Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Andrzej Wachowicz

Zegarek kieszonkowy BEAUCOURT. Naprawa.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych kolegow po dluzszej nieobecnosci na forum. A wiec skorygowalem czopy cylindra. Zdjecia ponizej przed i po. Zalozylem mostek ( pol ) wraz z kolem balansowym i cylindrem oczywiscie. Znalazlem lekki luz poosiowy oraz zauwazylem, ze dolny tampon wchodzi lekko za gleboko w cylinder czyli gdybym go lekko wypchnal z cylindra skasowalbym w ten sposob ten luz i taki jest teraz moj plan dzialania. To, ze dolny kamien jest lekko pochylony narazie nie zauwazylem ujemnego wplywu.

post-70347-0-98565900-1408884383_thumb.jpg

post-70347-0-49285700-1408884429_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze wycentrować balans w ósemce, bo wieniec wygląda na krzywy.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysl,dzieki. Jest tylko jeden maly problem. Nie mam osemki. Dopiero planuje ja kupic. W kazdym razie, gdy zlozylem wychwyt w prawie calosc bez wlosa i virole'a nie zauwazylem , aby kolo balansowe zbytnio chybotalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam problem. Teoretycznie wszystko wygladalo dobrze. Chcialem tylko kilka setek wydluzyc cylinder z obydwoma czopami - aby skasowac luz poosiowy - poprzez lekkie wypchniecie czopa z cylindra. No i gdy lekko uderzalem mloteczkiem w trzon wybijaka skonczylo sie to zlamaniem koncowki wybijaka a czop ani drgnal jak bylo 5,56 mm tak zostalo 5,56 mm, a ja stracilem wybijak i problem pozostal.Niestety czop byl i jest bardzo mocno nabity w cylinder. Znaczy sie znacznie latwiej jest wbic czop do cylindra niz go stamtad wybic.

Mam teraz nowy problem do rozwiazania: Jak robic samemu wybijaki do czopow cylindrow ?

post-70347-0-20393700-1409132187_thumb.jpg

post-70347-0-73194000-1409132229_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych kolegow po dluzszej nieobecnosci na forum.Po przeanalizowaniu jeszcze raz sytuacji, postanowilem rozwiazac problem niedopasowania dlugosci cylindra wraz z czopami do wysokosci polmostka poprzez obnizenie polmostka.Poza tym sytuacje pogorszyl fakt, ze zeby kola wychwytowego nie wspolpracowaly prawidlowo z cylindrem, byly za nisko ( patrz zdjecie ), a wiec trzeba obnizyc cylinder a wiec jeszcze go skrocic poprzez skrocenie czopa dolnego, co spowoduje, ze trzeba jeszcze bardziej obnizyc polmostek i zaczyna sie robic ciasno dla virole'a z wlosem. Po pomiarach, szczesliwie okazalo sie, ze wszystko pomieszcze.Obnizylem polmostek poprzez frezowanie dolu polmostka ( patrz zdjecie ).Skracanie czopa dolnego robilem poprzez szlifowanie seriami 5 razy po 40 osemek na kamieniu Degussit ( patrz zdjecie ). Po kazdej serii musialem usuwac na czopiarce obwarzanek, ktory sie robil na koncu czopa ( szkoda, ze nie zrobilem zdjecia ).Skracalem czop seria po serii, caly czas sprawdzajac, aby nie przeholowac ze skroceniem jego dlugosci bo bylaby katastrofa. Tutaj mam pytanie. Czop szlifowalem na tym kamieniu na sucho. Czy bylo to prawidlowe czy nie ? Czy ktos z was zna ten kamien? Moze powinienem uzywac wody albo oleju?

post-70347-0-87952300-1409935633_thumb.jpg

post-70347-0-83151800-1409935689_thumb.jpg

post-70347-0-06315000-1409935879_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za fajna frezarka ?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem taką kupić.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem taką kupić.

Jest dobra do frezowania otworów w płytach pod tulejki łożyskowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy zauwazyliscie, ze czas na stronie glownej forum rozni sie od czasu widniejacego w poscie ?

 

czyli czas rzeczywisty 10:43 a czas w poscie 9:42 :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie ręcznie strefę czasowa w "Ustawienia" i wyłącz automat.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znow nie potrafie cytowac, cos jest nie tak z moim komputerem :(

Dziekuje Piotrze za szybka odpowiedz, problem w tym, ze nie rozumiem. Gdzie ta strefa i ustawienia sa ? w moim komputerze czy na stronie forum ?

godzina w moim komputerze i na stronie forum jest ta sama!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy piszesz bezpośrednio pod postem na który odpowiadasz, to cytowanie nie jest konieczne, ale z drugiej strony taką możliwość musisz posiadac, więc może faktycznie się dziejae coś niedobrego z Twoim komputerem albo przeglądarką. Czasem warto wyczyścić cache przeglądarki.

A na różnice czasu mnie pomogły zmiany w ustawieniu strefy czasowej na forum o tutaj:

post-859-0-09289300-1409996759_thumb.jpg

którą to ustawiłem ręcznie w ten sposób, a szczególnie pomogło odfajkowanie "Automatycznie wykryj..."

post-859-0-73096700-1409996769_thumb.jpg


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Piotrze,

przepraszam Cie ale musze wygarnac Ci prawde, szkoda, ze nie prosto w oczy

Mam do Ciebie wielki szacunek!

 

zrobilem tak jak mi napisales i zadzialalo, czas sie teraz zgadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas wrocic do meritum sprawy. Otoz znow popelnilem blad. Zalozylem, ze kamien nakrywkowy tak jak blaszka nakrywkowa dotyka do powierzchni kamienia lozyskowego. Niestety tak nie jest ( po przykreceniu calosci srubkami ), kamien nakrywkowy jest lekko oddalony od powierzchni kamienia lozyskowego ze wzgledu na raquette ( fr. ), ruecker ( niem. ), a jak to jest po polsku ? przesuwnik balansu ? a moze z niemiecka riker ? Nie wiem. W kazdym badz razie ( prof. Bralczyk pogrozilby mi za ten blad ) znow musialem podfrezowac mostek, aby czop gorny wyszedl troszke ponad powierzchnie kamienia lozyskowego i zeby prawie dotykal powierzchni kamienia nakrywkowego.

Brak doswiadczenia wychodzi u mnie na kazdym prawie kroku, ale ... kto nic nie robi ten nie popelnia zadnego bledu, a moze ...to wlasnie jest jego najwiekszy blad ? :D

Teraz przechodze do virole'a i wlosa c.d.n. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zostało jeszcze trochę tego mostka po  frezowaniu? ;)

Nie martw się, ja toczyłem oś balansową do wojskowej, kieszonkowej Minervy i dopiero piąta jako tako wyszła, więc siadam do szóstej...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostalo ! :D

No i caly moj precyzyjny plan dorobienia nowego virole'a padl, poniewaz zmierzylem i otwor kolka mocujacego wlos ma fi 0,3 a po pierwsze takiego wiertla nie mam ( najmniejsze mam 0,5 ), po drugie nie umiem jeszcze - tak mysle - takiego wiertla samemu zrobic. Moze innym razem. A teraz co ? Ale przypomnialem sobie, przeciez jezeli ja wlutowalem kamien lozyskowy to virole'a nie zlutuje !? Tym bardziej, ze doszedlem do wniosku, ze uzycie cyny do reperacji w zegarach i zegarkach kieszonkowych ( do zegarkow narecznych jeszcze nie doszedlem ) jest akceptowalne.

Na zdjeciach ponizej reperacje dokonane z uzyciem cyny ( zab i wskazowka ) przez poprzedniego zegarmistrza ?. Ten zegarek ma ponad 100 lat i napewno w ciagu tego czasu cos bylo w nim robione przeciez do tej chwili walcze z wychwytem cylindrowym w tym zegarku.

post-70347-0-42226000-1410026279_thumb.jpg

post-70347-0-98758700-1410026325_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdą starą rzecz, czyli zegar i zegarek też, fachowiec powinien odtworzyć w takiej formie jak była wykonana w oryginale, a urzycie cyny i frezowanie mostków na pewno takim odtworzeniem nazwać nie można.  :)  Wiem, że robisz to w formie nauki przez zabawę, ale nie pisz, że użycie cyny przy naprawie zegara czy zegarka jest akceptowalne, bo nie jest, a zegarmistrz, który użył cyny nie był fachowcem. Mówię tu o mechanizmie, bo wskazówka to inna sprawa i jak ktoś potrafi ją tak polutować, ze na wierzchu cyny nie widać, to na pewno w niczym to nie przeszkodzi.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze przyjmuje uwagi z pokora.

Bede teraz uwazniejszy w ocenie tego co jest akceptowalne a co nie. Dluga droga jeszcze przede mna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadla. Virole'a bede lutowal. Zrobilem sobie specjalny przyrzad ( patrz zdjecie ) z kawalka preta stalowego zamocowanego w kawalku klocka drewnianego ( izolator termiczny ) i wystarczajaco dlugiego, abym mogl grzac palnikiem. Wlozylem do przyrzadu virole'a, nalozylem paste ( minimum ), zablokowalem precikiem ok.0,3mm i grzalem palnikiem pret, az topnik wyparuje i cyna "zasrebrzy".

Tego samego przyrzadu uzylem jako podstawki, abym mogl bez problemu zakolkowac wlos w virole'u ( patrz zdjecie ).

Teraz przechodze do skladania wychwytu i jego uruchomienia.

post-70347-0-21798200-1410080970_thumb.jpg

post-70347-0-13287200-1410081014_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dluzszej nieobecnosci.

Do przesuwania kola balansowego po cylindrze oraz wcisniecia i przesuwania na cylindrze wlosa z virole'em uzylem ...no wlasnie czego? nabijarko-wybijarki ?

po francusku - Potence à river

po niemiecku - Triebnietmaschine

po angielsku - Staking tool

i uzywalem dwoch roznych ... nabijakow, wybijakow ?... rivoirs ( fr. ), punzen ( niem. ), punches ( ang. ).

W kazdym razie zlozylem caly wychwyt. Nakrecilem czesciowo sprezyne i ... balans w jednym polozeniu sie zatrzymuje.Po obejrzeniu i przeanalizowaniu sytuacji znalazlem, ze dolna krawedz cylindra zahacza obwodem o krawedz otworu mosieznego, w ktorym zamocowany jest dolny kamien. Krawedz ta sfazowalem recznie "skrobakiem ?" specjalnie do tego zrobionym z wiertla.

Zlozylem z powrotem caly wychwyt i balans ruszyl. Wychwyt pracuje we wszystkich polozeniach. Jak wiecie po moich ingerencjach w wymiary bylo w osi cylindra w wysokosci bardzo ciasno, ale wszystko dopasowalem.

A wiec wychwyt pracuje, ale jak? Oto jest pytanie? Teraz trzeba dobrac dlugosc wlosa ( w ktorym miejscu go w klocku zablokowac? ), a potem ustalic polozenie wlosa z virole'em na cylindrze.

I taki jest plan mojego dalszego dzialania.

post-70347-0-99724900-1410528598_thumb.jpg

post-70347-0-81506300-1410528661_thumb.jpg

post-70347-0-34964500-1410528714_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegow po dlugiej nieobecnosci na forum. Sytuacje naprawy zegarka z punktu widzenia technicznego okreslam nastepujaco: zegarek uruchomilem bo chodzi, ale nie naprawilem bo zle chodzi.

Rezerwa chodu rozna ( sprawdzalem w trzech polozeniach ) minimalna ok. 34 godzin. Dokladnosc chodu mierzona w minutach na dobe. Amplituda wahan balansu zmienna, na oko nie przekracza 180°. Luzy poprzeczne i podluzne istnieja, ktore sa akceptowalne, a ktore nie, nie wiem, nie mam jeszcze wyczucia.

Nie wiem co mam teraz robic ? Zegarek odlozyc do szuflady ? Moze, ktos ma jakis pomysl ?

 

PS. Chcialem zalaczyc maly filmik ( 46,9Mo ) jak balans pracuje, ale zostal odrzucony bo plik za duzy :-(

      Czy jest jakis prosty sposob, aby zamieszczac na forum takie filmiki ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez link do "youtube". Lutując pierścień włosa, nie spowodowałeś zmian w jego strukturze? (włosa) Jaka dokładność chodu?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadla. Virole'a bede lutowal. Zrobilem sobie specjalny przyrzad ( patrz zdjecie ) z kawalka preta stalowego zamocowanego w kawalku klocka drewnianego ( izolator termiczny ) i wystarczajaco dlugiego, abym mogl grzac palnikiem. Wlozylem do przyrzadu virole'a, nalozylem paste ( minimum ), zablokowalem precikiem ok.0,3mm i grzalem palnikiem pret, az topnik wyparuje i cyna "zasrebrzy".

Tego samego przyrzadu uzylem jako podstawki, abym mogl bez problemu zakolkowac wlos w virole'u ( patrz zdjecie ).

Teraz przechodze do skladania wychwytu i jego uruchomienia.

Jak widac na zdjeciu virole lutowalem bez wlosa.

No tak, ale dla jednego - tylko! - marnego filmiku! uruchamiac cala maszyne rejestracyjna na YouTube'ie ?

Moze trzebaby pomyslec o uruchomieniu na potrzeby forumowiczow na naszym forum mozliwosc zamieszczania " malo gabarytowych" filmikow ? tak jak jest mozliwosc zamieszczania zdjec.

Poza tym nie wszystkie linki zewnetrzne sa dostepne po latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Shadowsniper
      Szanowni Panowie.
      Po raz kolejny zwracam się do was z prośbą o pomoc w naprawie tym razem starego hermle. Dostałem do naprawy kwadransiak, dość popularny, jednakże z dziwnym, poziomym, leżącym balansem. Poniżej wysyłam kilka zdjęć. I tutaj mam do szanownych Panów pytanie, czy mają panowie całą przystawkę lub chociaż koło wychwytowe? Chętnie również link do jakiejś aukcji, będę ogromnie zobowiązany.







    • Przez Jaga92
      Drodzy Koledzy/Koleżanki, pomożecie?
      Niedawno nabyłam XIX-wieczny zegareczek (cylinderek). Wiem, że to składak - koperta ma trzy otwory do nakręcania, werk jest na dwa.
      Mechanizm jest ładny (bo zdobiony), ale nie o nim mowa - bardziej ciekawi mnie koperta. Najprawdopodobniej srebrna, na zewnątrz ma zdobienia i... jakieś znaki. Spodziewałabym się inicjałów właściciela, tyle że... pojęcia nie mam, co to za alfabet (albo jestem ślepa i nie dopatrzyłam czegoś).
      Wewnątrz, na klapce - tym samym alfabetem, również napis (punca) - spodziewałabym się, że to oznaczenie materiału i może miejsca produkcji. Oprócz tego jest też "numer seryjny" - cyfry normalne, arabskie.
      Punca nie jest postacią/zwierzęciem/przedmiotem, więc to najprawdopodobniej litery. Czy ktoś z Was pomoże je odczytać i odszyfrować, skąd owa koperta pochodzi?
      Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi lub jakiekolwiek podejrzenia, cóż to takiego mi się trafiło


    • Przez strajker
      Witam
       
      Poszukuję zegarmistrza który:
      - wstawi ukruszony czop do osi koła wychwytowego rosyjskiego chronometru okrętowego (lub kogoś kto posiada kompletne koło z osią)
      - dorobi/naprawi koło zębate od naciągu sprężyny ośmiodniowego zegara lotniczego Revue Thommen - średnica ok. 10mm - wyłamana znaczna część zębów.
       
      Zdjęcia elementów poniżej, oczywiście mogę je dostarczyć na wzór a jeśli byłaby taka możliwość zegary dostarczę w całości do przeglądu i regulacji.
       

       

       

    • Przez marek21
      Witam szanownych forumowiczów,
       
      Ostatnio stałem się posiadaczem zegarka "cylindrzaka". W cylindrze uszkodzone są oba tampony. Do wybijania tamponów jest jakiś specjalny przyrząd. Czy ktoś mógłby opisać albo zamieścić zdjęcie, jak ten przyrząd wygląda ?
      Z dorobieniem i nabiciem tamponów poradzę sobie.
    • Przez kfadrat_
      Czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej na podstawie fotek o tym zegarku?
      Że to Vogt i rok produkcji 1910-16 doszedłem już sam.
      Że ma zerwany włos też wiem.
      Wszelkie uwagi i informacje mile widziane.








       Edit 11.01To może choć jakaś litościwa dusza podpowie jaki byłby koszt doprowadzenia do stanu używalności?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.