Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wolfheart

Aparat fotograficzny może poradzicie.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę rozpętywać burzy, ale czy w zwykłym, amatorskim pstrykaniu bezlusterkowce (mam na myśli coś jak Panasonic Lumix) są lepszym rozwiązaniem niż lustrzanki? Wiem, że pytanie ogólne ale może coś konkretnego uda się powiedzieć?

Załóżmy dwie sytuacje:

1. Mam ten sam budżet - tzn za takie same pieniądze gdzie można dostać więcej (lustro czy bez lustra)

2. Czy lepiej kupić tanią lustrzankę czy droższe bezlustro?

A, i jeszcze jedno - koszt obiektywów. Jest jakaś generalna zasada które są droższe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mkuka

1. bezlustro

2. bezlustro

A, :

do bezluster są tańsze bo mniejsze.

Ogólna zasada: im jaśniejszy obiektyw tym droższy. Jeśli dodatkowo uwzględnić np czy to stałka czy zoom, itp. to zależności cenowe są bardziej złożone. Pójść do sklepu i popatrzeć na ceny i parametry obiektywów lub sprawdzić np. www.optyczne.pl  -  testy obiektywów, aparatów,  ceny itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz moze na Panasonica DmCFz1000. Odchylany lcd. Aparat robi wlasne wifi i mozesz sterowac komorka.

Mialem. Bylem bardzo zadowolony

 

Mam, też jestem zadowolony :). Uniwersalny aparat w dobrej cenie (~2700zł.), z uniwersalnym obiektywem (Leica 25-400), dobrą jakością zdjęć i filmów ... dość ciężki.

Pzdr.


 
 
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A co powiesz na ten model: Olympus E-M10 Mark II. Generalnie nie za bardzo znam się na fotografii, więc zastosowanie raczej amatorskie. Pewnie trochę zdjęć zegarków bym porobił ;) plus klasyka - krajobraz, może osoby. W zestawie z kitowym obiektywem kosztuje około 2800. Twoim zdaniem warto? Czy w podobnej cenie coś lepszego się znajdzie? Ewentualnie czy coś z podobnego poziomu można dostać taniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę rozpętywać burzy, ale czy w zwykłym, amatorskim pstrykaniu bezlusterkowce (mam na myśli coś jak Panasonic Lumix) są lepszym rozwiązaniem niż lustrzanki? Wiem, że pytanie ogólne ale może coś konkretnego uda się powiedzieć?

Załóżmy dwie sytuacje:

1. Mam ten sam budżet - tzn za takie same pieniądze gdzie można dostać więcej (lustro czy bez lustra)

2. Czy lepiej kupić tanią lustrzankę czy droższe bezlustro?

A, i jeszcze jedno - koszt obiektywów. Jest jakaś generalna zasada które są droższe?

 

Jedynymi zaletami bezluster ( sporymi ) jest wielkość i zwykle cena obiektywów i filtrów bo już niekoniecznie korpusu. Lustrzanka ma jednak na ogół większe możliwości, jest szybsza, wygodniejsza, ma więcej dostępnych obiektywów - w tym tanich starszych, zwykle lepiej radzi sobie w słabym świetle ( bezlusterkowce mają na ogół mniejsze matryce ), znacznie szybsze i łatwiejsze jest ręczne ostrzenie czy AF override. 

 

Generalna zasada w obiektywach - im jaśniejsze ( maksymalny otwór przysłony ) tym większe i droższe. Cenę podnosi też wykonanie ( metal vs plastik, IF+IZ ), stabilizacja, lepszy silnik autofocusa, lepsze powłoki przeciwodblaskowe. Jasny obiektyw pozwoli na małą głębię ostrości ( odseparowanie obiektu od tła ) i użycie krótszych czasów lub mniejszej czułości w słabszym świetle. Jasne obiektywy są też zwykle lepiej wykonane i wyposażone i po lekkim przymknięciu uzyskują doskonały obraz już przy przysłonie przy której ciemniejsze wersje są jeszcze w pełni otwarte i słabe - mają "zapas". Nie wszystkich to dotyczy ale często tak jest zwłaszcza w przypadku obiektywów stałoogniskowych. 

 

O ile wiem to np. poza systemem X Fuji nikt nie ma w ofercie tele f/2.8, a dla lustrzanek takie szkła to norma.

 

Powiedziałbym że im bardziej dynamiczne rzeczy będziesz fotografować tym bardziej skłaniałbym się do zakupu lustrzanki, do szeroko pojętych "widoczków" bezlusterkowiec czy nawet zaawansowany kompakt może być lepszym wyborem.

 

Aha - zewnętrzna lampa błyskowa z regulowanym palnikiem i filtr polaryzacyjny to są must have

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za informacje. To co mnie zastanawia to czy będę wykorzystywał w pełni możliwości i lustrzanki. Tzn. nie wiem czy się wciągnę w poważniejsze robienie zdjęć - czasu wolnego to za dużo nie mam. A do takiego prostego na razie pstrykania może bezlusterkowiec wystarczy? Jeżeli chodzi o gabaryty, to akurat to może być dla mnie plusem, bo przy jakiś wyjazdach służbowych łatwiej dopakować mniejszy aparat niż większy.

 

Znalazłem taki zestaw:

 

http://abfoto.pl/aparaty-z-wymienna-optyka-olympus-olympus-e-m10-mk-ii-14-42-ez-40-150-silver-+-karta-sd-8gb-gratis+kupon-na-ab-fotoksiazk-o-wart.-89-z-o_l_1000011_3666.html

 

Na start chyba powinno potencjalnie wystarczyć?

Filtr polaryzacyjny - co to jest i do czego służy? Nakłada się go na obiektyw? To jest coś uniwersalnego? Tzn. jeden filtr pasuje do różnych obiektywów?

 

Zewnętrzna lampa błyskowa - to chyba można dokupić z czasem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę , chciałbym kupić nowy aparat do zastosowan zaawansowanych ale jednak amatorskich

jak najmniejszy i lekki

musi mieć mozliwość robienia ładnych zdjeć w warunkach słabego oswietlenia

wymienne obiektywy ( co najmniej 1 obiektyw w zakresie 24-200 najlepiej ze stałym i jak najlepszym światłem)

ruchomy wyświetlacz

szybki focus

dobra matryca

 

pytanie nr 1 - lustrzanka czy bezlusterkowiec

pytanie nr 2 - firma

nr 3 model?

 

dzieki

Jak nie upierasz się przy nowościach to pomyśl o Sony Nex 5n, 18-55 plus 55-210.Swietny stosunek jakość do ceny. Pomimo że jest już kilka lat na rynku, masakruje konkurencję, jakością obrazka przy wysokim iso. Do tego fajne video, lekki i poręczny (oczywiście z 18-55).

Można go wyrwać za symboliczne pieniądze.

 

Wysłane z mojego C1-U02 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie świetne połączenie , tylko calkiem inny budżet.

Przejrzyj sobie wybrany aparat na stronie Dprewiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Filtr polaryzacyjny - co to jest i do czego służy? Nakłada się go na obiektyw? To jest coś uniwersalnego? Tzn. jeden filtr pasuje do różnych obiektywów?

 

Zewnętrzna lampa błyskowa - to chyba można dokupić z czasem?

 

Filtr polaryzacyjny - zwykle kołowy - to specjalne szkło instalowane przed obiektywem które w pewnym sensie "uporządkowuje" światło. W praktyce najbardziej widocznym efektem jest większe nasycenie barw, zwłaszcza nieba i likwidowanie odblasków. Są 2 rodzaje montażu filtrów - wkręcany w gwint w przedniej części obiektywu więc pasuje tylko do obiektywów o takiej samej średnicy, lub montowany w specjalnej ramce którą dopiero instaluje się na obiektywie ( np. system Cokin lub podobne ).

Lampę możesz dokupić w każdej chwili ale warto się z nią zaprzyjaźnić od razu, efekty są znacznie lepsze niż bez albo z lampą wbudowaną.

 

Jeżeli jesteś mocno "zielony" w zagadnieniach fotograficznych to naprawdę warto kupić najpierw jakiś fajny poradnik z którego dowiesz się jakie są aparaty, obiektywy, lampy, filtry i inne akcesoria, co do czego służy i jak się z czego korzysta, do jakich zastosowań nadaje się jaki sprzęt i również coś chociaż o podstawach obróbki graficznej. Wtedy będzie Ci łatwiej wybrać sprzęt najbardziej pasujący do Twoich potrzeb zamiast kupować coś na oślep i przepłacić albo pominąć jakiś ważny element lub np. niepotrzebnie męczyć się z czymś ciężkim i skomplikowanym.

 

To trochę jak z zegarkiem - najpierw wiesz co i do czego czego potrzebujesz a potem kupujesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha - zewnętrzna lampa błyskowa z regulowanym palnikiem i filtr polaryzacyjny to są must have

 

Witam,

myślę, że przy "zwykłym i amatorskim pstrykaniu", o jakim wspomina Kolega Smycel te akcesoria nie są "must have" :)

Pzdr.


 
 
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

myślę, że przy "zwykłym i amatorskim pstrykaniu", o jakim wspomina Kolega Smycel te akcesoria nie są "must have" :)

Pzdr.

Nie zgodzę się. Nawet zupełny amator błyskawicznie dostrzeże przewagę błysku odbitego nad waleniem lampą na wprost i zalety CPL w fotografii krajobrazowej.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś chciał to mam Eosa 600D w stanie idealnym z dwiema bateriami i wszystkim co było w oryginalnym pudełku łącznie z pudełkiem, i dodatkowo oryginalna dedykowana lampa zewnętrzna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka to lampa? Jak nikt nie będzie chciał kompletu to może ja wezmę, nawet jakiś zegar dałbym w rozliczeniu

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

speedlite 430ex II


na lampie nawet jednego kompletu baterii nie wyczerpałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się. Nawet zupełny amator błyskawicznie dostrzeże przewagę błysku odbitego nad waleniem lampą na wprost i zalety CPL w fotografii krajobrazowej.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zgadzam się w 100%! Jako amator po kupnie filtra polaryzacyjnego moje zdjecia zmieniły się strasznie na plus. Większość zdjęć z wakacji w Chorwacji pewnie by nie wyszła bez niego tak dobrze.

 

Co do wprowadzenia do fotografii to polecam książki / wideoporadniki autorstwa Bryana Petersona. Książki w wersji polskiej są również dostępne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kwestionuję korzyści z używania filtra polaryzacyjnego, jednak wymaga to pewnej wprawy i czasu > ustawienie/eksperymentowanie, zmienia też parametry ekspozycji. Przy amatorskim i szybkim fotografowaniu (np. zorganizowana wycieczka z biura podróży :) ) może nie być na to czasu. Czasami stosuję HDR lub wspomagam się programami m.in. DCE czy Ashampoo Photo Optimizer, dzięki którym osiągam korzystne efekty.

Pzdr.


 
 
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawa i czas mowisz ? Przekrecenie filtra na obiektywie w zakresie niespelna 360 stopni zajmuje Ci wiecej niz 2-3 sekundy, a w tym czasie przewodnik wycieczki znika za horyzontem ? :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz jedno zdjęcie to nie ma problemu :) (chociaż i tak nie jesteś do końca pewien czy optymalnie ustawiłeś, a może by jeszcze poprawić ...), ale już przy zmianach > krajobrazy/wnętrza itp. ...


 
 
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalnie oznacza najciemniej. To chyba nietrudno ustawic w krotkim czasie przesuwajac minimalnie gora-dol. No niech to nawet trwa 5 sekund. Nie wiem moze Ty piszesz o aparatach z wizjerem cyfrowym i tam rzeczywiscie najzwyczniej nic nie widac :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"moze Ty piszesz o aparatach z wizjerem cyfrowym i tam rzeczywiscie najzwyczniej nic nie widac"

 

A i owszem :) > używam Lumix FZ1000

Pzdr.


 
 
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to bez wizjera nie tylko w ostrym sloncu trudno zrobic zdjecie, ale i z polarem :)

Jezeli bedziesz mial okazje popracowac z lustrzanka i filtrem polaryzacyjnym to pewnie zauwazysz jak to jest w tych przypadkach proste i dlaczego ja nie bardzo rozumialem na czym polega problem :)

Pewne trudnosci i troche wiecej zabawy nastreczaja filtry w systemie cokin, ale to juz bardziej zaawansowany level :)

 

Edit. A we wnetrzach to polara do czego sie uzywa ? :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"A we wnetrzach to polara do czego sie uzywa ?"

 

Do niczego :) , ale jest już na obiektywie i skutecznie obniża jego jasność :)

Pzdr.


 
 
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Edit. A we wnetrzach to polara do czego sie uzywa ? :)

Do odblasków, to taki fotograficzny AR ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

tu widać efekt jaki daje zastosowanie takiego filtra we wnętrzu KLIK (fotka z sieci)

 

Zauważyłem, że to przydatna sprawa przy fotografowaniu zegarków o ile mamy dobre oświetlenie to można uzyskać ciekawe efekty.

 

Pozdrawiam


"Życie jest pasmem straconych okazji"

"Dzień w którym kupię karabin nadchodzi"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.