Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gregorian

Zegarki okolicznościowe ZSRR – zbiór

Rekomendowane odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Branzoleta mocna pierwszy raz widzę .Gratulacje.. ,Była zintegrowana z zegarkiem czy osobno?  Mnie zainteresowała oferta na taki zegarek,dwa powody dla których jeszcze go nie kupiłem to noworuskie pochodzenie i zaporowa cena O ile nad cena można popracować to pochodzenia nijak "Nida się" zmienić.

post-67292-0-38346400-1395202533_thumb.jpg

post-67292-0-62894800-1395202560_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Bransoletę kupowałem zupełnie osobno, bez zegarka jako kolekcjonerskie novum.

Ona nie jest w wersji "zintegrowanej" - normalne zakończenie, "18", teleskopy itp.

 

Ale niewykluczone, że ją z czymś zintegruję... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdzisiek - przecież wiadomo :)

Ja jako kolekcjoner mam do czynienia tylko z małą ilością sztuk albo pojedynczymi egzemplarzami.

Ty jako sprzedający (i to jeszcze na dużą skalę) przerabiasz tego tonami :)

 

Dobrze, że się okazałeś bo od razu się zainteresowałem kilkoma egz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostojna Rakieta big zero z herbem Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej czyli największej republiki byłego ZSRR. Przy okazja jest to też realizacja pozycji nr.4 z postu Treevilla z pierwszej strony tego tematu.

 

post-60300-0-04523100-1395344286.jpg

post-60300-0-06652900-1395344288.jpg

 

W herbie pod wskazówkami (pod sierpem i młotem) znajduje się napis. Jest to znane i lubiane :) hasło:

"Пролетарии всех стран, соединяйтесь! " -  Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!

 

W tym przypadku, jest to hasło, myśl przewodnia danej b.republiki. Wszystkie miały chyba to samo ale pisane różnie w zależności od alfabetu narodowościowego, języka itp.

 

post-60300-0-54388400-1395344291.jpg

 

A tu przymiarkowe poszukiwania paskowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff..!? Cóż to jest?

Stan tarczy strasznie dziwny - sam w sobie zły a jeszcze dodatkowo wygląda jakby elementy były domalowywane/dokładane :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jelcyn i jeszcze brudas hokejowy,nie mam się kiedy za niego zabrać... ;)jelcyn.JPGfederacja%20hokeja.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Jelcyn bardzo zgrabny i bardzo ładnie wyszedł na zdjęciu. Ja jakoś nie mogę zrobić swojemu ładnego zdjęcia :angry:

Hokejówka jest noworuska ale ma klimat - w końcu to sport narodowy w Rosji a olimpijska porażka nadal świeża..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały, drobny ale urokliwy Łucz papieski JPII

 

post-60300-0-19354200-1396051489.jpg

post-60300-0-91904000-1396051490.jpg

post-60300-0-98698500-1396051492.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi Łucz papieski - pielgrzymkowy.

Tym razem w wersji większej - 33mm średnicy.

 

post-60300-0-53766700-1396427597.jpg

post-60300-0-14183600-1396427596.jpg

post-60300-0-40341400-1396427599.jpg

 

Trzeba będzie kiedyś pogrzebać w archiwach skąd ten Mińsk się tak ożywił produkcyjnie w kwestii pielgrzymki JPII - to już chyba 4 albo 5 wersja.

 

Oba Łucze w stanie Bdb. (ponoć nawet NOS) - kupione razem, na jednej aukcji na Alle. za porażającą łączną kwotę 23zł  :blink:  (jakby ktoś nie wierzył, bo różni koledzy opowiadają straszne bajki o swoich cenach zakupowych, to mam świadka w postaci forumowicza)

Przy tej cenie to aż mi było głupio w stosunku do sprzedającego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sława Norylsk

 

post-60300-0-19411900-1397816243.jpg

post-60300-0-57386200-1397816241.jpg

 

Wprawdzie z dat na zegarku wynika, że jest to wczesny postsoviet (1993r.) ale do tego wątku predysponuje go nie tylko radziecki werk czy oparcie tej edycji na znanym i pożądanym modelu Sławy ale przede wszystkim magia Norylska.

  • W czasach ZSRR – miasto zamknięte.
  • Zbudowane przez więźniów w latach trzydziestych XX wieku.
  • Jedno z najdalej wysuniętych na północ miast na świecie.
  • Miasto z jednymi z największych na świecie złóż niklu.
  • Miasto do którego nie ma wybudowanej drogi lądowej.
  • Miasto gdzie śnieg jest czarny.

Daty upamiętniają 50-lecie przyznania praw miejskich.

 

post-60300-0-21220900-1397816239.jpg

 

Grafika to z kolei charakterystyczny punkt Norylska – jeżeli dobrze pamiętam swoje poprzednie poszukiwania to jest to widok z Placu Gwardyjskiego na Prospekt Lenina.

 

Jeszcze na koniec taka własna reminiscencja. Z Norylskiem zetknąłem się po raz pierwszy chyba ok. 1997r. Zajmowałem się wtedy inwestycjami kapitałowymi i w The Wall Street Journal przeczytałem o fascynującym zjawisku akcji firmy Norilsk Nickel. Akcji, o które inwestorzy z całego świata się zabijają a której to firmy nikt nie widział na oczy bo nie można do nich normalnie dojechać :D Oj, działo się wtedy, działo..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek wydany z okazji XXll Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych Moskwie, pozłacany z funkcja budzika. 

post-71459-0-67141100-1398545118_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek wydany z okazji XXll Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych Moskwie, pozłacany z funkcja budzika. 

 To nie jest olimpijczyk. Ma tylko bransoletę olimpijską, która mogła być dołączana do "czegokolwiek"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wostok mała amfibia КЭТЗ

 

Dość charakterystyczny okolicznościowiec (korporacyjniak) w miarę regularnie pojawiający się na aukcjach.

Ale zależało mi na bardzo dobrym stanie więc polowanie trwało dość długo - ponad pół roku.

 

post-60300-0-25389500-1399312112.jpg

post-60300-0-51068100-1399312114.jpg

 

Nie do końca jestem pewien efektu swoich poszukiwań ale sądzę, że dotyczy on 50-lecia istnienia Kazańskiej Fabryki Sprzętu Elektrotechnicznego (Казанский электротехнический завод), której to rocznica wypadała w 1992r. Zasadniczo pasuje rocznik a nawet charakter grafiki samej tarczy (pojawiły się ówcześnie w produkcji lekkie niedokładności, rozmycia na tarczach okolicznościowych, szczególnie w małych amfibiach)

 

post-60300-0-06136400-1399312110.jpg

 

КЭТЗ była specyficznym zakładem - częściowo wojskowym (automatyka dla marynarki wojennej) ale produkującym także dla marynarki handlowej. Powstała na bazie ewakuowanego w 1941r. z Leningradu oddziału fabryki numer 379 Komisariatu Przemysłu Lotniczego ZSRR. Rok później uzyskała samodzielność.

W 1971r. zakład został odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy.

Istnieje do dzisiaj. Nadal produkuje m.in. dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w temacie NN pojawiła się ta Sława Łuck to powstało kilka pytań.

 

post-60300-0-38383000-1399406191_thumb.jpg

 

@ksawery postawił tezę, że tarcza jest z okazji 900-lecia Łucka (1085-1985) (miasta na Ukrainie , przed wojną w Polsce).

Zasadniczo trop ten może być ogólnie dobry bo można obstawiać, że chodzi o ten Łuck - no i data bardzo pasuje.

 

Natomiast ja mam różne ogólne wątpliwości co do jej okoliczności. Dlatego m.in. jej dotychczas nie nabywałem pomimo, że nasze drogi się już kilka razy krzyżowały.. :)

 

Wątpliwości są następujące:

  • jeżeli to rok 1985 czy nawet kilka dalszych to bardzo dziwi mnie brak podstawowej sygnatury "Сделано в СССР". Uważam, że w tamtych latach niemożliwe było wypuszczenie tarczy bez takiej sygnatury. To skłania mnie do podejrzeń, że jest to wczesny postsoviet - ale wtedy pojawia się pytanie jak się to ma do roku 1985.
  • dotychczasowe obserwacje wykazywały, że jeżeli grafika na tarczy dotyczy rocznicy np. założenia miasta to jest tam ewidentny herb czy godło miasta (herb Łucka poniżej)

post-60300-0-06649700-1399408131.png

  • natomiast herb/godło na tarczy właściwie nie ma cech wspólnych nie tylko z herbem Łucka ale nawet z jego barwami czy barwami wołyńskimi - (ew. niebieski może symbolizowac rzekę Styr) - czyli dziwne byłoby "rocznicowanie" bez lokalnych insygniów
  • dla mnie godło na tarczy wygląda raczej jak godło fabryczne, zakładowe (może przemysł rzeczny?) - ale z pobudzającym do rozmyślań odniesieniem do roku 1985

Uczciwie przyznaję natomiast, że nie mam do końca wyrobionego poglądu na "okoliczność" tej Sławy i absolutnie nie przesądzam ani w jedną ani w drugą stronę. Nawet nie zdziwiłbym się jakby kiedyś odnalazł się inny Łuck. Dotychczas ta Sława wzbudzała u mnie po prostu konkretne wątpliwości więc się do niej nie paliłem. Ale jak już ruszył proces badawczy to trzeba będzie kupić przedmiot badań :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś  ,to tylko teza , też mam duże wątpliwości właśnie z powodu braku herbu miasta .Czy możesz napisać co jest na lewej stronie "zębatki" ? Gdyby przyjąć , że to logo jakiegoś zakładu , to  można  przyjąć hipotezę , że 1985 to rok powstania zakładu, a zegarek jest późniejszy ,co tłumaczyłoby brak napisu "Сделано в СССР" .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle czy to na pewno jest 1985? :D

Może to stylizowane zero i 1085?

 

Z kolei jak postsoviet to dlaczego jest tam sierp i młot? Same pytania... :ph34r:

Jeszcze, tak myślę, można brać pod uwagę nie tylko fabryki ale też urzędy (łuckie kluby piłkarskie raczej odpadają, patrzyłem już na Wołyń i Torpedo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest to herb miasta Łuck z 1085r a zegarek wydany na 900 lecie najprawdopodobniej w 1985roku - dobra robota Beria "zielony plusik dla Pani"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Beria .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beria. Dołożyłaś cenną cegiełkę do trudu badawczego. Liczę na więcej.. B) Mam nadzieję, że podoba Ci się praca w departamencie Watch Detective.

Czyli w tym momencie wiemy już, że ten herb był herbem Łucka - nie wiadomo natomiast, w których dokładnie latach (może to też była by jakaś okazja - np. zmiana herbu, pożegnanie się ze starym itp.) Jeżeli założyć, że był do 1997r. to może to ma sens (następny był od 1998r.).

W ogóle ciekawa sprawa tu wychodzi. Miasta relatywnie rzadko zmieniają swoje herby (częściej poprawiają albo odświeżają) a już na pewno bardzo rzadko w sposób nie nawiązujący do poprzedniego herbu. A tutaj mamy jeszcze chyba ze 4 zmiany herbów w samym tylko XX i XXIw. Co jeszcze ciekawsze, wygląda jakby chciano zapomnieć ten herb (albo pewnie okres komunistyczny) ponieważ wcale nie jest łatwo do niego dotrzeć i go odnaleźć (wczoraj szedłem tym tropem przez chwilę i patrzyłem na kilka stron, w tym oficjalną Łucka i nigdzie nie występował)

 

Nie zmienia to jednak podstawowej kwestii - jeżeli jest związany z rocznicą 900 lat czyli z II poł. lat '80 to gdzie jego "Сделано в СССР". Nadal trzymałbym się tezy, że to raczej postsoviet - może z lat 1992-199? Ale dlaczego został wtedy ew. wydany...

Jakby znaleźć dokładnie ten model Sławy i twardo złapać rocznik to byłaby to kolejna poszlaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzadko spotykany kształt koperty i 40lecie Białoruskiej CCPokoliczno%C5%9Bciowy%20%C5%82ucz.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow! Super.

I kształt, i stylistyka, i forma i kolor napisu, i okoliczność. Wszystko :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość
    • Przez mmagdalena
      Witam, w dniu dzisiejszym zakupiłam stary zegarek marki SEKONDA, na tarczy jest napisane 17 JEWELS  USSR MOV T. czy jest ktoś kto więcej mógłby mi powiedzieć o tym zegarku ? 

    • Przez NocnyMarek
      Witam.
       
      Na wstępie napiszę że poszukałem podobnego tematu, przeczytałem temat o wyborze taniego zegarka etc.
       
      A więc tak..
       
      Budżet na zakup pierwszego zegarka: 100 - maks 200zł.
       
      Stan: używany lub NOS
       
      Werk: mechaniczny lub automatyczny, może być z alarmem ale nie musi ( decyduje cena ).
       
      Koperta: min. 33mm, pozłacana lub stalowa.
       
      Tarcza: w kolorze perłowym lub srebrnym, dobrze jakby były jakieś cyferki a nie same kreski.
       
      Firma: Poljot, Rakieta.. Może inne ale się nie znam.
       
      Ogólnie założyłem ten temat, ponieważ nie wiem która firma robiła solidniejsze zegarki, niektóre w jednej fabryce jak czytałem..
       
      Z tego co udało mi się wywnioskować patrząc po forum, YT i portalach aukcyjnych to najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość - Poljot, potem Rakieta, Wostok, Łucz, Slava, a na końcu Pobieda.
       
      Szukałem sporo na olx i innych.. Wpadł mi w oko Poljot de luxe pozłacany ale w tej cenie ciężko dostać w dobrym stanie. Jakie są inne firmy i modele mieszczące się w tej cenie, stylu itp. ? Firma Mir też ma jakieś ładne, solidna ?
      Jakie są najpopularniejsze i najtrwalsze mechanizmy w takich zegarkach?
       
      Każda odpowiedź włącznie z krytyką mile widziana. Od dawien dawna chciałem sobie kupić jakiś zegarek mechaniczny, zawsze myślałem że kosztują majątek, szczególnie te stare a tu zaskoczenie
    • Przez grudzin99
      Witam, zwracam się z prośbą o pomoc, mianowicie chodzi mi o odkręcenie koronki w zegarku poljot z mechanizmem 2614.2h, z góry dziękuję 

    • Przez piotrekk10
      Cześć!
      W najbliższym czasie planuję dokonać zakupu rosyjskiego zegarka mechanicznego. Mam kilku kandydatów jednak potrzebuję opinii nt. ich werków.
       
      Moje propozycje:
      Wostok 2214 18 kamieni
      Poljot 2414 17 kamieni
      Poljot 2416 17 kamieni autom.
      Poljot (czekam na info) 30 kamieni autom.
       
      Wszystkie z nich posiadają datownik (nie wiem czy to jest istotne, wolę napisać )
       
      Zależy mi, aby zegarek był w miarę niezawodny - nie wymagał częstych wizyt u zegarmistrza. Co sądzicie o powyższych egzemplarzach?
      Jeśli będzie potrzeba mogę załączyć zdjęcia zegarków i ich mechanizmów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.