Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, już przeglądam.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pojawia się proste pytanie - KIEDY POJAWIŁA SIĘ SŁAWA? Można przypuszczać, że dużo z naszych zdobyczy to składaki. Niestety. Nadal szukam innych katalogów. Ale już widzę. że moglibyśmy stworzyć Katalog MIRów z porządnymi zdjęciami. Dla następnych zbieraczy, zaczynając od katalogu 1960. Jednego nie da sie odtworzyć - farby wygladającej jak macica perłowa. A może jest taka? Ktoś coś wie na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś w tym temacie pisaliśmy o tym. To są prawdopodobnie polakierowane kryształy cyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej wiedzy( zdobytej miedzy innymi również od Tomasza) przełomowym rokiem w nazewnictwie tych budzików był 1962r.

To właśnie w tym roku wprowadzono decyzję OH6-126-62 dotyczącą ujednolicenia nazw i oznaczeń miedzy innymi również zegarków i zegarów. Od tej pory zaprzestano nazwy Drużba, Mir, Pionier wprowadzona jednolita dla wszystkich modeli nazwą SLAVA.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"...To są prawdopodobnie polakierowane kryształy cyny..."

Wydaje mi się to nieprawdopodobne. Ale kto wie?

Przy okazji - ciekawy blog:

https://feliksdonskoi.wordpress.com/2017/02/03/%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%bd%d1%8b%d0%b9-%d0%b1%d1%83%d0%b4%d0%b8%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%b0/

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym blogiem unifikacja nazewnictwa nastąpiła w 1964 roku. Mogło i tak być, skoro decyzja jest z 1962 roku, to może wdrażanie trwało trochę więcej czasu niż by się wydawało.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do krystalitu - zgoda. Ciekawe, czy dałoby się to jakoś odtworzyć - bez pieca do 300-400 stopni jednak nie da się.


Zgodnie z tym blogiem unifikacja nazewnictwa nastąpiła w 1964 roku. Mogło i tak być, skoro decyzja jest z 1962 roku, to może wdrażanie trwało trochę więcej czasu niż by się wydawało.

Może też likwidowano zapasy magazynowe, stąd pojawiające się późniejsze Miry.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym budziku wszystko teoretycznie przed renowacją się zgadzało, Mir z 1960 roku, tarcza już plastikowa z zielonymi punktami przy indeksach, wskazówki złote, pozostałe elementy (ramka, osłona przycisku i zakończenie nóżek też w złotym kolorze). Nie zgadza się z oryginałem kolor obudowy nad czym ubolewam i prawdopodobnie przemaluję ją na czarno.

post-57210-0-27273500-1506673436_thumb.jpg

post-57210-0-63829400-1506673438_thumb.jpg

post-57210-0-06242800-1506673441_thumb.jpg

post-57210-0-64092600-1506673489_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Na pewno żadna firma na świecie nie wypuściła by modelu, który ma biały kolor w dwóch podobnych jasnych odcieniach (obudowa i nóżki). Mam (jeszcze martwą) sławę w jasnym, podobnym (ecru),  kolorze ale jest na pojedynczej podstawie. Dużo późniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym budziku wszystko teoretycznie przed renowacją się zgadzało, Mir z 1960 roku, tarcza już plastikowa z zielonymi punktami przy indeksach, wskazówki złote, pozostałe elementy (ramka, osłona przycisku i zakończenie nóżek też w złotym kolorze). Nie zgadza się z oryginałem kolor obudowy nad czym ubolewam i prawdopodobnie przemaluję ją na czarno.

Moim zdaniem w tym budziku przed renowacją nie wszystko się zgadzało. Nóżki - "każda z innej wsi". Osłona przycisku budzenia prawdopodobnie z budzika "Slava globus" - tam jest większa średnica obudowy i końce osłony  nie odstawały by . Pokrętła - moim zdaniem z późniejszego okresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osłona przycisku jest rzeczywiście od Globusa (masz oko)  ;) Porównałem z osłoną w Globusie i są identyczne, ten błąd udało się od ręki naprawić, podobnie jak pokrętła, natomiast w nóżkach deficyt wiec na razie muszą pozostać takie jak są. Pocieszam się tylko nadzieją, że następna sławę jaką pokażę będzie w pełni oryginalna.  


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny katalog z 1957 roku. Ciekawe nie ma w nim Mira i innych. Jest tylko budzik MOSKWA w kilku wersjach i nieco inny mechanizm chodu. jest to o tyle ciekawe, że w naszych zbiorach jest sporo budzików datowanych na 1956 rok. Może to poślizg wydawniczy - tak jakby katalog dotyczył 1955 roku? Mało prawdopodobne, ale mnie to by nie zdziwiło.

post-32080-0-92738600-1506803204.jpgpost-32080-0-12665600-1506803225.jpg

post-32080-0-21371600-1506803236.jpgpost-32080-0-16615200-1506803378_thumb.jpg

 

 

I dwa podróżne:

 

post-32080-0-68908100-1506803270.jpgpost-32080-0-49065700-1506803277.jpg

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym mechanizmie i jego prawdopodobnych korzeniach pisał w tym wątku kiedyś Tomasz. 

Natomiast budzik stanowi obiekt moich usilnych poszukiwań, ale też bez pozytywnego rezultatu.

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choć mam podobnych wiele, to takiego szukałem już od pewnego czasu i nareszcie jest.

Tym razem już spokojnie mogę napisać, że kompletny i w oryginale. :D

post-57210-0-55991600-1506961879_thumb.jpg

post-57210-0-07143800-1506961882_thumb.jpg

post-57210-0-42848200-1506961884_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przestać, bo mnie z domu wygonią.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przestać, bo mnie z domu wygonią.

:D Masz przeogromny zbiór budzików. Nie mogę sobie wyobrazić jak wszystkie na raz pracują. U mnie są trzy pracujące budziki w pokoju i już jest głośno, i cyka w uszach :).

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy jak byłem dłużej sam w domu pozwoliłem sobie je wszystkie nakręcić i ustawić budzenie na tą sama godzinę.Rzeczywiście to coś niesamowitego, a z drugiej strony trudne do wytrzymania. ;)  :D


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest świetny pomysł, przy sprzyjających warunkach może się okazać możliwe do zrealizowania.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.