Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tarant

Nasze nowe (stare) zegary

Rekomendowane odpowiedzi

Koszmarny OT, zasługujący na ostrzeżenia a może i bany :(

Proszę. Skrzynia "secesyjna" została zrobiona "pod mechanizm", którego stolarz moim zdaniem nie widział, a skrzyń zegarowych zrobił niewiele. Jest za długa, jakby pod zegar z 80 cm wahadłem. Ale wychylnik został juz przykręcony po 60-tkę. Do góry nogami, od początku - jak świadczy inne spatynowania powłok pod nim. Mechanizm zamocowany jest na klocku, "fabrycznie" przykręconym do skrzyni (pod spodem nie ma otworów po innych sankach). Skrzynię wzmocniono wkrótce po rozpoczęciu jej użytkowania ( ? w każdym razie chyba przez jej twórcę) dodatkowymi listwami, przykręconymi mnóstwem mosiężnych wkrętów oraz... pogłębiono dodając dodatkowe listewki przed drzwiczkami. Drzwiczki otwierają się w lewo. Na dnie skrzyni jest kilka otworów po jakieść "konstrukcji". Sądzę, ze przepuszczono przez jakieś haczyki lub bloczki linkę od repetiera - może na potrzeby osoby słabo widzącej. A werk - numerowany, bez sygnatury, bardzo delikatny, sekundnik "minutowy". Na odwrociu tarczy ma wydrapane sygnatury napraw bodaj z lat 70 XIX wieku. Podsumowując - składak, ale ma w sobie "coś" ;)

 

a69489569e7e6654.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też się podoba, dziekuję :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też się podoba, dziekuję :)

 

Nie wdając się w szczegóły techniczne - piękny jest i już... a przecież takie zadanie starych zegarów, by nie tylko nam czas odmierzały ale i oko cieszyły swym wyglądem i przenosiły nas w dane czasy... Ehhh....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pikna bezkurcyja, meblowa, godna... Śliczny kawałek historii :rolleyes: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drzwiczki otwierają się w lewo. Na dnie skrzyni jest kilka otworów po jakieść "konstrukcji".

 

A moze byl tam mechanizm? Odwrocono skrzynie do gory nogami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze byl tam mechanizm? Odwrocono skrzynie do gory nogami?

 

tak sobie pomyślałam, że może dla przeciwwagi dla naszych uniesień nad starymi nowymi śliczniakami założyć temat "zegary piekne inaczej" :blink:, mam na myśli zegary śmieszne, groteskowe - radosna twórczość projektantów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może teraz ja się pochwale rezultatami moich polowań:

Moi trzej muszkieterowie:

 

ba2bff00dde09571gen.jpg

 

Od lewej:

-zdobyty z niemałym trudem i sprowadzony z UK Lenzkirch 160 xxx w całkowicie oryginalnym stanie (brakuje tylko dwóch dolnych sterczynek). Miałem cichą nadzieję że mechanizm jest miesięczny ale jest zwykły 8 dniowy.

-GB 41xxx w domku który mu znalazłem po prawie roku poszukiwań. Skrzynia w stanie oryginalnym (tylko zwieńczenie dorobiłem). W skrzyni też był wcześniej chodzik więc otwory prawie pasowały.

-Resch 6x xxx (bez żadnych tam 100 000 czy 200 000 na tylnej płycie mechanizmu.

 

A tu D'Artagnan:

 

71e8dfde5e9623f7gen.jpg

 

czyli Lenzkirch 256 xxx. Z niego jestem naprawdę dumny bo wcześniej wyglądał tak:

 

5f5dcd386dff1891.jpg

 

i był pokryty brudem farbami i czymś jeszcze. Walczyłem z nim 3 miesiące. Co mi pozostało do zrobienia to aplikacje na drzwiczkach i w górnej części. Przetrwały na tyle że wiem jak je odtworzyć i uzupełnić ale to zostawiam sobie na później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Resch 6x xxx (bez żadnych tam 100 000 czy 200 000 na tylnej płycie mechanizmu.

 

 

 

Bardzo ładne zegary, napracowałeś się sporo przy skrzynkach, tworzy się pomału ładna kolekcja.

 

Gratuluję.

 

Wczoraj czytałem Twojego posta i tak jakoś nie daje mi to spokoju, muszę spytać o Rescha.

 

Mechanizm poza numerem poniżej 100 000, nie różni się niczym specjalnie od tych powyżej 100 000, a nawet 200 000 tyś. Wzór skrzyni zegara typowy dla numerów bardzo grubo powyżej 100 000 tyś. W starych mechanizmach Rescha te różnice są zdecydowanie widoczne jak dodatkowa numeracja na podkładzie tarczy inny sposób wykończenia okucia na drzewcu wahadła a nawet inny wzór kotwicy.

 

Co w nim takiego wyjątkowego? Co aż tak go dystansuje od tych z wyższym numerem?

 

EDIT

Tylko nie traktuj tego broń Boże jako jakiejś zaczepki

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjątkowego może nie. Ci spośród nas co maja Resche przyznają że to bardzo konserwatywna firma nie zmieniająca praktycznie w ogóle swoich mechanizmów (stała kotwica wychwytu)

Po prostu rzadko trafiają się Resche do ustrzelenia o numerach poniżej 100 000. A ja mam satysfakcję że mi się udało ;) i to 2 razy.

Mam 2 Resche o numerach poniżej 100 000 i mechanizmy są identyczne. Ta skrzynia jest na bank oryginalna. Mało prawdopodobne żeby w środku był kiedyś inny młodszy mechanizm Rescha.

To typowa skrzynia alt deutsch których Resch wtedy robił bardzo dużo z charakterystyczna półokrągłą koroną (czasami były trójkatne)

Zresztą zgodzisz się że również we wzorach skrzyń przejawiał się konserwatyzm Rescha.

Nie na darmo w ich logo jest REMEMBER :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reschy to jedne z moich ulubionych zegarów i bardzo cenię sobie tą firmę.

 

Zawsze jak widzę te zegary oko mi błyśnie :) Gratuluję pięknych GR

 

Mam pytanie czy posiadane przez Ciebie GR mają jakieś znaki szczególne, jak podpisy na plecach itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może teraz ja się pochwale rezultatami moich polowań:

Moi trzej muszkieterowie:

A tu D'Artagnan:

 

 

Ale dales czadu!!! Pieknie Ci to wyszlo! Masz prawo byc dumny!!!!

GRATULACJE!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reschy to jedne z moich ulubionych zegarów i bardzo cenię sobie tą firmę.

 

Zawsze jak widzę te zegary oko mi błyśnie :) Gratuluję pięknych GR

 

Mam pytanie czy posiadane przez Ciebie GR mają jakieś znaki szczególne, jak podpisy na plecach itp?

 

Sprawdzę ale raczej nie. Oba w każdym razie przywędrowały z Czech. Ten drugi nie miał niestety korony. Rozumiem Twoją słabość do tej firmy. Podzielam ją w pełni. Żałuje że bardzo mało jest na rynku tych zegarów albo są bardzo zniszczone albo niekompletne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dales czadu!!! Pieknie Ci to wyszlo! Masz prawo byc dumny!!!!

GRATULACJE!!

 

Dzięki. Znasz się "na robocie" więc tym bardziej cenna to pochwała :D

Strasznie mi to wolno idzie niestety. A w kolejce w moim warsztaciku czeka kilka innych wśród których te są w najlepszym stanie.......

 

efae48f2303e0af3gen.jpg

 

Z lewej Germania (znana Ci dobrze jak sadzę) 41xxx a po prawej Becker 7x xxx. Rozmawialismy kiedyś z Tarantem o brodzie tej skrzyni i według mojego rozeznania skrzynia jest oryginalna tzn nikt nie obcinał boków bo wykończenia wyglądaja na oryginalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z lewej Germania (znana Ci dobrze jak sadzę) 41xxx a po prawej Becker 7x xxx.

 

A jeszcze bardziej z lewej jest "serpentynka" ktora chyba tez pamietam. Duzy front robot! Lub kolejka....

Ja cie podziwiam za to ze wszystko robisz sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano jest.........tak wyglądała: B)

 

To co widać na zdjęciu powyżej to wierna kopia drzwiczek (łącznie z odtworzeniem połączeń stolarskich) Cała skrzynia jest juz oczyszczona z tej brązower farby OLEJNEJ KURNA!!!! :angry:

Zostało pomalowanie temperą w kolorze 'siena palona' całości na gruncie (gesso) i zapoliturowanie. Może to wystarczy. Zobaczymy......sam jestem ciekawy jak wyjdzie. ale mam w archiwum zdjęcia podobnych zegarów i wiem mniej więcej jak powinien on wyglądać.

 

42fba3a1c6cd4f8fgen.jpg

Edytowane przez PRGreg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zegar wyglądał tak samo. Zastanawiałem się po co komu takie przeróbki. Będąc kiedyś na wakacjach w górach natknąłem się na meble, których barwa i finalny sposób wykonania powłoki końcowej był taki jak na moim zegarze. Moje wcześniejsze przypuszczenia chyba potwierdziły się, jeśli był zegar w domu coś trzeba było z nim zrobić i nikt nie zwracał uwagi, że niszczy jakąś historyczną całość. Po prostu życie, zegar przedmiot użytku codziennego, miał wskazywać czas i pasować do mebli a nie meble do zegara. Wziołem się z bólem serca za renowację. Ja mam swoje zdanie na temat renowacji, może inne jak większość zbieraczy, kolekcjonerów czy jak ich tak zwał. Dla mnie po renowacji umiera jakaś część zegara, bezpowrotnie umiera urok i czar starej rzeczy.

 

 

Jestem na podobnym etapie jak ty, oczyściłem skrzynkę ze starych powłok, udało mi się zachować starą patynę na drewnie nawet po usunięciu powłok, usunąłem dziury po kołatku. Może się wyrobie na gwiazdkę, gdy prace dobiegną końca będzie wyglądał jakby miał renowację parę lat temu temu, ale dla mnie będzie to zegar w nowym „garniturku” nawet wiedząc, iż pod tym nowym „garniturkiem” jest stare drewno.Będę miał zegar po renowacji.:)

 

post-35992-0-34074900-1347050087_thumb.jpg

 

post-35992-0-02275900-1347050098_thumb.jpg

 

post-35992-0-66067600-1347050116_thumb.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dlatego dla Was zostaje tyle zegarów ;) * . Ja się takich nie tykam (no, jeden taki mam). Tak, jak i nie kupuję zegarków z tarczami które bezwzględnie wymagają "renowacji". To już nie jest to samo.

 

* czekam aż Ulan pokaże łup z wczorajszego polowania, który mu wystawiłem....


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dlatego dla Was zostaje tyle zegarów ;) * . Ja się takich nie tykam (no, jeden taki mam). Tak, jak i nie kupuję zegarków z tarczami które bezwzględnie wymagają "renowacji". To już nie jest to samo.

 

 

Takiemu pakiekowi gwarantuję, że byś się nie oparł,dodatkowo dwa Reschy w tym jeden to była sprężynka.

 

Jacek czekamy!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na grzybobraniu, zebrałem dwa linkowce, znaczy się sznurkowce, jeden klozetuhr oraz blaszaną miniaturkę Junghansa.

 

 

 

dscn6170.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

dscn6171r.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

dscn6172e.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

dscn6179k.jpg

 

dscn6198x.jpg

By kiniol at 2012-09-08dscn6185r.jpg

By kiniol at 2012-09-08

dscn6197.jpg

By kiniol at 2012-09-08

dscn6184m.jpg

By kiniol at 2012-09-08

 

Kto sygnował zegary "H.A." ?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto sygnował zegary "H.A." ?

 

Nie znalazłem, ale kojarzy mi się z .....no wiesz z kim. Auf wiedersehen !


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.