Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Elliot

3 wskazówki w Junghansie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem zielony w temacie zegarów . Wszędzie widziałem stare zegary z dwoma wskazówkami ten jest z trzema bo raczej nie wygląda to na baaaardzo dużą wskazówkę minutową . Mam rację czy to moje urojenia ? Prawdopodobnie brakuje też górnego zdobienia tzw. korony . Zegar posiada schowek . Czy to składak czy w miarę zachowany oryginał ? Dziękuję za pomoc .

post-112505-0-94992200-1587376120.jpeg

post-112505-0-69418800-1587376184_thumb.jpeg

post-112505-0-41137400-1587376344_thumb.jpeg

post-112505-0-02375900-1587376356_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dwoma, minutowa jest po dwóch strona osi jako całość.Część dłuższa wskazuje minuty, krótsza  stanowi przeciw wagę 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może za dopłatą była dostępna trzecia opcjonalna? ;)

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tą trzecią wskazówkę, czynną a nie "malowaną",  to trzeba by dopłacić ze 20-30 takich zegarów, a jeszcze się naszukać ze dwa lata po całej europie... 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ... no tu jeszcze pewnie krzywa rośnie i rośnie. Ale szczerze - nie widziałem 4 zamontowanych na jednej osi ... ale ja mało widziałem. Pokaz co miałeś na myśli ... ;)  

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to jedno, reszta fot w innym miejscu. Bez prawidłowego wieszaka i wahadła

 

 

post-67478-0-64064900-1587382992_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba widze 3 a nie 4

 

Są 4

dni - godziny - minuty - sekundy.

 

Pozdrawiam

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe , widziałem podobne rozwiązanie ale wskazówka dni była ustawiana ręcznie (jak kalendarz ręczny) . Tu faktycznie wygląda na to że wszystkie 4 napędzane są mechanicznie. Ciekawe jak rozwiązane, czy ruch z   przekładni chodu czy ze wskazań... nie widać ze zdjęcia co się się dzieje na osi.  Zegar jak podejrzewam miesięczny. No ciekawe  ;)

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjdzie czas na ten mechanizm, brak skrzyni i pomysłu, to otworzę wątek, nie będziemy koledze przeszkadzać.

Mechanizm prosty, nie rozróżnia dni miesięcy, palec w użyciu, naciąg tygodniowy

Problem, to precyzja ustawienia wskazówek, nie okuwane i wyrobienie, sekundowa po czasie poluźniła się, wykonuje dosyć mocny ruch, dł wahadła ok 120cm, bęben naciągu drewniany

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Ale wracając do twojego pytania .... ten ma dwie wskazówki !

Zegary często mają , obie wskazówki przedłużone po drugiej stronie osi . Więc czasami , zwykłe spojrzenie, by odczytać godzinę , jest dość problemowe i można się pomylić i nie ta godzinę odczytać.

Co do skrzynki ,... to brak Korony .

No i nie wiem , czy część ozdób nie została później dodana .

Ale o tym , to może koledzy coś powiedzą 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to jedno, reszta fot w innym miejscu. Bez prawidłowego wieszaka i wahadła

Zmałpował od Eterny, Austryjak cwany jeden :P

post-6402-0-77570800-1587389169_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuję odpowiedzieć poważnie na temat wskazówek: Przedłużone wskazówki, szczególnie minutowa, były typowym i technicznie uzasadnionym rozwiązaniem, zwłaszcza średniowiecznych zegarów wieżowych. Przedłużenie to przeciwwaga, wskazówka o długści np. 2 metrów swoje waży i zegar dźwigając ten ciężar szedł wolniej od wpół- do pełnej godziny niż od pełnej godziny "z górki". Jeśli dodać, że tarcze nie były osłonięte i wskazówki musiały pokonać opór wiatru, ciężar śniegu czy oblodzenia - konieczność tego rozwiązania jest chyba oczywista. W wieżowych zegarach przeciwwagi często malowane były na kolor tarczy, masywniejsze za to krótsze, by nie zakłócać czytelności, w ściennych zegarach wahadłowych była to chyba tradycja, przeszło kilka z podobnymi wskazówkami przez moje ręce, ale w większości te "przeciwwagi" były zbyt delikatne, by odegrać znaczącą technicznie rolę. Proszę o koerekty jeśli się mylę, pozdrawiam wszystkich! Krzych

post-112415-0-50389300-1587395724_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było dokładnie tak, jak piszesz. Podobny, jeżeli nie większy problem występował w niektórych zegarach z centralnym sekundnikiem. Tam pełen obrót odbywał się czasem na granicy "mocy napędowej".

A że z daleka trudno jest odczytać godzinę? Jak najbardziej. Być może część tych oderwanych przeciwwag to nie następstwo wypadku, a celowego działania. Spotkałem się też kilka razy z zamalowaną na biało tą częścią wskazówki minutowej.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O centralnym sekundniku nawet nie wspominam, nie znam wieżowego zegara z takowym a w wahadłowych to rzadkość. Typowa była mała sekunda w zegarach sterujących (Bürk, TN, Siemens & Halske...), zabawnie wyglądały z wahadłem 3/4 sekundy i skaczącą wskazówką :-) Gdzieś czytałem, że któryś producent roczniaków tak się przeliczył z napędem, że po niewielu miesiącach po nakręceniu zegary regularnie zatrzymywały się 15 minut przed pełną godziną nie będąc w stanie dźwignąć minutowej wskazówki, ale nie pamiętam o kogo chodziło,

Malowane przeciwwagi często obserwowałem dokładnie w kolrze tarczy: Złota tarcza - złota przeciwwaga i czarna wskazówka, szara tarcza - szara przeciwwaga itp. A jak chodzi o "zmylenie przeciwnika" to moim ulubieńcem jest słynny zegar na wieży w Graz-u, mający długą wskazówkę godzinową i krótką minutową: Ta ostatnia została później dobudowana (pierwotnie miał tylko godzinową, jak większość średniowiecznych), zegarmistrz nie chciał robić zamieszania zmieniając funkcję istniejącej już wskazówki - i tak zostało do dziś :-) Pozdrowienia, Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O centralnym sekundniku nawet nie wspominam, nie znam wieżowego zegara z takowym a w wahadłowych to rzadkość. Typowa była mała sekunda w zegarach sterujących (Bürk, TN, Siemens & Halske...), zabawnie wyglądały z wahadłem 3/4 sekundy i skaczącą wskazówką :-) Gdzieś czytałem, że któryś producent roczniaków tak się przeliczył z napędem, że po niewielu miesiącach po nakręceniu zegary regularnie zatrzymywały się 15 minut przed pełną godziną nie będąc w stanie dźwignąć minutowej wskazówki, ale nie pamiętam o kogo chodziło,

Malowane przeciwwagi często obserwowałem dokładnie w kolrze tarczy: Złota tarcza - złota przeciwwaga i czarna wskazówka, szara tarcza - szara przeciwwaga itp. A jak chodzi o "zmylenie przeciwnika" to moim ulubieńcem jest słynny zegar na wieży w Graz-u, mający długą wskazówkę godzinową i krótką minutową: Ta ostatnia została później dobudowana (pierwotnie miał tylko godzinową, jak większość średniowiecznych), zegarmistrz nie chciał robić zamieszania zmieniając funkcję istniejącej już wskazówki - i tak zostało do dziś :-) Pozdrowienia, Krzych

To był roczniak Wernera, mam takiego z długim wahadłem 74cm. Wskazówka minutowa musi być idealnie wyważona, bo inaczej jej mechanizm nie dźwignie.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.