Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

RUSKI

Gerald Genta

Recommended Posts

Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy. Projektant, wizjoner, zegarmistrz i ponad czasowy designer. Gerald Charles Genta

213nls9.jpg

Bo o nim mowa, urodził się 1maja1931r w Genewie. Już w wieku 7lat przejawiał zainteresowanie rysowaniem i malowaniem. Jego naturalny talent z wiekiem ewaluował i po otrzymaniu dyplomu Szwajcarskiej Szkoły Jubilerskiej zajął się projektowaniem biżuterii i zegarków.

 

Początek

Pierwszy zaprojektowany przez Gentę zegarek o nazwie Polarouter (później Polerouter) był wykonany dla Universal Geneve. Było to w 1954 roku, kiedy Genta miał zaledwie 23 lata.

1tstoj.jpg

Universal Geneve Polarouter / Polerouter był oficjalnym zegarkiem Scandinavian Airlines System (SAS, obecnie Scandinavian Airlines) i został wprowadzony równolegle z nową linią SAS Royal Viking, która odbywała loty polarne.

2zp5ich.jpg

Pierwszy lot miał miejsce w dniu 15 listopada 1954 roku. Zegarki Polerouter miały być odporne na wstrząsy, wodę, korozję, zmiany klimatyczne, i pola magnetyczne (ważny element podczas lotu nad biegunem północnym). W celu umożliwienia nieco szybszego odczyt czasu, na tarczy umieszczono krzyżyk.

 

W 1958r. Gerald Genta rozpoczął pracę dla Omegi. Jego pierwszym projektem była Omega Constellation nr ref. CK 14900. Zegarek projektowany był specjalnie do nowego mechanizmu cal. 551.

vytte9.jpg

Następnie, w 1960r. Genta zaprojektował Omega Seamaster z automatycznym naciągiem cal. 501, nr ref. CK 14710. Genta zaprojektował oddzielnie: kopertę, tarczę, bransoletę oraz indeksy. Dopiero później połączono to wszystko w jedną całość. Bransoleta o nazwie ?Ziarna ryżu? była również wytworem Genty.

yctit.jpg

Następnym, ważnym, projektem była Omega Constellation C ref. BA 168.009 =168.017.

zohjr7.jpg

To właśnie w tym zegarku zastosowano po raz pierwszy indeksy, projektu Genty, z wkładkami z onyksu.

Genta odpowiedzialny był również za projekt tytanowego Seamastera Polarisa.

2romgdi.jpg

Będąc przy Omedze należy jeszcze wspomnieć, że Genta współpracował przy projektach zegarków z serii Louisa Brandta. Między innymi Omega ref. BA 156.769 BZ 01, mechanizm cal. 716 z komplikacją wiecznego kalendarza I z fazami księżyca.

pu6qh.jpg

 

Ikony designu

W latach 70-tych, z pod ręki Genty wychodzą następne ?ikony? wzorów zegarków.

Pierwszy z nich, uważany jest za kamień milowy w historii zegarmistrzostwa i jest nim Audemars Piguet Royal Oak ref. 5402.

b5lah4.jpg

Na pomysł takiego kształtu zegarka Genta wpadł obserwując nurka w jez. Genewskim, którego hełm był skręcony ze skafandrem przy pomocy ośmiokątnych śrub, a kształt miejsca połączenia obu elementów był oktagonalny.

 

28rh760.jpg

Nazwa "Royal Oak" pochodzi od dębu, w którym schronił się przed żołnierzami Olivera Cromwella, król Karol II. Dlatego dąb stał się opiekunem rodziny królewskiej a późniejsze, niektóre okręty Królewskiej Marynarki Wojennej tak właśnie zostały nazwane.

 

Następnym jest Patek Philippe ?Nautilus?, który został zaprojektowany przez Gentę w 1974 r

 

iz51qx.jpg


Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkim wielbicielem talentu Genty był Prezydent Seiko Pan Reijiro Hattori. W trakcie pobytu w Japonii, Genta został poproszony o zaprojektowanie sportowego zegarka dla Hattori Seiko Ltd. Ten zegarek został wyprodukowany w ograniczonej ilości.

2h7nlvm.jpg

Należy jeszcze dodać, że z pod ręki Genty wyszły takie zegarki jak:

IWC Ingenieur

2utq2xz.jpg

Cartier Pasha

2mdfj7t.jpg

i Bulgari model ?Bulgari-Bulgari?

6zsr5c.jpg

oraz wiele innych.

Na swoim

W 1969r. Gerald Genta tworzy własną marką i otwiera warsztat w St-Jean w Genewie.

Cztery lata później, w duchu Cabinotiers Geneva, stworzył pierwszy zegarek kieszonkowy z komplikacją Grande Sonerie z 3 młoteczkami oraz pierwszy zegarek z wiecznym kalendarzem.

 

2prehzd.jpg

W 1979r., Gerald Genta został wyróżniony, długo wyczekiwanym, znakiem jakości Poinçon de Gen?ve i w dwa lata później wprowadza na rynek zegarek z komplikacją minutowy repeter, który ma tylko 2,72mm wysokości.

W 1988r. Gerald Genta, za stworzenie modelu Gefica, trafia na nagłówki prasy branżowej.

 

o52976.jpg

2yn2net.jpg

Zegarek dedykowany jest dla myśliwych i zrodził się z dyskusji między przyjaciółmi podczas pięciu dużych polowań w Afryce na: lwy, lamparty, słonie, nosorożce i bawoły. Nazwa wzięła się z połączenia dwóch pierwszych liter ich nazwisk - Geoffroy, Fissore i Canali. Gefica był pierwszym na świecie zegarkiem gdzie koperta była wykonana z brązu. Materiału, który nie lśnił w słońcu i nie ostrzegał ofiar myśliwego.

W 1994r., powstaje zegarmistrzowskie arcydzieło. Zegarek z 11komplikacjami, Gerald Genta Grand Sonnerie Retrograde.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ojmyMfVZrHY

Melodię wybijają trzy młoteczki.

 

bf2c6o.jpg

Sam mechanizm jak i klatka jednominutowego tourbillona są przepięknie zdobione.

 

2hyuhaq.jpg

W 1998 roku, Genta sprzedaje swoją firmę i poświęca się malarstwu. Niżej przykłady jego prac:

 

RoyalOak

 

5d2rfn.jpg

La difference

 

3167yxi.jpg

AP

 

j0kyo2.jpg

24carats

 

15ofbte.jpg

Dwa lata później marka Gerald Genta wykupiona jest przez grupę Bulgari.

 


Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Genta Charles

W 2001roku przy współudziale A. Preziuso, Genta otwiera nową markę ?Genta Charles?.

http://www.youtube.com/watch?v=2ho-d4rL4WA

Ideą Genty było skupienie wokół projektu zespołu ludzi, którzy są profesjonalistami w swojej dziedzinie a przede wszystkim pasjonatami zegarmistrzostwa. Powstał ?Dream Team? pod nazwą ?Genta Charles?. Ludzie, którzy dali duszę, osobowość i życie do nowo powstających zegarków.

 

Najpierw powstają takie zegarki jak A-Evolution.

 

iemtf8.jpg

W tym zegarku mechanizmem bazowym jest ETA. W tym zegarku, zamiast standardowej wskazówki godzinowej zastosowano dysk z oznaczeniem godzin. Dzięki temu rozwiązaniu mechanizm mniej zużywa się a i samo wskazanie godziny jest ciekawsze i czytelniejsze.

 

66zuye.jpg

Rok później, we współpracy z Antoine Preziuso powstał zegarek z Tourbillonem.

 

30u6crs.jpg

Powstają jeszcze inne modele. Np. z komplikacją chronografu

 

an0waw.jpg

Wiecznego kalendarza

 

2vw7c3m.jpg

Czy retrograde

 

2ugf59u.jpg

W 2005 powstaje nowy, minutowy Tourbillon

 

nqoew6.jpg

 

Kicz czy sztuka

 

 

O projekcie Genty, ?Fantasy? chyba wszyscy zegarkomaniacy słyszeli. Większość z Nas uznaje zegarki z postaciami z bajki Disneya za tandetne dzieło sztuki zegarmistrzowskiej, bezwartościowe i ?obciachowe?. Ale czy w takich kategoriach powinniśmy dostrzegać ten zegarek?

 

n5o6qo.jpg

Ojciec Genty pochodził z Włoch a matka ze Szwajcarii. To podwójne dziedzictwo niewątpliwie wpłynęło na wyjątkowy styl i wieczne pragnienie Geralda, by schwytać czas w bajecznych pudełkach. Zegarki z tej linii są spełnieniem marzenia z lat dziecięcych. Myślę, że nabywcy tych zegarków właśnie w takiej kategorii postrzegają te zegarki.

 

Jednym z bardziej znanych nabywców jest jeden z najbogatszych ludzi na świecie, sułtan Brunei, Hassanal Bolkiah Mu'izzadin Waddaulah. Genta wykonał jeszcze dla Sułtana na specjalne zamówienie zegarek do gry w polo.

 

e6wor7.jpg

Gerald Genta był bardzo szanowanym zegarmistrzem wśród możnych tego świata i miał sporo tego typu zamówień.

 

Zegarek wykonany z platyny w jednej sztuce na specjalne zamówienie Króla Arabii Saudyjskiej Fahd ibn Abd al-Aziz as-Saud.

 

2vnmedf.jpg

Czy też zegarek, którego szkło stanowi, plaski, 21 karatowy diament wyjęty z turbanu Maharadży.

 

332melv.jpg

Ciekawy zegarek zrobiony dla Szacha Iranu. Zegarek wyprodukowany był przez Gubelin. Koperta jest z platyny a Korona Szacha wykonana jest ze złota.

 

2dtag41.jpg

Zegarki wykonane na ceremonie zaślubin Sułtana Selangoru(Malezja).

 

142y6b5.jpg

Zegarek wykonany dla Króla Tajlandii na okazję jubileuszu sprawowania przez niego 50 lat rządów. Zegarek wykonano w serii limitowanej 50szt. w różowym złocie oraz 1 egzemplarza w platynie. Na tarczy znajduje się herb rodziny królewskiej.

 

5l51m1.jpg

Czy też zegarki wykonane dla hiszpańskiej pary królewskiej na jubileusz rocznicy ich zaślubin. Na czarnej tarczy wykonanej z onyksu umieszczony został herb rodziny królewskiej.

 

2eg9z77.jpg

I wiele innych.


Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekstrawaganckie zegary stołowe

 

Zegarek dla Ferrari. Podstawa wykonana jest z czarnego onyksu. Samochód obsadzony jest rubinami a zegarek łączy w sobie złote szafiry i diamenty.

 

23vewky.jpg

 

 

 

Przepiękny zegar z komplikacją wiecznego kalendarza. Podstawę stanowi kryształ, który imituję wodę. Na niej znajduje się para łabędzi. Pióra łabędzi subtelnie są prezentowane przez różnego rodzaju masę perłową.

 

2hq8h2q.jpg

 

 

 

Następny zegar z komplikacją wiecznego kalendarza wykonany jest z różowego złota. Na podstawce z kryształu znajduje się rodzina krokodyli wykonana z zielonego złota, diamentów i szmaragdów.

 

1zl506t.jpg

 

 

 

Kolejny zegar przedstawia rodzinę lwów, wykonanych z 24karatowego żółtego złota i żółtych diamentów.

 

2q2ldhc.jpg

 

 

 

Ostatni zegar przedstawia rodzinę słoni

 

2m5jt74.jpg

 

Poezja dźwięku

 

Na koniec muszę wspomnieć o prawdziwym, współczesnym dziele sztuki inżynieryjnej i zegarmistrzowskiej. Zegarku Gerald Genta Arena Metasonic Grande Sonnerie.

 

j5lct1.jpg

 

2aakj87.jpg

Wersja z komplikacją wiecznego kalendarza oraz podwójną strefą czasową, składa się z 1100części! Westminster Chimes wystukują 4 młoteczki, na podobieństwo melodii wybijanej przez dzwony Big Ben w Londynie. To jest najbardziej zaawansowana komplikacja zegarmistrzowska!

 

k5j0o.jpg

W celu zapewnienia unikalnej melodii, Gerald Genta we współpracy z laboratorium akustycznym stworzyli odpowiednie oprogramowanie umożliwiające pomiar wytwarzanego dźwięku. Dopiero wtedy zegarmistrzowie mogli dostroić odpowiedni dźwięk.

 

W znalezieniu odpowiedniego materiału do wytworzenia pierścieni, Gerald Genta, współpracował z francuską uczelnią. Stworzyli odpowiedni program, który mógł analizować wszystkie rodzaje materiałów pod względem: gęstości, modułu sprężystości i współczynnika strat. Te wszystkie, istotne parametry fizyczne potrzebne były do określenia jakości transmisji dźwięku. Dzięki temu powstał specjalny stop, nazywany ?Magsonic?, którego skład jest pilnie strzeżoną tajemnicą.

 

Zegarek stanowi znaczny postęp w zegarmistrzostwie. Pokazuje, co można osiągnąć, gdy nowoczesna technologia idzie w parze ze starym rzemiosłem. Ten zegarek został stworzony specjalnie dla kolekcjonerów. Jest limitowany do 10sztuk i kosztuje 1.000.000 dolarów.

 

http://www.youtube.com/watch?v=KIREc68wZYE

Zdjęcia oraz materiały wideo pochodzą z Internetu.

 

Dziękuję Maćkowi (Otho) za udostępnienie części materiałów oraz za wskazanie kilku istotnych kwestii.


Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super , dzieki za artykuł !

Chciałbym dodać ,że w najnowszej kolekcji zegarków Bulgari , ręka mistrza Genty jest już bardzo widoczna i zegarki na tym niewątpliwie zyskały

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki chłopaki. Cieszę się, że mogłem przybliżyć Wam osobę i osiągnięcia Geralda Genty.


Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rafale, ciekawe opracowanie. O ile zegarki tworzone dla arabskich osobistości zupełnie nie przemawiają do mnie pod względem estetycznym, to Arena Metasonic Grande Sonnerie robi kolosalne wrażenie...Wspaniały czasomierz pięknie obrazujący ideę naszej mechanicznej pasji... :rolleyes:

 

Dzięki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja także przyłączam się do podziękowań.

Dla mnie Genta to facet, który stworzył kilka ponadczasowych arcydzieł designerskich, ale z drugiej strony nie wstydził się firmować swoim nazwiskiem zwykłego kiczu. I ten dysonans trochę mnie dziwi.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze raz dziękuję za słowa uznania. Jest mi niezmiernie miło :P

O ile zegarki tworzone dla arabskich osobistości zupełnie nie przemawiają do mnie pod względem estetycznym,

To fakt. Arabowie maja troszkę inny gust niż europejczycy ale te zegarki należy raczej zaszufladkować do biżuteryjnych, wytwarzanych na specjalne zamówienie, pojedynczych egzemplarzy. Dla Króla Hiszpanii było wykonane kilkanaście projektów zanim zaaprobował ten jeden.

 

Dla mnie Genta to facet, który stworzył kilka ponadczasowych arcydzieł designerskich, ale z drugiej strony nie wstydził się firmować swoim nazwiskiem zwykłego kiczu. I ten dysonans trochę mnie dziwi.

Pamiętajmy, że ten człowiek to artysta a nie rzemieślnik. Tworzył swoje zegarki nadając im niepowtarzalny charakter. Dlatego rozpoznamy dzieła Genty z daleka nie patrząc jakie jest logo na tarczy. Czy kicz, czy sztuka? Każdy rozpatrzy to wobec swoich gustów :rolleyes:


Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites
post-26579-0-49365300-1331806142.jpg

post-26579-0-01226500-1331806140.jpg

post-26579-0-14738500-1331806141.jpg


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z drugiej strony, ten duży jednostronny zawias z lewej strony koperty w Patku Nautilusie ma coś z konstrukcji bulaja.

 

Odnośnie designu Royal Oaka, oprócz przytoczonej już w tym wątku wersji, można spotkać i inną, a mianowicie taką, że inspiracją dla Genty był kształt luf dział umieszczonych na okręcie wojennym o tej samej nazwie.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetny artykuł.

 

Miałem ostatnio przyjemność widzieć kwarcową omegę w tej kopercie jak wspomniany wyżej polaris - koperta była inkrustowana złotem (o to złote co widać na kopercie ;), a tarcza miała głęboką czerń.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetne opracowanie, jestem pod wrażeniem smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z drugiej strony, ten duży jednostronny zawias z lewej strony koperty w Patku Nautilusie ma coś z konstrukcji bulaja.

 

Odnośnie designu Royal Oaka, oprócz przytoczonej już w tym wątku wersji, można spotkać i inną, a mianowicie taką, że inspiracją dla Genty był kształt luf dział umieszczonych na okręcie wojennym o tej samej nazwie.

 

Też się spotkałem z różną wersją pomysłu G. Genty na kształt koperty AP RO ale w większości publikacji podawana jest geneza taka, jaką podałem w artykule.

Co do okrętów o nazwie Royal Oak to w całej historii brytyjskiej marynarki było ich bodajże osiem. I z tego co pamiętam to ostatni został zatopiony przez niemieckiego U/bota podczas II WŚ.


Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest McIntosh

Rafał, w Twoim opracowaniu jest błąd. Design dla Ref. 222 opracował Hysek, nie Genta. Poza tym, świetnie, że napisałeś o dorobku tego utalentowanego projektanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rafał, w Twoim opracowaniu jest błąd. Design dla Ref. 222 opracował Hysek, nie Genta. Poza tym, świetnie, że napisałeś o dorobku tego utalentowanego projektanta.

 

Potwierdzam - tez sie z tym spotkalem.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam nie wiem co o tym sądzić. Czytałem wcześniej wywiad z CEO VC Panem Claude Daniel Proellochs i on twierdził, że to Genta był projektantem 222. Z reszta sam Genta też twierdził, że to jest jego projekt :unsure:

Ale jeżeli twierdzisz, że to są potwierdzone informacje to za chwilkę wy edytuję i poprawię opracowanie.

Znalazłem na forum VC taką dyskusję:

http://www.thehourlounge.com/thread/view/the-genta-myth_35848_35848.html


Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę odgrzewam temat. Czy Gerald Genta zaprojektował Omege 120 Plongeur de Luxe ??

Bransoleta w tym zegarku jest bardzo podobna jak w AP RO. Mają te zegarki jakieś powiązanie (zostały zaprojektowane przez Gente) czy poprostu Omega inspirowała się AP?

 

50216d1281479510t-omega-seamaster-120-plongeur-de-luxe-vs4.jpg

 

RoyalOak01.jpg

 

zdjęcia zapożyczone z:

http://uhrforum.de/omega-seamaster-120-plongeur-de-luxe-t34825

http://www.minutemachines.com/watches/AP/RoyalOak.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.