Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Guest andree

ACzS-1 moja mała kraina szczęsliwosci

Recommended Posts

były 3 typy tych zegarków , 59- styki z tyłu sterowały załączaniem urządzeń telemetrycznych i innych. 60- ten sam mechanizm do zastosowań ogólnowojskowych , samoloty , urządzenia techniczne, oraz 61 w szczelnej obudowie do zastosowań w urządzeniach na okrętach wojennych, mechanizm ten sam. sam mechanizm był produkowany w wersji 2 i 5 dniowej oraz wersji jedno i dwu bębnowej / sprężyna /. Zegary produkowane były w 2 wersjach malowania tarczy i wskazówek. Białe i świecące po naświetleniu. produkowane od lat 70 / data na werku/ są bezpieczne. starsze też , ale geiger trochę mruczy . nie lizać. a nazwa CZP 60. Aczs są trochę inne do zobaczenia w temacie.

Edited by wlad2

Pracowałem w latach 70- tych w WSK PZL Warszawa Okęcie - montowaliśmy te zegary w Wilgach i Krukach , jeszcze miały opcję "wremia paliota" ...  ;)

pozdrawiam, Grzegorz

Witam Kolegów

Dziś przyszedł mój pierwszy Aczs i jestem zakochany !!! Mam pytanie do Was, jaka to wersja, jakie lata ? Bez grzałek, górnego cyferblatu, no i najważniejsze - nie świeci.

a90366753c541762c825197f242a3f5b.jpg950930e59f161fd95e1800791cdb5733.jpg

Witam. Jest to bardzo fajna nówka CZP 60. Zegar stosowany praktycznie wszędzie. Są 2 dniowe , 5 dniowe , z cyferblatem świecącym i nie , wodoszczelne... jak to u Rosjan, nie wspomnę o różnicach w budowie werku.   ACZS 1 to ten z 2 małymi cyferblatami.Też pewnie z 6 wersji.

Witam. Jest to bardzo fajna nówka CZP 60. Zegar stosowany praktycznie wszędzie. Są 2 dniowe , 5 dniowe , z cyferblatem świecącym i nie , wodoszczelne... jak to u Rosjan, nie wspomnę o różnicach w budowie werku. ACZS 1 to ten z 2 małymi cyferblatami.Też pewnie z 6 wersji.

O i to jest konkret, czyli nadal nie mam aczs gonimy króliczka dalej !

Dzięki i pozdrawiam !

Witam. Jest to bardzo fajna nówka CZP 60. Zegar stosowany praktycznie wszędzie. Są 2 dniowe , 5 dniowe , z cyferblatem świecącym i nie , wodoszczelne... jak to u Rosjan, nie wspomnę o różnicach w budowie werku. ACZS 1 to ten z 2 małymi cyferblatami.Też pewnie z 6 wersji.

witam ponownie, mam możliwość kupna tego zegara, mogę prosić o info na jego temat ? Ustaliłem, że to zegar czołgowy, 5 dniowy, a jak z dokładnością chodu, regulacją, od 1974 roku chodzi, zegar świeci u ciemności czyli radioaktywny raczej będzie, narażać Mistrza na radioaktywny pył i dawać do czyszczenia ? Dziękuje za wszelkie uwagi pozdrawiam !28cabbc865806487fd74f1ad83c55976.jpg878f3ab2324a5be492b10339df855e10.jpg Edited by rafalczapa

Całkiem fajnie to wyszło - mam podobną ale ryflowaną blachę aluminiową, mam też nity - coś pokombinuję

Mam też spore kawałki tekstolitu i o nim rozmyślałem  ale blacha chyba będzie lepsza 

Dzięki! Długo już zegar leżał luzem na kominku, a ostatnio trafiły się nity i tabliczka z epoki, to się zmobilizowałem.

Pokaż, jak coś wydłubiesz!

Witam, też jestem posiadaczem ACzS-1 a nawet dwóch i dlatego postanowiłem zasięgnąć wiedzy od znawców tematu. Moje zegary maja ewidentnie przeszłość lotniczą i są traktowane jako pamiątki jednakże chciałbym wzmocnić ich pamiątkowe znaczenie poprzez wykonanie odpowiedniej obudowy czy stand'u jednak w formie na jaką te zegary zasługują.

Wymyśliłem sobie iż będzie to w formie bloku a właściwie mono-bloku z szlachetnego kamienia gdzie zegar będzie wpuszczony do wewnątrz i nawet konsultowałem się w tej sprawie z wykonawcą galanterii nagrobkowej.

Wiem dziwnie to brzmi ale nie każdy zakład zajmujący się obróbką kamienia świadczy takowe usługi a tenże wspomniany zajmuje się typowo wszelakimi udziwnieniami w tej kwestii.

Po zgrubnym zapoznaniu się z technologią wykonania mojego wymysłu wynikł problem gdyż otwory w kamieniu są wykonywane spec otwornicami i o ile z większym otworem nie ma problemu tak nadal jest niewiadomy wymiar,średnica i wyznaczenie środka pod wyoblenia będące z boku zegara.

Generalnie nawet nie ma pewności czy jest to wycinek koła ? potencjalny wykonawca sugerował rozebranie zegara i zdjęcie kształtu obrysu obudowy co i tak nie daje gwarancji że boczne obłości są regularne pod względem swojej kolistości a więc mogą pojawić się trudności w wykonaniu.

Rozbierania chciałbym uniknąć gdyż zegary są w pełni oryginalne(latały),posiadają plomby,świecą, wszystkie funkcje działają i chodzą bez zastrzeżeń.

Czy może ktoś z dotychczasowych wykonawców podstaw pod ACzs'a wymiarował jego obudowę ?

Zaznaczę tylko iż dopasowanie obudowy,podstawy na zasadzie pilnika w moim przypadku nie wchodzi w rachubę.

post-50084-0-83962600-1525443061_thumb.jpg

Edited by jaaano

A ja dziś odebrałem kupioną na OLX obudowę do ACzS , blacha 4 mm, gięta maszynowo, wycinany / frezowany otwór, całość malowana proszkowo czarny półmat, fabryka !

Może tak zostać ale można też dodać wg uznania, nity, tabliczki, lotnicze emblematy z CCCP , czerwoną gwiazdę, sierp i młot i co tam komu do głowy strzeli.

Wybaczcie fotki robione telefonem na szybkiego. c10fd9e10ae1b08bc8899d7930ab0b4c.jpg502c6042ed114502cfc8ce8af4506d47.jpgc085ca5b2e0b058605ee2683379a3043.jpg

Super wygląda , muszę sobie też takie sprawić.. nawet dwie....a tu taka ciekawostka , ten sam mechanizm a 3 zegary jedne 5 drugie 2 dniowe.... jak chce się zbierać radzieckie zegary to trzega mieć dużo... miejsca

post-28471-0-00933200-1535041068_thumb.jpg

post-28471-0-00590800-1535041085_thumb.jpg