Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Da się to poratować? Zastanawiam się nad octem ale czy to nie za agresywne?b34067f73d7ed99f3657f9b5f102d6b5.jpg

 

Wysłane z mojego ASUS_Z00VD przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez PosiadaczZegarka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Da się to poratować? Zastanawiam się nad octem ale czy to nie za agresywne?

Wysłane z mojego ASUS_Z00VD przy użyciu Tapatalka

 

 a co to ruhla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszym wyjściem będzie kupienie trupka ze zdrową płytą główną


Wołny, ałmazy, WP, mołnie precyzyjne itd.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię ale chciałbym na początek spróbować odratować tą płytę

 

 

Mogę próbować octem czy to strzał w kolano?

 

 

Wysłane z mojego ASUS_Z00VD przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez PosiadaczZegarka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbuj odrdzewiaczem  w pepsi ale i tak pewnie gro śrub albo się pourywa zerwą się łebki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Do odrdzewiania może posłużyć np. kwasek cytrynowy, roztwór na gorąco. Czysta, metalowa puszka np. po orzeszkach. Wlewasz przegotowaną wodę, dodajesz kwasku i stawiasz na zapalonym palniku. Do gotującego roztworu wkładasz przedmiot i dotujesz kilkanaście minut. Potem płuczesz i suszysz. Następnie na ~3 dni umieszczasz w naczyniu z naftą. Zabiegi nie tyle przywrócą stan poprzedni bo to niemożliwe w tym stanie ze stalowymi elementami nawet za pomocą glukonianu sodu ale śrubki powinieneś odkręcić bez problemów. Drewnianym narzędziem np. wykałaczką lub zapałką, ściętą w szpatułkę, namoczonym naftą możesz w kolejnym etapie usunąć z płyty głownej resztki rdzy. To barzo ważne gdyż pozostawienie nawet niewielkich wżerów będzie źródłem, zarodkiem kolejnych.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Nie udało mi się znaleść takiego tematu więc pytam tutaj.

Możecie podzielić się swoim doświadczeniem/wiedzą w zakresie komplikacji jakie zastosowano w radzieckich zegarkach. Wszystkie werki/modele.

Zacznę od oczywistych, na pewno ktoś spotkał się z czymś jeszcze:

1. Data dzień miesiąca.

2. Data dzień tygodnia.

3. Automatyczny naciąg.

4. Budzik.

5. Chronograf.

6. Szybka zmiana daty (tu chyba należałoby rozdzielić typy rozwiązań, ale nie wiem jak).

7. Stop sekunda (chyba w 31659).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Nie udało mi się znaleść takiego tematu więc pytam tutaj.

Możecie podzielić się swoim doświadczeniem/wiedzą w zakresie komplikacji jakie zastosowano w radzieckich zegarkach. Wszystkie werki/modele.

Zacznę od oczywistych, na pewno ktoś spotkał się z czymś jeszcze:

1. Data dzień miesiąca.

2. Data dzień tygodnia.

3. Automatyczny naciąg.

4. Budzik.

5. Chronograf.

6. Szybka zmiana daty (tu chyba należałoby rozdzielić typy rozwiązań, ale nie wiem jak).

7. Stop sekunda (chyba w 31659).

Przeczytaj temat ciekawostki, mity, informacje jest tam mnóstwo odnośników

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/130867-zegarki-radzieckie-informacje-ciekawostki-mity/page-5

chyba o taką tabelę Ci chodziło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi dokładnie o funkcje jakie zastosowano w radzieckich zegarkach mechanicznych. Nie wiem czy w ogóle jeszcze coś było poza tymi które wcześniej wymieniłem.

Np czy w którymś z modeli zastosowano wskaźnik rezerwy chodu?

A pytam z prostej przyczyny, chciałbym nabyć, rozkręcić i zobaczyć jak działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnika rezerwy to raczej nie znajdziesz w radzieckim

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, próbuję ustalić kilka informacji dotyczących mechanizmu 2408 Kirowa. Proszę Was o pomoc w ustaleniu wniosków - sprawa wydaje się bardzo ciekawa. 

Dokładnie, chodzi o różnicę w ilości kamieni łożyskowych w 2408. Standardowo jest ich 16. Spotkałem bardzo rzadki egzemplarz Kirowskiego KL1, z werkiem opisanym "17 kamieni". Byłem przekonany, że jest to składak z podmienionym mostkiem z mechanizmu 2414, czyli wczesnego Poljota z kalendarzem.  

Wczoraj trafił mi się taki sam Kirow, werk 2408, 17j. Są więc już dwa identyczne zegarki, z bliźniaczymi mechanizmami, co eliminuje przypadek.

Trzeba podkreślić, że Klasa 1 Kirowskije, to zegarki bardzo, bardzo rzadkie. Nie do końca potrafiłem rozgryźć, co je odróżniało od reszty i na czym polegał ten "prima sort".
 

Cytuję wpis kol. Ritter z 2012 roku. Czy może chodzić właśnie o to? Rzeczywiście ta blaszka jest. 
"Różnica czyli dodany 17. kamień to nakrywka osi koła wychwytowego od strony mostka kół pośrednich. To ostatnie łatwo zauważyć patrząc od strony balansu. Będzie na mostku dodatkowa blaszka mocująca kamień nakrywowy. Podejrzewam, że podobnie jak i inni producenci, którym wyszło, że mechanizm ma 16 kamieni a modne "lepsze" były 17 kamieniowe dodał w tym celu do 16 kamieniowego mechanizmu dodatkowy"

 

cf6124444f7200b0.jpg

 

39fe28f372e60b8a.jpg
Edytowane przez Krokodyl Tik-Tak

Link do mojej kolekcji: https://www.instagram.com/god.kirov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

W społeczeństwie bezklasowym jakim miała być utopia ZSRR jedyną klasą jaka mogła oficjalnie zaistnieć była klasa jakości. W przpadku zegarka klasa dokładności.  Można ją osiągnąć na dwa sposoby. Poprzez selekcję na etapie pomiarów i regulacji po pierwszym uruchomieniu albo/i poprzez zmiany konstrukcyjne zwykłego mechanizmu. W przypadku Wostok2809 mamy przynajmniej dwie wersje. Ta "po bogatości" ma kamyki nakrywkowe na osi koła wychwytowego i to po obu stronach mechanizmu oraz układ mikroregulacji. Wersja uboga jest pozbawiona tych dodatków.

Weź pod uwagę, że klasyczny mechanizm zegarkowy to wolno działający układ mechaniczny i wszelkie kasowanie luzów, bądź dokładniej ich świadome i sensowne ograniczanie, wpływa na poprawę dokładności działania mechanizmu. Działa to na zasadzie "Efektu Motyla", gdzieś niewielka zmiana dla tych 5 oscylacji na sekundę kumuluje się w dobowej odchyłce.

Dlatego dodanie kamyków nakrywkowych na długiej osi koła wychwytowego, które pracuje impulsowo, powinno poprawić dokładność i to jest dosyć częste rozwiązanie. Oczywiście w miejsce tego typu poprawek można by wykonać w wyższej klasie dokładności cały mechanizm tylko to wiąże się ze skokowym wzrostem trudności a tym samym jego ceny.

W tym konkretnym przypadku P2409 podejrzewam, że klasa 1. to klasa jakości/dokładności, która mogła zostać osiągnięta na oba wymienione wyżej sposoby. Choć w przypadku kamienia nakrywkowego na osi koła wychwytowego to jest on zainstalowany "po bogatości" jedynie na mostku a po drugiej stronie od płyty głównej mechanizmu już nie ma. Dlatego raczej jest to "usprawnienie" by było 17 kamyków i można taką cechę nabić na płycie i nanieść na cyferblacie. Lecz nie dlatego, że powoduje radykalny wzrost dokładności.

To nie jest przypadek jednego producenta np. w Junghansie by podnieść, zupełnie bez potrzeby dla jakości funkcjonowania mechanizmu, liczbę kamieni do "koniecznych" 17. dodano łożysko rubinowe na osi bębna naciągowego    :) , to dopiero inwencja. 

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję bębna sprężyny napędowej do damskiej czajki na 17 kamieniach. Albo chociaż samego bębna bez sprężyny. Ma ktoś na zbyciu?. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję bębna sprężyny napędowej do damskiej czajki na 17 kamieniach. Albo chociaż samego bębna bez sprężyny. Ma ktoś na zbyciu?.

Daj foto mechanizmu bo u mnie walają się jakieś werki bez tarcz. Napewno coś znajdę.

Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję bębna sprężyny napędowej do damskiej czajki na 17 kamieniach. Albo chociaż samego bębna bez sprężyny. Ma ktoś na zbyciu?.

Pokaż fotkę mechanizmu.

 

Wysłane z mojego CAM-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, mechanizm nie wiem jaki ma numer bo na nim tylko znalazłem cyfry 321. Mój jest rozgrzebany ale podsyłam taki jaki znalazłem w necie. Na dodatek uwaliła się śrubka łącząca wałek bębna z zębatką napinającą sprężynę. Foto mechanizmu poniżej. Tak z ciekawości to jaki to może być werk?. Pozdrawiam.

post-65639-0-46764000-1515349856.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.