Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kotylozaur

Właśnie obejrzałem film...

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie Smoleńsk czy film inspirowany porwaniem Krzysztofa Olewnika to na pewno nie political fiction, jest to przedstawienie prawdopodobnej hipotezy opartej na wielu faktach. Trudno tutaj oczekiwać filmu sensacyjnego, to raczej film bliższy dokumentalnemu, w takich filmach również odgrywane sa prawdopodobne sceny. W każdym razie karol1302 właśnie uważam że film miał pokazać bezradność państwa a właściwie niechęć do wyjaśnienia sprawy. Wybuch moim zdaniem jak i odgłosy wybuchu zupełnie zbędne, niema na to na tyle mocnych dowodów aby to wprowadzać do filmu, po prostu jeśli pojawią się inne fakty, a pojawiają się o usterkach technicznych film przestanie być realistyczny i faktycznie przejdzie w poitical fiction... Powinni opierac się wyłącznie na znanych informacjach... co więcej taki film powinien powstać za rok dwa, a nie teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego za rok, dwa? Coś się zmieni, co się nie zmieniło przez 6 lat?

 

Tapaltak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, bardzo dużo się zmieni. Już po wczorajszej konferencji są poważne zarzuty wobec wielu osób i nowe fakty których nie było. Choćby wskazywanie na problemy techniczne samolotu, co jeśli się potwierdzi i wskażą że miało to znaczący wpływ na katastrofę, co więcej pytanie dlaczego doszło do tych usterek (a tego się nie dowiemy bez wraku) wprowadzanie do filmy jakiejś hipotezy o wybuchach jest błędem, bo może być nieaktualna/nieprawdziwa i film straci na znaczeniu. Przypomnę że informacja o wybuchach jest na pewno oparta na zeznaniach miejscowych świadków którzy rzekomo słyszeli wybuchy, ale wiadomo jak to ze świadkami bywa po tej katastrofie. Co więcej nie musiały być to odgłosy wybuchu jakiś materiałów wybuchowych, to tez można by ocenić tylko po zbadaniu wraku. Aczkolwiek po 1 go nie dostaniemy, po 2 wszystko co mogłoby być istotne na pewno zostało zatarte... są zdjęcia jak rosyjski służby niszczą wrak ciężkim sprzętem, wybijają szyby itp. 

 

smolensk-rosjanie-niszcza-wrak.jpg

Edytowane przez ozzie89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy w ogóle chcę obejrzeć Smoleńsk. To film powstały z potrzeby serca reżysera oraz innych ludzi. Nie wnosi raczej nic do śledztwa , pójście nań nie jest oddaniem hołdu ofiarom. Zgadzam się z tym, że powstał za wcześnie, ale w zakresie, w jakim przypisuje pewnym hipotezom walor dowodu. Należało zaczekać do zakończenia czynności przez komisje sejmową i prokuraturę. Wówczas, w zależności od wyników, film byłby filmem fabularnym opartym na faktach (ustalonych) albo filmem inspirowanym wydarzeniem, stawiającym hipotezy odnośnie zjawisk niewyjaśnionych. 

 

Powyższe nie dotyczy filmu w zakresie, w jakim ukazuje oddziaływanie tragedii na państwo i społeczeństwo (media, stosunek do tragedii, wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu etc.) czyli zjawiska, które już zaszły i mają socjologiczne wyjaśnienie.

Edytowane przez Tomek z Wrocławia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo że powinien powstac później warto go zobaczyć, nielwie osób ma czas żeby przeanalizować fakty i ustawić je chronologicznie, co więcej o wielu kwestiach już się nie pamięta lub nie zwróciło się na nie uwagi. Ten film wszystko przypomina, jest część teorii, część domysłów lub hipotez, ale trzeba oddać że 90% filmu to same fakty które miały miejsce. A wnioski niech każdy wyciąga samemu od tego mamy rozum :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo że powinien powstac później warto go zobaczyć, nielwie osób ma czas żeby przeanalizować fakty i ustawić je chronologicznie, co więcej o wielu kwestiach już się nie pamięta lub nie zwróciło się na nie uwagi. Ten film wszystko przypomina, jest część teorii, część domysłów lub hipotez, ale trzeba oddać że 90% filmu to same fakty które miały miejsce. A wnioski niech każdy wyciąga samemu od tego mamy rozum :)

A po kiego jakieś osoby maja analizować "fakty" które miały miejsce na filmie? Żeby pieprzyc dalej głupoty przy piwku czy kawie? Od analizowania faktów z realu jest prokuratura i ewentualnie jakieś komisje, jak znajdą winnych to karać, a ludzie na podstawie tego filmu mogą jedynie pogłębić te wszystkie pierdoły którymi karmią nas media i wydawać prywatne wyroki sobie a muzom. :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek to istota myśląca, ma prawo do własnego zdania i przemyśleń. Nie trzeba mówić mu co jest czarne a co białe. Jak piszę, film przypomina pewne fakty i wskazuje wątpliwości... o czym wielu już zapomniało, bądź nie widziało w ogóle gdyż nie przebijało się to dość wyraźnie właśnie w mediach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki ze samolot się rozbił, reszta jak na razie to dywagacje rodem z 1000 i 1 nocy.

Dowody, dowody.....czekamy.

 

 

Piotr dodalem plus.

 

Tak wygladalo wnetrze, na nadgarstku moja Omega.

post-48316-0-52972900-1474210671_thumb.jpg

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto chce, ten pójdzie. Faktem jest niesłychany hejt dotyczący tego filmu. Najchętniej zabroniliby reżyserowi go zrobić. To też znaczący fakt. 

Dobrze, że film ten powstał (abstrahując od pewnych niedociągnięć), choćby jako katalizator ukazujący pewne zjawiska.....

Edytowane przez Tomek z Wrocławia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze ten film powstał to tylko pozywka dla tych co nie znają prawdy, nie potrafią jej odkryć, a 'pyszczą" od rana do wieczora wymyslajac coraz nowe wersje.

Jedyne dobro jakie plynie z tej produkcji to sprzedaż ( wieksza) soku z brzozy w Biedronce.

Bzdura.post-48316-0-50352500-1474212010.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki ze samolot się rozbił, reszta jak na razie to dywagacje rodem z 1000 i 1 nocy. ..?

Nawet rozbicie samolotu jest wątpliwe, gdy porównamy z innymi katastrofami (np.Las Kabacki).

Cytując p.Kolendę-Zaleską: "Prawda już została ustalona i żadne fakty tego nie zmienią"

 

Byłem dzisiaj, film podaje znane informacje i spekulacje ale z ciekawej perspektywy zakłamanych mediów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pokazujecie ignorancje względem tak poważnych spraw. Widać nie zderzyliście się jeszcze w życiu (nie, nie z brzozą), tylko z aparatem państwa który potrafi zniszczyć każdego, i to bez powodu. Ja osobiście absolutnie nie dziwię się, że osoby których bliscy zginęli w tej katastrowi żądają podania prawdy oraz wskazania i ukarania winnych! Dokładnie taki sam stosunek powinno mieć państwo w którym ginie jego głowa. 

 

Edit: A-men. Dokładnie, jedno co pokazuje film i co jest faktem to to że nikt nic nie ustalił i na pewno bardzo wielu osobom (z niewiadomych dla mnie powodów) na tym nie zależy.

 

A-men dodałem plusa.  

Edytowane przez ozzie89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet rozbicie samolotu jest wątpliwe, gdy porównamy z innymi katastrofami (np.Las Kabacki).

Cytując p.Kolendę-Zaleską: "Prawda już została ustalona i żadne fakty tego nie zmienią"

Byłem dzisiaj, film podaje znane informacje i spekulacje ale z ciekawej perspektywy zakłamanych mediów.

  

Właśnie pokazujecie ignorancje względem tak poważnych spraw. Widać nie zderzyliście się jeszcze w życiu (nie, nie z brzozą), tylko z aparatem państwa który potrafi zniszczyć każdego, i to bez powodu. Ja osobiście absolutnie nie dziwię się, że osoby których bliscy zginęli w tej katastrowi żądają podania prawdy oraz wskazania i ukarania winnych! Dokładnie taki sam stosunek powinno mieć państwo w którym ginie jego głowa. 

 

Edit: A-men. Dokładnie, jedno co pokazuje film i co jest faktem to to że nikt nic nie ustalił i na pewno bardzo wielu osobom (z niewiadomych dla mnie powodów) na tym nie zależy.

 

A-men dodałem plusa.

 

Polecam, obu panom, literaturę 'faktu'

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Ba%25C5%259Bnie_braci_Grimm&ved=0ahUKEwjXqJb7o5nPAhXBQpoKHQ3oCJ0QFghmMAo&usg=AFQjCNEQsCr281j_S8Scy-aZ5ofdvWak6w


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek to istota myśląca, ma prawo do własnego zdania i przemyśleń. Nie trzeba mówić mu co jest czarne a co białe

 

A film mówi... ale to nie jest film dokumentalny, chyba że czegoś nie rozumiem.

 

 

Kto chce, ten pójdzie. Faktem jest niesłychany hejt dotyczący tego filmu. Najchętniej zabroniliby reżyserowi go zrobić. To też znaczący fakt. 

Dobrze, że film ten powstał (abstrahując od pewnych niedociągnięć), choćby jako katalizator ukazujący pewne zjawiska.....

Z jednej strony hejt a z drugiej strony przymusowe wycieczki szkolne, czy dobrze, że powstał... hmm...  katalizator podziałów, hejtu i wciskania ludziom beletrystyki jako fakty.

 

 

Właśnie pokazujecie ignorancje względem tak poważnych spraw. Widać nie zderzyliście się jeszcze w życiu (nie, nie z brzozą), tylko z aparatem państwa który potrafi zniszczyć każdego, i to bez powodu. Ja osobiście absolutnie nie dziwię się, że osoby których bliscy zginęli w tej katastrowi żądają podania prawdy oraz wskazania i ukarania winnych! Dokładnie taki sam stosunek powinno mieć państwo w którym ginie jego głowa.

I co z tym ma wspólnego ten film?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wy tak na serio duskutujecie o tym filmie? Przeciez to gniot propagandowy napisany pod jedna bajkowa wersje wydarzen majacy na celu jeszcze bardziej zamieszac w glowie oglupialemu juz do reszty narodwi i skosolidowac i docelowo powiekszyc twardy elektorat PIS-owski. Nie pierwsza to tak proba wykorzystania sztuki filmowej. Dla mnie jednak haniebna. I dlatego dyskusja nad tym filmem pozbawiona jest sensu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka ,że teraz usłyszymy stek bredni stworzonych na "rozkaz" Antka

Kto nie latał ma blade pojęcie o siłach działających w momencie lądowania

Latałem sportowo 16 lat mam licencje i szybowcowa i samolotową /już nie aktualne/ miałem wątpliwą przyjemność lądowaniem szybowcem w polu żyta 

straciłem skrzydła a ogon został ukręcony , znam osobiście pilotów  z tego pułku

teraz emerytów latających dla prywatnych inwestorów

W pułku na tutkach prawie sie nie latało zadania były wypisywane na papierze , piloci tutek mieli znacznie mniejszy nalot niż faktycznie mieli wpisany

A śp. Błasik... to alkocholik i wszyscy o tym wiedzieli

Ta cała komisja stworzona z ludzi którzy nie mają pojęcia o lotnictwie to bzdura a ich orzeczenia będą nie warte funta kłaków stworzone na polityczne zlecenie

To była wina pilotów i tyle a czy lądowali na rozkaz czy sami podjęli taką decyzję nigdy się zapewne nie dowiemy

minimalna widzialność to 1500/500m a oni nic nie widzieli nie powinni nawet próbować podejścia do lądowania

A film jest totalną bzdurą i gniotem nie mającym nic wspólnego z rzeczywistością , bardziej realna już jest Epoka Lodowcowa :P

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak częsć wierzy w wyczyny Bonda, tak częsć wierzy w wyczyny Andka.

Jedno i drugie to fikcja, ale przeciez są tacy co głowy uzywają TYLKO do noszenia czapki, wolno im, 'demokraci' :);)

 

 

W pierwszej częsci bylo wiecej faktów

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.filmweb.pl/film/O%2Bdw%25C3%25B3ch%2Btakich,%2Bco%2Bukradli%2BKsi%25C4%2599%25C5%25BCyc-1962-8232&ved=0ahUKEwippLqVrJnPAhXGVxQKHYo8BBAQFgilATAW&usg=AFQjCNEaA6njgHXeoVyEtA1GaKvvTc7elg

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... to alkocholik ...

A film jest totalną bzdurą i gniotem nie mającym nic wspólnego z rzeczywistością ...

Mam taki zwyczaj:

- jeżeli nie oglądałem filmu to go nie opiniuję

- jeśli w szkole nie nauczyłem się ortografii, nie używam trudnych słów z "h" i "ch" na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki zwyczaj:

- jeżeli nie oglądałem filmu to go nie opiniuję

- jeśli w szkole nie nauczyłem się ortografii, nie używam trudnych słów z "h" i "ch" na forum.

A kogo to obchodzi?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo możecie tak uważać. Ale film przedstawia głównie fakty (choć również hipotezy), są również odgrywane sceny na podstawie faktów czy relacji, a to praktykuje się standardowo w filmach dokumentalnych, proponuje go obejrzeć a się dowiecie. Jeśli byłaby to wyłącznei wina pilotów nikt nie robiłby jakichkolwiek problemów w sprawie śledztwa. A tego nie da się ukryć. To wy macie raczej propagandę w głowie, ja czekam tylko na wyjaśnienie tej katastrofy, Nie jest to temat do przedstawiana jakichkolwiek dowodów, chcecie to o nich poczytajcie trochę. W każdym razie film warty obejrzenia przez każdego. 

 

Widać że atakujecie tylko personalnie, a żadnych faktów nie znacie ani nie przedstawiacie. Takie dyskusje jak w mediach... sensu nie mają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy by chcial znac prawdę, choć bywa ona często subiektywna.

Jesli ten film przedstawia FAKTY, to ja jestem następnym wcieleniem Buddy :)

( mam w kolekcji kilka dokumentów (filmy) jak hitlerowcy dokarmiają dzieci w gettcie warszawskim, też są to fakty)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo możecie tak uważać. Ale film przedstawia głównie fakty (choć również hipotezy), są również odgrywane sceny na podstawie faktów czy relacji, a to praktykuje się standardowo w filmach dokumentalnych, proponuje go obejrzeć a się dowiecie. Jeśli byłaby to wyłącznei wina pilotów nikt nie robiłby jakichkolwiek problemów w sprawie śledztwa. A tego nie da się ukryć. To wy macie raczej propagandę w głowie, ja czekam tylko na wyjaśnienie tej katastrofy, Nie jest to temat do przedstawiana jakichkolwiek dowodów, chcecie to o nich poczytajcie trochę. W każdym razie film warty obejrzenia przez każdego. 

 

Widać że atakujecie tylko personalnie, a żadnych faktów nie znacie ani nie przedstawiacie. Takie dyskusje jak w mediach... sensu nie mają. 

Nie oglądałem filmu i raczej już nie obejrzę, po tej dyskusji, "fakty" na temat katastrofy są wałkowane non stop aż do obrzydzenia i to nie mówię o tych mediach nieprawomyślnych typu TVN, Macierewicz od lat operuje faktami, obiecuje co pewien czas jakieś sensacje i jak do tej pory nic z tego nie wynikło. To mam jeszcze obejrzeć film, żeby to sobie lepiej utrwalić? Tak jak już pisałem najpierw prokurator, czy komisja, ukaranie winnych, potem ewentualnie film, a nie najpierw film, potem komisja a następnie nic z tego nie wynika. Ja mam wrażenie, że ktoś ze mnie usiłuje zrobić głupka, a to że państwo nie miało woli, to teraz powinno mieć i sprawę dokończyć, jak nie jest dokończona i na to czekam, anie na jakiś tandetnie wykonany film.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki zwyczaj:

- jeżeli nie oglądałem filmu to go nie opiniuję

- jeśli w szkole nie nauczyłem się ortografii, nie używam trudnych słów z "h" i "ch" na forum.

Alkoholik i degenerat jak Cie to pocieszy :P

ozie89 jakie fakty ?fakty karakana czy Antka ? jakie dowody ? wyssane z palca ?  podałem  czarno na białym  jakie sa przepisy i jak je złamano 

jak masz watpliwosci sprawdź prawo konwencje chicagowską  prawo lotnicze w lotach IFR , zawsze jest w takim przypadku wina pilotów bo na statku powietrznym dowodzi kapitan  a prezydent czy tez generał to siury co nic w nie maja do powiedzenia a jesli ktoś wywierał naciski na pilotów to też ich wina ,że się tym naciskom poddali

Film obejrzałem to szmira kategorii -ż-

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy, jesli rozmawiamy o s-f, to "raport" Millera  jest w 100% science fiction.... I te kłamstwa rządu Tuska... Prawda powoli wychodzi na jaw. Czasy, gdy socjotechnika działała minęły, czego przykładem były ostatnie wybory. A stosowanie wnioskowania ad ridiculum czy ad personam dowodzi wyłącznie braków logicznych u tych, którzy tak zajadle zwalczają osoby poddające w wątpliwość obowiązujący do niedawna przekaz. Raport Millera czy tezy Laska zawierają szereg luk i przekłamań, ba, zawierają ustalenia sprzeczne z prawami fizyki, co jest wykazywane w sposób naukowy, z powołaniem na wyniki badań. Co na to zwolennicy pancernej brzozy? Poza wyśmiewaniem, zero kontrargumentacji naukowej. 

Raport Millera jest niewiarygodny i nie ma żadnej wartości naukowej. W wystarczającym stopniu udowodniono jego braki w zakresie doboru metod badawczych (o ile jakiekolwiek badania były przez komisję Millera przeprowadzone), błędne założenia (odrzucenie niewygodnych tez), kardynalne błędy w zakresie ustalenia faktów i skandalicznie prowadzone postępowanie dowodowe (jak można wyjaśniać przyczyny katastrofy nie zbadawszy wraku?! To jakiś ewenement na skalę światową).Tragedia smoleńska nadal czeka na wyjaśnienie. Przez prawdziwych specjalistów z zakresu badania wypadków lotniczych. Jaka fala krytyki spotkała obecny zespół za wydanie pieniędzy na rekonstrukcję modelu Tu-154 - a co mieli zrobić, skoro Rosjanie przetrzymują wrak, a przede wszystkim producent samolotu nie dostarczył specyfikacji niezbędnych do analizy trwałości materiałów?

 

Reakcja na film "Smoleńsk" nie zaskakuje, to po prostu ciąg dalszy, tylko na innej płaszczyźnie. 

 

Nawet podważenie ustaleń raportu Millera metodami naukowymi niczego nie zmieni. Dotychczasowi szydercy nadal będą wierzyć we własną wersję wydarzeń. Tylko zapytam: kto tutaj uprawia fantastykę?

 

Jakie błędy pilotów? Jeśli urządzenia nie działały prawidłowo, a wieża (rosyjski bałagan lub celowe działania - pewnie nigdy się tego nie dowiemy) dodatkowo wprowadzała w błąd, to oskarżanie pilotów jest - najłagodniej rzecz ujmując - zwykłym draństwem. Podobnie brednie o naciskach.

 

Dowody i ustalenia są tutaj: http://www.smolenskzespol.sejm.gov.pl/  Żaden dziennikarz czy polityk zarzucający Macierewiczowi konfabulację nie przedstawił dokumentów, badań które podważyłyby ustalenia komisji. Jedyną odpowiedzią jest szyderstwo i mantrowanie tez, których wartość została obalona.

Edytowane przez Tomek z Wrocławia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dowody i ustalenia są tutaj: http://www.smolenskzespol.sejm.gov.pl/  Żaden dziennikarz czy polityk zarzucający Macierewiczowi konfabulację nie przedstawił dokumentów, badań które podważyłyby ustalenia komisji. Jedyną odpowiedzią jest szyderstwo i mantrowanie tez, których wartość została obalona.

I co z tego wynika?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.