Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cytochrom

Nasze nowe nabytki vintage

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się, rozmiar jak na początek lat 60. standardowy i przyznam bardzo wygodny, nie to to te dzisiejsze "patelnie" :D


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? Ona ma taki nalot/patynę i trochę się odbarwia, także przy indeksach. Wszystkie napisy są według mnie w porządku (swiss made, znaczniki, a nawet kropki przy indeksach).


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, słabo widać na zdjęciu, ale wg. mnie farba zachodzi na indeksy i logo. Zrób kilka dokładniejszych, niekoniecznie ładniejszych fotek i zobaczymy. W każdym razie nie ma się co przejmować. Do tych zegarków trafiają się czasami same tarcze albo tarcze z mechanizmem, chociaż łatwiej trafić do złoconej, bo częściej idą na przetop. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarny kolor tarczy w dość eleganckim zegarku z takich lat zawsze wzbudza podejrzenie. No i też wydaje mi się że widzę na indeksach czarne maźnięcia po bokach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym komuś się chyba nie trafiło z tamponem w punkt i indeksy rozjechały się z kreskami. Odległości nie są równe, ale możliwe, że to zdjęcie oszukuje.

 

1975416193_Zrzutekranu2020-08-24o09_58_15.png.cb39054378e6c54aea10f54514ce43ba.png

 

Tak czy inaczej fajna koperta, chyba nie odnawiana więc jest potencjał do odbudowy. Nie wiem, jak ten zegarek miał pierwotnie wyglądać, ale na moje to powinien być ze srebrną tarczą i nie dam sobie ręki uciąć, czy nie z datownikiem. No i musiał mieć coś napisane nad indeksem szóstej. Nie chce mi się wierzyć, że wypuścili zegarek z taką pustą plażą pod wskazówkami. Nie wiem, jakieś oznaczenie modelu, ilości kamieni...

Edytowane przez renqien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odległości są równe - może to faktycznie wina zdjęcia. Zerknij na ten egzemplarz (trochę młodszy od mojego) -->> https://www.ebay.de/itm/Certina-sehr-schoene-antike-Herrenuhr-ca-1967-Kaliber-28-16-Ref-7101-049-/264178780040
lub ten -->> https://auctionet.com/en/792215-armbandsur-certina-manuell-stal-1960-tal

 

Też malowane, i to w identyczny sposób? Nie sądzę...

Edytowane przez Walter_87

LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Walter_87 napisał:

Odległości są równe - może to faktycznie wina zdjęcia. Zerknij na ten egzemplarz (trochę młodszy od mojego) -->> https://www.ebay.de/itm/Certina-sehr-schoene-antike-Herrenuhr-ca-1967-Kaliber-28-16-Ref-7101-049-/264178780040
lub ten -->> https://auctionet.com/en/792215-armbandsur-certina-manuell-stal-1960-tal

 

Też malowane, i to w identyczny sposób? Nie sądzę...

 

Moim zdaniem, to możliwe że wszystkie były malowane. Zegarek z Twojego pierwszego linku widać że był "picowany", miał mocną polerkę i ma złą koronkę, a indeksy też są pomaziane czarną farbą po bokach, więc niewykluczone że też go malowali. Drugi - nie wiem, ale też mógł być malowany tylko wcześniej, a lakier mógł nieładnie się złuszczyć z czasem.

 

Po wpisaniu numeru ref można znaleźć przykłady jasnych tarcz np. ze szlifem słoneczkowym, które nie wzbudzają podejrzeń. Zwróć uwagę na boki indeksów i logotypu. Indeksy są nakładane po przygotowaniu powierzchni tarczy, więc powinny być czyste ze wszystkich stron. Dobrze to widać na wideo. Przykłady: 

https://www.xn--vadrdenvrd-s5af.se/s/2864971/certina/

https://watchcharts.com/listing/668379/vintage-certina-steel-men-watch-ref-7101-003-cal-28-16-excellent

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny stan, ori bransa i pudełko - dobre zakończenie wakacji IMG_20200828_195711.jpgIMG_20200828_195655.jpgIMG_20200828_165751.jpg

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doxa z 1949 roku dziarsko się trzyma IMG_20200903_120004.jpg

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna, tarcza oryginalna? 

Edytowane przez Qba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardzo ładna, tarcza oryginalna? 
Nie widać śladów ingerencji artysty malarza :)

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Doxą trzeba bardzo uważać. Nie widziałem jeszcze tak wielu podrabianych tarcz, jak właśnie do Doxy. Rzemieślnicza robota, sprzed wielu lat więc wyglądają jak stare, ale druk niedokładny, często czysty mosiądz na indeksach bez złocenia, obłe indeksy po szlifowaniu, niegładka powierzchnia indeksów jakby były odbite na jakiejś matrycy no i farba na tarczy daleka od oryginału, grubo kładziona, czasem nawet na nierównej powierzchni. Bywają nawet takie z wypukłym napisem DOXA.

 

Jeśli chcesz mieć pewność, sprawdź jaka to ref. i poszukaj w necie, jak wyglądają inne egzemplarze i czy w ogóle taki znajdziesz. Ja już kilka razy szukałem nieistniejącego wzoru tarczy :D Taki był unikat, że tylko jedną taką wypuścili ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, renqien napisał:

Z Doxą trzeba bardzo uważać. Nie widziałem jeszcze tak wielu podrabianych tarcz, jak właśnie do Doxy.

 Czy ta jest OK ?

image.thumb.jpeg.46552aa9f86719a37831b6183a0a0567.jpeg


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ...............raczej...

Nie znam się na tym.

To jest zegarek znaleziony w szufladzie w roku 1974/5 pewnego znajomego moich rodziców.

 Dostałem bo nie chodził i tak jest cały czas.

 On chodzi, ale trzeba nakręcać "inaczej" bo...

  od momentu znalezienia ma ( i chyba będzie miał )wyłamane zęby koła naciągowego :( --- brak dawcy...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moje wzbudza. Wskazówki zrobione pod lumę, a na tarczy brak lumy ;) Chyba znam ten wzór koperty, jest dość spory, jakieś 35-36 mm w chromie. Ktoś się bardzo przyłożył do tej tarczy. Na moje to tarcza warszawska ale ja czasem lubię takie. Mają ducha tego, kto je malował. Tutaj powiedziałbym, że to jakiś zegarmistrz, całkiem uzdolniony, narysował wzór art deco i zrobił coś swojego. Wtedy majstrowie mieli rękę tak pewną, że takie równe wzorki malowali rylcem na deklu, jak się podpisywali. Jakbym ja robił tę tarczę, to by wyszedł elektrokardiogram :D Tak mi wygląda, że ta tarcza jest ręcznie malowana, a tylko logo i SWISS MADE robione jakimś tamponem, ale ja ekspertem nie jestem. Były kiedyś tarcze robione jak ręcznie malowane, w latach trzydziestych, ale ta chyba taka nie jest.

 

EDIT: nie ma elementu? Trzeba dorobić. Mój majster opowiadał, jak pewien znany skąd inąd zegarmistrz i nauczyciel brał na lekcji mechanizm, wyjmował z niego jakąś cześć i wywalał za okno. Zadaniem dla młodych było obliczenie i zrobienie takiego elementu, żeby mechanizm działał. 

Edytowane przez renqien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, renqien napisał:

EDIT: nie ma elementu? Trzeba dorobić. Mój majster opowiadał, jak pewien znany skąd inąd zegarmistrz i nauczyciel brał na lekcji mechanizm, wyjmował z niego jakąś cześć i wywalał za okno. Zadaniem dla młodych było obliczenie i zrobienie takiego elementu, żeby mechanizm działał. 

Ja nie potrafię, bo nie mam frezarki , a na tkarce nie dam rady, nie potrafię..

Moge jedynie dobrać ..

 Posdobno, alto zasłyszane , że z któregoś pPoljota pasuje...(zazębienie przekładni )

ALe którego?? nie wiem i nik mi nie podpowiedział..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no ja tak bardziej w żartach... ale zajrzałem do tego Twojego wątku i na moje, ale mogę się mylić, to jakiś peseux 11,5"  Policz ząbki, sprawdź średnicę koła i może znajdziesz jakieś zaczepienie, a potem to już żmudne szukanie. Ten werk często pojawia się w Doxach z końca lat 40.

A sprawdź jeszcze https://www.ebay.fr/itm/382872628944

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz gdyby to było , jeden , dwa ząbki , to bym je poprostu wstawikl, ale zobacz sam :(  tragedia

doxa mechanizm.jpg


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.