Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kierownik

Mechanizmy w jednowskazówkowcach

Rekomendowane odpowiedzi

(Poniższe pytania mają mi rozświetlić kolejny fragment drogi do stworzenia własnego zegarka.)

 

Zastanawia mnie sprawa czy każdy mechanizm może być użyty w zegarkach z 1 wskazówką?

Chodzi mi o kwestię precyzji przesuwania się wskazówki godzinowej.

Albo inaczej:

Czy mechanizmy w zegarkach jednowskazówkowych są jakoś przekonstruowywane, by pod tym względem wykazywać większą dokładność?

 

Nie pytam tu o najtańszą chińszczyznę.

Powiedzmy, ze chciałbym zastosować w takim zegarku 7s26 czy podstawową ETA 2824-2, nadadzą się?

 

 

PS. Nie wiedziałem gdzie to umieścić, jeżeli nie ten dział to przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MeisterSinger , Schaumburg stosują ETĘ 2824-2. Epos -Unitasa 6498-2. Właściwie to nie ma znaczenia jaki mechanizm. Przecież wskazówka godzinowa przesuwa się proporcjonalnie do minutowej.


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak. Interesowało mnie czy w tych zegarkach nie idzie "bardziej" proporcjonalnie :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...Zastanawia mnie sprawa czy każdy mechanizm może być użyty w zegarkach z 1 wskazówką?...

 

Wg mnie raczej każdy, ponieważ zegarek jednowskazówkowy ma "odjętą" wskazówkę minutową i przedłużoną zazwyczaj godzinową do końca okręgu tarczy aby poprawić czytelność odczytu (poprawcie mnie jeśli błędnie napisałem)

 

Czy mechanizmy w zegarkach jednowskazówkowych są jakoś przekonstruowywane, by pod tym względem wykazywać większą dokładność?

 

dokładność wskazówki godzinowej jest taka sama bez względu na zegarek, godziny wskazuje zawsze tak samo, przy założonej dokładności. Natomiast dokładność odczytu czasu zależy od naniesionej skali na tarczy i tu jest możliwość zwiększenia bądź zmniejszenia dokładności odczytu :rolleyes:


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że dość zaskakujący wątek <_< ale wnioskuje że ma to związek z wiekiem autora :rolleyes:

 

Ruch wskazówek na tarczy jest bardzo prosporcjonalny w każdym zegarku,

jako ciekawostke dodam że za pomocą wskazówek na tarczy można wyznaczyć w terenie strony świata.

 

P.S. Ile razy dziennie wskazówki są dokladnie na linii prostej ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jako ciekawostke dodam że za pomocą wskazówek na tarczy można wyznaczyć w terenie strony świata.

 

P.S. Ile razy dziennie wskazówki są dokladnie na linii prostej ? :rolleyes:

 

w tym także można wyznaczyć ?

 

post-7884-0-38783800-1331226895.jpg


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
P.S. Ile razy dziennie wskazówki są dokladnie na linii prostej ? :rolleyes:

 

48 razy na dobę? licząc również momenty w których się pokrywają a więc są w jednej linii prostej


“There are far, far better things ahead than any we leave behind.” C.S. Lewis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyznam, że dość zaskakujący wątek <_< ale wnioskuje że ma to związek z wiekiem autora :rolleyes:

 

Ruch wskazówek na tarczy jest bardzo prosporcjonalny w każdym zegarku,

jako ciekawostke dodam że za pomocą wskazówek na tarczy można wyznaczyć w terenie strony świata.

 

P.S. Ile razy dziennie wskazówki są dokladnie na linii prostej ? ;)

Dziękuję Ci serdecznie za powyższą wypowiedź, była bardzo pouczająca i wniosła wiele do tematu.

 

Nie znam się na zegarkach od kuchni, natomiast studia techniczne nauczyły mnie, że nie wszystko jest zawsze tak oczywiste jak się wydaje.

Załóżmy, że wskazówka godzinowa obraca się dzięki 2 zębatkom (na tę chwilę nieważne czy to prawda czy nie). Jeden trybik ma 150 a drugi 60 zębów. Zastosowanie w tym przypadku zębatek 300 i 120 nie spowodowałoby zmiany przełożenia, ale na przykład zmniejszyłoby luz pomiędzy zębami (o ile taki istnieje), co wpłynęłoby na zwiększenie precyzji przesuwania się wskazówki.

A może zastosowanie super zaawansowanego stopu magnezo-molibdeno-tytanowo-wolframowo-itd. daje możliwość zmiany kąta rozwarcia zębów zębatek bez zwiększenia wielkości tarcia między nimi, w porównaniu do elementów wykonanych ze stali.

 

Póki wskazówka godzinowa jest stosunkowo krótka i wskazuje czas w połączeniu z minutową, nikt nie zwraca uwagi (a nawet niebardzo jest w stanie zauważyć) z jaką precyzją się ona porusza. Spoglądamy na wskazówkę minutową i kątem oka sprawdzamy pomiędzy którymi godzinami znajduje się godzinowa.

W przypadku zegarka jednowskazówkowego poruszanie się tej wskazówki jest baczniej obserwowane. Jest ona znacznie dłuższa i zwykle bardzo cienka, bo wymagane jest od niej bardzo precyzyjne wskazywanie czasu (przesuwa się bodajże o 0,5 stopnia na minutę).

 

Zadałem to pytanie, by się dowiedzieć od osób które się na tym znają (a nie wymądrzają opierając się na domysłach) czy w przypadku mechanizmów domyślnie robionych dla zegarków ze wskazówką minutową, te wcześniej opisane trybiki są wykonywane równie starannie co dla zegarków jednowskazówkowych, bądź czy dla jednowskazówkowców są one jakoś modyfikowane/wymieniane.

 

Niby sprawa jest oczywista, niby...

 

TIK TAK rozwiał moje wątpliwości i dziękuję Mu za to.

Wszak od tego jest forum, by pomagać a nie wbijać kolejne "mądre" posty.

 

I pamiętaj: "Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink:

Ja w innej sprawie. Dawno nie ruszane ale:

Pozwole sobie zwrócić uwagę. Nie czepiam sie autora, ale mam pewną skazę, powiedzmy zawodową.

Jeżeli jesteśmy biegli w mechanice, tym bardziej po studiach mechanicznych. Powinniśmy trzymac fason, powiem staromodnie.

 

Zębatka jest listwą. Prostą belką z naciętymi zębami.

A jest to zupełnie coś innego niż przekładnia zębata taka jaka jest w zegarkach min.

Tak samo koło zębate jest czymś zupełnie innym niż wspomniana zębatka

Zębatka może też byc np. dziewczyną z zębatym uśmiechem.

:lol:

 

Edit:

Nie są robione wspomniane przekladnie dokładniej. Ta precyzja jaka jest w przeciętnym zegarku całkowicie wystarcza do tego celu.

Albo NIE wystarcza :lol:


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Majowy Diabeł

takim jak Natki Szczerbatki na przykład

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink:

Np.

Albo Agatki Pryszczatki


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt, aczkolwiek w tym przypadku był to skrót myślowy, który chyba wszyscy zrozumieli...

 

...tym bardziej po studiach mechanicznych.

Na upartego mógłbym się bronić, że to studia budowlane a nie typowo mechaniczne i na uczelni nie miałem styczności z kołami zębatymi :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink:

Spoko. Nic wielkiego

Chociaż przyznaję. Czasami mnie to do wścieku potrafi doprowadzić


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.