Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

janekp

Identyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Trafil mi sie taki Becker ale nie jestem przekonany co do oryginalnosci skrzynki.

Czy po tych skromnych zdjeciach da sie cos powiedziec na jego temat?

img4874ni.jpg

img4875c.jpg

img4876ra.jpg

img4877e.jpg

img4878h.JPG

img4879j.jpg

img4880n.jpg

img4882e.jpg

img4883gh.jpg

img4884y.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę tu jest rzeczy dziwnych:

- czcionka na tarczy (pełnej) - widziałem już podobną, ale jakby nieco staranniej nadrukowaną

- miejsce nabicia P34 (??)

- numer 1407XXX (tak ?)

- archaiczna skrzynia....


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki "wygryziony" wieszak, kiedyś już gdzieś mieliśmy na forum, ktoś pokazywał, ale gdzie to jest....

Skrzynia wygląda chyba na starszą od mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze ten wychylnik. Mikst jakiś chyba...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

img4899x.jpg

img4898po.jpg

img4897.JPG

img4896kw.jpg

img4895h.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia natomiast według mnie jest ewidentnie znacznie starsza, piękny kawałek drewna :) i ten wychylnik. Możesz dać zdjęcie wychylnika?

Werk nijak nie pasuje do skrzyni. Zobacz jakie posiada wskazówki, mostek.

Skrzyni bym bronił jak niepodległości....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm zegara z tarczą stanowią komplet. Tarcza powinna mieć podkład stalowy, sprawdź czy przyciąga magnes. Skrzynia wygląda na kopię wczesnych skrzyń z fabryki Beckera, nie powinno być bocznych szybek. Na początek przetarłbym mokrą szmatą. Gdyby skrzynia okazała się oryginałem to by znaczyło, że werk został wymieniony.

 

Rozważałbym też serię zegarów wyprodukowanych ok. 1900 roku nawiązujących formą do modeli z najwcześniejszych lat produkcji z okazji 50-lecia założenia fabryki lub utworzenia zjednoczenia. To całkiem ciekawa hipoteza, mi się podoba. Potrzebne zdjęcia pleców z zewnątrz i od środka po odkręceniu wieszaka.

 

PS

Co to jest "wygryziony wieszak"?


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia nie ma bocznych szybek . Na razie nie moge odkrecic wieszaka.

img4912ec.jpg

img4911i.jpg

img4910s.jpg

 

img4908n.jpg

img4907x.jpg

img4906ni.jpg

img4905hp.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie skrzynia jest starsza i nie pochodzi od kompletu z mechanizmem - glownie z powodu mazerunku oraz wychylnika

Mocowanie mech. do skrzyni - przyznam ze nie wiem czy GB takie robil - ja takich jeszcze nie spotkalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zaryzykował stwierdzenie że skrzynia z wieszakiem to był komplet od zegara z lat 70-80 XIX w. a szuflada mechanizm chodzika GB pasowała do wieszaka i ktoś zrobił sobie składaczka na handelek.

Bo to pierwszy raz???? :D

Sam mam taką kombinowaną Germanię przez zegarmistrza w latach 20 XX wieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wszystko jasne. Skrzynia z wieszakiem i półką jest zdecydowanie (ok. 40 lat) wcześniejsza niż mechanizm. Przekładkę zrobiono starannie, więc prawdopodobnie zegarmistrz wymienił zużyty werk na nowszy.

 

Wygryziony wieszak rzeczywiście był na forum przy okazji analizy pocztowego składaka z Danii. Czy taką skrzynię i wieszak przypisać Beckerowi? Nie ma pewności, ale to możliwe.

 

Pocztowy z Danii był tutaj: http://zegarkiclub.p...a/page__st__160


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkrecony wieszak i plecy.

 

img4917s.jpg

img4916it.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bywały. Ten też jest chyba OK.

post-6402-0-06983300-1370287105_thumb.jpg

post-6402-0-68559300-1370287106_thumb.jpg

post-6402-0-26353700-1370287106_thumb.jpg

post-6402-0-06983300-1370287105_thumb.jpg

post-6402-0-74959400-1370287105_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bywały. Ten też jest chyba OK.

 

Ale brzydal.........nawet ta pełna tarcza mu nie pomaga.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego brzydal? Utyty trochę...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie nie podobaja te pelne tarcze w takich zestawieniach ze skrzynia.

Pelna tarcza to tylko ze stara "wiedenska" skrzynia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najblizej prawdy jest WueM ,skrzynia niestety :wub: z lat 50 - 60 XIX wieku i dopasowany dobrze werk Beckera z pelna tarcza podklad tarczy wyglada na mosiadz (miedz).Wczesniej mogl sie " bujac " w niej jakis jednowagowiec z okolic Wiednia.Dobry strzal.Dziekuje za wszystkie odpowiedzi koledzy.

 

img4924m.jpg

img4923lt.jpg

img4922v.jpg

img4921ktx.jpg

img4920x.jpg

img4919a.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłbym za bardzo, że w tej skrzyni "bujał" się jednowagowiec z okolic Wiednia. Ten wzór obudowy był spotykany w zegarach na Śląsku od połowy XIX wieku. Wiek skrzyni w olbrzymim stopniu wydatował już sam wychylnik i mazerunek.

Jedyne wątpliwości dotyczyłyby tego, czy jest to orginał obudowy. Janek, taki materiał na podkłady tarczy to u Beckera żadna nowość. Podkład tarcz dwudzielnej.

post-35992-0-95209000-1370539734.jpg

 

 

 

Nie ma najmniejszych podstaw aby sądzić, że werk i tarcza nie stanowią kompletu, tym bardziej, że przykłady takich mechanizmów zostały pokazane już w temacie. Wieszak nie został rozpoznany i nie sądzę, aby na dzień dzisiejszy można stwierdzić do jakiej firmy należy. Obudowa z odpowiednim werkiem jest warta sporo pieniędzy, ale należy najpierw rozpoznać do jakiej firmy przynależy wieszak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] podklad tarczy wyglada na mosiadz (miedz). Wczesniej mogl sie " bujac " w niej jakis jednowagowiec z okolic Wiednia.

 

Pisząc o podkładzie miałem na myśli materiał z którego wykonano nośnik emaliowanej tarczy. Powinna to być stal - sprawdź magnesem.

 

Jednowagowiec z okolic Wiednia? Jeśli okolica to 400 km, to tak :D

 

Skrzynia w moim przekonaniu nie pochodzi z Wiednia, tamtejsi zegarmistrze/stolarze takiej chały by nie zrobili. Mówię to po wizycie w Wiedeńskim Muzeum Zegarów. Nie znaczy to wcale, że skrzynia nie jest cenna - wręcz przeciwnie. Ciekawy artefakt związany z początkami przemysłu zegarowego na Dolnym Śląsku.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zabiles mi cwieka ,nie mam magnesu tutaj,po cichu ludzilem sie ze to cos cennego, nie bylem jeszcze w muzeum w Wiedniu ale planuje.Gdzies w googlach wyczailem jednowagowca w takiej skrzyni.Myslisz ze cos z poczatkow przemyslu zegarowego na Slasku?Tylko co w niej bylo,moje Germanie nie pasuja, na ten rozstaw wieszaka ,Endler tez nie trzeba by poszukac glebiej.

A to znaki jakie odkrylem na skrzyni na dasqzeku u gory i tylna czesc lauferka na brodzie.

img4927j.jpg

img4926m.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
czy moze mi ktos pomóc w ustaleniu pochodzenia zegara Gustav Becker. Jest w naszej rodzinie od bardzo dawna, ale nie wiem z jakiego jest roku.

gvf.JPG


e5xp.jpg

gd2k.jpg

6y7v.jpg


Z góry dziekuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~ 1907.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są dwa zegary. Ten mały w środku to kawałek zegara z fabryki Gustava Beckera, najprawdopodobniej kuchennego. Pochodzi z ok. 1908 roku i posiada dość rzadko spotykaną sygnaturę. Z drugiego zegara - podłogowego pochodzi skrzynia w stylu określanym jako gdański za sprawą spiralnych kolumn. W zasadzie to eklektyk. Producent mi nieznany, ale podstawa dla spiralnego, ułamanego gongu wydaje się charakterystyczna. Może ktoś spotkał taki wzór?

 

post-22303-0-32939000-1379283865_thumb.jpg

 

Na obrazku, ten po lewej jest nieco inny. Nakręcany i ustawiany jest od tyłu (wersja do zabudowy) a wahadło ma z przodu. Z kolei ten po prawej nakręcany jest z przodu (tak jak Twój) ale nie widać mechanizmu. Wydaje mi się, że mamy do czynienia z modyfikacjami powstałymi na bazie tej samej konstrukcji.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.