Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

A ja ciągle w stresie, kupił czy to tylko zdjęcie z netu?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się. To tylko dla informacji, że jest i że można na niego polować. Konstatuję coraz więcej braków w naszych najstarszych egzemplarzach. Robię, jak to się mówi, rozeznanie tematu. I chwalę się znaleziskami wirtualnymi.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie znaleziska są częstsze na portalach aukcyjnych za wschodnimi granicami, ale trzeba by było mieć tam kogoś znajomego, by kupił i przesłał.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie znaleziska są częstsze na portalach aukcyjnych za wschodnimi granicami, ale trzeba by było mieć tam kogoś znajomego, by kupił i przesłał.

Pracuję nad tym. Nie denerwuj się, Jak znajdę źródełko, to na pewno się podzielę. Lubię pasjonatów, jak wiesz. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie żona z domu wyrzuci, coś mnie podkusiło i nakręciłem wszystkie.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie filmik, wieczorem nad nim popracuję.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Można zrobić porównanie jeden, budzik dwa i reszta. Będzie można usłyszeć różnicę w generowanym szmerze. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki był plan i takie są składowe filmiki, teraz tylko pociąć, większość wyrzucić, resztę posklejać i o północy finał.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

86 na mechanizmie 5671 i kilka... innych


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem. To ma 77MB. 

Wie ktoś jak to zamieścić na forum? Próbuję na FB. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj założyć konto na YouTube. Może trzeba go skompresować.

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na moim profilu. Nie wiem czy to można jakoś podlinkować i czy wolno to robić.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starałem się je ustawić tak jak powstawały, nie wszystko z pewnością się udało, ale pierwsza 10 najcenniejsza.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym budziku wszystko teoretycznie przed renowacją się zgadzało, Mir z 1960 roku, tarcza już plastikowa z zielonymi punktami przy indeksach, wskazówki złote, pozostałe elementy (ramka, osłona przycisku i zakończenie nóżek też w złotym kolorze). Nie zgadza się z oryginałem kolor obudowy nad czym ubolewam i prawdopodobnie przemaluję ją na czarno.

Tydzień temu na giełdzie jeden ze sprzedawców miał na zbyciu mosiężny odlew "Św. Jerzy walczący ze smokiem " z założonym zepsutym budzikiem MIR. Budzik miał zerwaną sprężynę chodu, utrąconą oś balansu i pogięty włos , brakowało wskazówki minutowej oraz miał pękniętą szybę. Jako że całość nie była tania zaproponowałem sprzedającemu że kupię sam zepsuty budzik. Sprzedający  zgodził się i za przystępną ceną wszedłem w posiadanie  elementów niezbędnych do odrestaurowania Mira z mosiężną tarczą 2-60. Gdy w domu szukałem dawców do uzupełnienia  braków, w rupieciach znalazłem kawałki  Mira 4-62 z plastikową tarczą z zielonymi indeksami i ceglaną kratką na środku. Skompletowałem więc obydwa ( teraz chodzą i dzwonią ) a kiedyś w przyszłości może je odnowie.

post-42128-0-25801500-1507553937_thumb.jpg

post-42128-0-69010600-1507553954_thumb.jpg

post-42128-0-34689300-1507553967_thumb.jpg

post-42128-0-04713300-1507554003_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy w tych budzikach są właściwe szkła? Ten z 60 r. ma plastykowe, a ten z 64 szkło? Chyba że źle widzę na zdjęciach. Pytam z ciekawości, bo wiem, że wiesz jakie powinny być. ;)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza w tej dziedzinie też się poszerzyła - odkryłem w częściach trzy rodzaje szkieł do Mira. Szklane, plastikowe ale identyczne jak szklane (kuliste) oraz takie jak później w Sławach. Najnowszy mostek dzwonka ze sprężynką mam darowany na 2- 68, a najstarszy  2-56 ,takie bez datowania tylko z napisem 11 kamieni oraz z napisem i datą. modele późniejsze mam datowane do 4-85 ponadto takie ze znaczkiem 5671 i logo, oraz z samym logo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy w tych budzikach są właściwe szkła? Ten z 60 r. ma plastykowe, a ten z 64 szkło? Chyba że źle widzę na zdjęciach. Pytam z ciekawości, bo wiem, że wiesz jakie powinny być. ;)

Ja w tych budzikach tylko( w miarę możliwości) dodałem to  czego brakowało. Szkła są takie jakie były gdy je kupiłem i znalazłem. Co do szkieł w Mirach to moje przypuszczenia nie są jednoznaczne.  Nie mam dostępu do jakiejś fachowej literatury w tym zakresie więc wszystko musi opierać się na domysłach popartych innymi okolicznościami. Biorąc więc pod uwagę fakt ,że Mir jest następcą budzika MOSKWA ( mniejsza) a Drużba jest następcą budzika MOSKWA ( większa) można poszukać pewnych analogii. Tak więc ja osobiście spotkałem się z budzikami MOSKWA (większa) czy stara Drużba z pierścieniem wykonanym z chromowanego brązu   jedynie z szybkami z poliwęglanu. Nigdy do tej pory nie widziałem takiego budzika ze szklaną szybką. Z tego wnioskuję że szybki poliwęglanowe mogły być od samego początku stosowane w budzikach MOSKWA ( mniejsza) i we wczesnych Mirach.  Technologia produkcji nie stanowiła więc przeszkody. Widziałem też budziki MOSKWA ( mniejsza) gdzie stosowano szybki z poliwęglanu ale nie mam pewności, że przez 60 lat ktoś nie zmienił tam obudowy. Widziałem też jeden taki budzik MOSKWA ( mniejsza) gdzie pierścień ozdobny był "zespolony" tak jak przy szybce z poliwęglanu ale szybka była prawdopodobnie szklana o niewielkiej wypukłości. Zamocowana / wciśnięta  tak jak to robiono w starych zegarkach kieszonkowych. Teraz pytanie brzmi kiedy i dlaczego wprowadzono szklaną szybkę z dodatkowym pierścieniem dystansowym ? Nie wiem, ale na pewno też na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak może być jak napisałeś. Drużby jakie posiadam mają wszystkie szkiełka z poliwęglanu. Nie spotkałem ani w katalogach ani na zdjęciach innych.

W Mirach z mosiężną tarczą mam szkła i dodatkowe pierścienie dystansowe, ale mam też jeden gdzie tarcza jest plastykowa, a szkło i dystans. Pozostałe późniejsze Miry maja u mnie już szkiełka z poliwęglanu. 

Zgadzam się jednak, że po tylu latach mogło to być powymieniane i bez katalogów trudno będzie to jednoznacznie stwierdzić.

Jeszcze raz dzięki za info.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.