Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
hipgig

Mechanizm 6R15 (stosowany w sumo, alpinist i innych)

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki mechanizm automatyczny jest "lepszy" od 6R15 ?

Znaczy - odrobinę dokładniejszy, trwalszy - w kategorii "ekonomicznej",

akurat nie chodzi mi o mechanizmy Credora czy GS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki mechanizm automatyczny jest "lepszy" od 6R15 ?

Znaczy - odrobinę dokładniejszy, trwalszy - w kategorii "ekonomicznej",

akurat nie chodzi mi o mechanizmy Credora czy GS...

Być może -podkreślam - być może lepszy jest ETA 2892 -zdaje się mieć potencjał do większej dokładności. Ma mniejszą rezerwę chodu - 42 h.Podobno bardzo dokładny jest werk Unitas i jego wersja ETA 6492, z ręcznym naciągiem. Ale nie jestem fachowcem - niech się jakiś zegarmistrz wypowie. Co do trwałości - to już bardzo trudny temat. Myślę, że przy regularnym serwisowaniu - 6R15 może być ekstremalnie trwały. W seiko -istnieją komplikacje mechanizmu w rodzinie 6R. Napędzają one również zegarki z linii BrightZ Ananta, niekoniecznie ekonomicznej.

Na półce wyżej mamy 8L35 - znany z MarineMastera. Jednak - najtańszy zegarek na tym werku, z serii BrightZ kosztuje około 8.000 zł.

Oto opis.

Ciekawy werk 4S36 można też znaleźć w linii mechanicznej w modelu SARN001/003. Niech nie zmyli Was cyfra "4" na początku. Ten mechanizm jest też montowany w zegarkach Credor i jest na bardzo wysokim poziomie wykonania.

Dokładny opis tutaj

Dobrą opinią (którą mogę osobiście potwierdzić) cieszą się werki Orienta. Zegarki Orienta są dokładne i wyposażone często w komplikacje - data, GMT, wskażnik rezerwy chodu . Mam na myśli werki montowane w linii Orient Star - 40N50, 40P50, 40750, 40N5A, to cała rodzina, mało znana u nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a ja mam takie pytanie odnośnie werku 6R15 w Sumo, od jakiegoś czasu Sumo gubi na dobę ponad minutę, jest to już wystarczająca odchyłka od normy, moje pytanie, czy warto dawać go do zegarmistrza? Czy zegarmistrz mógłby jakoś wyregulować jego chód?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaję się, że coś może być na rzeczy, najprawdopodobniej sklejenie włosa. Napisz jeszcze jak często nosisz zegarek bo może to wynikać z niedostatecznego dokręcenia sprężyny i stąd ta odchyłka.


Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nope,sklejenie włosa zawsze, z założenia, powoduje spieszenie (ponieważ dochodzi do skrócenia jesgo "efektywnej" długości).

Takie znaczne spóźnianie... cóż - minuta do dużo i tzreba szukać przyczyn. Mogą być różne - od niedosmarowanego łożyska na przykład, po sytuacje, gdy wytarty ćwiertnik nieco "popuszcza" przy zmianie daty (mechanizm idzie, a wskazówki nie). Musisz IMO dać do zegarmistrza, bo minuta w tej klasy mechanizmie to już sporo, zwłaszcza, jak wcześniej chodził dobrze, co wyklucza fabrycznei złą regulację, która też się czasem zdarza... Być moze ze okaże sie tylko do regulacji bo są np znane przypadki, gdy przesuwka poruszyła się od wstrzasu (wątpliwe), ale musi go obejrzeć dobry fachowiec :)

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Kiedyś skleił mi się włos w Sumo, ale gubił on 2-3 godziny na dobę, a nie minutę, więc to raczej nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wszystko wróciło do normy, musiał się rozchodzić chyba.

Edytowane przez blake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe sumo dwa dni na ręce z listopada 2011

rezerwa 55h

odchyłka dobowa +12s

mam nadzieję, że będzie lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy SARB045 -5 sek. na dobę jeśli na ręce (w rotomacie lepiej bo -1 sek.). Chyba za mało macham ręką i zegarek się nie dokręca :). Zatem dokładność 6R15 w moim egzemplarzu jest lepsza niż w Zenith Elite 681 (-8 sek), Myiota 9015 (+12 sek), Eta 2824-2 (+8 sek.), Eta 2836-2 (+15 sek), VJ 7751 (+15 sek. w rotomacie), 7S36 (-14 sek.). W rotomacie SARB045 pokonuje również pod względem dokładności dwie Omegi: AT 8500 i Speedy 9300 (+2 sek. niezależnie czy rotomat czy na ręce). Jednak pod względem stabilności i powtarzalności odchyłki dobowej Omegi są lepsze. Generalnie brawa dla 6R15 (a przynajmniej moejgo egzemplarza :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój alpinist robi odchyłkę -4 do +2 przez trzy tygodnie,od wczoraj wychodzi na zero.Jestem naprawdę zadowolony z tego mechanizmu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe sumo dwa dni na ręce z listopada 2011

rezerwa 55h

odchyłka dobowa +12s

mam nadzieję, że będzie lepiej

 

Nic się nie zmienia :mellow:

 

5 chodzi dokładniej słabizna :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maka nic się nie zmieni, moje Sumo poleżakowało przez kilka miesięcy i idzie -12 sek/dobę. Mimo to nadal szkoda mi go otwierać do regulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek kupiłem od kolegi z forum /jak nie od niego to kupiłbym gdzie indziej/ bo mi się bardzo podoba.

 

Od momentu kupna ciągle, jak tylko mogę, mam go na ręce :D

Ale mój sumo jest nie za dokładny, jak czytam takie coś iż 1s na … dla mnie takie rzeczy patrząc na mój nadgarstek to tylko w erze ;)

W większości moje zegarki to kwarce może dlatego jestem tak uczulony na dokładność.

Więc może czas dać sumo go do regulacji?

Bo zegarek w sumie sobie słabo radzi :rolleyes:

Edytowane przez maka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie jakieś doświadczenie z regulacją to piszcie!

Edytowane przez maka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maka nic się nie zmieni, moje Sumo poleżakowało przez kilka miesięcy i idzie -12 sek/dobę. Mimo to nadal szkoda mi go otwierać do regulacji.

Moje też ma jakąś odchyłkę. Teraz nie pamiętam dokładnie jaką ale chyba coś w tym stylu. Mnie to jakoś bardzo (nawet chyba w ogóle) nie przeszkadza.

Jaki kolor masz?

Komu byś go oddawał do regulacji?


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to pytałem o regulację i test szczelności w chyba najbardziej znanym zakładzie zegarmistrzowskim w Krakowie i sytuacja nie wygląda różowo, "japończyki" są jakby na cenzurowanym - problemy z dobraniem uszczeliki itp. ogólnie odniosłem wrażenie, że moje Sumo może być poligonem doświadczalnym, dlatego podaruję sobie regulację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maka nic się nie zmieni, moje Sumo poleżakowało przez kilka miesięcy i idzie -12 sek/dobę.

Z jednej strony to źle, bo nie jest dokładnie wyregulowany. A z drugiej strony to dobrze, że przez wiele miesięcy utrzymuje identyczną odchyłkę, bo świadczy to o doskonałym stanie technicznym mechanizmu. Czyli nie jest tu błąd techniczny, tylko błąd ludzki, że nie została dokładnie wykonana regulacja końcowa.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maka nic się nie zmieni, moje Sumopoleżakowało przez kilka miesięcy i idzie -12 sek/dobę.

 

To nie mój wpis źle zacytowaliście.

 

Ja swój zegarek kupiłem od kolegi z forum miesiąc temu. Chociaż wszystko się zgadza ok 12s na dobę robi bez żadnego problemu :rolleyes: czy leży tak czy tak, czy jest w użyciu czy nie. Dlatego dokładność tego mechanizmu dla mnie to„legenda”.

Zegarek dla mnie jest bardzo ładny a dokładność :D to inna sprawa, ale tak nie powinno być dla mnie lipa!!!

 

Regulacja - myślałem o tym żeby oddać zegarek do regulacjido zegarmistrza w Gdańsku.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktic w zasadzie się z Toba zgadzam, ale pewien niedosyt pozostaje, wlasnie mozliwosc nabycia niewyregulowango egzemplarza powstrzymuje mnie przed zakupem Marinemastera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...chyba najbardziej znanym zakładzie zegarmistrzowskim w Krakowie...

Na Sławkowskiej???? ;)

Byłeś może u p. Kowala?

Jaki kolor masz?


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6R15 to jest to samo co 7S26 tylko że ma stop sekundę i dłuższą rezerwę chodu. O ile bez stop sekundy można nauczyć się żyć to dłuższa rezerwa chodu jest jak najbardziej na +. Jeśli chodzi o dokładność chodu to nie ma różnicy między 7S26 a 6R15. Regulacja to tragedia, ja sam to robię (żadna filozofia) ale w porównaniu z innymi werkami japońce nic nie zrobili w tym kierunku aby łatwiej można było regulować te mechanizmy. 6R15 jak i 7S26 są wrażliwe w pewnym stopniu na pozycję w jakim leżakują. Ma to wady jak i zalety bo bez odkręcania koronki można "bujnąć" mechanizm do przodu albo do tyłu o kilka sekund na dobę.

Kilka fotek porównawczych tu

Edytowane przez Master Zander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.