Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Szeryf.cezar

Identyfikacja zegara

Rekomendowane odpowiedzi

Zrob zdjecie makro  mostka,czy  s a jakies  znaki typu  3  kropki  lub kreski 


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Szeryf.cezar napisał(-a):

Dolaczam obiecane foty.Prosze o komentarz i okreslenie przyblizonego roku budowy.Pozdro.

 

 

 

 

 

 

17.06.1888 r.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Anansi napisał(-a):

 

17.06.1888 r.

Mało zabawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Szeryf.cezar napisał(-a):

20230109_212921.jpg

20230109_212825.jpg

20230109_212658.jpg

20230109_212648.jpg

Dziekuje koledze Anansi.Moge jeszcze poprosic o godzine?

Od srodka na mostku jest wybita 3

Takie  znakowanie  oznacza  juz  wieksza produkcje,mozna napisac seryjna  a  wiec  jakas  fabryka  istniejaca  w okresie  podanym juz  przez  kolegow  w  okolicach Karlstein.Raczej nie  jest  to  wyrob pojedynczy  .Poszukalbym w  spisie  Uhrenfabrik ,tak  mysle  ze  max do 1880 roku.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, janekp napisał(-a):

Takie  znakowanie  oznacza  juz  wieksza produkcje,mozna napisac seryjna  a  wiec  jakas  fabryka  istniejaca  w okresie  podanym juz  przez  kolegow  w  okolicach Karlstein.Raczej nie  jest  to  wyrob pojedynczy  .Poszukalbym w  spisie  Uhrenfabrik ,tak  mysle  ze  max do 1880 roku.

 

Ale w Karlsteinie pierwsze porządne zegary, linkowe, zaczął produkować Mühlhauser z wspólnikami dopiero w roku 1882 (wg OUUZ w 1885) wcześniej tylko blaszane z werkami w stylu JF. Erste Karlsteiner Uhren-Industrie Gesellschaft (powiązane z ww?) wprowadziło zaś sygnaturę w roku 1886. Także w niej znajduje się to FabrikS Marke.

 

381189580_Image001.jpg.dc6cd6bfade25bf981d6576d780782fe.jpg

 

 

2 godziny temu, azina napisał(-a):

Mało zabawne.

 

To niech Kolega wymyśli coś serio. Samodzielnie.

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też w Mikrolisku znalazłem Fabriks Marke. 

Może to ma jakiś związek z tym zegarem. 

 

EKU / sygnatura fabryczna (z przeplotem) EKU / sygnatura fabryczna (z przeplotem) |  UCK UCJ UJC UKC UJC CUK KUC UCK UEK Pierwszy przemysł zegarmistrzowski Karlstein

 

Mühlhauser chyba był później, a EKU założone przez Otto Steinera 

było chyba wcześniej... 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, JASI napisał(-a):

Też w Mikrolisku znalazłem Fabriks Marke. 

Może to ma jakiś związek z tym zegarem. 

 

EKU / sygnatura fabryczna (z przeplotem) EKU / sygnatura fabryczna (z przeplotem) |  UCK UCJ UJC UKC UJC CUK KUC UCK UEK Pierwszy przemysł zegarmistrzowski Karlstein

 

Mühlhauser chyba był później, a EKU założone przez Otto Steinera 

było chyba wcześniej... 

 

Pozdrawiam Jacek 

 

Steiner nie założył EKU, wyniósł się z Karlsteinu w 1886 roku pozostawiając fabrykę i pracowników.

Tu masz listę założycieli EKU:

img026.jpg.70eee42d7f476a4aa0e2aeafb6eb48ce.jpg

 

Mijają lata i stoimy w miejscu z tym EKU...

https://mb.nawcc.org/threads/any-ideas-on-this-trademark.138524/#post-1072981

 

https://mb.nawcc.org/threads/3wt-grand-sonnerie-i-d.59049/

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się dziwnie zakodowało i cały czas uważałem,

że założycielem EKU był Otto Steiner... 

Po zweryfikowaniu moich notatek, dostępnych mi materiałów

oraz tego co pokazałeś stwierdzam, że NIE. 

Otto Steiner był założycielem 

Wien-Karlsteiner Uhrenfabrik. 

Z EKU faktycznie nie miał nic wspólnego. 

Firmę Erste Karlsteiner Uhren-Industriegesellschaft 

założyli jego byli pracownicy. 

Po kilku latach wykupił ją Johann Franke. 

 

Dzięki Piotrze za sprostowanie. 

Przepraszam za wprowadzanie w błąd. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem i dalej nie wiem jak sie to ma do mojego zegara.Nitowane bolce,kuta kotwica stary typ mostka itd.Faktycznie bylby to koniec lat 80-tych 19 wieku?Wpisalem w tlumacza Fabriks Marke i wyszlo ze to po Norwesku.Byla tam,lub w Szwecji czy Dani w tym okresie jakas wytwornia tego typu zegarow?Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powyżej masz, że "po austriacku" też tak pisano. Ten zegar wyprodukowano IMHO w CK monarchii. Kto go wykonał i dla kogo/kto był końcowym sprzedawcą  - nie wiadomo. W CK monarchii również produkowano werki w postaci "ebauche". Ten, jeżeli chodzi o konstrukcję werku i styl skrzyni mógł równie dobrze powstać w roku 1870 jak i w 1900. Część producentów, łącznie z GR konserwatywnie trzymała się starych konstrukcji werków (kotwica!) i modeli skrzyń. Regulowane palety wprowadził chyba najwcześniej Franke i Gronemann w latach 90, ale nie wiem od którego numeru seryjnego. Ten konkretnie werk wygląda na wzorowany na modelach Rescha, i to tych wcześniejszych, jeszcze z frezowanym mostkiem kotwicy. Moim zdaniem odpowiada produktowi z Karlsteinu z drugiej połowy lat 80 i podana przeze mnie data była tylko trochę żartobliwa. Wśród kilku zegarów Fabriks Marke pokazanych na forum (większość zdjęć jest kiepska) mamy jednak inne werki. Mają inny "rozłożysty" powcinany regulator wychwytu, większość ma gięty mostek kotwicy, jeden zaś nie ma nawet w płycie otworów do montażu na bagnetach. I o tym wszystkim już pisaliśmy.  Wydaje mi się, że te kilka tysięcy numerów (5067 - to ten kwadransowy na zdjęciu) dzieli może i dwadzieścia lat. A może nie...

a7fc6d67cd86fba7.thumb.jpg.d781635981c63454f9bb7f7851edf985.jpg

 

post-35992-0-98486000-1375473545.thumb.jpg.fab7a6ac7af4daf459dfa1ec8e3ff87a.jpg

 

 

P.S. Masz bardzo fajny zegar w ładnej skrzyni. Prawdopodobnie jednak jeszcze na długo szczegóły których wyjaśnienia oczekujesz pozostaną tajemnicą.

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miejcie mi za zle ze tak dopytuje o wiecej danych na temat zegra,zegarow ktore mam.O kazdym probuje dowiedziec sie jak najwiecej.Kazdy ma za korona kartke z mozliwie najwieksza iloscia infirmacji.Niestety,najczesciej jest to tylko data i miejsce zakupu,cena,rok przypuszczalnej budowy i co przy nim zrobilem.Jako ze wiekszosc jest kupiona od handlarzy,to informacje sa bardzo skape.Najwyzej dowiaduje sie skad do Polski trafil.Niewiele mam kupionych od prywatnych osob znajacych ich historie.Jeden Becker np trafil do Polski w 45 roku na plecach kobiety wypuszczonej z obozu w Niemczech.Majc te zegary w rekach zawsze zastanawiam sie gdzie wisialy,kto je nakrecal,co widzialy.Im wicej pracy mnie kosztowaly tym wiekszym sentymentem je darze.Pozdrawiam i prosze o wyrozumialosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, takie historie - co, jak, gdzie, dany zegar przeszedł , a także ich właściciele, to ciekawe historie..... Czasami, to nawet ktoś je tu opisuje. 

Koledzy dość dużo o tym zegarze wyjaśnili. A trzeba wiedzieć, że jest jeszcze dużo zegarów i producentów, o których właściwie nic nie wiemy. 

Ale dzięki forum, można wymieniać informacje, zdjęcia, dokumenty i omawiać poszczególne detale mechanizmów - więc idziemy z wiedzą do przodu ! :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba będzie najtrafniej...

Czy mamy już wiedzę czyja to sygnatura ??


 

20230107_141832.jpg.790e981bb6e9ab11d64c08ce680e05a3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im Osten nicht Neues. :(

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki...


Też uważam, że Ed Kummer to raczej odpada. 

 

Poczytałem trochę forum... poprzeglądałem archiwum. Trochę inne wnioski mi przychodzą do głowy niż np. Tarantowi. 
Uważam, że to producent... sygnatura pojawiała się przez jakiś czas,... u mnie w archiwum do 62xx. Ale to nie był koniec produkcji. Być może ktoś to już dostrzegł wcześniej (ja kilka dni temu dopiero), ale numeracja dojechała co najmniej do 12 xxx... tyle, że bez sygnatury.
11 920:

 

195991300_10227150697660099_8329082201714354256_n.thumb.jpg.a14aaa028f9fcd3964125a816409a0ed.jpg

 

Konstrukcja mechanizmów nie zmienia się szczególnie (po numerze 1500). Na dodatek skrzynia pokazana przez Szeryf.cezar wygląda tak:

 

 

20230107_143420.jpg.4a32c66e64933f69330154a00d4740ff.thumb.jpg.ebd36067d44985b770f85de83a20f612.jpg

 

 

a ta od 11920 wygląda tak:

 

194132609_10227150695140036_4294551040379899162_n.thumb.jpg.8ec84167a86c1335df3a467b5e8ee08f.jpg

 

i jeszcze od 10 49x:

IMG_20240318_145352.thumb.jpg.c2b2030a4279bb264c5f19e6422742f1.jpg

 

To wg mnie bardzo zbliżony okres. Mamy tu chyba producenta, który działał dość krótko, ale za to bardzo intensywnie. 
Trochę za mało materiałów mam jeszcze, żeby wyciągać jakieś mądre wnioski. 

Austria - tak, ale nie sam Wiedeń. Jakieś Karlstein mi się od razu kojarzy... 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.