarek obecnie do dostania głównie zagranicą z łatwością poniżej 1000 zł, czasem widywany na Allegro.

 

INNE ZEGARKI OD 1000 DO ~2000zł

 

W tym przedziale cenowym na forum prym wiodą głównie propozycje od szwajcarskich firm pozycjonowanych jako luksusowy „entry level” (np. Tissot, Certina) oraz kontrpropozycje ze strony japońskiego Orienta i Seiko (czasem też Citizena).

 

- TISSOT LE LOCLE -

 

Ze względu na dobry stosunek jakości do ceny (jak za zegarek szwajcarski) oraz klasyczny wygląd, Tissot Le Locle jest naturalnym wyborem dla każdego, kto poszukuje szwajcarskiego zegarka garniturowego w tej cenie. Le Locle ma szafirowe szkło, znany i sprawdzony mechanizm ETA 2824-2 (z bardzo ciekawie zdobionym deklem – czymś co jest rzadko spotykane na tym pułapie cenowym) i elegancką tarczę z rzymskimi indeksami. Jedyny mankament to znów rzadki rozstaw uszu, dla pasków 19mm. Cenowo jednak jeden z najbardziej przystępnych szwajcarskich automatów.

 

- TISSOT VISODATE -

 

Ramię w ramię z Le Locle idzie model Visodate (przeważnie trochę droższy). Nie ma tak ciekawie rozwiązanego dekla, ale za to założono w nim wypukłe szafirowe szkło (coś rzadko spotykanego na tym pułapie cenowym). Mechanizm podobny (przyrodni brat ETA 2824-2, ETA 2836-2), ładnie wyeksponowany i złocony wahnik. Zegarek stosunkowo duży (wizualnie większy od Le Locle) wyglądem wzorowany na zegarkach vintage z lat 60tych. Od Le Locle wyróżnia go także starsze logo Tissot (wg. Mnie o wiele ładniejsze niż to stosowane obecnie) i  bardziej przejrzysta tarcza, oraz podwójny datownik błyskawicznie zmieniający datę (natychmiastowy przeskok, a nie powolna zmiana). Przewagą Visodate’a jest normalny rozstaw uszu (20mm, przez co łatwo dobrać pasek lub mesh)oraz fakt, że nadal jest mniej „oklepany” niż Le Locle i przez swój wygląd, wydaje się mieć bardziej uniwersalne zastosowanie, czy to na co dzień, czy na specjalne okazje.

 

- CERTINA DS-1 -  

 

Certina DS-1 obecnie wykracza poza budżet 2000zł i jest dostępna raczej w okolicy 2300zł. Warto jednak o niej wspomnieć w tym zestawieniu, ponieważ jest głównym przeciwnikiem w tej „kategorii wagowej” jeżeli chodzi o zegarki szwajcarskie. DS-1 oferuje ponadczasowy, uniwersalny wygląd, częściowo elegancki, częściowo sportowy, dlatego może z powodzeniem służyć jako zegarek do codziennego użytku. W cenie otrzymujemy szafirowe szkło z antyrefleksem, sprawdzony mechanizm ETA2824-2 i wodoszczelność 10BAR. Zegarek zdecydowanie warty rozważenia, gdy chcemy mieć szwajcara na każdą okazję. Tańszą alternatywą od Certiny, jest np. model DS Podium Automatic lub Caimano Gent Automatic w cenie ok. 1600zł.

 

- ATLANTIC WORLDMASTER

 

Propozycja dla ludzi ceniących firmę Atlantic głównie ze względu na sentyment do tej marki. Można odnieść wrażenie, że modele Worldmastera to w Polsce dla wielu nadal klasyka gatunku (jeżeli chodzi o zegarki garniturowe). Obecnie wśród miłośników zegarków nowe modele Atlantica cieszą się jako takim uznaniem, ale propozycji tej nie należy lekceważyć. W cenie ok. 2000zł (na dany moment) otrzymać można np. model Worldmaster Art. Deco, nawiązujący do tradycyjnej linii Atlantica. W cenie otrzymujemy klasyczny wygląd, mechanizm o manualnym naciągu ETA2804-2 i markę kojarzoną jeszcze z czasów PRLu, a także wszechobecną na wystawach we wszystkich galeriach handlowych w Polsce.

 

- ORIENT STAR CLASSIC (SERIA SEL0500xxx i inne) - 

 

Wkraczamy wreszcie w świat japońskiej perfekcji. Dla mało obeznanych z tematem przypominam, że japońskie zegarki automatyczne, w szczególności te od Orienta i Seiko, mogą śmiało konkurować w zasadzie na każdym „normalnym” pułapie cenowym ze szwajcarami (w „nienormalnym” też – patrz Grand Seiko) Orient Star to lepsza półka od „zwykłego” Orienta. Zegarki cieszą się opinią bardzo dokładnych i dobrze wykonanych, oferujących bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Orient Star z serii SEL0500xxx to idealny przeciwnik dla eleganckich i prostych szwajcarów, swoisty kolejny krok w ewolucji Orienta Bambino. W cenie oscylującej koło 2000zł (przy sprowadzeniu z Japonii często w okolicy 1600zł), w przypadku modeli SEL0500xxx otrzymujemy bardzo elegancki zegarek w stylu retro na mechanizmie Orient Cal. 40N52, który przeważnie już przy fabrycznych ustawieniach („prosto z pudełka”) ma bardzo małe odchyłki dobowe (jak na automat, w dodatku w tej cenie). Zaletą i jednoczesną wadą tego modelu jest półokrągłe szkiełko. Kształt jest ciekawy i dopełniający całość, niestety w tym modelu mówimy o szkiełku mineralnym, a nie szafirowym (jak np. w Tissot Visodate). Jednak traktując go jak zegarek garniturowy, nie powinien być narażony na poważne uszkodzenia. Tańszą alternatywą dla Orient Starów jest model Curator Orienta, również wyposażony w szafirowe szkło. Droższą alternatywą są modele takie jak SDK05002B0SDA02002W0SDV02003W0, w polskiej dystrybucji osiągające ceny w okolicy 2,5 tyś zł, do sprowadzenia z Japonii za ~2 tyś zł.

 

- SEIKO SARBxxx / SARXxxx / SARGxxx i inne -

 

Modele raczej bardziej opłacalne przy sprowadzeniu do Polski bezpośrednio ze sklepów japońskich (wtedy z łatwością mieszczą się w 2000zł). W momencie w którym to piszę, na fali jest m.in. seria SARB w tym modele takie jak SARB033 /035

Seiko oferuje tu szafirowe szkło, ciekawie wyprofilowaną kopertę (jedna z głównych zalet Seiko z tej serii) i bardzo schludny wygląd tarczy/wskazówek, dzięki czemu zegarek zyskuje na ponadczasowości i zastosowaniu jako EDC (zegarek na co dzień). Całość oparta na solidnym mechanizmie Seiko 6r15 z bardzo dobrą rezerwą chodu (ok.50 godzin!). Niektóre z tych modeli wyglądem zbliżone są (na tyle, na ile to możliwe w tej cenie) do o wiele droższych zegarków Grand Seiko.

 

ZEGARKI W STYLU NUREK (DIVERY)

 

WYBRANY POPULARNY NUREK DO 1000zł

 

- ORIENT RAY/MAKO -

 

Obie wersje są tak do siebie podobne, że omówimy je wspólnie. Orient Mako i Ray oferuje klasyczny wygląd divera (w kilku wersjach kolorystycznych),  niezłą bransoletę, wodoszczelność 200m (z dokręcaną koronką) i solidny mechanizm Orient Cal. 46943. Do szczęścia brakuje tu tylko szafirowego szkła (to da się wstawić przy stosunkowo niewielkim koszcie) oraz stop sekundy. Na przestrzeni lat jakość wykonania Mako/Ray oraz ich przystępna cena uczyniły z tych Orientów modele wręcz kultowe. Dostępne są również w wersji Big

 

- CITIZEN PROMASTER DIVER'S AUTOMATIC - 

 

Obecnie trochę łatwiejszy do dostania zagranicą niż w Polsce, cenowo mieszczący się w kwocie 1000 zł, ten Citizen z WR 200m stanowi propozycje godną rozważenia. Klasyka gatunku.

 

INNE PROPOZYCJE OD 1000zł do ~2000zł

 

- SEIKO Z SERII SKXSKZSRPSNMSBDC -

 

W przedziale tym mieści się cała masa diverów od Seiko (niektóre trudniej dostępne/zyskujące na cenie). Jest ich tyle, że nie sposób się tu o nich wszystkich rozpisać. Generalnie trzeba wiedzieć tylko tyle: w tym przedziale cenowym warto zainteresować się diverami od Seiko – choć brakuje tu szafirowych szkieł. 

 

- SEIKO SKX007 -

 

Seiko SKX007 to klasyka gatunku, zegarek kultowy i must have dla każdego fana marki Seiko. Rozmiar 42mm w tym przypadku wypada całkiem dobrze nawet na mniejszych nadgarstkach, ze względu na małą odległość lug to lug (l2l, czyli długość zegarka mierzona od końców górnych uszu, do dolnych). Zegarek przetestowany przez pokolenia nurków jest typowym toolwatchem, ze świetną lumą, ładnie wyprofilowaną kopertą i solidnym mechanizmem. Jak w większości nurków od Seiko w pakiecie dostajemy szkło Hardlex mniej odporne na zarysowania niż szafirowe, ale za to bardziej wytrzymałe na uderzenia, które typowemu toolwatchowi mogą się przydarzyć w trakcie użytkowania. SKX007 to bardzo często modowany zegarek. Na rynku znajdziecie całą ofertę zamienników bransolet (fabryczna nie jest chwalona za swoją jakość), bezeli i tarcz. Model ten występuje też w mniejszym rozmiarze (36mm). Obecnie przewiduje się że jego dostępność będzie ograniczone, więc warto polować także na używane egzemplarze pojawiające się na tutejszym bazarku.

 

- SEIKO SRP "Turtle" - 

 

Słynny żółw doczekał się ostatnio nowej edycji i szturmem podbija świat miłośników marki. Tak jak w przypadku SKXa średnica tego zegarka (~44mm) nie powinna was przerażać ze względu na małą odległość lug to lug oraz specyficzny kształt koperty. Żółwik różni się od SKXa między innymi tarczą, która dzięki grubo nakładanej lumie na znacznikach godzinowych ma większy efekt trójwymiarowości. Podobnie do SKXa zegarek oferowany jest zarówno na bransolecie (dobrej jakości) jak i gumowych paskach. Bardzo dobrze wygląda też na paskach typu NATO.

 

ORIENT M-FORCE -

 

Zegarek do dostania w okolicy 2000zł z Japonii (często wraz ze sprowadzeniem). Kupując go dostajesz wszystko to co czego brakowało przypadku Orient Mako/Ray, czyli szafirowe szkło i mechanizmy Orienta z serii 40xxx ze stop sekundą. Wodoszczelność to standardowe 20BAR i dokręcana koronka. W niektórych wersjach zegarek ze wskaźnikiem rezerwy chodu. Warto zaznaczyć, że jest większy od Mako/Ray.

 

- DEEP BLUE MASTER 1000 -

 

Za nieco ponad 1000zł dostajemy prawdziwego nurka z wodoszczelnością 300m (30BAR). W komplecie oczywiście zakręcana koronka z zaworem helowym, szafirowe szkło z wewnętrznym antyrefleksem, a wewnątrz sprawdzony mechanizm od Seiko NH35. Uwaga, koperta ma 1,5cm grubości.

 

- DEEP BLUE DIVER PRO 1000 CERAMIC

 

Diver Pro 1000 Ceramic to jeszcze ciekawsza propozycja od Mastera 1000. Obsługiwany przez rewelacyjną Miyotę 9015 (japoński przeciwnik ETA 2824-2), szczyci się wodoszczelnością 1000m(!), indeksami superluminova, szafirowym szkłem z wewnętrznym antyrefleksem i na dokładkę: ceramiczny bezel. Do tego nie sposób nie zauważyć pewnych cech wspólnych z klasycznym designem Submarinera. Czegóż więcej chcieć w cenie ~1500zł?

 

- VOSTOK EUROPE ANCHAR -

 

Bardzo ciekawa propozycja od Vostok Europe. Zegarek o niebanalnym wyglądzie, stosunkowo duży (średnica koperty 48mm). Wewnątrz mechanizm od Seiko NH35A. Wodoszczelność 300m (30BAR), szkło z antyrefleksem i indeksy trigalights. Zegarek dostępny w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej (ze złoceniem PVD włącznie).

 

DIVERY BĘDĄCE „HOŁDEM” DLA ROLEXA SUBMARINERA/GMT

 

Temat jest dosyć grząski, ponieważ niektórzy nie uznają czegoś takiego jak „hołd”, uważając że do bycia podróbką brakuje tu tylko napisu „Rolex” na tarczach wymienionych zegarków. Mimo to, jeżeli nie stać Cię (albo stać, tylko nie uważasz tego za zasadne) na wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych na Rolexa Submarinera, a podoba Ci się ten charakterystyczny styl, na rynku istnieje cała masa dobrych jakościowo zegarków o łudząco podobnym wyglądzie (z pewnymi różnicami, czy to średnicą/wyprofilowaniem koperty, czy niuansami na tarczy, wskazówkach itd.).

W przedziale do ok. 2000zł obecnie w Twoim zasięgu są zegarki „swiss made” m.in. takie jak Steinhart Ocean One okazyjne egzemplarze z oferty Revue Thommen. Warto także przejrzeć ofertę Squale, chociaż tu na razie mamy do czynienia z cenami ponad 2000zł przy sprowadzeniu (czasem do dostania za mniej na forumowym bazarku). W zamian dostajemy jednak jakość wykonania, która według wielu jest najlepsza wśród „hołdowników” (i nie tylko - zachęcam do przeczytania recenzji tego modelu). Jedną z najtańszych opcji jest tutaj oferta zegarków Invicta z serii Pro Diver, opartych na sprawdzonych japońskich mechanizmach.

 

- STEINHART OCEAN ONE -

 

Steinhart to bardzo popularny wybór (nie tylko w Polsce, ale i zagranicą) i solidna marka. W cenie otrzymujemy dobrze wykonany homage z szafirowym szkłem, bezelem na 120 klików (ceramiczny jako opcja), nakładanymi indeksami pokrytymi SuperLuminovą C1 i solidną stalową bransoletą z bezpiecznym zapięciem. Warto tu zaznaczyć, że Ocean One i pozostałe modele wzorowane na Rolexach nie występują w oryginalnym rozmiarze 40mm (poza wczesnymi modelami, które są praktycznie nie do dostania). O1 ma 42mm średnicy i bransoletę o szerokości 22mm. Dodatkowo wyprofilowanie koperty i długość zegarka (tzw. L2L, lug to lug) sprawia, że nie są to zegarki na małe nadgarstki, a z pewnością nie układają się tak dobrze na ręce jak oryginalny Submariner 40mm. Na minus policzyć można także słabą lupkę nad datą, która powiększa o 1,5 raza (vs. Rolex 2,5x) - istnieje jednak możliwość zamówienia zegarka bez lupki. Na forum działa uprzejmy dystrybutor tej marki, który chętnie pomoże wszystkim zainteresowanym zakupem. Polecam!

 

Aktualizacja - ostatnio Steinhart wypuścił także wersję w rozmiarze 39mm. Moim zdaniem jest to jeszcze lepsza propozycja od 42mm ze względu na lepsze proporcje, biorąc pod uwagę dosyć płaski kształt koperty.

 

-TISELL MARINE DIVE -

 

TUTAJ znajduje się obszerna recenzja tego modelu. Tisell to firma z siedzibą w Południowej Korei.Zegarki produkowane przez Tisella według wielu doniesień trzymają zaskakująco dobrą jakość wykonania i to w bardzo przystępnych cenach, biorąc pod uwagę użyte materiały. Dla przykładu podam tu model Tisell Marine Dive który w cenie bliskiej 1000zł ze sprowadzeniem oferuje: rozmiar oryginalnego Rolexa Submarinera (40mm), szafirowe szkło z wewnętrznym antyrefleksem (AR nie ma w Rolexie ;D ) i cyklopem nad okienkiem daty, który rzeczywiście coś powiększa; kopertę i solidną bransoletę w stali 316l; ceramiczny bezel, wodoszczelność 200m; nakładane indeksy na tarczy. Wewnątrz, co chyba najważniejsze, znajduje się japońska Miyota 9015, mechanizm mogący śmiało konkurować ze szwajcarską ETA 2824-2. Podsumowując, Tisell oferuje w cenie 1000zł mniej więcej to, co Davosa Ternos oferuje w cenie 3000zł. W kategorii zegarków imitujących wygląd Rolexa Submarinera, jest to prawdopodobnie najlepsza opcja pod względem stosunku jakość/cena. Taniej, ale przy mniejszym zaufaniu do jakości wykonania, można dostać suba od chińskiego Parnisa - za połowę ceny Tisella. 

 

 

ZEGARKI W STYLU PILOT

 

WYBRANY POPULARNY MODEL DO 1000zł

 

- SEIKO SNZG15J1

 

Wybór może niezbyt oryginalny (z pewnością nie jedyny słuszny, bo konkurencja jest w „pilotach” naprawdę silna), ale w cenie poniżej 1000zł to Seiko (oraz jeszcze tańsza opcja, w postaci Seiko SNK) to przyzwoity, bezpieczny wybór. Zegarek wyposażony w sprawdzony mechanizm japoński Seiko 7s36 oraz szkło mineralne utwardzane typu Hardlex. Zdecydowanie najlepiej wygląda na skórzanym pasku (niefabrycznym)

 

W cenie do 1000zł warto także zainteresować się:

 

- Zegarkami chińskimi, np. Parnis, Tisell (zegarki chińsko-koreańskie) – choć to propozycja dla odważnych, których „made in China” nie odstrasza.

- Zegarkami rosyjskimi, np. Poljot, Moscow Classic, Aeronavigator, Aviator.

- Modelami FER2Axxx Orienta

 

INNE PROPOZYCJE OD 1000zł do ~2000zł

 

- ZEPPELIN LZ127 GRAF ZEPPELIN AUTOMATIK (i inne propozycje z oferty Zeppelina) - 

 

Mamy tutaj do czynienia z Miyotą cal. 821A, tyle że w zegarku „made in Germany” z iście germańską nazwą. Plus dla Zeppelina za ładny, klasyczny wygląd (z równym powodzeniem jako zegarek garniturowy). Minus za brak szafirowego szkła, ale nie każdy zegarek musi je posiadać. Tym bardziej w cenie za nieco ponad 1000zł.

 

- STEINHART B-UHR -

 

Modele 44 i 47 póki co dostępne są w okolicy 2000zł. Zegarki te oferują szwajcarskie mechanizmy w wersji elabore (zdobione) szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, dobrą lumę i ciekawy wybór kolorystyczny (jak na piloty).

 

G. GERLACH RWD-6 (oraz reszta bieżącej oferty, jak P.24, P.50 itd.) -

 

W cenie za nieco ponad 1000zł dostaniesz zegarek z napisem „made In Poland”. Co prawda wewnątrz nie ma jakiegoś polskiego mechanizmu In-house, tylko solidny chiński SeaGull ST2551, ale na osłodę w komplecie dostajemy zakręcaną koronkę, wodoszczelność 100m i szafirowe szkło z antyrefleksem, co w połączeniu z gerlachowymi nawiązaniami do polskiej historii i tradycji daje całkiem interesującą ofertę w niezłej cenie.

 

LACO AACHEN AUTOMATIC (i reszta pilotów od tego producenta) -

 

W okolicy 1400zł dostajemy pilota z szafirowym szkłem, wskazówkami SuperLuminova, WR50m i sprawdzonym japońskim mechanizmem Miyota 821A na 21 kamieniach i solidny, gruby skórzany pasek. Czegóż więcej chcieć od pilota w tej cenie?

 

INNE CIEKAWE PROPOZYCJE DO 2000zł

 

- SEIKO ALPINIST z serii SARB

 

Chociaż zegarki z serii SARB zostały polecone przeze mnie w sekcji zegarków eleganckich, parę modeli z tej serii wyglądem odstaje nieco o klasycznego standardu. Są to m.in. SARB015 (już nie produkowany), SARB059 i SARB017 znane pod nazwą Alpinist. SARB017 sam posiadam, więc mogę co nieco o nim napisać. Alpinist to bardzo niebanalny zegarek (jak na japońskie standardy stylistyczne). Alpinista ma ciekawie wyprofilowaną kopertę, szafirowe szkło, wodoszczelność podchodzącą pod divery (20BAR + dokręcana koronka), ruchomy wewnętrzny bezel, mogący służyć za słoneczny kompas i dokładny mechanizm Seiko 6r15 z 50cio godzinną rezerwą chodu. Największą zaletą SARB017 jest jednak jego zielona tarcza, która w połączeniu ze złoconymi indeksami i ciekawymi wskazówkami daje cieszący oko efekt. Niewątpliwą zaletą z punktu widzenia zbieracza zegarków jest fakt, że Alpinist jest zegarkiem produkowanym wyłącznie na rynek japoński, tak więc jest zegarkiem rzadko spotykanym w Europie (oczywiście oznacza to, że najczęściej trzeba go sprowadzać samodzielnie). Obecnie sprowadzenie SARB017 z któregoś z japońskich sklepów powinno zamknąć się w 2000 zł z VAT i cłem. Jedynym minusem dostrzeganym przeze mnie w tym zegarku, jest słabej jakości fabryczny pasek (sprawia wrażenie sztucznej skóry - można go jednak przerobić przy użyciu zmywacza do paznokci na elegancki mat) oraz brak fabrycznej bransolety - dostępna jest tylko ta od modelu SARB015, który nie jest już produkowany - co oznacza, że albo jej nie znajdziesz, albo zapłacisz krocie.

 

- VOSTOK EUROPE GAZ-14 LIMOUSINE

 

Szukając zegarków do 2000zł warto przyjrzeć się ofercie V.E. - w szczególności jeśli dysponuje się grubszym nadgarstkiem i budżetem raczej bliższym 1500zł. Model GAZ-14 Limousine cenowo mieści się w przedziale do 1500zł, co jest okupione brakiem szafirowego szkła. Jest to stosunkowo duży i gruby zegarek (zarówno wizualnie jak i wymiarowo). W zależności od wersji, zegarek wyposażony jest w rosyjski mechanizm 2426 (Dualtime) albo japoński NH35A od Seiko. Z ciekawostek: "Nowym rozwiązaniem w zegarkach marki Vostok jest użycie gazowych trytowych źródeł światła tak niedużych rozmiarów, że mogą one być umieszczane na wskazówkach i tarczach zegarków naręcznych. Źródła te świecą stu krotnie jaśniej niż inne porównywalne rozwiązania i sprawiają, że nikt nie powinien mieć problemów z odczytaniem godziny w ciemnościach" źródło. Dodatkową zaletą tego modelu jest bardzo szeroki wybór jego wersji, od różnych designów tarczy, po wersje ze złoceniem PVD.

 

DODATEK DLA POSZUKUJĄCYCH ZEGARKÓW AUTOMATYCZNYCH DO 400-500zł

 

Odpowiedź jest prosta – poszukaj używanego automatu w dobrym stanie na formowym dziale Sprzedam (znany jako Bazarek) lub sprawdź ofertę Seiko w modelach Seiko 5, albo automatyczne modele Lorusa. Gdzieś pomiędzy pozycjonowane są też zegarki Pulsar, marki należącej do Seiko. Pulsary przeważnie dostępne są w dużych kopertach (+40mm), a niektóre modele, takie jak Pulsar PU4027X1 oferują klasyczny wygląd (ten akurat podobny do SARB033 od Seiko).

 

Opcją wartą rozpatrzenia jest też zakup zegarka chińskiej produkcji (np. z mechanizmem SeaGull ST25), którego producent nie udaje, że zegarek ma szwajcarski/europejski/amerykański rodowód, dzięki czemu dostaniesz go po przystępnej cenie i prawdopodobnie w niezgorszej jakości wykonania.

 

Last-but-not-least doskonałą ofertą stanowią zegarki Wostok Amfibia, w cenie do 300zł dostajemy solidny rosyjski automat (z duszą) na w pewnym sensie kultowym mechanizmie 2416, z wodoszczelnością 200m i to często na bransolecie. Grzech nie kupić.

 

 

 

DODATEK DLA POSZUKUJĄCYCH ZEGARKÓW KWARCOWYCH DO 400-500zł

 

Jeżeli szukasz zegarków kwarcowych do 500zł, oferta jest na tyle szeroka, że nie sposób tu przytoczyć kilku najlepszych modeli. Wszystko zależy od twoich wymagań i przeznaczenia zegarka (EDC, czyli zegarek na co dzień, czy elegancki, wyjściowy garniturowiec?). 500zł to dla wielu bywalców tego forum granica finansowa, do której „opłaca się” kupować zegarek kwarcowy (poza pewnymi wyjątkami i kwarcami wysokiej klasy, o konkretnym przeznaczeniu). Od 600zł wzwyż usłyszysz często opinię, że czas rozejrzeć się w ofercie zegarków automatycznych.

 

Wracając do kwarców, oferta jak już wspomniałem jest szeroka, więc powinna Ci wystarczyć lista producentów godnych zaufania w tym przedziale cenowym. Prym wiodą tu firmy japońskie, takie jak Seiko i Citizen, ale na pierwszy plan w tej cenie wysuwa się Lorus (należący do grupy Seiko) który jest bardzo przystępny cenowo, dobry jakościowo i oferuje różne ciekawe modele. W cenie do 500zł bardzo szeroką ofertę posiada też Casio (w zasadzie to jego nisza cenowa), które jest równie polecaną opcją.

 

Wśród zegarków ze szwajcarskimi kwarcami w przedziale tym szeroką ofertę posiada Adriatica, która w cenie tej czasem oferuje też szafirowe szkła. W okolicy 600zł załapiesz się też na parę kwarców od Tissot, Atlantic, czy Certiny.

 

Uwaga! Chociaż nikt Ci tego nie zakaże, powinieneś raczej stronić od ofert marek „modowych” Emporio Armani, Michaelów Korsów itp. ponieważ oferują one słabą/przeciętną jakość w zawyżonej cenie. W "grupie-raczej-nie-polecanej" czasem wymieniany jest także Fossil, czy Timex ze względu na nijakość wykonania, ze wskazaniem na „chińskość” ich produkcji, w negatywnym tego słowa znaczeniu.

 

Zdecydowanie odradza się kupna zegarków typu Gino Rossi, Perfect (chociaż czasem, przy budżecie 100zł…) czy automatycznych Winnerów, Jaragarów i innych Constantin Durmontów, a także forsowanych w niektórych galeriach handlowych Ingersollów, Diesel czy Bissetów. Przy tym temacie radzę się zapoznać z działem Wirtualne Marki, czyli czarną listą marek, które brzmią ładnie z nazwy, a są badziewne. Jeżeli masz na oku dziwną, nieznaną markę, wpisz jej nazwę w forumową wyszukiwarkę i czytaj, a będzie Ci dane (zaoszczędzisz czas i nerwy).

 

UWAGA! Do bardziej doświadczonych użytkowników forum – w komentarzach proszę o wpisywanie własnych propozycji klasycznych wyborów w tych przedziałach cenowych. Najciekawsze propozycje mogą zostać umieszczone w pierwszym poście (gdy znajdę czas i chęci :) ).

 

Pozdrawiam, 

MasterMind

Edited by MasterMind

ng6mnrm.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

SUPER. Dorzucił bym więcej OSów

Tego :SDK05002B0

Tego :SDA02002W0

I tego :SDV02003W0

Edited by egzo18

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Tego panie nie unikniesz". Takim tematem (o ile będzie aktualizowany) odsiejemy może z 10% "petentów", do tego dojdzie parę procent ludzi, którzy po przeczytaniu owszem, stworzą temat "Poszukuję zegarka do" ale mając już nieco większe rozeznanie i wiedząc jakie są proponowane opcje (o jakiś procent może polepszyć się w ten sposób jakość nowo-zakładanych tematów w tej kategorii). Jeżeli forumowicze pomogą, to lista z biegiem czasu się trochę poszerzy i temat będzie w bardziej kompletny sposób odpowiadał na wstępne rozterki. Poprzednie tematy nieco się przedawniły.

 

@egzo18 - chętnie pełnoprawnie dodałbym te OSy, ale w polskich sklepach dostępne są przeważnie w cenie 2,4-2,7 tyś zł. Oczywiście można je sprowadzić z Japonii, ale temat nastawiony jest raczej na do 2000zł z polskiej dystrybucji. Dlatego podane modele dodam symbolicznie pod paragrafem z OSem, jako droższą opcję wartą rozważenia.

Edited by MasterMind

ng6mnrm.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

W temacie diverów brakuje jednego z najpopularniejszych diverów cenie 1000-2000 czyli seiko sumo ( na pewno popularniejszy od mforca). Na bazarku przy odrobinie cierpliwości mozna upolować nówki sztuki ( albo prawie ) w cenie 1500-2000, i dużo osób zaklnie sie że w tej cenie trudno o lepszego divera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mhm. Sumo nie wpisałem w podstawowym tekście ze względu na słabą dostępność i cenę +2000zł za nowego (przeważnie). Model jest rzeczywiście popularny wśród użytkowników forum (nie tylko tego ;) ), więc dopiszę go w sekcji nurków w Seiko jako popularny wybór.

Edited by MasterMind

ng6mnrm.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zegarkach automatycznych do 400zl dodałbym produkty Wostok\Amfibia to naprawde fajne zegarki i w swojej cenie 250-300zl nie mają chyba konkurencji jako zegarki mechaniczne EDC, małe "5" od Seiko i Lorusy nie będą miały takiej wodoodporności co przy EDC jest dość istotne.

 

Przy diverach poświęciłbym pare zdań o SKX007 skoro wymieniłeś Mako i Majtka to wypada ich głównego przeciwnika też przedstawić.

 

Zamieniłbym też słowo garniturowce na klasyczne,

 

Poza tym naprawdę fajny tekst, miło się czyta

Edited by ptaku

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ptaku

 

Wszystkie sugestie/poprawki przyjęte i zrealizowane. Całkowicie zapomniałem o tych Vostokach - dzięki. SKX007 dodany w paru słowach do sekcji zbiorczej o nurkach Seiko.

 

@Starh

Zabawna historia. Pisząc ten tekst miałem na ręku tego Citizena NJ2166 - jak to mówią - najciemniej pod latarnią. Oczywiście dodany do listy, wraz z obszerniejszym opisem. Dzięki.

 

Czekam na inne ciekawe/przydatne propozycje.


ng6mnrm.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MasterMind Vostok i Wostok/Boctok to dwie całkiem inne produkcje i inne zegarki (klasa, wygłąd, cena)

 

Vostok - pełna nazwa Vostok Europe firma Litewska znana z zegarków Vostok dedykowaym sowieckim wynalazką technicznym Gaz, Lunochod, Mrayi, N1, Ekranoplan itd....

 

Wostok\Bostok - Rosyjskie zegarki z Czystopolo znana wszystkim Amfibie i Komandiry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój błąd - dotychczas niechlujnie zakładałem, że wszystkie V/Wostoki to jedna, szczęśliwa rodzina. Przyjąłem chyba, że Wostoki\Bostoki to zegarki produkowane na rynek rosyjski, a Vostok Europe to zegarki przeznaczone na eksport. Już poprawione - dzięki za uwagę.

 

Swoją drogą przypomniałeś właśnie mimochodem o ofercie VE. Jeszcze dziś dodam do sekcji nurków Vostok Anchar.

 

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło ;)

 

PS: Zastanawiam się też, czy nie dodać do sekcji klasycznych zegarków Vostoka E. GAZ-14-Limousine, tyle że jest to nieco bardziej toporny/solidny design. Jakieś sugestie?

Edited by MasterMind

ng6mnrm.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie pasuje, dla mnie zegarek klasyczny to taki który jest bez udziwnien i da rade też z garniturem, czuli wlasnie DS1, Visodate, LeLocle. Czyli nie za duzy bez bezla zew/wew i bez chrono czy innej multidaty.

Gaz to duzy zegarek za duży jak na taki klasyczny z szczyptą elegancji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgoda. Utworzyłem sekcję "Inne ciekawe propozycje do 2000zł", gdzie póki co pojawiły się Seiko Alpinist, V.E. Gaz-14. 

Edited by MasterMind

ng6mnrm.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto wspomnieć przy nurkach także o polskich produktach. G. Gerlach z Otago, Xicorr z Circle czy Gardą.

 

W zegarkach ciekawych do 2k należy obowiązkowo wspomnieć o zegarkach z komplikacją stopera! F125P czy też rosyjskie zegarki na 3133

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z Twojego wpisu wynika, że orient star ma szkoło mineralne. Wydawało mi sie, że bambino ma mineralne, a w orient star jest szafir?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orient Star Classic Retrograde ma delikatnie wypukłe szkło szafirowe. Ale to nie ta liga cenowa.

 

W cenie do 2000zł jedyny zegarek z wypukłym szkłem szafirowym jaki przychodzi mi na myśl, to Tissot Visodate - przy czym szkło ma fals i nie jest to idealna kopuła, jak w przypadku szkieł hesalitowych i mineralnych.

 

 

Warto wspomnieć przy nurkach także o polskich produktach. G. Gerlach z Otago, Xicorr z Circle czy Gardą.

 

W zegarkach ciekawych do 2k należy obowiązkowo wspomnieć o zegarkach z komplikacją stopera! F125P czy też rosyjskie zegarki na 3133

 

 

W ciągu najbliższych dni postaram się zaktualizować przewodnik o wybrane propozycje. Dla manualnych chrono nie będę tworzył osobnej kategorii, dodam po egzemplarzu do "Innych ciekawych propozycji"

Edited by MasterMind

ng6mnrm.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do pilotów dodał bym obowiązkowo Orienta Aviatora. Kilka wersji kolorystycznych, zakręcana koronka, klasyczny pilotiwy wygląd w atrakcyjnej cenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.