Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

No to ładnie dałeś sobie radę, zegarmistrz już nie jest potrzebny... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,  :D  to ci komplement od Mistrza! 

No to się przyznam, że mi to 3 dni zajęło ...  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem, że kwadranse wybija prawidłowo? Kiedyś rozmawiałem z moim kolegą zegarmistrzem, jak prawidłowo powinien ten system wybijać.

Czy np. na godzinę 4.00 powinien bić cztery razy i trzy razy, czy cztery razy i cztery razy... Ja uważam, że cztery i cztery ale to jest moje zdanie...

 Potem oczywiście raz i cztery razy... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja się przychylam do twojego zdania, ale .... potem to raz i pięć razy ... Tak mówił mój ojciec i dziadkowie . 4:15 to kwadrans na piątą (czyli raz i 5 razy) . Mam tak jeden ustawiony ku pamięci ojca ... 

:rolleyes:  

Ps. zawsze staram się ustawić go tak, jak był wyregulowany, gdy dostawałem zegar

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja się przychylam do twojego zdania, ale .... potem to raz i pięć razy ... Tak mówił mój ojciec i dziadkowie . 4:15 to kwadrans na piątą (czyli raz i 5 razy) . Mam tak jeden ustawiony ku pamięci ojca ... 

:rolleyes:  

witam na 4 czery razy i cztery razy tak powinno byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. 

Ponoć bywają "odwrócone" grande sonnerie, bijące wpierw godzinę, a potem kwadranse po niej minione. Ale nie widziałem takiego w życiu. Jak też werki trzykwadransowe, bijące tylko pełną godzinę, czyli wariant pośredni z petite sonnerie.


W każdym razie mój Resch i te kwadransowce które słyszałem biją kwadranse "po godzinie", Czyli 4:15 to raz gong kwadransowy i potem cztery razy gong godziny.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. 

Ponoć bywają "odwrócone" grande sonnerie, bijące wpierw godzinę, a potem kwadranse po niej minione. Ale nie widziałem takiego w życiu. Jak też werki trzykwadransowe, bijące tylko pełną godzinę, czyli wariant pośredni z petite sonnerie.

W każdym razie mój Resch i te kwadransowce które słyszałem biją kwadranse "po godzinie", Czyli 4:15 to raz gong kwadransowy i potem cztery razy gong godziny.

ja mam dwa kwadransowe i bija jak pisalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. 

Ponoć bywają "odwrócone" grande sonnerie, bijące wpierw godzinę, a potem kwadranse po niej minione. Ale nie widziałem takiego w życiu. Jak też werki trzykwadransowe, bijące tylko pełną godzinę, czyli wariant pośredni z petite sonnerie.

W każdym razie mój Resch i te kwadransowce które słyszałem biją kwadranse "po godzinie", Czyli 4:15 to raz gong kwadransowy i potem cztery razy gong godziny.

Odwrócony jest system francuski. Najpierw godzina potem kwadrans... Występuje np. w kareciakach z grande sonnerie.

Leszek, często zdarza się, że zegary austriackie mają koszmarnie pogięte dźwignie, bo się nie udało ustawić, to szczypce i dawaj po dźwigniach, więc ustawianie, bo tak było, może nie dać oczekiwanego efektu...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat mam doświadczenie i napiszę,że  opinie jak wiatr zawieje. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat mam doświadczenie i napiszę,że  opinie jak wiatr zawieje. Pozdrawiam

 

Możesz to trochę rozwinąć?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wy, ale ja nie miałem co robić w święta więc zabrałem się dziś za miniaturę kwadransową. Trochę skrzyni, trochę werk ...

Kwadransy zawsze budzą mój respekt więc rozbieram z wielkim pietyzmem... Potem mycie, suszenie i wkładanie między  blachy. Największego mam stresa jak zamykam blachy , kiedyś złamałem czop i teraz za każdym razem mam to widmo przed oczami  :wacko:  :unsure:  :(

Ale jakoś poszło, mechanizm pracuje lekko i płynnie, klawiatura jutro ...  :D

:rolleyes:

post-92919-0-31310100-1522702418_thumb.jpg

post-92919-0-69633400-1522702440_thumb.jpg

post-92919-0-47437700-1522702463_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i klawiatura złożona , sprawdzona, sekwencja prawidłowa  ;) .

Teraz skrzynia...

post-92919-0-64038400-1522777576_thumb.jpg

post-92919-0-43752300-1522777594_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zwijam interes... Lechu szacun...Tylko czym szurasz po płytach? Jeszcze łby wkrętów lekko można poprawić...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Tam gdzie się nie chciało domyć, i zostawały jakieś ciemne ślady przetarłem takim "ołówkiem" z włóknem szklanym. Niestety trochę przedobrzyłem bo na płaskiej płycie (chodzika np),  to wystarczy trochę oleju i płótno lniane i ten ślad znika, tu niestety nie udało się, bo za dużo bolców wystaje . Mógłbym polerować dremelem ale zrezygnowałem.... (druga strona jest ok, tu znikło). Co do łebków to ewentualnie poprawiam tylko rowki, jak jakieś koślawe , okrągłym brzeszczotem 0,5 mm i nie staczam, bo to trochę takie ślady po poprzednikach. Jak będę kiedyś sprzedawał to zrobię taki werk na lustro  ;), ale na razie się nie zanosi... :D

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bolce wykręcasz i wtedy masz pole do popisu. Następny... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, a ja myślałem że są nitowane do blachy... Dzięki , znowu coś się dowiedziałem!  :D

Tak to jest jak się jest samoukiem i nie ma się MISTRZA  ... ;)

:rolleyes:

Ps. fakt , na dole u podstawy maja kształt przekroju prostokątny  - żeby móc wykręcić pewnie ... Widzisz , że ja na to nie wpadłem ... :blink:  -_-  ;)

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój wiedeńczyk o 4-tej bije 4x a potem 3x (chyba logicznie 4 kwadranse po 3-ciej) :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jego osobista logika moim zdaniem.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 kwadrans i wybija godzinę aktualną , zgodną na cyferblacie. Może być niedokładność na grzebieniu, krzywkach.Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój wiedeńczyk o 4-tej bije 4x a potem 3x (chyba logicznie 4 kwadranse po 3-ciej) :blink:

IMO  przy  systemie  bicia  wiedenskim  powinien  w  tym  przypadku  bic  4x(4  kwadrans po 3-ciej ) oraz  4  razy(4 godzina) ,pozniej bije  4  x  (godzina) i 1 x(pierwszy  kwadrans  czyli 16.15) pozniej o  16.30 4x  i  2  x,16.45  4x  i  3  x,o   17.00 bije  4 x  i 5 x(5 bo  5  po  poludniu godzina).Ten czwarty kwadrans  nazywany  jest  viertenstundenschlag  ,jesli  zegar  jest bez  niego  to  niemcy  pisza  ohne  viertelstundenschlag.

Sa  wersje  wiedenskie  tylko  z biciem  do  4  kwadransow  bez  powtarzania  godzin  jak  i  z  powtarzaniem  godzin  czyli  co  kwadrans  rowniez aktualna  godzina  jest  wybijana.

Inne  systemy  nie  maja wybijania   4  kwadrans a ,tylko  bija  od  razu  godzine np  Westminster  czy  Bim - Bam -Bum nie  powtarza  4  kwadransa IMO.

Bim-Bam  bije tylko pelne  godziny ( o  4  bije  4 razy) i  polowke ,nie ma  pierwszego kwadransa ani  trzeciego ani  czwartego.

Westminster to  tez  przyklad  gdzie  bij e godziny  i wszystkie  4  kwadranse

 

Na repetycjach sie  nie   znam ale  pewnie  sa  na  zadanie  i  jakis  tam  jeszcze  udziwnienia.

W  celu  odroznienia  bicia przy  godzinach  od  1  do 3  uzywane  sa  inne  tony  do  wybijania  kwadransow,inne  prety albo  jakos  tam.  

http://www.alte-spieluhren.de/wiener_portaluhr.htm

https://de.wikipedia.org/wiki/Schlagwerk_(Uhr)

Das 4/4 Schlagwerk !

Wiener Vierviertel Schlagwerk mit vollem Stunden-Nachschlag !

 

 

Fast immer ist - wie auch bei der hier gezeigten Uhr - ist ein sog. voller Viertelstunden-Repetierschlag auf 2 verschieden klingenden TONFEDERN vorgesehen.

 

Auch bezeichnet als ---> Vierviertelschlag mit vollem Nachschlag - oder 4/4-Schlag, Wiener Vierviertelschlag oder Wiener-Vollstundenschlag.

Dabei wird nach jedem Viertelschlag die volle vergangene Stunde nachgeschlagen. Genauer gesagt, zuerst wird jedes Viertel einzeln angeschlagen. Nach diesem Viertelschlag wird danach auf einer anders klingenden Tonfeder die derzeitige Stunde nachgeschlagen.

Das sind übrigens in 24 Stunden zusammen 864 Schläge (!) 

 

Beispiel: Es ist 18:45. Es erfolgen drei einzelne Schläge auf einer höher tönenden Tonfeder für die drei vergangenen Viertelstunden. Gleich anschließend erfolgen sechs Schläge auf einer tiefer gestimmten Tonfeder, da man sich in der sechsten Stunde befindet. Um 19:00 erfolgen zuerst 4 Schläge auf der hohen Tonfeder für 4 vergangene viertel Stunden. Anschließend 7 Schläge auf der tiefen Tonfeder für die siebente Stunde.

 

Normalerweise sind diese 4/4 Schlagwerke mit einer Repetier-Funktion ausgestattet. D.h. dass aus dem Uhrgehäuse ein dünnes Schnürchen nach unten heraus hängt. Zieht man daran, wird die zuletzt geschlagene Zeit akustisch geschlagen.

So konnte man in der Nacht ohne Licht (Strom gab es ja noch nicht) die Uhrzeit auf eine viertel Stunde genau hören (!)

 

Es gibt allerdings auch 4/4 Schlagwerke OHNE den vollen Stunden-Nachschlag um viertel, halb und dreiviertel

 

- Die Schlagfolgen bei Alten Uhren -

 

1.   Voller Stundenschlag. Nur Angabe der vollen Stunden.

Bei frühen Uhren und häufig bei Bodenstanduhren bis hinein ins 19. Jahrhundert gebräuchlich.

 

2.   Angabe der vollen und halben Stunden. Französischer Schlag genannt - wobei die halben Stunden nur mit einem Schlag angegeben werden.

Diese Form ist ab 2. Hälfte des 17. Jh. in Frankreich und auch bis heute sehr gebräuchlich. In einigen anderen Ländern aber erst ab dem 19. Jahrhundert.

In Teilen Deutschlands im 18. Jh. auch bekannt z. B. im bergischen Land, wo die halbe Stunde auf einer kleinen Glocke oder Tonfeder geschlagen wird - meistens als „passing strike“.

 

3.   Passing Strike in England auch "angerissener Schlag" oder Schlag "en passant" genannt. D.h. 1x Schlag immer zur vollen Stunde. Auslösung wird vom Gehwerk betätigt. Also kein Extra Schlagwerk.

 

4.   Comtoiser Schlag. Die Comtoise-Uhren schlagen die vollen und halben Stunden und wiederholen die volle Stunde ein paar Minuten danach. Ähnlich funktioniert der Ribotta-Schlag bei Italienischen Uhren. In Deutschland wurde früher bei Kirchturmuhren auch weit verbreitet die volle Stunde nachgeschlagen, aber unmittelbar.

 

5.   Holländischer- oder Wechsel- Schlag. Wird in England Dutch Striking genannt.

Angabe der vollen und halben Stunden jeweils mit voller Schlagzahl. Die halben Stunden werden zur Unterscheidung auf eine andere Glocke geschlagen.  Diese Bauweise war auch in England bekannt, aber um ½ wird die vergangene Stunde und nicht die kommende Stunde geschlagen.

 

6.   Dreiviertelschlag. (Auch ¾-Schlag oder Berner Schlag genannt). Alle Viertel werden angegeben und (nur) beim vierten Viertel wird die volle Stunde auf eine größere Glocke geschlagen. Im Gegensatz zur Petite Sonnerie, wo die 4 Viertelschläge NICHT geschlagen werden.

 

7.   Petite Sonnerie. Hier werden die Viertelstunden - ggfs. mit Doppelschlag auf 2 Glocken - angegeben. Zur vollen Stunde wird die Stundenzahl ohne Viertelstunden auf eine größere Glocke geschlagen.

 

8.   Grande Sonnerie. (Vor allem in Frankreich u. Schweiz gebräuchlich) Bei jeder Viertelstunde wird zuerst die volle Stunde auf eine größere Glocke und dann die Viertel (meist im Doppelschlag) angegeben - aber nicht zur vollen Stunde, hier wird die Stundenzahl ohne Viertelstunden geschlagen.

 

9.   Vierviertelschlag mit vollem Nachschlag. Auch 4/4-Schlag, Wiener Vierviertelschlag oder Wiener Vollstundenschlag genannt. Hier wird nach jedem Viertelschlag die volle vergangene Stunde nachgeschlagen.

 TLUMACZENIE  

 

Perkusja 4/4!

Wiener Vierviertel Schlagwerk z pełną godziną Nachschlag!

Niemal zawsze jest - tak jak w przypadku zegara pokazanego tutaj - tak zwana Repetierschlag z pełnym ćwierćogodzin dostarczana na 2 różnych brzmieniach TONFEDERN.

Nazywany również ---> czwartym kwartałem strajku z pełnym odniesieniem - lub 4/4-suwowy, wiedeński Vierviertelschlag lub Wiener-Vollstundenschlag.

W tym przypadku pełna ostatnia godzina jest sprawdzana po każdym kwartale strajku. W szczególności, każdy pierwszy kwartał jest wykonywany indywidualnie. Po tym kwartale strajk, aktualna godzina jest następnie spojrzał na inny brzmiący gong.

Nawiasem mówiąc, to jest 864 uderzeń w ciągu 24 godzin (!)

Przykład: jest 18:45. Istnieją trzy pojedyncze uderzenia na wyższym gongu w ciągu ostatnich trzech czwartych godzin. Natychmiast po tym wykonuje się sześć uderzeń na niższym stroju gongowym, ponieważ trwa on szóstą godzinę. O 19:00, 4 uderzenia są najpierw wykonywane na wysokim gongie przez 4 godziny w ciągu kwartału. Następnie 7 uderzeń na głębokim gongu na siódmą godzinę.

Zazwyczaj te bębny 4/4 są wyposażone w funkcję powtarzania. że że z zegarka zwisa schowany cienki Schnagnchen. Jeśli ją pociągniesz, ostatni pobity zostanie pobity akustycznie.

Więc możesz w nocy bez światła (elektryczności jeszcze nie było) dokładnie do kwadransa (!)

Istnieją jednak również 4/4 Schlagwerke BEZ pełnej godziny-Nachschlag w kwartale, połowie i trzech kwartałach

- Wpływ starych zegarków -

1. Pełne uderzenie w godzinę. Tylko pełne godziny.

We wczesnych zegarkach i często w zegarach podłogowych w 19 wieku w użyciu.

2. Wskazanie pełnego i półgodzinnego. Nazywany francuskim ciosem - pół godziny za jednym razem.

Ta forma pochodzi z drugiej połowy XVII wieku we Francji i jest również bardzo powszechna dzisiaj. W niektórych innych krajach, ale dopiero od 19 wieku.

W części Niemiec w 18 wieku znany również z. Na przykład w Bergisch Land, gdzie pół godziny bito na małym dzwonku lub gongu - zwykle jako "przemijające uderzenie".

Trzecie uderzenie w Anglii zwane również "dotkniętym uderzeniem" lub uderzeniem "en passant". że 1x trafienie zawsze na godzinę. Zwolnienie jest uruchamiane przez ruch. Więc nie ma dodatkowego Schlagwerk.

4. Rytm Comtoiser. Zegarki Comtoise pokonują pełne i pół godziny i powtarzają całą godzinę kilka minut później. Podobnie cios Ribotta działa z włoskimi zegarkami. W Niemczech zegary kościelne były powszechnie używane do sprawdzania pełnej godziny, ale natychmiast.

5. holenderski lub alternatywny beat. Nazywa się Dutch Striking w Anglii.

Wskazanie pełnej i półgodzinnej godziny z pełnym numerem. Pół godziny są bite, aby odróżnić kolejny dzwonek. Konstrukcja ta była również znana w Anglii, ale o ½ ostatnia godzina, a nie kolejna godzina jest pokonana.

6. strajk trzy czwarte. (Zwany również udarem ¾ lub udarem Bernera). Wszystkie kwartały są wskazane i (tylko) w czwartym kwartale pełna godzina trafia na większy dzwon. W przeciwieństwie do Petite Sonnerie, gdzie 4-krotne rytmy NIE są bite.

7. Petite Sonnerie. Oto kwartał - prawdopodobnie z podwójnym trafieniem na 2 dzwony - stwierdził. W ciągu godziny liczba godzin bez kwadransa zostaje pobita na większy dzwonek.

8. Grande Sonnerie. (Zwłaszcza we Francji i Szwajcarii w użyciu) Co kwadrans, pełna godzina jest najpierw podawana większemu dzwonowi, a następnie ćwiartkom (zwykle w podwójnej rytmie) - ale nie w godzinę, tutaj liczba godzin bez bicia kwartałów.

9. Cztero-czwarte strajk z pełnym ref. Nazywany również udarem 4/4, udarem czwartego kwartału wiedeńskiego lub pełnym udarem wiedeńskim. Tutaj, po każdej ćwiartce, podnoszona jest pełna miniona godzina.

Polecam ksiazke:

https://books.google.fr/books?id=f6G4OE5RuR0C&pg=PA62&lpg=PA62&dq=pariser+schlagwerk&source=bl&ots=j5NDwle20F&sig=Y3aDyEKf7xt0vAHBs459W82_OLo&hl=fr&sa=X&ved=0ahUKEwits7LY7aDaAhVsCsAKHUzjBu8Q6AEIYDAO#v=onepage&q=pariser%20schlagwerk&f=false

 

Pokaz  bicia  wiedenskiego 

https://vimore.org/watch/Fa5MrVTtNmQ/schlagwerk-wiener-in-funktion/

 

 

Godziny  sa  zawsze  wybijane te  ktore  sa  aktualnie  ,nic  z  wyprzedzeniem  jak tutaj  ktos  pisal  IMO.

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 kwadrans i wybija godzinę aktualną , zgodną na cyferblacie. Może być niedokładność na grzebieniu, krzywkach.Pzdr

Kwestia ustawienia momentu przestawienia ślimaka...

A widzisz, a ja myślałem że są nitowane do blachy... Dzięki , znowu coś się dowiedziałem!  :D

Tak to jest jak się jest samoukiem i nie ma się MISTRZA  ... ;)

:rolleyes:

Ps. fakt , na dole u podstawy maja kształt przekroju prostokątny  - żeby móc wykręcić pewnie ... Widzisz , że ja na to nie wpadłem ... :blink:  -_-  ;)

Ale wszystko przed Tobą... ;)  I już zostaw tego miszcza... :P


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos miszcza ...

Prawie trzydzieści lat temu przeglądając fartuszek szkolny mojej córki (trzecia klasa podstawówki) przed praniem, żona znalazła karteczkę napisaną ręką syna naszego sąsiada. Było na niej napisane, w sumie, parę dramatycznych słów :

 

"miszczu daj zeżnonć z polaka"

 

:D  ;) 

 

Ps. a Ty jesteś Mistrz !


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już, już...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Kolego Tarant, wyszło na moje -patrz punkt 9 : godzina "miniona" czyli "po". :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ staram się być coraz bardziej kulturalny, nie ustosunkuję się do bezpośrednio do Twoich poglądów :)

 

Ma być K U R W A tak:

 

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.