Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
vspr

Seiko sarx035 lub coś w klimacie

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Ostatnio chodzi za mną bardzo sarx035. Nigdzie nie idzie znaleźć ofert sprzedaży tego modelu. Jedyna, którą znalazłem jest na chrono. 


https://chrono24.app/seiko/presage--id31866371.htm?SETLANG=pl_PL&SETCURR=USD


co myślicie o tej ofercie?

warto brać go za taką kasę? Może coś zejdzie kolega z Węgier? Nie kupowałem jeszcze nic z chrono, niby napisane że stan bardzo dobry, ale opis bardzo zdawkowy, że zdjęciami też wiadomo jak jest, nie wszystko widać.. 

 

A może jakieś inne propozycje macie w tym klimacie? Patrzyłem jeszcze na sdgm003 ale jakoś ten sarx bardziej mi się podoba..;)

 

Drugi zegar na który choruje już od dawna to Ball Fireman Victory w poniższej wersji:

 

Raz mi nowy ktoś sprzątnął sprzed nosa za 5 tysi i od tego czasu mam kłopot żeby zdecydować się na kupno za 7,5 w sklepie..;)


Druga sprawa, o co warto zapytać sprzedającego jeśli zegar z drugiej ręki? 
 

- Czy szkło jest czyste?

- Czy są jakieś wgniotki lub rysy, których nie widać na zdjęciach?

- Czy przeszedł już jakiś serwis, jeśli tak to autoryzowany czy po prostu u zegarmistrza?

- Czy były jakieś polerki lub inne zabiegi upiększające? 
- Czy trzyma czas?

- Czy jest z nim jakiś kłopot?

- No i tak ogólnie, czy jest świeży czy może czuć już, że swoje przeszedł.

 

Jesli chodzi o stan to najchętniej kupiłbym nienoszony ale wiadomo, że z tym może być ciężko, więc przyjąłem, że minimum to stan bardzo dobry, bez większych oznak użytkowania. Ja będę go nosił na pewno dużo, i te oznaki zaraz się pojawią ale jakoś wolałbym zacząć nosić w stanie bardzo dobrym. 

 

Nie wiem, co jeszcze? Nie mam doświadczenia w kupowaniu używek i nie jestem też ekspertem w temacie czasomierzy. 
 

Tak z Waszego doświadczenia, ile można próbować zbić cenę? 10-20%?
 

Ps. Kiedyś był na forum temat „okazje zegarkowe z różnych źródeł” czy coś takiego. Wrzucane tam były linki do ciekawych promocji u dystrybutorów lokalnych i globalnych. Nie mogę tego znaleźć, nie ma już takiego wątku czy ja po prostu go nie widzę? 

 

 

 

IMG_7001.jpeg

IMG_7002.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić swojego sdgm003, bliżej w klimacie do tego sarx ciężko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zerknij z ciekawości na Citizen i serię NB1050-59

7b14abac8b8331725eef8e75d820158d.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, traczu napisał(-a):

Ja mogę polecić swojego sdgm003, bliżej w klimacie do tego sarx ciężko ;)

No widziałem, widziałem;)

2 godziny temu, areg napisał(-a):

A zerknij z ciekawości na Citizen i serię NB1050-59

7b14abac8b8331725eef8e75d820158d.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Spoko zegar, podoba mi koperta, fajnie, że boki są szczotkowane. Nie mam feelingu za bardzo do marki ale estetycznie propozycja trafiona. A jak wykonanie, detale i odbiór na żywo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spoko zegar, podoba mi koperta, fajnie, że boki są szczotkowane. Nie mam feelingu za bardzo do marki ale estetycznie propozycja trafiona. A jak wykonanie, detale i odbiór na żywo?

Czytałem / oglądałem kilka recenzji i ludzie bardzo chwalili zwłaszcza jako alternatywa dla serii sarb / sarx od Seiko.
Wydaje mi się że również tu na forum ktoś ma i opisywał ten konkretny model.
Na żywo nie miałem niestety okazji jeszcze sprawdzić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Citki są super - wykonanie bez uwag a i wizualnie bardzo ale to bardzo fajne. Ja polecam 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, vspr napisał(-a):

Drugi zegar na który choruje już od dawna to Ball Fireman Victory w poniższej wersji:

 

Raz mi nowy ktoś sprzątnął sprzed nosa za 5 tysi i od tego czasu mam kłopot żeby zdecydować się na kupno za 7,5 w sklepie..;)

 

Jeżeli chodzi o Ball Fireman Victory, to czy musi być z jasną tarczą?

Bo czarny, nowy to byłby w przyzwoitej cenie na olfert.de:

 

obraz.png.c4cb5736b79982a19ba910eb597ce453.pngobraz.png.5f185a2e3e541fe5e4693f56e605bd32.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

Jeżeli chodzi o Ball Fireman Victory, to czy musi być z jasną tarczą?

Bo czarny, nowy to byłby w przyzwoitej cenie na olfert.de:

 

obraz.png.c4cb5736b79982a19ba910eb597ce453.pngobraz.png.5f185a2e3e541fe5e4693f56e605bd32.png


No kurcze musi być z jasną i to jeszcze ta konkretna wersja..;) Tam jest kilka wersji ale ta jest moim zdaniem bezkonkurencyjna. Ale oferta cenowa bardzo dobra.

Teraz mam nawet bardziej ochotę na ciemną tarczę ale w tych firemanach datownik jest biały i w ciemnych wersjach jakoś mnie razi, szczególnie że ma niekonwencjonalne ułożenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2023 o 23:35, vspr napisał(-a):

No widziałem, widziałem;)

Spoko zegar, podoba mi koperta, fajnie, że boki są szczotkowane. Nie mam feelingu za bardzo do marki ale estetycznie propozycja trafiona. A jak wykonanie, detale i odbiór na żywo?

Mam tego Citka z niebieską tarczą. Wykonanie jak najbardziej na plus. Jedyne co można się przyczepić to bransoletka, mały zakres regulacji i wykonanie też bez fajerwerków. Mi to nie przeszkadza bo noszę go na pasku. Odchyłka - robi mi + 2 czyli bardzo dobrze. Wygląd mocno klasyczny ale nie jest to "dziadkowy" zegarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, vspr napisał(-a):


No kurcze musi być z jasną i to jeszcze ta konkretna wersja..;) Tam jest kilka wersji ale ta jest moim zdaniem bezkonkurencyjna. Ale oferta cenowa bardzo dobra.

Teraz mam nawet bardziej ochotę na ciemną tarczę ale w tych firemanach datownik jest biały i w ciemnych wersjach jakoś mnie razi, szczególnie że ma niekonwencjonalne ułożenie.

 

To prawda. Jasne okienko datownika pomiędzy godzinami na czarnej tarczy nie wygląda najlepiej. Datownik, to chyba największa "niedoróbka" tego modelu. No i bransoleta bez żadnej mikroregulacji to drugi mankament.

Jeżeli takie detale mają dla Ciebie znaczenie, to czy nie myślałeś o czymś od Christopher Ward. Mają podobne w stylu zegarki (C63 Sealander albo Sealander GMT), ale dopracowane właśnie pod tym względem. Datownik na godzinie szóstej (jest symetria) dopasowany do koloru tarczy zegarka. Bardzo dobra bransoleta z doskonałą mikroregulacją "w locie" w zapięciu. Do tego szklany dekiel. Rozmiar 39mm wiec nosi się bardzo wygodnie. U mnie właśnie Sealander robi za takie EDC. Gdyby nie Sealander, pewnie byłby Ball Fireman, bo to bardzo podobny styl i jakość wykonania. Minus - nie ma trytu jak Ball.

Warto też zerknąć na C60 Trident Pro 300. Diver, ale w praktyce też EDC. Nie za gruby i zgrabnie leży. Plus za to, że jest dostępny chyba w trzech średnicach koperty (38mm, 40mm i 42mm) i w kilu zestawach kolorystycznych. Też ma bransoletę z mikroregulacją w locie i też datownik dopasowany kolorystycznie do tarczy. Dekiel szklany, co przy WR300 nie zdarza się często. U ChW w środku prawie zawsze cyka Sellita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

To prawda. Jasne okienko datownika pomiędzy godzinami na czarnej tarczy nie wygląda najlepiej. Datownik, to chyba największa "niedoróbka" tego modelu. No i bransoleta bez żadnej mikroregulacji to drugi mankament.

Jeżeli takie detale mają dla Ciebie znaczenie, to czy nie myślałeś o czymś od Christopher Ward. Mają podobne w stylu zegarki (C63 Sealander albo Sealander GMT), ale dopracowane właśnie pod tym względem. Datownik na godzinie szóstej (jest symetria) dopasowany do koloru tarczy zegarka. Bardzo dobra bransoleta z doskonałą mikroregulacją "w locie" w zapięciu. Do tego szklany dekiel. Rozmiar 39mm wiec nosi się bardzo wygodnie. U mnie właśnie Sealander robi za takie EDC. Gdyby nie Sealander, pewnie byłby Ball Fireman, bo to bardzo podobny styl i jakość wykonania. Minus - nie ma trytu jak Ball.

Warto też zerknąć na C60 Trident Pro 300. Diver, ale w praktyce też EDC. Nie za gruby i zgrabnie leży. Plus za to, że jest dostępny chyba w trzech średnicach koperty (38mm, 40mm i 42mm) i w kilu zestawach kolorystycznych. Też ma bransoletę z mikroregulacją w locie i też datownik dopasowany kolorystycznie do tarczy. Dekiel szklany, co przy WR300 nie zdarza się często. U ChW w środku prawie zawsze cyka Sellita.


Patrzyłem na ChW, bardzo atrakcyjnie wygląda relacja cena/jakosc. Piękne mają koperty i zegarki wyglądają na mega dobrze dopracowane w szczegółach. Przy czym jeśli chodzi o sealandera to nie podoba mi się osłona koronki. Bez tego koperta byłaby moim zdaniem ładniejsza i bardziej zrównoważona/mniej sportowa - a może na żywo to jest ok.. W czarnej wersji nie „gadają” do mnie czerwone akcenty na tarczy. Chociaż widzę, że jest ładna czarna wersja z białymi indeksami i drukiem ale chyba tylko 36mm. GMT czy diver nie wchodzi teraz w grę. Mam dwa divery a teraz chciałbym zachowawcze EDC, które pójdzie pod smart casual do roboty. Do garniaka mam Seiko cocktail time, który finalnie pójdzie do wymiany. Przejrzałem ofertę ChW i bardzo spodobał mi się c65 Dune. Mega koperta, szlify bardzo dobrze wyglądają. Indeksy co prawda od drivera ale jakoś to nawet pasuje. C65 sandhurst s 2 też bardzo spoko. Przy czym to są już field watche, chociaż takie ucywilizowane;) Ogólna moja uwaga do ChW to logo, ja wolałem stare. Plus to już mój indywidualny przypadek na tym etapie: zaokrąglone szkiełko. To jest bardzo stajlowe i fajnie wygląda ale załamuje światło i nie widać tak fajnie cyferblatu. Mam w jednym zegarku płaskie szkiełko i bardzo podoba mi się, że jak nie odbija światła to wydaje się jakby go nie było. 
Ehhh, niby EDC to taki prosty zegarek ale ileż w nim niuansików..;) 

IMG_7009.jpeg

IMG_7010.jpeg

IMG_7011.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, vspr napisał(-a):

Przy czym jeśli chodzi o sealandera to nie podoba mi się osłona koronki.

 

9 godzin temu, vspr napisał(-a):

W czarnej wersji nie „gadają” do mnie czerwone akcenty na tarczy.

 

9 godzin temu, vspr napisał(-a):

Ogólna moja uwaga do ChW to logo, ja wolałem stare.

 

To pokazuje jak różne są gusta. Wymieniłeś mniej więcej to, co mnie się najbardziej w designie tych zegarków podoba 🤣

 

Co do osłony koronki w C63 to w realu nie rzuca się w oczy. Aż sobie zerknąłem na kilka moich zdjęć nadgarstkowych i jej na nich w ogóle nie widać.

 

9 godzin temu, vspr napisał(-a):

Plus to już mój indywidualny przypadek na tym etapie: zaokrąglone szkiełko.

 

To faktycznie już w Dune albo Sandhurst. W C63 Sealander jest płaskie jak stół.

 

Poniżej Sealander real foto. Osłony koronki przy zdjęciach robionych na wprost praktycznie nie widać. Dopiero na zdjęciu robionym z boku.

d7cf4dab4a8e2126768f4677e7625021.jpg
4a418eb2e190713e63d511397febd1cc.jpg
22f54f024448f6df82d8ae152db7e16c.jpg
3cce709ef0e3512b66b0e8d25a629109.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

 

 

To pokazuje jak różne są gusta. Wymieniłeś mniej więcej to, co mnie się najbardziej w designie tych zegarków podoba 🤣

 

Co do osłony koronki w C63 to w realu nie rzuca się w oczy. Aż sobie zerknąłem na kilka moich zdjęć nadgarstkowych i jej na nich w ogóle nie widać.

 

 

To faktycznie już w Dune albo Sandhurst. W C63 Sealander jest płaskie jak stół.

 

Poniżej Sealander real foto. Osłony koronki przy zdjęciach robionych na wprost praktycznie nie widać. Dopiero na zdjęciu robionym z boku.

d7cf4dab4a8e2126768f4677e7625021.jpg
4a418eb2e190713e63d511397febd1cc.jpg
22f54f024448f6df82d8ae152db7e16c.jpg
3cce709ef0e3512b66b0e8d25a629109.jpg


Heh, no niezłe to jest, ja sobie myślę „no super wszystko tylko po cholerę dali te kropki czerwone” a Ty powiesz „ale super że dali te kropki, inaczej bym nie brał” ;)

 

Faktycznie to szkło jest płaskie w Sealander, chyba się zasugerowałem zdjęciami innych modeli. I ta osłona koronki też źle nie wygląda. Tylko te ciapki czerwone.. Ciekawy jestem jakby mi zagrał zegar w rozmiarze 36mm.. 

 

Hmm, ból głowy mam, bo wiem co chcę, a tego nie ma..

Zacząłem już patrzeć na GSa;)

Z jednej strony sobie myślę że 4 dolara na zegarek to trochę dużo, ale później mam taką chwilę, że aaa czemu nie, należy mi się;)

Ten by spełniał wymagania..

 

 

 

 

 

IMG_7012.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, vspr napisał(-a):

Ciekawy jestem jakby mi zagrał zegar w rozmiarze 36mm.. 

 

Sealander to generalnie dość kompaktowa konstrukcja z małym L2L. Na moim przeciętnym nadgarstku w rozmiarze 39mm jest w sam raz.

Mam zegarki w rozmiarze 36mm i też jest OK. Ale to raczej garniturowce z wąską lunetą i relatywnie dużą tarczą. Na ręce robią wrażenie nieco większych.

Rozmiar 36mm to taki unisex. Na męską, nie za dużą rękę wciąż OK i na kobiecą - jak któraś pani lubi większe i cięższe zegarki - też będzie w porządku.

Jeżeli masz tak do 18cm obwodu nadgarstka i nie lubisz dużych zegarków, to moim zdaniem można próbować.

Zwróć uwagę na to, że Sealander w rozmiarze 36mm ma inną bransoletę (środkowe ogniwa polerowane) i przede wszystkim na to, że to bransoleta z zapięciem motylkowym, bez mikroregulacji "w locie". W zasadzie w ogóle bez mikroregulacji.

 

Co do Grand Seiko, to właściwie spełnia wymagania większości miłośników. Poza ceną 😉

 

Może taki Orient Star, nieco podobny do GSa Ci się spodoba. Bardzo ładnie wykonany zegarek. Bardzo popularny kiedyś na Forum model (w kilku różnych kolorach).

https://www.seriouswatches.com/collections/orient-star/products/orient-star-re-au0004b00b

 

obraz.thumb.png.533f0076087eed784eca5d258fff708e.png

 

obraz.png.d82aed90eaf09d8e16b7a85b0237c8b1.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

Sealander to generalnie dość kompaktowa konstrukcja z małym L2L. Na moim przeciętnym nadgarstku w rozmiarze 39mm jest w sam raz.

Mam zegarki w rozmiarze 36mm i też jest OK. Ale to raczej garniturowce z wąską lunetą i relatywnie dużą tarczą. Na ręce robią wrażenie nieco większych.

Rozmiar 36mm to taki unisex. Na męską, nie za dużą rękę wciąż OK i na kobiecą - jak któraś pani lubi większe i cięższe zegarki - też będzie w porządku.

Jeżeli masz tak do 18cm obwodu nadgarstka i nie lubisz dużych zegarków, to moim zdaniem można próbować.

Zwróć uwagę na to, że Sealander w rozmiarze 36mm ma inną bransoletę (środkowe ogniwa polerowane) i przede wszystkim na to, że to bransoleta z zapięciem motylkowym, bez mikroregulacji "w locie". W zasadzie w ogóle bez mikroregulacji.

 

Co do Grand Seiko, to właściwie spełnia wymagania większości miłośników. Poza ceną 😉

 

Może taki Orient Star, nieco podobny do GSa Ci się spodoba. Bardzo ładnie wykonany zegarek. Bardzo popularny kiedyś na Forum model (w kilku różnych kolorach).

https://www.seriouswatches.com/collections/orient-star/products/orient-star-re-au0004b00b

 

obraz.thumb.png.533f0076087eed784eca5d258fff708e.png

 

obraz.png.d82aed90eaf09d8e16b7a85b0237c8b1.png

 


Znam ten model, bardzo trafna sugestia. Przymierzałem się już z rok temu do niego. Finalnie odpadł z uwagi na rzymskie cyfry, nawet bym już ten wskaźnik rezerwy lekko ordynarny zaakceptował.. ehh, i po co oni to dali..;) 

Ale cena jest taka, że w sumie można wziąć na próbę i zobaczyć czy się przyjmie. Może wrócę do tego pomysłu. Tylko nie chce wpaść w sytuację posiadania 5 fajnych zegarków, ale nie dość fajnych.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego OS-a w białej tarczy. Ze względu na wymiar - bardzo wygodny. Rzeczywiście, wskaźnik rezerwy chodu lub rzymskie cyfry nie każdemu będą się podobały. Samo wykonanie - bez zarzutu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.12.2023 o 16:49, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

Jeżeli chodzi o Ball Fireman Victory, to czy musi być z jasną tarczą?

Bo czarny, nowy to byłby w przyzwoitej cenie na olfert.de:

 

obraz.png.c4cb5736b79982a19ba910eb597ce453.pngobraz.png.5f185a2e3e541fe5e4693f56e605bd32.png


Myślę myślę i różne pomysły mi do głowy przychodzą..

Sklep olfert-co.de jest sprawdzony? Mają bardzo dobre ceny w porównaniu z lokalnymi sprzedawcami. Może jednak jakiś inny model wezmę tym razem.. 

Nieoczekiwanie racer wpadł mi w oko.

Widział go ktoś na żywo? 

 

Heh, tak intensywnie myślałem że udałem się do noble place w Gdańsku zobaczyć GSy. Co prawda nie mają 309 i 317 ale chciałem zobaczyć czy te co są spowodują u mnie chęć wydania większej sumki. No nie spowodowały. Dalej chętnie bym przygarnął 309 lub 317 ale chyba jeszcze nie teraz. Zupełnie nie przekreślam jeszcze tego pomysłu ale odczuwam lekki ból w okolicy portfela więc szukam dalej..

 

Przetrząsnąłem inne tematy na forum i przypomniałem sobie np. że kiedyś zachwyciłem się Sericą ale również, dzięki Wam poznałem kilka nowych czasomierzy np. Hanhart Pioneer.

 

Komplikuje się sytuacja..

 

IMG_7017.jpeg

Edytowane przez vspr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem, sklep ok.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

A co myślicie o tym Ballu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, vspr napisał(-a):

Sklep olfert-co.de jest sprawdzony? Mają bardzo dobre ceny w porównaniu z lokalnymi sprzedawcami.

 

Jakbyś się zdecydował, to trzymaj kod zniżkowy na 10% "Pfingsten". Zawsze to lepiej niż świąteczne 7% ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, clusca napisał(-a):

 

Jakbyś się zdecydował, to trzymaj kod zniżkowy na 10% "Pfingsten". Zawsze to lepiej niż świąteczne 7% ;)


Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat częściowo zamknięty. 
 

Zamówiłem dzisiaj Balla Victory z jasną tarczą ze szlifem słonecznym. Piszę częściowo, bo chciałem kupić EDC z czarną tarczą.. Zatem będzie powrót do tematu..:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.