Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ignacy1

Zegar naciągowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Zakupiłem ostatnio od znajomego stary stojący zegar naciągowy. Zegar jest sprawny ale znajomy nie poddawał go konserwacji przez wiele lat. Wyczyściłem wstępnie mechanizm naftą ale nie jestem pewny czy to była dobra metoda. Chciałbym to zrobić profesjonalnie ale nie posiadam wiedzy w tym temacie. Gdyby ktoś chciałby mi pomóc to byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

Zbigniew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takowy mechanizm trzeba poddać serwisowi. Całkowicie rozebrać, umyc, sprawdzić wszystkie czopy i łozyska.. potem złożyć i wyregulować po smarowaniu... Będzie chodził przez kolejne lata. :)

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Jednak nie wiem w czym mam umyć (zastosowałem naftę)  i czym smarować czopy i łożyska. Może Pan podać jakieś dobre środki do konserwacji ? Sorry za natłok pytań. Jeszcze raz pozdrawiam.

Zbigniew🤢

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o tym już jest na Forum. Wystarczy poświęcić odrobinę własnego czasu. Co do szczegółów chętnie odpowiemy. :)


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nafta owszem zmywa brud z zewnątrz, ale bez rozbiórki zegara na części niewiele pomoże..

Radziłbym całkowicie rozebrac mechanizm, umyc go w płynie Gronal" sprawdzić wszystko, złożyć i zastosować oliwę do zegarów.. ( sa w sklepach zegarmistrzowskich...

Oliwy - oliwy.pdf

 

Dodatkowo poszukałbym odpowiedzi w podforum ZEGARY i temat "Porady potrzebuję" tam praktycznie jest wszystko....

Sam od tego tematu zacząłęm ..

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jaki to zegar...., stary, ale 40 lat, czy 100 lat. 

Napewno wymaga serwisowania - to już kolega pisał. Rozumiem ,, strach się bać " rozkręcić takie coś.  Ale możemy pomóc - owszem, nie we wszystkim, bo coś niecoś, na majsterkowaniu musisz się znać - to jednak Ty będziesz rozkręcać. 

Przemycie naftą bez rozbierania, nie zaszkodzi mu, ale zasuszonych smarów i brudów z łożysk, to napewno nie usunęło ! 

Tam jest teraz sucho ! 

Najlepiej, to wszystkie osie - łożyska naoliwić..... nie jest to najlepsze i w sumie , to nie polecam tego, ale lepiej naoliwić niż zajechać zegar. Bo jednak w łożysku mogą być jakieś opiłeczki i będą piłować ośkę. 

Stojący zegar, to ciężkie wagi, więc trochę gęstrzy olej, o lepszych właściwościach smarnych.... na osi z ciężarkami, to można samemu sobie wyobrazić, że rzadki olej, to szybko zostanie wypchany na zewnątrz. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umyć można w czymkolwiek, w płynie do mycia bardzo zabrudzonych maszyn, w roztworze wodnym, nafcie, ale na koniec najlepiej w benzynie. Jeśli to jest roztwór wodny to trzeba szybko wysuszyć aby nie zardzewiało. Ale to nie wszystko. Jeśli stara oliwa, albo jakiś olej schnący, na przykład jadalny, sobie ładnie zasechł w łożyskach, to trzeba użyć odpowiednich środków aby to usunąć. Odpowiednie to trzeba dobrać zależnie od okoliczności i to jest bardzo ważne dla przyszłych wyników. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.