Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest wcale taki stary budzik.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część przygarniętego w lecie stadka Sław i innych po odnowieniu wygląda, jak przypuszczam dużo lepiej - mogę je odstąpić, bo mnie bardziej interesuje sama renowacja:

post-32080-0-27059400-1511203586_thumb.jpg  post-32080-0-15358800-1511203593_thumb.jpg

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wcale taki stary budzik.

Widziałem takie z napisem SŁAWA oraz MOSKWA (na zdjęciach, oczywiście). Jednak nie widziałem na takiej podstawce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katalog z 1960 roku.

post-57210-0-34863200-1511208839_thumb.jpg

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam nie widzę tam tych nóżek. Ale faktycznie zdjęcie jest pod katem i może nie wszystko jest widoczne. Tyle przeróbek już widziałem, że sam nie wiem.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pokazanej przez Ciebie aukcji zegarek tych nóżek na pewno nie ma.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując - ten model (rzadki) widziałem pod nazwą MOSKWA, SŁAWA i z logo fabryki ale bez nazwy.

Ten konkretny egzemplarz  nie jest aż tak rzadki. Natomiast rzadkie są niektóre  modele w tym kształcie, np. z serii "kremlowskiej" : Spasskaja basznia , car puszka (dwa rodzaje) i car kołakoł ( prawdopodobnie dwa rodzaje). Były też takie modele z lumą - tarcza miedziana i plastikowa , tarcze plastikowe bez lumy   z "przetłoczeniem" i płaskie , różne napisy "sdjełano w CCCP" oraz różne napisy SLAVA. Oczywiście były też czarne podstawy karbolitowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpadło w moje ręce trochę zdemontowanych budzików - w tym poniższa Drużba niklowana(!) datowana 3-59 razem z tymi kawałkami była też płyta datowana 2-56. Błyszczący dekiel ma wybitą normę -51. Podejrzewam że to jednak dwa różne niklowane budziki. Czy mechanizm według normy 51 może być tylko ze sprężynkami chodu a nie z  podwójnym mostkiem? Podejrzewam, że płyta 2-56 (niestety bez mostka chodu) jest związana z deklem a Drużba po prostu nie ma dekla. Mylące jest niklowanie. Do tego była w częściach jeszcze samą tarczę ze słonikiem w lewo ale nie niklowaną

post-32080-0-38779200-1512585984_thumb.jpgpost-32080-0-64329300-1512586004_thumb.jpgpost-32080-0-06831500-1512586022.jpg

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpadło w moje ręce trochę zdemontowanych budzików - w tym poniższa Drużba niklowana(!) datowana 3-59 razem z tymi kawałkami była też płyta datowana 2-56. Błyszczący dekiel ma wybitą normę -51. Podejrzewam że to jednak dwa różne niklowane budziki. Czy mechanizm według normy 51 może być tylko ze sprężynkami chodu a nie z  podwójnym mostkiem? Podejrzewam, że płyta 2-56 (niestety bez mostka chodu) jest związana z deklem a Drużba po prostu nie ma dekla. Mylące jest niklowanie. Do tego była w częściach jeszcze samą tarczę ze słonikiem w lewo ale nie niklowaną

attachicon.gifz1.jpgattachicon.gifz2.jpgattachicon.gifz3.jpg

Mam Drużbę z 56 roku na deklu jest norma z 1951 roku i ma taki mechanizm :)http://zegarkiclub.pl/forum/topic/61974-odnowione-budziki-slava/page-13?do=findComment&comment=1276374

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm z 59 moim zdaniem jest OK.  Mam taki sam.  W Drużbie z tego roku mam pokrywkę z norma 57. Ten dekielek, który jest niklowany rzeczywiście może być od innego kompletu. 

post-57210-0-28305500-1512588077_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam również budzik z 56 roku z deklem chromowanym z normą 51. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego zaczekajmy na Tomasza. Trochę to dziwne, skoro mechanizm jest z 56, nowa norma weszła w 57 a dwa lata później jeszcze zakładanoby dekielki z norma 51. Chociaż z drugiej strony wszystko tam było możliwe.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się najbardziej prawdopodobne, że to są części z Drużby 56 roku (do mechanizmu chodu z podwójnym mostkiem norma - 51) - czyli niklowany dekiel i coś, czego brak, oraz Drużba (niklowana) z 58 roku bez dekla i ze sprężynką na mostku chodu (powinna być norma -57). Natomiast baza pod tarczę Drużby ze słonikiem w lewo nie jest niklowana, ale nie ma reszty mechanizmu. Na razie widzę to jako kawałki trzech cennych (dla mnie) zegarków, które dotarły do mnie jako mix części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego zaczekajmy na Tomasza. Trochę to dziwne, skoro mechanizm jest z 56, nowa norma weszła w 57 a dwa lata później jeszcze zakładanoby dekielki z norma 51. Chociaż z drugiej strony wszystko tam było możliwe.

Czytając ostatnie posty i oglądając zdjęcia , przez chwilę myślałem, że chodzi o budzik Drużba  złożony z części  z dwóch innych. Zagadkąbyło jednak dla mnie "płytka datowana 2-56" oraz "sama tarcza ze słonikiem w lewo ale nie niklowana". Później  w innym miejscu jest opis " baza pod tarczę Drużby ze słonikiem w lewo nie jest niklowana, ale nie ma reszty mechanizmu" i informacja o trzech zegarkach. Trochę tu jest namieszane informacji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, koledzy ze wschodu  też czytują nasze forum.

http://forum.watch.ru/showthread.php?t=28596&page=407.

Zainteresowanie wzbudził film kolegi zasadas oraz fakt ,że ktoś u nas opisywał budzik z  datowaniem 2-68( ich zdaniem dość późne) ale bez zdjęcia . Czy taktycznie ktoś ma zdjęcie takiego budzika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpóźniejsze datowanie jakie mam to 4-86 na mostku dzwonka(nowy typ) z plastikowym bębnem. To by zgadzało się z wcześniejszą opinią, o wznowieniu datowania w 80-tych latach. Najpóźniejszy mostek starego typu (ze sprężynką) mam 2-67. Ale to są części bez budzika. Najstarsze mostki starego typu jakie mam to 2-56 i z napisem "11 kamieni". Niestety odzyskiwałem je ze złomu i bardzo niekompletnych mechanizmów.Mam jeszcze około setki budzików niesprawdzonych - w miarę przekopywania się, postaram się jakąś ciekawa informację przekazać. Bieda w tym, że to są bardzo często składaki nieprawdopodobnie "łaciate". Możliwe, że obudowa, wskazówki i tarcza mogą być niekompatybilne z wzorcem firmowym. Na razie ćwiczę regenerację balansów, Jeśli ktoś z kolegów ma za dużo uszkodzonych balansów, to chętnie się nimi zaopiekuję. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmłodszy z opisanych mechanizmów mam z 65 r.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zilustrowania przedstawiam rzeczone mostki. Przy okazji - znalazłem też mostek niklowany. Wnioskuję, że były robione mechanizmy niklowane, które wyglądały bardziej efektownie.

post-32080-0-16780300-1512643400_thumb.jpgpost-32080-0-77027300-1512643462_thumb.jpgpost-32080-0-45502600-1512643479_thumb.jpg

Ponadto zastanawiam się, czy to jest wybrakowany mostek (brak daty) czy taki miał być?

post-32080-0-49656100-1512643501_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmłodszy ze starszych mostków jakie znalazłem w częściach zamiennych jest datowany 4-67 i ma już zapadkę samoczynną  (bezsprężynową ) wcześniejszy jest datowany 3-66 i zapadka przystosowana jest do sprężynki. Z tego wnioskuję, że w tym czasie dokonano zmian konstrukcyjnych kół zapadkowych i zapadek.

post-42128-0-64379400-1512660243_thumb.jpg

post-42128-0-89317900-1512660253_thumb.jpg

post-42128-0-22890500-1512660268_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te moje dwa mają zapadki na sprężynkę. Z całą pewnością, tak jak pisał kolega Zasadas i co widać na powyższych fotkach, zmiany konstrukcyjne były wprowadzane "na zakładkę".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te moje dwa mają zapadki na sprężynkę. Z całą pewnością, tak jak pisał kolega Zasadas i co widać na powyższych fotkach, zmiany konstrukcyjne były wprowadzane "na zakładkę".

Jeżeli twój mostek 2-67 ma zapadkę na sprężyną a mój mostek 4-67 ma już zapadkę bezsprężynową  to zawężyliśmy czas wprowadzenia zmiany konstrukcyjnej zapadek do okresu pomiędzy drugim i czwartym kwartałem 1967 roku. Nie ma tu zmian konstrukcyjnych wprowadzanych "na zakładkę".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli twój mostek 2-67 ma zapadkę na sprężyną a mój mostek 4-67 ma już zapadkę bezsprężynową  to zawężyliśmy czas wprowadzenia zmiany konstrukcyjnej zapadek do okresu pomiędzy drugim i czwartym kwartałem 1967 roku. Nie ma tu zmian konstrukcyjnych wprowadzanych "na zakładkę".

Na wszelki wypadek sprawdziłem - obydwa moje maja zapadkę na sprężynę. Kolejne zmiany można także odnotować patrząc na logo na mostku. Logo z zębatką w tle mam najpóźniej na  3-58 a nowe logo (stylizowane litery) na mostku 4-59. Obydwa mają napis 11 kamniej. W jednym z dwóch starych mostków bez logo  dostrzegłem bardzo słabo odbitą datę 2-56. Przypuszczam, że ten drugi (ze zdjęcia w poprzednim poście) to po prostu brak. Trudno będzie też ustalić kiedy zaprzestano odbijania numeru mechanizmu (5671), Bo są dwa  rodzaje mostków z numerem i bez. Według Twoich zdjęć numer mechanizmu pojawia się na mostku 4-67 (razem z zapadka bez sprężyny a w moich 4-66 nie ma numeru a w 2-67 jest już numer. W latach osiemdziesiątych numer jest razem z datowaniem. Możliwe, że w dopiero najnowszych mechanizmach nie wybijało się kalibru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nazywam się Dmitry, mieszkam na Ukrainie, w mieście Kramatorsk. Od trzech lat zbieram budziki z 2 Moskiewskiej Fabryki Zegarków. To jest mój blog https://feliksdonskoi.wordpress.com/2017/02/03/%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%bd%d1%8b%d0%b9-%d0%b1%d1%83%d0%b4%d0%b8%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%b0/. Kolekcja stale się powiększa. Przeczytałem twój temat (z pomocą tłumacza Google). Chętnie nawiążę kontakt z entuzjastycznymi ludźmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.