Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna, nic dodać nic ująć. Jako Delbana na pewno królowa, jako Recordmaster pewnie królewicz :) . Nie jestem zegarmistrzem, a bliżej mi raczej do kowala ( nie obrażając kowali). Po odkręceniu dekielka, odblokowaniu koronki, wyciągnięciu mechanizmu, delikatnie wypycham szkiełko od środka. Montaż w odwrotnej kolejności, ale dla potrzeb analizy, oceny fotka tarczy i mechanizmu poza kopertą wydaje się wystarczająca i z pewnością wyraźna. Dla mnie koperta, choć pewnie za chwilę posypia się na mnie gromy nie stanowi aż tak wielkiej wartości i dopuszczam jej renowację by podnieść wizualną wartość zegarka, co nie wchodzi w grę jeśli mówimy o tarczę i wskazówkach. Staram się by mechanizmy moich zegarków były po przeglądach, czyszczeniu i smarowaniu z przyzwoitą dokładnością chodu.

Jeszcze raz - bardzo ładna "królowa".

 

 

zasadas, może nie każmy jej wypychć szkieł, bo jak pewnie Wiesz czasem je trudno później wcisnąć, choć to cenna umiejętność - sądzę, że koleżance bardziej chodziło o wyjęcie ustrojstwa z koperty - a odblokowanie wałka z koronką to odkręcenie srubki z bezpośredniego sąsiedztwa koronki na mechanizmie patrząc bezpośrednia na mechanizm po odkręceniu dekla, i to delikatnie, zacząć od pół obrotu i delikatnie poruszać koronką starając się ją wyciągnąć, a odkręcać po troszeczku bo tiret wypadnie i przyjdzie tarczę wykręcać a to już kolejna lekcja

 

staram się pamiętać, iż decyzja o renowacji koperty to absolutna ostateczność, bo później jej nijak się nie cofnie i jeśli nie śni mi sie po nacach w formie koszmaru to unikam tematu, ale, co powtarzam, decyduje zawsze właściciel bo to on trzyma zegarek w ręku i stosując oczno-ręczny system oceny i kontroli podejmuje tę ostateczną decyzję godząc się z jej konsekwencjami - ja osobiście mam trzy zegarki po renowacji kopert, dwa Atlantic'i, których nie skalałem i jedną delbanę za którą, mea culpa, jestem całkowicie odpowiedzialny - po zastanowieniu w każdym przypadku żałuję, Atlantic'ów, że je takie kupiłem a Delbany, że dopuściłem się przekazania do chromowania - no to Ania będzie miała o czym myśleć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK - ja też nie namawiam, chodziło mi tylko o to, iż tarcza i wskazówki to dobro najcenniejsze, to widzimy oceniamy i doceniamy, ja pozostawiam to poza wszelką dyskusją, choć istnieje poziom uszkodzenia tarczy który IMHO upoważnia posiadacza do podjęcia decyzji renowacji, by uratować zegarek jako całość. Poziom tego uszkodzenia - zniszczenia może być różny dla każdego kolekcjonera, byle by tylko nie robić tego zbyt pochopnie, natomiast chyba nikt nie zastanawia się nad wymiana zniszczonego szkiełka, akceptujemy powszechnie jego nieoryginalność, podobnie dla mnie rzecz się ma z kopertami Delban z tamtego okresu. Nie są to dzieła sztuki, a uszkodzenia najczęściej mechaniczne powstały w wyniku długoletniego użytkowania, a nie naturalnego starzenia. Jeżeli koperta jest bardzo zniszczona to bez namysłu poddaje ją renowacji by tym bardziej podkreślić oryginalność i piętno czasu odciśnięte na tarczy i mechanizmie. Oczywiście ideał to oryginał. Co innego jeżeli mówimy o kopertach wyjątkowych. Nie tak dawno byłem na wystawie biżuterii patriotycznej związanej z powstaniem styczniowym. Wśród wielu eksponatów znalazłem bardzo ciekawą kolekcję zegarków kieszonkowych z symbolika patriotyczna na kopertach - dzieła sztuki i w takich przypadkach próby renowacji można by było potraktować jako wandalizm czy karygodne praktyki. Na szczęście pozostawiono je w stanie oryginalnym i prawie idealnym. Tak więc bez pośpiechu, z pewnością indywidualna ocena, ale IMHO renowacja koperty zniszczonej mechanicznymi uszkodzeniami to nie dewastacja oryginału, to próba powrotu do pierwowzoru. Poza tym koperta Recordmastera chyba nie jest aż tak bardzo zniszczona, można spróbować ją trochę wypolerować.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W świetle dziennym wygląda lepiej :)

 

img2313tp.jpg

 

 

A moja subiektywna ocena renowacji: tarcza absolutnie nie, koperta i wskazówki do przemyślenia, szkiełko można wymieniać, koronka.. ta rzadko jest oryginalna.

W tej delbanie wymienię na razie szkiełko. Koperta jest hmm, prawie do zaakceptowania. Od spodu jest "trochę " wyżarta.

Poza tym zegarek jest punktualny i dopiero dzisiaj się zatrzymał! Nakręciłam po tym jak ją odebrałam od listonosza.

Rozmawiałam z poprzednim Właścicielem - nie robił jej konserwacji ani przeglądu mechanizmu - miał ją rok.

Od spodu:

 

img2323p.jpg

Edytowane przez booggie77

It's a question of time...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza wygląda bardzo ładnie, a zdjęcie wykonane bez koperty pokazałoby jeszcze dobitniej jej elegancję i dobry stan. Jeżeli możesz to wrzuć kilka zdjęć pokazujących stan koperty na bokach i w tych miejscach gdzie chrom już odpadł. Dekiel jest w dobrym stanie i lekkie polerowanie przywróci mu lata świetności, choć i koperta od frontu wygląda całkiem przyzwoicie.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że się Wam podoba :)

Wieczorem wrzucę fotki, o które prosi zasadas. Ale żeby ją wyjąć z koperty muszę się przygotować psychicznie ;)


It's a question of time...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że się Wam podoba :)

Wieczorem wrzucę fotki, o które prosi zasadas. Ale żeby ją wyjąć z koperty muszę się przygotować psychicznie ;)

 

nie tylko psychicznie - wpierw wyposaż się w odwowiednie wkrętaki - dostępne w hipermarketach mają za duży rozmiar i rozszczepisz śrubkę oraz porysujesz mechanizm w jej okolicach

 

co do renowacji kopert z ubytkami - należałoby ustalić czy renowator wpierw jest w stanie te ubytki wypełnić - tylko taka renowacja tu wchodzi w rachubę a nie jedynie szlif i chromowanko, bo efekt może być opłakany, ale tego za 60PLN-ów nie da się zrobić jakie czasem oferty spotyka się w necie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkrętak do odblokowania koronki, naprawdę bardzo ważny element warsztatu kolekcjonera. Większość kupionych jest zbyt duża, i trzeba je dostosować do średnic poszczególnych śrubek, uwzględniając szerokość bruzdy. Używanie złych wkrętaków bardzo często widoczne jest na mechanizmach "rozrytych" przy śrubach odblokowujących. Jednak chyba nikt nie kwestionuje potrzeby posiadania takich narzędzi, by swobodnie móc wyciągać mechanizm, zdejmować wskazówki czy tarczę. Pozostaje więc własnoręczne dostosowanie, ewentualnie zakup profesjonalnych lub prośba o dostosowanie przez zaprzyjaźnionego zegarmistrza, a oni maja swoje bardzo dobre metody, narzędzia i materiały.

 

Co do renowacji kopert to podobnie jak z innymi elementami. Najlepiej mieć swojego zaufanego "odnawiacza" bo można otrzymać kopertę w gorszym stanie niż się ją przekazało. Miałem takie nieprzyjemne doświadczenie, (koperta wróciła w fatalnym stanie, trawiła ponownie do zakładu w ramach reklamacji, co nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, w konsekwencji zwrot kosztów, zmiana usługodawcy i tu rezultat pozytywny, ale miesiące oczekiwań , pomijając niepotrzebne zdenerwowanie i ...), ale są zakłady, które przestrzegają procesów technologicznych i tam rezultaty jest pozytywne( oczywiście mówimy o poziomie usługi w granicach zdrowego rozsądku przy wartości zegarka 200-500 zł).


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do renowacji kopert z ubytkami - należałoby ustalić czy renowator wpierw jest w stanie te ubytki wypełnić - tylko taka renowacja tu wchodzi w rachubę a nie jedynie szlif i chromowanko, bo efekt może być opłakany, ale tego za 60PLN-ów nie da się zrobić jakie czasem oferty spotyka się w necie

 

O ile dobrze widzę, to w tym przypadku uzupełnienie nie będzie potrzebne - powinno wystarczyć odpowiednie szlifowanie.

A tak naprawdę to raczej nie ma potrzeby odnawiać koperty, bo zegarek wyglada dobrze i stan poszczególnych elementów współgra ze sobą


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze widzę, to w tym przypadku uzupełnienie nie będzie potrzebne - powinno wystarczyć odpowiednie szlifowanie.

A tak naprawdę to raczej nie ma potrzeby odnawiać koperty, bo zegarek wyglada dobrze i stan poszczególnych elementów współgra ze sobą

 

oczywiście zgadzam się w chronofilem a moja tyrada miała charakter ogólny z uwagi na moje negatywne podejście do renowacji, ale akceptuję fakt zdań odmiennych - każdy trzyma w szufladzie to co lubi i wtedy ma to dla niego sens i niesie przyjemność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane fotki:

 

img2325q.jpg

 

img2328y.jpg

 

img2330f.jpg

 

img2327mi.jpg

 

img2332n.jpg

Edytowane przez booggie77

It's a question of time...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne fotki, pokazują rzeczywisty stan koperty. Decyzja co do renowacji pozostaje w Twojej gestii i tylko w Twoim poczuciu akceptacji uszkodzeń. IMHO wymieniając szkiełko, poddając renowacji kopertę, podnosimy tylko walory opakowania tego co ukryte wewnątrz. Ja bym wymienił szkiełko i poddał renowacji kopertę, mechanizm do czyszczenia smarowania i ewentualnej regulacji. Tarcza i wskazówki są we wspaniałym stanie, oddając w pełni klasę, wiekowość i styl zegarka. Jeszcze raz gratulacje piękna. Nie mam tak ładnej Delbany tego typu.

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych fotkach bardziej widać wżery i wytarcia, ale to makro, więc pewnie w realu tragedii nie ma


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur, nieee, pewnie że tragedii nie ma - jest całkiem dobrze. Zrobiłam fotki uwidaczniające te wżery na prośbę zasadasa :)

 

zasadas dzięki za fajne słowa :)

Edytowane przez booggie77

It's a question of time...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane fotki:

 

img2325g.jpg

 

img2328ju.jpg

 

img2327x.jpg

 

img2330mr.jpg

 

Aniu, albo mi się wydaje albo fotki Twojej Królowej zniknęły - a szkoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maaatko! już poprawiam!

 

zrobione. Robiłam porządki w swoim imageshack i wywaliłam nie ten folder co trzeba ;)

Edytowane przez booggie77

It's a question of time...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a oto moja Delbana nabyłem ją nie dawno wkrótce przejdzie małą reanimację ,nie można jej nakręcić .

1360264319137.jpg

1360264339619.jpg

zdjcie0053c.jpg

zdjcie0057x.jpg

zdjcie0056lo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed Tobą trochę pracy, ale in większe wyzwanie tym więcej przyjemności na zakończenie. Mógłbyś wrzucić foto mechanizmu.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę :)

Zdrowo cyka .

 

No i gitara ;)

A wiesz, ze to, co cyka w srodku to rzadko spotykany w delbanie FHF z TEJ rodziny?


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod balansem będzie wybita sygnatura mechanizmu prawdopodobnie z numerem 73.

Fontainemelon (FHF) Watch calibres

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gitara ;)

A wiesz, ze to, co cyka w srodku to rzadko spotykany w delbanie FHF z TEJ rodziny?

 

Szczerze mało się znam i dopiero się uczę więc za wszelką pomoc i rady bardzo dziękuje :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! patrzcie, patrzcie - Delbana z logo na białym tle - a dopiero cośmy dysputę na ten temat toczyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.