Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Jash

Prędkość internetu i wifi w domu.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jash

Panowie, mam w domu światłowód, ale korzystam w całym mieszkaniu z wifi. Router Netgear R6400 v2. Internet ten sam od 10 lat.

Do piątku miałem łącze symetryczne 100/100Mbps i zarówno na kablu jak i na obu częstotliwościach wifi (2,4GHz i 5GHz) prędkości były praktycznie takie same w okolicach 90-95Mbps zarówno download jak i upload.

W poniedziałek, z uwagi na promocje zmieniłem łącze na symetryczne 333/333Mbps i tu zaczynają się czary.

O ile na kablu jest w miarę ok, bo dowload wynosi 299Mbps, a upload 198Mbps (czyli już łącze nie jest symetryczne ;) ) o tyle na wifi:

5GHz - download maks 200Mbps, upload nie przekracza 150Mbps

Z tego pasma jednak korzysta tylko laptop, który stoi w salonie obok routera, oraz Evobox Polsatu.

Cała reszta urządzeń korzysta z 2,4GHz, gdzie download mam około 40-50Mbps, a upload 30-40Mbps.

I tu pytanie. Jak to jest możliwe, że zwiększyłem prędkość łącza ponad trzykrotnie, a wifi na 5GHz jest niecałe dwa razy szybsze, a na 2,4GHz dwa razy wolniejsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, mam w domu światłowód, ale korzystam w całym mieszkaniu z wifi. Router Netgear R6400 v2. Internet ten sam od 10 lat.
Do piątku miałem łącze symetryczne 100/100Mbps i zarówno na kablu jak i na obu częstotliwościach wifi (2,4GHz i 5GHz) prędkości były praktycznie takie same w okolicach 90-95Mbps zarówno download jak i upload.
W poniedziałek, z uwagi na promocje zmieniłem łącze na symetryczne 333/333Mbps i tu zaczynają się czary.
O ile na kablu jest w miarę ok, bo dowload wynosi 299Mbps, a upload 198Mbps (czyli już łącze nie jest symetryczne  ) o tyle na wifi:
5GHz - download maks 200Mbps, upload nie przekracza 150Mbps
Z tego pasma jednak korzysta tylko laptop, który stoi w salonie obok routera, oraz Evobox Polsatu.
Cała reszta urządzeń korzysta z 2,4GHz, gdzie download mam około 40-50Mbps, a upload 30-40Mbps.
I tu pytanie. Jak to jest możliwe, że zwiększyłem prędkość łącza ponad trzykrotnie, a wifi na 5GHz jest niecałe dwa razy szybsze, a na 2,4GHz dwa razy wolniejsze?
2.4 GHz maks prędkości to 40-50mb.. myślę że na 100 na kablu na 2.4 GHz miałeś też 40 max. Na 5.0 GHz możesz wyciągnąć więcej..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Mój router na paśmie 2,4GHz obsługuje maks prędkość 433Mbps a na paśmie 5GHz maks 1450Mbps.
Na 2,4Ghz przez te 10 lat mam cały czas minimum 85-90Mbps w obie strony, jak chcesz to Ci wrzucę screeny pomiarów. Sprawdzałem tez pobierając pliki z serwera testowego i pomiary były takie same.


Na szybko pomiar prędkości na 2,4GHz na iPhone XS, to już jest wiecej niż piszesz a to jest już na łączu 333/333
Na poprzednim łączu 100/100 było lepiej

a711c61c4ae75424588b55af0855525c.png&key=24cbf5d792a7a40fe5d2f5863a4860c333c26d7a64347e259d6d47a59096cc1c


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innych telefonach też takie niskie prędkości? Masz coś na Androidzie do porównania?

Wysłane z mojego Pixel przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, co przychodzi mi do głowy, choć może się wydać bez sensu, to zasilacz. Czemu? Bo jeśli nie wyrabia prądowo, to pod większym obciążeniem może spadać wydajność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash
16 minut temu, darekmp3 napisał:

Na innych telefonach też takie niskie prędkości? Masz coś na Androidzie do porównania?

Wysłane z mojego Pixel przy użyciu Tapatalka
 

Mam całą szafkę Androidów, na każdym urządzeniu to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Już to zrobiłem wczoraj. Nie pomaga


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby mieć wysoki transfer czyli to podawane 1450 musi być agregacja pasm. Jedno pasmo na 5GHz daje max 433 Mbps teoretycznie. Praktycznie max połowę tego. Przypuszczam że router nie jest w stanie wynegocjować odpowiedniej agregacji albo zwyczajnie „nie wyrabia” się.  Uaktualnij firmware routera a jak jest najnowszy to weź inny z górnej półki do testów i sprawdź czy będzie lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Co to znaczy, że router nie wyrabia się?

Dobra, zostawmy to 5GHz i skupmy się na 2,4GHz.

Pytanie, dlaczego na tym samym routerze, przy tej samej ilości urządzeń mając łącze sym. 100/100Mbps wifi miało na każdym urządzeniu w granicach 90/90Mbps, teraz na łączu 333/333Mbps wifi mam 40/30Mbps? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w konfigurację routera. Dla 2.4 GHz ustaw szerokość pasma na 40 MHz, o ile nie masz natłoku innych sieci bezprzewodowych w domu (np. mieszkając w bloku). Jeżeli taki natłok jest, to ustaw ręcznie kanał, który nie będzie się nachodził z innymi. Są dostępne analizery sieci, które same Ci podpowiedzą, który jest najlepszy. No i sprawdź jaki standard sieci masz ustawiony w routerze dla sieci pasma 2.4. Dawno w bezprzewodowych sieciach nie grzebałem, ale ustawienie standardu na mixed pozwoli korzystać urządzeniom z kartami sieciowymi w standardzie g ze słabszą przepustowością, nie obciązając urządzeń korzystającym ze standardu n (czyli tego, który zapewni Ci większą przepustowość)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

No właśnie wszystko mam ustawione tak jak piszesz już od dwóch lat, odkąd kupiłem ten router. Korzystałem z inSSIDera i na jego podstawie poustawiałem kanały na 2,4 i 5GHz na sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób ustawienia fabryczne routera i sprawdź, czy będzie lepiej, poszukaj też aktualizacji oprogramowania do routera, albo nawet wgraj jeszcze raz ten sam soft.

 

Na wifi w 5 ghz spokojnie osiągniesz nawet 2 razy tyle niż oferuje twoje łącze. U siebie mam światłowód z netii 300/50 i na ich routerze tyle osiągam na smartfonie (bo laptopa mam starego i nie ogarnia takich prędkości). Może być tak, że zmiana łącza i usterka routera zbiegły się w czasie. 

 

 

Edytowane przez piotreek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Ustawienia fabryczne mam zrobione, nie pomogło. Soft, nie wiem czy jest opcja wgrania poza aktualizacją OTA. Mam najnowszy.

Wolę się skupić na 2,4GHz bo z 5GHz są problemy z zasięgiem i w pomieszczeniu w którym spędzam najwięcej czasu w domu, na drugim końcu od routera, niestety nie łapie sygnału (po drodze ma 3 ściany, szafę z lustrem, a lustro wiadomo jak działa na radyjko).

Edytowane przez Jash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, piotreek napisał:

Może być tak, że zmiana łącza i usterka routera zbiegły się w czasie. 

Ależ oczywiście, że może. Zmiana łącza to zmiana warunków i ujawniła się zależność, której wcześniej po prostu nie było widać. 10 letnie urządzenie ma pełne prawo niedomagać. Zasilane marnym zasilaczem, w którym po tylu latach po prostu wyschły kondensatory i siadła filtracja, ma prawo nawet całkowicie odmówić współpracy, zwłaszcza że liczone jest na około 4 lata pracy ze względu na ROHS czyli w dużym uproszczeniu luty bezołowiowe. @Jash posłuchaj mnie i podepnij na próbę inny, porządny zasilacz. Uwierz mi, że miałem takich przypadków kilkanaście, jeśli nie więcej i bardzo często winny jest właśnie zasilacz. Oczywiście, pewności nie ma i może wyjść coś innego, chociażby zwykła aktualizacja softu, ale to jest jedna z przyczyn, którą naprawdę łatwo zdiagnozować.

Edytowane przez renqien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, też miałem przypadki padania zasilaczy w routerach, ale też w wzmacniaczu do zwykłej anteny tv u dziadków.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Panowie, ale powoli. Jakie 10 lat. Tyle to mam internet od mojego dostawcy :D. Router za tydzień skończy 2 lata :) więc świerzynka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko masz poustawiane jak należy, warto spróbować eliminować kolejne przyczyny na zasadzie działania "na krzyż". Jeżeli masz w pobliżu kogoś znajomego, kto ma internet światłowodowy i z routera po wifi ma wysokie prędkości, to zamień się z nim na chwilę na routery. On sprawdzi u siebie przepustowość na Twoim routerze, Ty na jego. Jeżeli winny będzie faktycznie router, to tak jak koledzy piszą, możesz zainwestować w zasilacz, a jeśli to nie pomoże, nowy router i po kłopocie ;)

Edytowane przez Żaki-Czan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

No w budynku jest parę mieszkań i sieci wifi widzę jakieś 12-15 ale po nazwach to raczej firmy z parteru mojego budynku, więc nie będę się wygłupiał. Może lepiej kupić online router, podłączyć na godzinę i odesłać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam apkę inSSIder, która analizuje nakładanie się pasm routerów i wybór optymalnego pasma dla 2,4 i 5 GHz.

Reco wygląda tak:

image.thumb.png.70173d2899c4fee6c77aba24e48c66cc.png

 

Może to pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Uzywam jej od lat, pisałem chyba o tym wyżej ze ta aplikacja ustawiłem dwa kanały na sztywno dla każdej częstotliwości.

 

Spróbowałem jeszcze odłączyć 2,4Ghz i sprawdzić samo 5GHz a potem odwrotnie, ale po pierwszej próbie odechciało mi się drugiej

 

10872741264.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Edytowane przez Jash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem, że mam najnędzniejszy internet we Wrocławiu, nie wspominając o dziesięcioletnim modemie ;)

Screenshot_20210204-200447_Speedtest.thumb.jpg.1bce4f4eecd71bb89a59074129a6ec1f.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Piotrek, no masz :D

7ed2dc645ac97d6e001ea2a390fbfab8.jpg

A tak serio wychodzi chyba ze jednak router jest skopany. Do końca gwarancji jeszcze 6 dni wiec nie będę kombinował


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, bo ciekawy jestem.

 

Wynik wyżej to na kablu, czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Tak, to jest po kablu
Ponieważ mam jeszcze tydzien gwarancji zgłosiłem w Netgear, wysłali mi listę pytań aby ustalić co jest przyczyna a jak się nie uda to serwis


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.