Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
albiNOS 01

Gdzie pier...lnie

Rekomendowane odpowiedzi

Dla zainteresowanych sprawami kosmicznymi, Rosyjska rakieta parę dni temu wystartowała, coś tam się naciukało, coś się zepsuło (jestem przekonany, że winne są Chińskie podzespoły sygnowane jedynie markami rosyjskimi i tak to się kończy) teraz czekamy gdzie je...nie w sposób niekontrolowany.

Więc uważajcie i nie jest to zaewaluowana groźba.

Obserwacja szczątków rakiety na żywo na YouTube

 

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Wystrzelili ją z Pliesiecka czyli to nie jest nasz problem. Elektronika do zastosowań lotniczych, kosmicznych i wojskowych odpowiedzialna za newralgiczne elementy jest inna od tej popularnej. Nawet w systemach samochodowych obecnie wykorzystuje się mikrokontrolery o znacznie wyższej niezawodności jak to co w s.rajfonach i podobnych. Problemem przy starcie są wibracje i przeciążenia a elektronika niewiele waży przez co nie jest tak narażona na tego typu uszkodzenia. Zwykle urywa się albo przepala coś mechanicznego. Tym bardziej przy dużej rakiecie gdzie wsystko swoje waży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele z tego rozumiem, ale tu jest chyba wysokość w km, no i z każdą chwilą maleje, jakieś 100m na sekundę.

IMG_20220103_220259.jpg

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Powoli to co jeszcze się nie rozpadło spala się w atmosferze lecąc po płaskiej trajektorii. Kciuki trzymali na wschodnim wybrzeżu USA bo Pliesieck jest akurat tak położony by w pewnych okolicznościach stanowić właściwe pole startowe dla rakiet, których głowice dolecą w te rejony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko się dziwię, że tam w tej rakiecie niema odrobiny trotylu, wystarczyłby stosunkowo prosty zapalnik, by rozerwało na mniejsze części i by nie było strachu, że komuś na głowę spadnie. No chyba, że w próżni brak atmosfery nie wywoła fali uderzeniowej to taki pomysł o kant d..y rozbić.


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter
20 minut temu, albiNOS 01 napisał(-a):

Ja tylko się dziwię, że tam w tej rakiecie niema odrobiny trotylu, wystarczyłby stosunkowo prosty zapalnik, by rozerwało na mniejsze części i by nie było strachu, że komuś na głowę spadnie. No chyba, że w próżni brak atmosfery nie wywoła fali uderzeniowej to taki pomysł o kant d..y rozbić.

W rakiecie tej wielkości jest całkiem sporo materiałów wybuchowych. Wiele rzeczy, które mają być w sposób pewny i o czasie rozłączonych jest rozłączane pironabojami. W przestrzeni kosmicznej sporo praw fizyki tych znanych z powierzchni Ziemi nadal działa tak jak w naszej rzeczywistości. Zasada Zachowania Pędu, Zasada Zachowania Energii,.... To wszystko działa tak samo i stanowi swoisty problem. Zatrzymywanie albo rozscalanie tak dużego obiektu można porównać do operacji na pozbawionym  hamulców małym składzie kolejowym wiozącym węgiel :) .

Jak już rozpędzili pierwszy człon rakiety a rozpędzili bo spadnie tam gdzie spadnie to nie ma przebacz. Słusznie stwierdziłeś, że skoro nie ma atmosfery to nie ma też ośrodka, w którym mogłaby być przekazana energia znacznie szerzej. To będzie raczej wybicie otworu i zrobienie kupy odłamków które polecą uszkodzić satelity jak zniszczenie niesterowalnego obiektu.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest zlokalizowana, to wiedza w przybliżeniu gdzie może spaść..bo jedyną zmienną jest tylko jej wysokość

Reszta to bajki pod publike.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, albiNOS 01 napisał(-a):

Rosyjska rakieta parę dni temu wystartowała, coś tam się naciukało, coś się zepsuło

Awarie rakiet to nie tylko Radziecka czy Rosyjska specjalność. Niektórzy młodzi wiekiem Koledzy mogą nie pamietać, ale w czasie wyścigu na Księżyc w kapsule treningowej NASA wypełnionej CZYSTYM TLENEM spaliła się cała załoga. 

Albo spektakularne katastrofy promów kosmicznych 🤔

To wszystko to, o czym raczono powiadomić ogół społeczeństw. A czego nie ujawniono .... STRACH SIĘ BAĆ ☠️🤖👻💀


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

Awarie rakiet to nie tylko Radziecka czy Rosyjska specjalność. Niektórzy młodzi wiekiem Koledzy mogą nie pamietać, ale w czasie wyścigu na Księżyc w kapsule treningowej NASA wypełnionej CZYSTYM TLENEM spaliła się cała załoga. 

Albo spektakularne katastrofy promów kosmicznych 🤔

To wszystko to, o czym raczono powiadomić ogół społeczeństw. A czego nie ujawniono .... STRACH SIĘ BAĆ ☠️🤖👻💀

A tam ponoć był też taki problem, że drzwi otwierały się do środka i ciśnienie jakie powstało w środku uniemożliwiało ich otwarcie. A jak byłem na oddziale ,,kowidowym" w szpitalu, to nam czysty tlen dawali, aż dopytywałem, czy to mieszanina, ale uparcie twierdzili, że czysty tlen. No, zaraz będę robił inhalację, też zapewne czystym tlenem.


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożar w treningowej kapsule napełnionej czystym tlenem "przerobili" też Rosjanie - ofiarą był Bondarenko. Przeżył pożar i wydobycie z kapsuły, zmarł dopiero w szpitalu. 


Pozdrawiam

TomeK (Teston)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, albiNOS 01 napisał(-a):

Niewiele z tego rozumiem, ale tu jest chyba wysokość w km, no i z każdą chwilą maleje, jakieś 100m na sekundę.

IMG_20220103_220259.jpg

 

No własnie panowie..Gdzie są jej dane na temat wysokości  ?

Bo albiNOS mówi że to jest jej wysokość..i że spada około 100m na sek. Czyli w 10 sek spadała by o 1km.

Ja dziś o trzeciej w nocy, jak oglądałem w/w filmik - to zaznaczona przez albiNOS'a wartość nie miała 166km, tylko było 177.

Dzisiaj na moich oczach zmieniła się z 160 na 161

 

Może ktoś sie do tego odnieść ?

 

Edit. Za chwile  na moim monitorze bedzie ta wartość miała 163 - nie żebym szukał sensacji, ale ja tego nie rozumie i chciałbym by mi to ktoś objaśnił

 

Ja obstawiam że spadnie w srodkowej Europie..dokładnie w lini prostej przez Niemcy, Czechy i Austrie

 

 

 

Edytowane przez -mrovka-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, -mrovka- napisał(-a):

 

No własnie panowie..Gdzie są jej dane na temat wysokości  ?

Bo albiNOS mówi że to jest jej wysokość..i że spada około 100m na sek. Czyli w 10 sek spadała by o 1km.

Ja dziś o trzeciej w nocy, jak oglądałem w/w filmik - to zaznaczona przez albiNOS'a wartość nie miała 166km, tylko było 177.

Dzisiaj na moich oczach zmieniła się z 160 na 161

 

Może ktoś sie do tego odnieść ?

 

Edit. Za chwile  na moim monitorze bedzie ta wartość miała 163 - nie żebym szukał sensacji, ale ja tego nie rozumie i chciałbym by mi to ktoś objaśnił

 

Ja obstawiam że spadnie w srodkowej Europie..dokładnie w lini prostej przez Niemcy, Czechy i Austrie

 

 

 

Jakim obserwowałem to tak było, a potem otworzyłem jeszcze raz i urosło. Pewnie wynika to z tego, że orbita nie jest idealnie okrągła, może lekko eliptyczna, ziemia też nie wszędzie ma taką samą wysokość nawet na poziomie morza. Może jest jeszcze coś czego nie rozumiem. Ciekawy jestem jaka ma prędkość, który to.oarametr, nie mogę rozszyfrować. Czyli wynika z tego, że może i średnio spada, ale raz spada trochę, raz odlatuje. Ja myślę że pier...lnie prosto w Parlament Europejski. Takie mam przeczucia, w końcu kiedyś to wszystko musi jeb...ąć.


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.29fe9392f7e5b4093125db3384803087.pngimage.png.33c1bd31020f16db9a0407e5aeea0bec.png

 

"Wznios/opadanie" też się zmienia

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

 

 

"Wznios/opadanie" też się zmienia

Wiatry panie, wiatry ;)


<script src="//widget.time.is/t.js"></script>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, albiNOS 01 napisał(-a):

Jakim obserwowałem to tak było, a potem otworzyłem jeszcze raz i urosło. Pewnie wynika to z tego, że orbita nie jest idealnie okrągła, może lekko eliptyczna, ziemia też nie wszędzie ma taką samą wysokość nawet na poziomie morza. Może jest jeszcze coś czego nie rozumiem. Ciekawy jestem jaka ma prędkość, który to.oarametr, nie mogę rozszyfrować. Czyli wynika z tego, że może i średnio spada, ale raz spada trochę, raz odlatuje. Ja myślę że pier...lnie prosto w Parlament Europejski. Takie mam przeczucia, w końcu kiedyś to wszystko musi jeb...ąć.

 

Wiem że Ziemia nie jest idealną kulą i jest spłaszczona na bigunach..i mogło by sie to nawet pokrywac z tym co piszesz, bo gdy wartość była 177, o której mówie, to była wtedy w okolicach Antarktydy. No nic, będe obserwował bo strasznie mnie to zastanawia.

 

Co do tej eliptycznej orbity o której wspominasz..ja uważam że to nie może mieć racji bytu w obiektach które są poniżej pułapu 420km, bo do tego pułapu sięga nasza atmosfera z wszystkimi jej warstwami, powyżej 420 km już jest przestrzen kosmiczna i magnetosfera Ziemi z pasami Allena /wewnętrzny jest na wysokosći 7700km, zewnętrzny aż na wysokości 51500km.

 

2 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

image.png.29fe9392f7e5b4093125db3384803087.pngimage.png.33c1bd31020f16db9a0407e5aeea0bec.png

 

"Wznios/opadanie" też się zmienia

 

Moja dziewczyna powiedziała że jest sterowana :) heheh, czyli są więksi spiskowcy niż ja :P

 

No właśnie @mkl1 to o czym by to świadczyło ?

Że patrząc na Ziemie i jej lot swobodny* w przekroju AA, to jej trasa jest jak wężyk w wykresach funkcji na osiach x,y ???

 

*skoro nie ma z nią kontaktu i nikt nic nie jest w stanie z nią zrobić, to zakładam że lot jest swobodny.

No chyba że są odpalane jakieś silniki, by utrzymać ją jak najdłużej i jak najwyżej by pozwolić jej spaść w dogodnym miejscu..no ale z drugiej strony myśle, ze to rakieta i nie ma ona silnikow korygujących trajektorie takie jakie ma np stacja kosmiczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sledzicie to na tym linku wklejonym przez albiNOS'a ? bo własnie mineła równik.

W nocy, tzn 12 h temu byla na wyskosci 160km, a tera mineła go na wysokośći 162-163

 

Strasznie dziwną ma tą trajektorie, bo to nawet cięzko nazwać elipsą :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzina 17:30 i ma 175 km wysokości. Akurat nad Bałtykiem.

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Obiekt ma sporą prędkość, leci w próżni po eliptyce mamy perygeum i apogeum czy jakoś tak. Kiedy pisałem, że prawie wszystko co związane z fizyką jest takie samo jak na powierzchni Ziemi to "prawie" robiło sporą różnicę :) . Zasady pracy w polu grawitacyjnym wyglądają zgoła odmiennie jak na powierzchni Ziemi.

Skoro ten sprzęt nie ma już napędu to nie ma też sposobności sterowanego hamowania silnikami. Pozostaje wytracenie posiadanej energii w inny sposób. Musi wejść w obszar mikrooddziaływania atmosferycznego plus mikrograwitacja dokończą dzieła.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na chwilę obecną ma już nieco ponad 140 km wysokości. Ponoć z Polski było już go widać, około 16:40 ma być widoczna że Świnoujścia.


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rakieta w ogóle coś przenosiła, czy nie wiadomo co jest ładunkiem? Niby przewidywania PAK są takie, ze spadnie na Półwysep Arabski dzisiaj między 20-23 ( https://twitter.com/POLSA_GOV_PL/status/1478744709640110083/photo/1 ), tyle że na moje oko te prognozy już są nieaktualne, ponieważ lot rakiety jest inny. 

Edytowane przez J. Wilczynski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

3 godziny temu, J. Wilczynski napisał(-a):

Ta rakieta w ogóle coś przenosiła, czy nie wiadomo co jest ładunkiem? Niby przewidywania PAK są takie, ze spadnie na Półwysep Arabski dzisiaj między 20-23 ( https://twitter.com/POLSA_GOV_PL/status/1478744709640110083/photo/1 ), tyle że na moje oko te prognozy już są nieaktualne, ponieważ lot rakiety jest inny. 

 

Ruska militarna. Więc cholera wie co wynosiła. Ja tam ruskim nie wierzę za grosz.

Edytowane przez jakubos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak ja jankesom.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęła niedawno teren Polska Niemcy.


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.