Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Władek Meller

Przystawki balansowe z Błonia

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Przystawka balansowe była bardzo szeroko stosowana. Była swego rodzaju podstawą czasu w urządzeniach analogowych.
W Błoniu tego rodzaju elementów wyprodukowano ponad 1,5 miliona.

Na temat przystawek balansowych taki tekst "popełniłem":
https://zegarkiipasja.pl/artykul/19553-przystawki-balansowe-z-zmp-blonie

 

pozdrawiam,
Władysław
 

000_1500_1000_przystawki_balansowe.jpg

Edytowane przez Władek Meller

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem iść spać...


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_20210813_210724.JPG

 

Mam coś takiego, znajduje się w czymś czego wcześniej nie widziałem.  czyżby współpraca mery-poltic z Błoniem???

to białoczerwone kółko to sekundnik.

DSC_4640.JPG

po założeniu tarczy - prowizorycznie, bez przykręcania, do zdjęć.

DSC_4643.JPG

nakręca się kręcąc dekielkiem, stopkę oczywiście ktoś dorobił.

DSC_4646.JPG

DSC_4648.JPG

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to z zewnątrz wygląda na zegarek samochodowy, może z czasów Warszaw i Tarpanów albo jeszcze czegoś innego Kraz, Zaz albo "białoruśka"..  .

Puszka oryginalne mocowana była śrubą centralnie umieszczoną z tyłu zegara.

To przeróbka radzieckiego mechanizmu - popatrz, że nawet przystawka balansowa mocowana jest w miejscach nie oryginalnych(po oryginalnych śrubach pozostał nacięty gwint w otworach obok) no i wkręty od czapy, łby nie pasują tak jak powinny.

Myślę, że to biało-czerwone kółeczko to również efekt przeróbki sprytnie wpięte w mechanizm przy zestawie balansowym.

Tarcza -  jakaś malowanka nawet napisy nie zostały, również wskazówki takie see..

 

Oczywiście mogę się mylić..

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na drugie zdjęcie, to nieforemne koło wystające poza obrys koła obudowy po lewej stronie służy do ustawiania godziny, obudowa ma ładne, równe wycięcie na to koło. Tylna pokrywa jest jednocześnie wieczkiem bębna sprezyny, kręcenie nią nakręca zegarek. Jaki ruski zegarek jest tak zbudowany? Nie twierdzę że to oryginał, bo pewnie nie, ale z czego jest zrobiony?  No i kwestia napisu na przystawce - mera-poltic nadal istnieje i produkuje m. In. mechaniczne wskaźniki. 

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to się nakręca teraz?

Tylny dekielek stoi w miejscu a nakręcając obracasz całym mechanizmem łapiąc za front zegara?

Jeśli tak to czasami tarcza nie byłaby pionowo..

Mam u siebie mechanizm, który ma napęd sprężyny od tyłu, pytałem gdzieś w temacie dot mechanizmów, ale jest to bardzo zwarty i inaczej wykonany werk niż Twoj.

W moim kręcisz tylko ebonitowym ringiem z tyłu mechanizmu a nastawa wskazówek jest dokładnie w centrum od tyłu.

 

Ta przystawka balansowa chyba powinna być przykręcana śrubą "przez płytę" od tyłu.

Od strony przystawki widziałbyś tylko końcówki szpilek śrub bo główki byłyby od drugiej strony płyty zegara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D nakręca się właśnie tak jak mówisz :D

Mechanizm trochę z kroju płyt przypomina Majaki z przystawkami z czystopola. Ale inny napęd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2021 o 23:06, zadra napisał(-a):

..... Popatrz, że nawet przystawka balansowa mocowana jest w miejscach nie oryginalnych(po oryginalnych śrubach pozostał nacięty gwint w otworach obok) no i wkręty od czapy, łby nie pasują tak jak powinny.

........ 

Oczywiście mogę się mylić..

Popatrz na post Władka, na pierwszą przystawkę w drugim rzędzie, to ta sama, ma po dwie pary otworów montażowych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem, wiem, że są dodatkowe otwory ale te "wystające soczewkowe łby " ni w ząb mi nie pasują do tego balansu.

Moim zdaniem coś jest nie tak, ale mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

DSC_4781.thumb.JPG.860de2341bfbe061b0c41934f92f4f3e.JPG

 

No i znalazłem chwilę, zegar dał się uruchomić po oczyszczeniu z zaschniętego błota. Odlutowałem doklejoną podstawkę i założyłem śrubki jako nóżki - będzie super zegar biurkowy. 

DSC_4782.thumb.JPG.e0dcef83ef97fc577055fcaf1bcdf25c.JPG

DSC_4783.thumb.JPG.b1fb85abd53eb98e5957bed44d0e6afe.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2021 o 23:06, zadra napisał(-a):

to z zewnątrz wygląda na zegarek samochodowy,

Mi to trochę wygląda na zegarki mechaniczne montowane do tachometrów samochodowych, m.in.. w starach, Jelczach, Autosanach ....


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

Mi to trochę wygląda na zegarki mechaniczne montowane do tachometrów samochodowych, m.in.. w starach, Jelczach, Autosanach ....

Tak!!!! 

To jest to. 

 

 

image.jpeg.a606414d28afa0a607b2a94d3ea31227.jpeg

Mera robi prędkościomierze i obrotomierze do tej pory. 

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2021 o 19:28, Enkil napisał(-a):

_20210813_210724.JPG

 

Mam coś takiego, znajduje się w czymś czego wcześniej nie widziałem.  czyżby współpraca mery-poltic z Błoniem???

to białoczerwone kółko to sekundnik.

DSC_4640.JPG

po założeniu tarczy - prowizorycznie, bez przykręcania, do zdjęć.

DSC_4643.JPG

nakręca się kręcąc dekielkiem, stopkę oczywiście ktoś dorobił.

DSC_4646.JPG

DSC_4648.JPG

Jestem gdzieś w świecie na starociach i zobaczyłem na stoisku taki zegarek - sprzedający dał zgodę na foty więc z pamięcią o tobie pstryknąłem kilka z widoczną nazwą

 

IMG_20210925_094737.jpg

IMG_20210925_094741.jpg

IMG_20210925_094748.jpg

IMG_20210925_094754.jpg

IMG_20210925_094759.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten mechanizm ma przystawkę H-9, której bardzo poszukuję!
Bardzo, bardzo!
Oddam kilka H-8, czy H-10, ale do kompletu poszukuję H-9 (ona ma odwrotne koło wychwytowe i kotwicę)

Jeśli ktoś ma przystawkę lub tego rodzaju mechanizm, to bardzo proszę o kontakt.

Władysław
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.