Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

Doesn't post to Poland...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś będzie chciał to pomoge-fakt wysylka bedzie troche droga ale w wakacje bywam w Polsce więc jeśli ktoś chce to przywiozę i wyślę z Polski będzie taniej.

Miesza się ten środek z wodą 7:1

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak go używasz ? kąpiel, ultradźwiękówka ?

Wbrew temu co tu koleżeństwo opisało ja AKRĘ stosuje troszkę inaczej (nie kąpiel zanurzeniowa). Czyszczony element wstawiam do płaskiego naczynia szklanego, spryskuję AKRĄ , chwilę czekam / 2-3 minuty, a potem elektryczną szczoteczką do zębów jadę po całości, po 2-3 minutach wszystko umyte. Jak trzeba umyć łożyska i tryby w kołach i zębnikach to stosuje tą samą metodę  metodę, a potem jeszcze 15 minut w myjce ultra. Dobrze spłukać ciepła wodą,  suszarka i nafta po 5 minutach potem  na ręcznik , 5 minut i wytarcie ręcznikiem papierowym (nadmiar). 

Bardzo fajny efekt. 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam myjki.Wkladam na parę godzin do roztworu,wyjmuję,plukam w wodzie,wycieram do sucha.Czasem płyty potraktuje pastą.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moczę w Akrze (nie rozcieńczałam), a potem jadę szczoteczką do zębów w trybach, łożyska wykałaczką, potem ciepły prysznic, leżakowanie na ręczniku papierowym w owiewce ciepłego strumienia powietrza suszarki. Na koniec polerka miękką ściereczką ew. polerka płynem do mosiądzu Star...xa jeśli są resztki zacieków ;)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to wymywa cynk ... Trzeba przechodzić na metody nieinwazyjne  :D  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wszyscy się obrazili na stary poczciwy Gronal

Znak czasu. Na poczciwego malucha (kaszlaka) też się wszyscy kiedyś obrazili bo drogi, śmierdzący-trujący i nieprzewidywalny ;)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wszyscy się obrazili na stary poczciwy Gronal

Bo pewnie "capi" amoniakiem :)

Bo to wymywa cynk ... Trzeba przechodzić na metody nieinwazyjne  :D  ;)

 Skoro AKRA potrafi wybarwic mosiadz na rudo - tzn , że tez wymywa cynk ze stopu :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akra jest jak młodsza żona :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akra jest jak młodsza żona :P

Starego Gronala ?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starego Gronala ?

Dokładnie! Haha :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe pokolenia zegarmistrzów się posługiwało gronalem lub elmą. Tak prawdę mówiąc to nigdy się nie zawiodłem na tych specyfikach. Natomiast z akrą różnie bywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurnia, gronal może i pewniak ale przegra z kretesem bo za drogi i kalkulacja go niedługo "zabije"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba iść z postępem ... :D  :D  :D  :D

post-92919-0-43183500-1575382724_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam o specyfikach do mosiadzu. (AKRA itp)

Od dawien dawna "musze" czyścic mosiężne "co nieco do elaboracji", a nie mogę sobie pozwolic na osłabienie ( czytaj wytrawianie cynku z mosiadzu)

 Robię to w taki oto sposób:

 -do myjki ultra nalewam wody  ( jakis 1 l) z płynem do naczyń LUDWIK,

 

 pierwsze mycie 3 cykle po 6 minut)

płukanie

nastepnie to samo PLUS

- dodaję łyżeczke soli kuchennej,

- dodaję pół łyżeczki kwasku cytrynowego,

 -  po pierwszych 6 minutach sprawdzam stan czystości.

 max 3 cykle w myjce.

 MUSZĄ być czyste i sie błyszczeć.

 Na błysku  mi nie zależy, ale błyszczący mosiadz "mówi" , że powierzchnia nie jest chropowata i pozbawiona zwiazków siarki i innych powstałych w trakcie uzywania tych "coś tam"...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam o specyfikach do mosiadzu. (AKRA itp)

Od dawien dawna "musze" czyścic mosiężne "co nieco do elaboracji", a nie mogę sobie pozwolic na osłabienie ( czytaj wytrawianie cynku z mosiadzu)

 Robię to w taki oto sposób:

 -do myjki ultra nalewam wody  ( jakis 1 l) z płynem do naczyń LUDWIK,

 

 pierwsze mycie 3 cykle po 6 minut)

płukanie

nastepnie to samo PLUS

- dodaję łyżeczke soli kuchennej,

- dodaję pół łyżeczki kwasku cytrynowego,

 -  po pierwszych 6 minutach sprawdzam stan czystości.

 max 3 cykle w myjce.

 MUSZĄ być czyste i sie błyszczeć.

 Na błysku  mi nie zależy, ale błyszczący mosiadz "mówi" , że powierzchnia nie jest chropowata i pozbawiona zwiazków siarki i innych powstałych w trakcie uzywania tych "coś tam"...

To łuski przed napełnieniem trzeba czyścić?

To przecież jeden strzał i łuska ląduje w piachu.

Ciekawa metoda i receptura na czyszczenie mosiądzu.

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No łuski niekiedy są wielokrotnego użycia, jak kolega pisał- do elaboracji czyści. 

Kiedyś z niecierpliwości i braku odpowiednich preparatów też zastosowałem kwasek z solą, uprzednio myjąc zaflejone okropnie części w gorącej wodzie z płynem do naczyń. Świetnie to działało, jednak u mnie żarło cynk aż miło. Na szczęście w ciepłym roztworze szorowałem szczoteczką i natychmiast przerywałem proces, gdy coś zaczynało zmieniać barwę. Tak max 5 min. Mam te zegary do dziś, po poważnym płukaniu kończącym czyszczenie nic się z mosiądzem nie dzieje od kilku lat. A ja nie zabezpieczam potem niczym, chcę uzyskać patynę znowu, tylko równą, bez zacieków, odcisków i przebarwień. 

Normalnie używam Gronalu, jednak pod kontrolą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gronal jak inne środki do czyszczenia zegarów wymagają zdrowego rozsądku.

Osobiście uważam że Gronal czy jego niemiecki odpowiednik Elma są niezawodne. Być może że jestem zacofany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jakie tam "zacofanie"..

Jesteś Mistrzem zawodu i wręcz Tobie wypada działać zgodnie ze sztuką zawodu, praktykować zgodnie z wieloletnim doświadczeniem i dbać o swoją markę.

A Akrę zostawiamy innym, którzy kierują się swoimi celami, a to chęcią eksperymentowania, a to ekonomią, albo ekologią może, tudzież nadwrażliwością na drażniące zapachy, albo brakiem warsztatu - bo trudno pląsać w gronalu w maciupkim mieszkaniu zimą jak nawet za bardzo okna nie można otworzyć ;)

Ty jesteś gwarancją wykonania na najwyższym poziomie, jak najlepsza procedura. Dziś wiele marek pretenduje do najlepszych na rynku szczycąc się wieloletnim doświadczeniem i NIEZMIENNOŚCIĄ jakości produkcji. Ot i cała różnica między Toba, a "fanami" płynów silnikowych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ... z oleju i nagaru ... to samo co w zegarach  :P


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ta akra jest plynem do czyszczenia silnikow?

Tak :) kosztuje grosze, a opakowanie ma 0,7 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To łuski przed napełnieniem trzeba czyścić?

To przecież jeden strzał i łuska ląduje w piachu.

Ciekawa metoda i receptura na czyszczenie mosiądzu.

Pozdrawiam Jacek

Tak.

Trzeba, w środku też mają być czyste.

Tak, jak pisałem

 wybłyszczam kwaskiem, nie po to, że by świeciły, lecz, by było widać pęknięcia , czy inne dolegliwości.

 żeby "odkryć" pęknięcie, wystarczy szybko wypłukać woda i nie wycierać... wówczas  pojawi się ciemna ryska ( dyskwalifikacja)

 

To może być przydatne do sprawdzania kół zębatych. też będzie widać, czy nie są nadwyrężone zęby.

 

Zegarków, które teraz się uczę uruchamiać tak nie czyszczę, ale duże mechanizmy tak robiłem ( nie wiedziałem, że istnieje cos takiego , jak Gronal :( )

 

Jak ktoś szybko chce się pozbyć zaciemnień, to do w/w kompieli można dodać 3x psiknięcia "kamień i rdza" np.z lidla..

 

ALE trzeba natychmiast potem płukać ze dwa, trzy razy i wytrzeć do sucha, nie zostawiać do wyschnięciaa, tylko wytrzeć...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak :) kosztuje grosze, a opakowanie ma 0,7 l

No Polak zawsze znajdzie patent -a po myciu akra najlepiej stosowac do smarowania olej 5W30 :D,tanio bedzie  :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.