Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Borussia? - Prośba o identyfikację zegara - mechanizm nieznakowany

Rekomendowane odpowiedzi

Ten sam - to raczej nie. To będzie chyba pierwszy przypadek zegara CBohm w 'powtórzonej' skrzyni. Ciekawe, że też w Norwegii.... (?)
No rejestruję tą historię.. i dodaję do mojego opracowania :) Może kiedyś zdołam je domknąć :)

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki ciekawy sprzęt dziś wypatrzyłem ... 

s-l1600.thumb.jpg.7f42810fc420f45465401b6186d6e361.jpg

1327134431_s-l1600(3).thumb.jpg.b2419029debcf13848d92942e3f42f4b.jpg

1229805896_s-l1600(4).thumb.jpg.5098bdfc32e86a5d72823afd74f6c1e8.jpg

 

W zasadzie Borussia... i nie ma co tu szczególnie się rozpisywać. Ale... 

 

wieszak - to już nie Borussia... to Kappel. Jasne, że mógł zostać podmieniony 'w trakcie'... ale wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne. 


Przypomniał mi się zegar opisany odrobinę wcześniej. Wspominaliśmy o nim w tym wątku:
 

 

Mam w archiwum 2 ciekawe punkty odniesienia. 
1. Chodzik Kappel o numerze 38686 - z sygnaturą i wieszakiem Kappela. Sygnatura pojawia się 'za wcześnie'. Na 2-wagowych pierwszy raz dopiero 41xxx

2. Chodzik Kappel o numerze 47848 - z sygnaturą, wieszakiem i GM98726. Tym razem to GM pojawia się 'za wcześnie'. Na 2-wagowych pierwszy raz dopiero 554xx

teraz do tej listy dopisuję:

3. Chodzik, o numerze 38257, który wygląda jak Borussia, ale jest na wieszaku Kappela. Trochę 'za wcześnie' się ten wieszak pojawia, tym bardziej, że - tu ciekawostka - najstarsze dwie sztuki 2-wagowe Kappela jakiem mam w archiwum (410xx i 411xx) - są jeszcze -dla odmiany - na wieszakach Borussii.

Przyjęte jest, że Kappel kontynuuje numerację Borussii po 41xxx. Podstawą do tego jest pojawiająca się sygnatura K&C. Chodzik 38686 trochę tu miesza.  

 

Moja teoria jest taka:
Z dostępnych dokumentów wynika, że to Kappel przejął Endlera w 1894, a nie Borussia. Nie wiadomo skąd nagle pojawia się mechanizm Borussii o numerze 26063 z sygnaturą Endlera. Na tą chwilę - mam dostępną w archiwum tylko jedną sztukę tak oznaczoną. Chwilę po tym - zmienia się sposób nabijania cyferek na mechanizmach. Są one zamieszczane 'gęściej'. Wg mnie ten 26063 to _własnie_ może być okres tych przekształceń.

Myślę, że to w tym okresie należałoby upatrywać początków produkcji pod skrzydłami Kappela. Sama sygnatura pojawiła się później... rok ? może dwa ? ... już po przejęciu Endlera i połączeniu z Borussią. Być może z 3 firm (Endler/Borussia/Kappel) zrobiła się wtedy jedna.... albo dwie, bo gdzieś tu jeszcze Bohm zaistniał, który 'zabiera do siebie' ostatni wzór wskazówek Endlera. 
Myślę, że to był proces o wiele spokojniejszy i rozciągnięty w czasie niż tylko przełom 41 xxx.... Pojawia się sygnatura - i leci...  już mamy początek Kappela. Myślę, że te zmiany zaczęły mieć miejsce już około 20 xxx. Borussia nie nabijała zbyt wiele sygnatur, a ostatnia jaką znam jest na 189xx. 

Taka tam moja wizja, do której nie jestem jeszcze przywiązany i nie będę jej na siłę bronił :) Dzisiejszy mechanizm jest ledwie malutkim elementem, który - uważam - w tą teorię się wpisuje. Nowe odkrycia zapewne dostarczą ciekawych informacji. 
:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka krótka wstawka... już wiem, jak wyglądały wieszaki w sprężynowych Borussiach. 

Obecnie mam w archiwum 6 takich przypadków... w 4 z nich powtarza się takie mocowanie:

550f3cb853fbc0b9med.jpg.cd674186f9065dfe4aab5cad193eb7bd.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki sprężynowiec:
598857705_s-l1600(1).thumb.jpg.5af71225d7e493d1347ebcd8d20db4a3.jpg

s-l1600.thumb.jpg.8ed98e479e32b2bf906413d32429ba0d.jpg

1965902439_s-l1600(3).thumb.jpg.88648a95c5efc12004e26c7d0d6db7e4.jpg

 

Zakładam, że raczej Fortuna. 
Poprosiłem o photo ... mechanizm / wieszak. Może będą materiały uzupełniające do 'Producentów mniejszych' :)
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo :)...... przydałoby się zobaczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mechanizm kupiłem ... 

Poproszę o wrażenia, zanim dorobię więcej zdjęć 
:)

 

Bez-nazwy-2.jpg

Bez-nazwy-4.jpg

Bez-nazwy-8.jpg

SSA57117.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

64   ???

robi wrażenie

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Yahagi napisał(-a):

Купил такой механизм... 

спрошу впечатления, прежде чем делать больше фото 
:)

 

безымянный-2.jpg

безымянный-4.jpg

безымянный-8.jpg

SSA57117.JPG


 

Postawiłabym na Fortuna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortuna.... :)

Sam jestem zaskoczony, bo widac tu mnóstwo drobnych różnic w porównaniu do tego, co już wiedziałem :)  Ale widać też konsekwentną ewolucję ... :)
Mechanizm mam 'goły'... tyle co na photo. Ale przełożylem tarcze z 6297 .. pasuje idealnie i na otworach i na słupkach. 

Ten mostek (kostka) jak u wczesnej Germanii - też jest oryginalny - wbrew pozorom ... i koło 5cioramienne pod tarczą - też :) Jedyne, do czego mogę sie czepić, to te mosieżne wkręty na mostku ograniczającym ruch wychwytu.
:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dość sporo ... bo jak zobaczyłem te zdjęcia, to nie mialem pojęcia co to może być. Bez przesady, ale z godzinę się przyglądałem chyba. A te mosiężne wkręty tylko włączały wątpliwości czyj on... i w jakim stopniu poprzerabiany. 

 

No ale jak zobaczyłem numer 64 - to niezależnie od tego co by to było - trzeba brać :)

Mostek ograniczający ramię - w grę wchodzą w zasadzie Fortuna i Endler. Ale przy takim numerze Endler nie miał skręcanych płyt. No i całkiem inna czcionka numeratora. To najbardziej rozbrajało. Stopka wyglądała na Fortunę, ale numer już nie bardzo. Do tego 5cio ramienne koło. Ale kobietka, która sprzedawała powiedziała mi, że jej mąż majstrował przy zegarach wiele lat... więc myśle sobie... moze podmienił mostek i to koło ?? bo była taka potrzeba ?? 

 

Odnośnie numeru, to żeby było wiadomo o co chodzi:
image.png.217332d02f2fa2c54b0dda11d32ba96a.png

 

a numery Fortunowe były bite takim fontem:
image.png.4dfbd55b71008d764a48813bce0a6576.png

image.png.d2b7684beb5a30489c630982e78113fa.png

 

 

Ani '6' ani '4' się nie zgadza... no i trochę tu zgłupiałem :)

Zacząłem się przyglądać temu co mam w archiwum... no i 2 mech się rzuciły w oczy:

image.png.64031f3b7db00edb84efc75d5a192b94.png

image.png.c50ec3aa9118ebed9bc89cf80662d861.png

 

.. tu krój czcionki był inny niż w całej późniejszej numeracji... zmienia się już przy następnym przypadku jaki mam:


image.png.1e093826d3e82f78bca9e950d19e0d37.png

1886 Mało tu widać... ale dostrzec można, że to ten sam sposób bicia, co przy 6297 i 4324... a inny niz przy tych 1056 i 1317. Czyli były przynajmniej 2 kroje numeratora a między 1317 a 1886 była zmiana. 
64 najprawdopodobniej jest z tego pierwszego. 100% nie mam, że to ten sam krój, bo nie mam już dostępu do mechanizmu 1056, ale 1317 - wiem kto ma i tu moge prosić o dodatkowe photo jakby była potrzeba :)

No i teraz ciekawostka ... 

 

wspominam o mechanizmie Fortuna 588 ... 
To jest mechanizm KURZ ...i dodatkowo wydaje mi się, że to jest miniatura...  a jego numer nabity jest tak:

 

image.png.720c84866bc1f872c4f966698f03471e.png

.. czyli raczej ' po nowemu'. 

No i robi się straszne zamieszanie.. bo:
64 jest po 'staremu'
588 - po nowemu
1056 - po staremu
1317 - po staremu
a od 1886 - już tylko po nowemu. 

Może z jakiejś przyczyny ten KURZ 588 ma numer niższy, ale nabity później ??? Nie mam pojęcia. Może się to kiedyś uda wyjaśnić.

Teraz mam ten mechanizm w ręce... no i spostrzeżenia są takie:

Wszystkie elementy mają nabitą '4' jako numer zestawu. Również ten prostokątny mostek i 5cio ramienne koło godzinowe. Wszystko jest tak samo nabijane jak przy 6297 który też mam przed sobą. Więc uznaje,  że i to koło i ten prostokątny mostek - wcale nie są przeróbką, tylko tak było. 

Kotwica jest zasadniczo taka sama jak w 6297. Ten sam kształt i ten sam 'punkt pracy' na kole kotwicznym, ale nie wymienię ich miejscami z 6297 , bo ta z 6297 jest odrobinę ... dłuższa... i ten prostokątny mostek nie dokręci się. 
Poza tym ten prostokątny mostek ma nieco większy rozstaw między wkrętami niż jest to w wypadku 6297... też ich nie zamienię miejscami. Ale ten prostokątny też ma nabitą '4'... więc nie jest to raczej takie zastępstwo :) 
No i jeszcze jedna ciekawostka ... w płycie 64 oprócz otworow na wkręty są też małe otworki na 'bolce prowadzące'... które zazwyczaj są w mostku. Więc w płycie otwory są, ale w mostku prostokątnym tych bolców prowadzących nie ma :)

Jeszcze jedna rzecz która się rzuciła w oczy. Pół-mostek pod tarczą... porównanie 64 i 3129 wygląda tak:

Brak opisu.

To nie jest wielka róznica... ale jednak jest. W 64 mostek jest mocowany 'w osi' nad bębnem chodu... a potem jednak odrobine w innym miejscu i ten kąt między tymi punktami robi się taki lekko rozwarty. W 64 ten mostek jest krótszy... Węszyłem tu jakiejś niezgodności, ale w 1317 też tak jest... ten półmostek jest krótszy:

 

image.png.95e0628c2761cd0c5aee6dbcca5ec76e.png

No i jeszcze ten jeden element w 64:

 

image.png.b9e4794ce8caec9381abc1d27f06eaa2.png


Ta zapadka od gwiazdy ... jest inna niż we wszystkich potem.


Ja myślę, że na tym etapie to były jeszcze experymenty. Przy czym w 1879 nikt we Freiburgu nie stosował już chyba 5cio ramiennych kół godzinowych (między płytami wszystkie są 4ro ramienne). Podejrzewam, że potrzebne będą kolejne przypadki z początków numeracji, żeby coś poustalać więcej. 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka Fortuna... skrzynia - odlot wg mnie. Stan extra... trudno się czegokolwiek czepić.
Chyba powolutku zaczynam czuć klimat stolarni Fortuny... i rozpoznawać niektóre cechy jej produktów. 

U nas na ogłoszeniu. 

Bez-nazwy-2.jpg

Bez-nazwy-6.jpg

Bez-nazwy-18.jpg

zgoda_THOMASS.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawał ładnej skrzyni... Potem jeszcze Borussia w tej obudowie się pokazywała np. Gosia miała Borussia SN4199. A wcześniej, równolegle Germania miała takie modele skrzyń (dwie wielkości) ale taż widziałem Concordie i GB. Więc świebodzicka skrzynia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką tezę, że to jest produkt stolarni Fortuny. Nie obronię tego na ten moment naturalnie, ale zakładam, że sukcesywnie będzie się to krystalizować. 

Jakiś czas temu kupiłem Fortunę 6297. 
Wskazówki mnie tu zaskoczyły... pierwszy raz takie na Fortunie widzę... ale biorę pod uwagę, że one mogą być ... oryginalne. To na inny raz...

Natomiast zwracam też  uwagę na skrzynię 

01.thumb.jpg.85e373ed372f4ee68b7204d326fc4780.jpg

Bez-nazwy-02.thumb.jpg.3f6053a7519f5210b5d792ddbc745262.jpg

Bez-nazwy-3.jpg.c602b3975c8765acd18222b361860f99.jpg

To 2ga z najstarszych Fortun jaką mam w archiwum w skrzyni o takim stylu. 
Wcześniejsza to 5162 DK, która ma w podobnym klimacie...ale jednak odrobinę innym

Ale jest też 3cia... w Norwegii... sprzedawacz nie chce zrobić żadnych konkretnych zdjęć niestety...

  092_1695217552.thumb.jpg.76a5cdf95a87f04bbb9a9e86c6b6becf.jpg


No i 4ta Fortuna w takiej .... niestety nie znam numeru:

2018521304__57(1).thumb.jpg.fc42f00c635d5b7d03020ce71e698284.jpg

Ta w wersji de-luxe :)

Na razie archiwizuję dane... zobaczymy co z tego wyjdzie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne ...... mogę tylko, Oh i Ah 😍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wybrałem dobry temat do wrzucenia tych zdjęć. Do tego karteczka w nim umieszczona z historyjką i tabliczka. 

20230225_074253.jpg

20230225_074312.jpg

20230225_074336.jpg

20230225_074359.jpg

20230225_074409.jpg

20230225_074709.jpg

20230225_074724.jpg

20230225_074735.jpg

20230225_075735.jpg


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, to jest to :)

Tym bardziej, że i tabliczka i liścik, a to dużo mówi. 

..... może ktoś przetłumaczyć ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No rewelacja 
:)

Bajmar - to Twój zegar ? czy masz link do źródła ? fajnie byłoby uzyskać zgodę na prawa do użycia photo ...

To 3ci zegar w bardzo bliskiej numeracji. 
Ten jest 28 604
Mój jest 28 656
A ten pokazany powyżej 28 665

 

Moja skrzynia powinna być więc identyczna w zasadzie z tą otabliczkowaną.
Dwa szczegóły zwracają uwagę:

Naklejony pod tabliczką falisty grzebień (u mnie tak samo). Uważam, że to cecha rozpoznawcza stolarni Fortuna. Od momentu, gdy zaczęli mieć własny warsztat - wszystkie rakietoplany w jakich montowane były ich mechanizmy są w takich właśnie skrzyniach... z naklejanym, a nie frezowanym grzebieniem. Najstarsze, przed czasami własnej pracowni są jeszcze 'normalnie'.

Młoteczek gongu. We wszystkich 3 przypadkach jest 'pełny'... bez miejsca na skórkę. Przy 28814 wszystko wraca do normy. Widocznie to był krótki experyment... albo z jakiejś przyczyny skórek zabrakło i trzeba było reagować (??) :)

No bardzo zacny i cenny przypadek. 
W mojej tabelce wychodzi produkcja 1885. Tabliczka jest rok późniejsza. Napis po niemiecku, dotyczy gminy Golm pod Berlinem. Może by i datowanie przeszło... a może trzeba delikatnie przesunąć... 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być 1885 , bo i czas na wysyłkę do kontrahentów, jakiś czas w sklepie, no i pewnie sam zakup i tabliczkę zrobiono jakiś czas wcześniej , a nie że to prezent w ostatniej chwili. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yahagi używaj sobie 😉 kiedyś wypuścisz osobną publikacje nt. Zegarów jakie odratowałem 😀 


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, bajmar napisał(-a):

Yahagi używaj sobie 😉 kiedyś wypuścisz osobną publikacje nt. Zegarów jakie odratowałem 😀 



Aha.. czyli mogę, tak ?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Yahagi napisał(-a):



Aha.. czyli mogę, tak ?? :)

Tak, nie widzę problemu. 


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka Borussia... jest na ogłoszeniach w PL. 

Bez-nazwy-12.jpg.31cf993c4a0ed4321576f5bd4b941858.jpg

Bez-nazwy-4.jpg.518781dfb31eede875697fcbbe1d079a.jpg

 

Niestety numer nie jest widoczny, a być może byłby intersujący, i być może byłoby o czym wspomnieć w przyszłości w Producentach Mniejszych..
Jest 40 x44.

Otóż dwa ostatnie jakie znam, to:
40 078

40 090

 

Jeśli więc jest 0 - to nie wiele sie zmienia. Ale jeśli jakaś  inna cyfra - no to jest to najmłodsza znana mi Borussia. 
:)

 

Uwagę zwraca to 'coś' na górze... Nie wiem jak to nazwać... bardzo podobne do tego, co jest na de-luxe pokazanym parę postów wcześniej. Skrzydełka może odrobinę inne.

 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pojawiła się ciekawostka z przełomu Borussia / Kappel. 
Opisałem szczegóły obok. Tu wzmianka, bo tematy powiazane:
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.