Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Pau’l

Dokładność chodu a sposób użytkowania

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy,

wiem że będę poruszał motywy stare jak świat dla maniaków zegarkowych😊 ale chciałbym spytać o konkretne sytuacje i bardzo mi zależy zwłaszcza na wypowiedziach zegarmistrzów. Mój nowy zegareczek Ball Fireman narazie ma super odchyłkę dobową ok +2 sekundy i chciałbym żeby tak zostało . Mam jednak jeszcze dwa inne zegarki automatyczne i chciałbym te trzy zegarki używać na zmianę w znaczeniu tydzień jeden, tydzień inny itd. Boje się jednak czy jak nie odłożę zegarka do szuflady na tydzień to czy się nie rozreguluje i nie zwiększy się odchyłka dokładności. Jakie macie doświadczenia i czy robiliście pomiary w swoich zegarkach? Czy po ustawieniu na nowo zegarka mieliście dokładnie taką samą odchyłkę jak przed odłożeniem zegarka na jakiś czas? Drodzy zegarmistrzowie , jak to wyglada z perspektywy Waszej fachowej wiedzy? Jak ostatnio byłem w serwisie z moją Certinką w Swatchu to facet mi powiedział żebym utrzymywał zegarek na P80 w stałym chodzie. Tak wiec boje się odkładać zegarki na półkę. Z góry dziękuje za podzielenie się Waszym doświadczeniem i Waszymi pomiarami 😉

pzdrP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, poiuyt napisał(-a):

Dla dokładności pewnie lepiej, żeby zegarek stale chodził przy określonym poziomie naciągu i zmieniał swoje pozycje, ale z drugiej strony mechanizm szybciej będzie się zużywał. Jak chcesz żonglować trzema zegarkami, to po prostu kup rotomat. Ale jak któryś miałby na dużej wypaść z użycia, to bez sensu go przemęczać - wystarczy go raz na jakiś czas odkurzyć, żeby się trochę rozruszał.

No właśnie wolałbym uniknąć rotomatu. Po przeczytaniu wszystkich opinii za i przeciw rotomatowi jestem wśród przeciwników 😁 Wolę żeby mechanizm odpoczywał i dłużej pożył. Boje jedynie się o kwestie rozregulowania jeżeli już zegarek jest fajnie wyregulowany. Z drugiej strony czy jeżeli coś jest w fabryce wyregulowane to może się rozregulować od leżakowania? No właśnie tej wiedzy mi brakuje dlatego liczę na Waszą wiedzę i doświadczenie 😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Pau’l napisał(-a):

No właśnie wolałbym uniknąć rotomatu. Po przeczytaniu wszystkich opinii za i przeciw rotomatowi jestem wśród przeciwników 😁 Wolę żeby mechanizm odpoczywał i dłużej pożył. Boje jedynie się o kwestie rozregulowania jeżeli już zegarek jest fajnie wyregulowany. Z drugiej strony czy jeżeli coś jest w fabryce wyregulowane to może się rozregulować od leżakowania? No właśnie tej wiedzy mi brakuje dlatego liczę na Waszą wiedzę i doświadczenie 😊

 

Dwutygodniowa przerwa na pewno nie zmieni  dokładności chodu.

Edytowane przez emzet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli zegarmistrz w fabryce odpowiednio wyregulował mechanizm zegarka to jak zegarek będzie co jakiś czas sobie odpoczywał bez pracy to po wznowieniu pracy powinien pracować tak samo zgodnie z ustawieniem fabrycznym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pau’l jak ma leżeć to lepiej sprzedaj mi tego balla. A tak na serio to który model dokładnie kupiłeś i w jakiej cenie? Może być na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, boski napisał(-a):

@Pau’l jak ma leżeć to lepiej sprzedaj mi tego balla. A tak na serio to który model dokładnie kupiłeś i w jakiej cenie? Może być na priv.

Nie po to go kilka dni temu kupiłem żeby teraz sprzedawać, przynajmniej na razie😉 To podstawowy model Fireman Enterprise. Oj nie będzie leżał bezużytecznie. Nawet jak będzie to będzie cieszył moje oczy 😁 Zamierzałem go nosić co tydzień /dwa przez kilka dni i potem nosić inne zegarki dlatego chciałbym zrozumieć wpływ takiego leżakowania na regulacje mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób przechowywania nie ma zadnego wpływu na regulacje zegarka. Do tego służy specjany "dynks" koło koła balansowego :)Po kilku latach i tak powinienes oddac zegarki do serwisu.

Na dokładnośc chodu wpływ ma - stopień napięcia spreżyny, pozycja w jakiej spoczywa zegarek w nocy , stan łożysk ( stopień zuzycia  smarów) i ogólne stan przekładni i oczywiscie sposób noszenia zegara ( Boże broń przed wiertarka udarową ! ) :)

W Twoim wypadku - uzywania zegarka na zmiane i tak bedziesz musiał ustawiać prawidłowy czas to dokręcisz spręzyne koronka na 50 % i reszte zrobi ruch nadgarstka.

To sa oczywiście moje obserwacje z uzytkowania automatu i manuala.

+/- 2 sek to super dokładność

Abstachując od tematu , po kilku miesiacach mieszania zegarkami z tej trójcy ( Boh trojcu ljubit ) :)  wyłoni sie najbardzie Ci pasujacy do stylu zycia , bedzieesz go nosił 

codziennie a pozostałe dwa " zgniją " w szufladzie :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, basil napisał(-a):

Sposób przechowywania nie ma zadnego wpływu na regulacje zegarka. Do tego służy specjany "dynks" koło koła balansowego :)Po kilku latach i tak powinienes oddac zegarki do serwisu.

Na dokładnośc chodu wpływ ma - stopień napięcia spreżyny, pozycja w jakiej spoczywa zegarek w nocy , stan łożysk ( stopień zuzycia  smarów) i ogólne stan przekładni i oczywiscie sposób noszenia zegara ( Boże broń przed wiertarka udarową ! ) :)

W Twoim wypadku - uzywania zegarka na zmiane i tak bedziesz musiał ustawiać prawidłowy czas to dokręcisz spręzyne koronka na 50 % i reszte zrobi ruch nadgarstka.

To sa oczywiście moje obserwacje z uzytkowania automatu i manuala.

+/- 2 sek to super dokładność

Abstachując od tematu , po kilku miesiacach mieszania zegarkami z tej trójcy ( Boh trojcu ljubit ) :)  wyłoni sie najbardzie Ci pasujacy do stylu zycia , bedzieesz go nosił 

codziennie a pozostałe dwa " zgniją " w szufladzie :) 

 

Bardzo dziękuje za ciekawe i bardzo pomocne wyjaśnienia 😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

I tak i nie.

Na dokładność chodu ma oczywiście wpływ połozenie pracującego zegarka.

O ile w przypadku noszenia zegarek nieustannie zmienia pozycję, o tyle odłożony może (ale nie musi) mieć rózną dokładność w różnych pozycjach.  Po to reguluje się właśnie mechanizmy w x pozycjach, co czasami jest opisane na płytach.

Ta wada mechanizmu to błąd izochronizmu.

Lekarstwa na to są generalnie 2:

- pierwsze to tourbillon

- drugie - tańsze - poniżej.

Z ciekawości powiem, że może być tak, że zegarek w ciągu dnia robi +2 s/dobę, a odłożony na noc pod kątem 90st np. koronką do góry, może zgubić również 2s.  Czyli można regulować sobie dokładność - jak ktoś chce.

Najlepiej ściągnąć apkę i sobie mierzyć, oczywiście wibrograf / komparator to zdecydowanie lepsza opcja, ale apka darmowa :)

Edytowane przez Iko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2021 o 13:20, basil napisał(-a):

Po kilku miesiacach mieszania zegarkami z tej trójcy ( Boh trojcu ljubit ) :)  wyłoni sie najbardzie Ci pasujacy do stylu zycia , bedzieesz go nosił 

codziennie a pozostałe dwa " zgniją " w szufladzie :) 

 

Nah, ja mam 4 sztuki które regularnie goszczą na moim nadgarstku. Jeden dzień taki, dwa dni następny, potem jeden dzień inny itp. Zegarki zakładam w zależności od sytuacji / ubioru. 

 

I rotomat mi niepotrzebny.


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nosiłem i mierzyłem mojego nowego Balla przez 6 dni codziennie o godzinie 17 i faktycznie to trochę zależy od położenia zegarka tak jak Iko piszesz . Najpierw to było +2/1 sekunda , później to było 0 sekund, później pare sekund opóźnienia, później znów nadrobił plusem ... a podsumowując po tych 6 dniach dziś miał 3 sekundy opóźnienia tak wiec chyba nieźle😁 teraz planuje go odłożyć na kilka dni i dać odpocząć a potem znów założę na kilka dni i zmierzę jak leżakowanie wpłynęło na jego dokładność . Ponoszę teraz i pomierzę Certinkę teoretycznie na tym samym mechanizmie 2824-2, choć bez modyfikacji Balla😊 Wg moich wcześniejszych obserwacji w tej Certinie powinno być ok -7 sekund na dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładność zegarka mechanicznego poznać nie tylko po małej odchyłce dobowej, ale raczej po małych odchyleniach od tej odchyłki :)

Czyli zegarek robiący dzień w dzień np. od -20 do -18 s jest potencjalnie lepszy od zegarka robiącego od -3 do + 5 s - zakładając oczywiście podobny reżim noszenia lub przechowywania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nosiłbym jak pasuje i się nie przejmował odchyłkami. Jeśli będzie kolega zmieniał zegarki to i tak po przerwie trzeba zegarek nastawić. Lepiej się zegarkami cieszyć niż przejmować. Dokładny czas to sterowany radiowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.