Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Piotr Ratyński

Wojskowe polskie

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w posiadaniu takiego zegarka. Nie znam dokładnie jego historii ale grawer na deklu wskazuje że o WP się otarł ;)

 

No faktycznie, to on się tylko otarł, bo takie zegarki dostawał przeważnie pracownik jak odchodził do cywila, albo za jakieś zasługi, czyli zegarek nie był sensu stricto sprzętem wojskowym.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,dzwonilem do dziadka.Mowi,ze "jakies tam byly,ale nie pamieta".Jak odchodzil z wojska dostal Seiko 5,ktore mam teraz ja,jednak mysle,ze to byl bardziej zegarek zakupiony w sklepie niz wojskowy.Jednak jesli chcesz,to wrzuce fotki.


Doxa jest " za tania" na ten projekt. Może w przyszłym roku?
- czyli najlepsze kryteria wyboru zegarka forumowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,dzwonilem do dziadka.Mowi,ze "jakies tam byly,ale nie pamieta".Jak odchodzil z wojska dostal Seiko 5,ktore mam teraz ja,jednak mysle,ze to byl bardziej zegarek zakupiony w sklepie niz wojskowy.Jednak jesli chcesz,to wrzuce fotki.

 

Jak ma coś nabite "od wojska" to wrzuć, zobaczymy.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie nic nie ma nabite,zwykly seikacz (-;


Doxa jest " za tania" na ten projekt. Może w przyszłym roku?
- czyli najlepsze kryteria wyboru zegarka forumowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amfibia(zresztą piękna) bardzo pasowałaby do tego czasu i klimatu ,numery ,wytrawione(?) podobnie do tych na kopertach Blancpainów Piotra...

 

tylko dlaczego ten na kopercie i deklu różnią się jedną cyfrą..????

 

 

ten mój Prim ma jednak ten sam numer tu i tam..??

 

post-23173-0-61732500-1331337883.jpg

 

post-23173-0-88608800-1331337887.jpg

 

generalnie ,przyjąłem sobie na własny użytek teorię,że jeśli numer jest na boku koperty (oprócz dekla) to zegarek musiał być na 100% "kontraktowy",

 

po prostu nie wyobrażam sobie innego powodu takiego oszpecenia przedmiotu,jakby nie było ,pewnej wartości....

 

co nie znaczy ,że te bez tego bicia są be..:rolleyes:

 

 

 

będę grzebał dalej ..to niemożliwe ,żeby nikt z tamtych czasów nie pamiętał....(zegarek ,nawet radziecki, to nie było przecież byle g..a już zwłaszcza taka Amfibia czy np.Szturmanskie..)

 

no i ktoś ,do cholerki ,te bicia ,trawienia wykonywał,wszyscy przecież nie wyparowali....

Edytowane przez y60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ma oznaczenia pozwalające sądzić, że był również przeznaczony dla ówczesnego LWP.

Bardzo ładny egzemplarz Wostoka i pewnie był na stanie MW.

 

amfibia(zresztą piękna) bardzo pasowałaby do tego czasu i klimatu ,numery ,wytrawione(?) podobnie do tych na kopertach Blancpainów Piotra...

Numery te wyglądają raczej jakby były pisane odręcznie, przyrządem zwanym elektropisem, na zasadzie drgającej elektrody wywołującej niewielkie wyładowania elektryczne, zostawiające ślady na metalu. W cywilnych zakładach bardzo często były podobnie znaczone narzędzia.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amfibia(zresztą piękna) bardzo pasowałaby do tego czasu i klimatu ,numery ,wytrawione(?) podobnie do tych na kopertach Blancpainów Piotra...

 

tylko dlaczego ten na kopercie i deklu różnią się jedną cyfrą..????

 

 

ten mój Prim ma jednak ten sam numer tu i tam..??

 

Przypuszczam, że ktoś kto opisywał numerami te zegarki poprostu zgubił jedną cyfrę.

 

Przy okazji pytanie:

we wszystkich oznaczenia po "MW" następne cyfry zaczynają się od 7 lub 8. Czy jest możliwe, że dwie pierwsze cyfry oznaczają rok, a pozostałe 3 numer kolejny "środka trwałego" czyli Prim Kolegi y60 został powołany do armii w roku 76 a moja amfibia w 86 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że ktoś kto opisywał numerami te zegarki poprostu zgubił jedną cyfrę.

 

Przy okazji pytanie:

we wszystkich oznaczenia po "MW" następne cyfry zaczynają się od 7 lub 8. Czy jest możliwe, że dwie pierwsze cyfry oznaczają rok, a pozostałe 3 numer kolejny "środka trwałego" czyli Prim Kolegi y60 został powołany do armii w roku 76 a moja amfibia w 86 ?

 

 

Myślę ,że to prawdopodobna hipoteza...

 

z tym ,że jeśli dobrze rozumiem trafiały się zegarki z różnym nrem seryjnym i w różnych specyfikacjach ,a z tym samym ewidencyjnym... np:

 

205142 / MW7346 / Milspec I

 

206226 / MW 7346 / No Radiations

 

 

więc jeśli to nie "fejki" tudzież klony...to może dwie ostatnie to jakiś rodzaj przeznaczenia czy cóś? tak głośno myślę...

Edytowane przez y60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

205142 / MW7346 / Milspec I

 

206226 / MW 7346 / No Radiations

 

 

więc jeśli to nie "fejki" tudzież klony...to może dwie ostatnie to jakiś rodzaj przeznaczenia czy cóś? tak głośno myślę...

 

Moim zdaniem jednak któryś z nich jest klonem...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanie:

we wszystkich oznaczenia po "MW" następne cyfry zaczynają się od 7 lub 8. Czy jest możliwe, że dwie pierwsze cyfry oznaczają rok, a pozostałe 3 numer kolejny "środka trwałego" czyli Prim Kolegi y60 został powołany do armii w roku 76 a moja amfibia w 86 ?

 

Logiczne i bardzo prawdopodobne.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jednak któryś z nich jest klonem...

 

widziałem dziś na "zatoce" ewidentnego "fake'a" FF MW...czyli komuś się chce jednak....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie coś znalazłem o FF tym ze zdjęć Piotra (czyli wew.bezel,dwie korony)

 

"BLANCPAIN Cushion shaped with 2 crowns

Movement: Based ETA, 17 jewels, automatic, condition 90+%

Case: Stainless steel, screwed case back, turnable bezel inside ? condition 85+ %

Dial: Original, silver with red hands, shows day of month and weeks day, condition 90+%

Strap: leather strap, not by Blancpain

Note: An interesting variation with 2 crowns. One is for the normal functions, the second one is designed to move the bezel, that is located inside the watch. This shape was designed for the eastern countries in Europe.

The case back shows a mark, which might be of military origin. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blancpainy mogę potwierdzić, osobiscie widziałem dość dawno temu niewielki kartonik tych zegarków z demobilu, gdy wymieniali je na ruskie. Były w stanie prawie agonalnym po tzw. kasacji, wszystkie z puncami MW i bezsprzecznie należały do naszej Marynarki Wojennej.

A tuningowanie zegarka nabijaniem puncy naszej Marynarki Wojennej...hmm...a czemu nie Royal Navy?

Jeszcze dawniej widziałem zezłomowane Breitlingi z naszego lotnictwa, ale to było już tak dawno, że pamiętam tylko dużo przycisków...

 

 

Panie Piotrze, mam pytanie dotyczace tego kartoniku. Gdzie i kiedy widzial Pan te zegarki? Czy byly to modele takie, jak moj? https://picasaweb.google.com/arekpawelek/BlancpainFFPolishNavy

 

Pozdrawiam!

 

Arek Pawelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze świetne koperty , gdyby jeszcze tarcze były - to można by poskładać i cieszyć się świetnymi zegarkami , jeśli trafiłbyś na materiały które jednoznacznie potwierdzają obecność tych "przyrządów pomiarowych" w naszych siłach zbrojnych - to proszę podziel się taką informacją na forum .Temat jest bardzo ciekawy .

 

 

Ja swojego Blancpaina kupilem z naszej MW, w 1990. Jak zniszczylem szkielko to kupilem jeszcze koperte do niego, z tego samego zrodla, od chorazego, ktory zarzadzal magazynami sprzetu nurkowego i ratunkowego w Gdyni. Dalem za zegarek 1 mln zlotych, czyli obecne 100 PLN. Koperta kosztowala chyba 100 tys, ale tego nie pamietam dokladnie.

 

Koperte po wymianie gdzies posialem...

 

Poniewaz zegarek oficjalnie "utopil" sie i zostal spisany ze stanu, nie mogl byc sprzedany z rachunkiem.

Z tych magazynow kupilem (oficjalnie) tez 10 akwalungow i 2 komplety ciezkiego sprzetu nurkowego. I jeszcze 2 pontony oraz tratwe ratunkowa, ale to tez "spisane" ze stanu :-)

 

Zegarek mam oczwiscie do dzisiaj, chociaz uszczelnienia juz sie zuzyly. Znalazlem zegarmistrza w Antwerpii, ktory podjal sie przywrocenia wodoszczelnosci mojego zegarka, ale cena jest zdecydowanie za wysoka, jak na moje mozliwosci. Moze ktos z Was moglby polecic kogos solidnego?

 

Pozdrawiam!

Arek

 

PS. Moj zegarek: https://picasaweb.google.com/arekpawelek/BlancpainFFPolishNavy

post-36416-0-02905000-1299779587_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze, mam pytanie dotyczace tego kartoniku. Gdzie i kiedy widzial Pan te zegarki? Czy byly to modele takie, jak moj? https://picasaweb.go...ainFFPolishNavy

Było to jeżeli dobrze pamiętam przy okazji jarmarku w Gdańsku, kiedy... hmm... 15 - 20 lat temu. Modele były dokładnie takie jak Twój.

 

 

Stefan Ciejka, ktory jest podobno rzeczoznawca Blancpaina, twierdzi, ze moj model to "cywilna" produkcja, a BP nigdy nie byly dostarczone do Polskiej Armii. Nie przekonuja, go twierdzenia, ze BP nie musia spzedawac zegarka bezposrednio. Wedlug niego BP byly zbyt drogie dla Polski, a moj zegarek mogl byc kupiony prywatnie przez jakiegos zolnierza.

No cóż rzeczoznawca... może nie mieć zielonego pojęcia o zamówieniach wojskowych, które były ściśle tajne przecież.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było to jeżeli dobrze pamiętam przy okazji jarmarku w Gdańsku, kiedy... hmm... 15 - 20 lat temu. Modele były dokładnie takie jak Twój.

 

 

 

No cóż rzeczoznawca... może nie mieć zielonego pojęcia o zamówieniach wojskowych, które były ściśle tajne przecież.

 

Dziekuje bardzo :-)

 

20 lat temu, to byloby wtedy, gdy ja kupowalem swoj :-) Dziekuje bardzo!

Pozdrawiam!

 

PS. Dostalem odpowiedz z innego forum, dotyczaca mojego FF, Jest to knocowka produkcji BP FF, zanim fabryka zostala zamknieta, jest to model Supercompressor, wersja cywilna :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze,

 

moze bedzie sie Pan orientowal czy oznaczenia MWxxxx byly nadawane wedlug jakiegos klucza? Co one oznaczaja? I dlaczego niektore zegarki maja oznaczenia wybijane zarowno na deklu, jak i na boku koperty?

 

Pozdrawiam!

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem właśnie na ebayu aukcję

VINTAGE ENICAR SHERPA SUPER-DIVE POLISH MILITARY DIVERS

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze bedzie sie Pan orientowal czy oznaczenia MWxxxx byly nadawane wedlug jakiegos klucza? Co one oznaczaja?

MW to skrót od Marynarka Wojenna, a numer jest poprostu kolejnym numerem pod którym urządzenie zostało wpisane do ewidencji wojskowej.

 

I dlaczego niektore zegarki maja oznaczenia wybijane zarowno na deklu, jak i na boku koperty?

A to już jest zależne od wybijającego i tylko on mógłby na to pytanie odpowiedzieć.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie coś znalazłem o FF tym ze zdjęć Piotra (czyli wew.bezel,dwie korony)

 

"BLANCPAIN Cushion shaped with 2 crowns

Movement: Based ETA, 17 jewels, automatic, condition 90+%

Case: Stainless steel, screwed case back, turnable bezel inside ? condition 85+ %

Dial: Original, silver with red hands, shows day of month and weeks day, condition 90+%

Strap: leather strap, not by Blancpain

Note: An interesting variation with 2 crowns. One is for the normal functions, the second one is designed to move the bezel, that is located inside the watch. This shape was designed for the eastern countries in Europe.

The case back shows a mark, which might be of military origin. "

 

 

Tutaj jest interesujaca strona z BP FF, z ktorych jeden jest opisany jako zegarek zaprojektowany dla krajow Europy Wschodniej (taki sam jak moj), a drugi opisany jest jako klasyczny zegarek BP FF sil zbrojnych krajow Europy Wschodniej! http://watchesandwine.de/frameset.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.