Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Andrzej Wachowicz

Zegar kominkowy, czarny marmur, wychwyt BROCOT'a, mechanizm S. Marti

Rekomendowane odpowiedzi

Po krotkiej dyskusji na forum w temacie Nasze Budziki o wychwycie Brocota

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/81188-nasze-budziki/page-92

zmienilem swoje plany odnosnie kolejnosci uruchamiania moich zegarow i zdecydowalem sie na zakup i opis uruchamiania zegara z wychwytem Brocota. Temat ten zaloze w Kaciku Zegarmistrzowskim pozniej.

Wstepne ogledziny kupionego zegara sa pozytywne. Zegar jest kompletny ( wahadlo ma ten sam numer co plyta tylna mechanizmu tzn. 1876 ). Czy cos w mechanizmie bylo robione, to zobacze potem.

Teraz pare zdjec i prosba do Szanownych kolegow o jakies informacje i opinie odnosnie tego zegara oraz firmy Samuela Marti.

post-70347-0-08795900-1503851940_thumb.jpgpost-70347-0-42007400-1503851993_thumb.jpgpost-70347-0-10007200-1503852051_thumb.jpgpost-70347-0-60146600-1503852023_thumb.jpgpost-70347-0-97153000-1503852088_thumb.jpgpost-70347-0-49729900-1503852114_thumb.jpg

dziekuje i pozdrawiam

 

Moje ustalenia:

Samuel Marti ( 1811-1869 ) urodzony w Szwajcarii w 1830 osiadl w Montbéliard, gdzie w 1841 kierowal fabryka mechanizmow.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Medal brązowy S.Marti otrzymał w roku 1860*. Srebrny w 1889, złoty w 1900. Czyli ta sygnatura najpewniej umieszcza zegar w przedziale 1860 - 1889. 

 

*lub 1855 wg innych źródeł


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat Kolegi w kwestii Brocota. Podczas transportu werk się zluzował i tłukł w skrzyni zegara.

W efekcie pękł cyferblat a co gorsza odłamała się jedna paleta w wychwycie (rubin). Jest szansa naprawy?

Doradzcie Koledzy.post-57894-0-27155200-1504037277_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, trzeba kupić paletę w Anglii... 

p8891Group_cmyk.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, trzeba kupić paletę w Anglii... 

 

W GB niet, ale znalazłem w USA - jutro zmierzę średnicę (są 4 do wyboru)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z US, tu masz i kupuj. Ja kupowałem do Frankowego lenza i były OK.

 

https://www.cousinsuk.com/category/pallets1


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z US, tu masz i kupuj. Ja kupowałem do Frankowego lenza i były OK.

 

https://www.cousinsuk.com/category/pallets1

sporo ciekawych rzeczy  :D 

:rolleyes: 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby coś z Anglii trzeba- pisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sporo ciekawych rzeczy  :D 

:rolleyes: 

Tam kupujemy...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam kupujemy...

Dzięki za wskazówkę, ale mam problem. Mierzę pozostałą paletę (b.dokładnym mikromierzem) i wychodzą mi wymiary pomiędzy 2,23 a 2,35. Jak ta paleta jest osadzona w kotwicy? Na wcisk, na klej ? Chyba musiałbym odkręcić kotwicę i

pozostałość wyłamanej wyjąć/wycisnąć i zmierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam kupujemy...

 

 

 

 

Dzięki Piotrze, już wiem coraz więcej, ale w dalszym ciągu nie wiem jaki mam wymiar palety. Wyjąłem oś kotwicy (łatwo, bo

na mostkach z przodu i tyłu) ale paleta jest wyrobiona i w każdym punkcie ma inny wymiar. A nowe z GB mają wąskie tolerancje i muszę się określić.

By the way: te w USA są 4 razy tańsze a z wysyłką 6 razy - ale są/były tylko 4 wymiary i do tego sprzedane.post-57894-0-39474200-1504102983_thumb.jpg

Bardzo podobny, jutro sprawdzę wymiary, tarcza też połamana - a tu jest wsio

Czymś się różnią: długością wahadła-mój ma 7/10  a ten niemiecki 9/11. Nie będę ryzykował:tarcze skleiłem Loctite'm

a paletę kupię chyba w GB (jak się zdecyduję jaki ma wymiar).  Ciekaw jestem,czy gdybym wsadził np 2,35 zamiast 2,5  (lub odwrotnie) to wychwyt by pracował? A jak określić kąt pochylenia palety w kotwicy? Tak na oko? Po wklejeniu już się chyba nie da poprawić.

Wyeliminował wszystkie szkodliwe substancje - masz teraz zegar nie wydzielający żadnych trujących oparów :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarczę kupiłem w UK, palety w USA ( 3 szt bo było taniej :D  )

No i od chyba już 4 lat nie mogę się zebrać do złożenia tego wszystkiego do kupy ;)

Zmierz "dobrą" paletę... czy obie są na szmelc ?


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga pod lupą ma pęknięcia i wykruszenia, więc też do wymiany. Jeżeli ten walec jest przecięty "po średnicy" to

moja ma wymiar 2,25 mm. Jeżeli po cięciwie tzn pozostało mniej niż promień-to nie wiem. Muszę poszukać u Podwapińskiego, co on napisał o wychwycie Brocota. Może mi się wyjaśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sadzilem, ze zegary kominkowe z wychwytem Brocota ciesza sie takim zainteresowaniem. To dobrze, ale wracajac do sedna tematu, chcialbym sie z kolegami podzielic swoimi przemysleniami, ale boje sie, ze jak zaczne pisac i tlumaczyc o co mi chodzi to wyjdzie z tego przyslowiowe maslo maslane, ale sprobuje:

1.  Pendule de cheminée - zegar kominkowy

Okolo 1750 w Paryzu stworzono zegar kominkowy z wahadlem i plytami okraglymi ( nie kwadratowymi ). Przez caly XIX wiek bardzo popularne zegary.

Tutaj trzebaby wspomniec o Pendule de Paris, sa to zegary kominkowe robione przez paryskich zegarmistrzow.

2. Co rozumiemy pod pojeciem: ébauche ( to pojecie uzywane jest nie tylko w zegarmistrzostwie ) lub mouvement en blanc albo blanc-roulant ?

Otoz jest to niekompletny mechanizm zawierajacy: dwie plyty, kompletne bebny, ale bez sprezyn w srodku, kola i zebniki systemu chodu i bicia, przekladnia wskazan, ale nie zawierajacy: wychwytu i jego mostka, wahadla i jego zawieszenia, dzwonka ( gongu ) i jego mocowania.

3. Zegarmistrze kupowali ébauche'e - rodzina Brocot przede wszystkim u Honoré Pons i jego sukcesorow w Saint-Nicolas-D'Aliermont oraz Vincenti w Montbéliard. Inni dostawcy to Japy i Marti z Montbéliard, ale podobniez ich wyroby klasyfikowano jakosciowo nizej niz wymienionych powyzej. Dodawali wychwyty, wahadla, zawieszki, dzwonki ( gongi ), tarcze, wskazowki, i inne brakujace czesci, regulowali, wkladali do zamowionych ( u kogos pewnie ) obudow i zegar byl gotowy do sprzedazy.

4. A teraz troche o rodzinie Brocot

ojciec ( zalozyciel ):              Louis-Gabriel ( 1791-1872 )

syn ( przemyslowiec ):         Antoine-Gabriel ( 1814-1874 )

syn ( inzynier, matematyk ): Louis-Achille ( 1817-1878 )

wnuczek:                              Jean-Louis ( 1855-1885 )

Tutaj na stronie po wpisaniu: Brocot

http://bases-brevets19e.inpi.fr/index.asp?page=rechercheAvancee

znalazlem ich patenty, ponizej lista

post-70347-0-37819200-1504120637_thumb.jpg

Niestety nie potrafie dotrzec do ich tresci, a poza tym sadze, ze patentow bylo wiecej zwlaszcza Achille'sa.

Jean-Louis umarl w wieku 30 lat i jego zona sprzedala interes Thiéble'mu ( handlarz zegarami ), ktory jeszcze na poczatku XX wieku sprzedawal zegary wedlug wzorow Brocota.

5. A teraz pytanie.

Czy ébauche moze byc sygnowany i otrzymac medal? Wedlug mnie nie. Czyli mechanizm w omawianym zegarze byl przez Samuela Marti'ego zrobiony kompletny, razem z wychwytem, wahadlem, zawieszka i dzwonkiem.

A co z prawami patentowymi na wychwyt i zawieszke? Chyba wygasly.

Czyli mechanizm kompletny zrobil S. Marti, a kto zrobil zegar nie wiadomo.

I jeszcze jena uwaga. Zegar z widocznym wychwytem Brocota pojawil sie chyba w 1842 roku?

 

I to by bylo na tyle

pozdrawiam

 

PS. Mam cicha nadzieje, ze kolega @tarant znajdzie tresc patentow Brocota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO  jesli  na plytach  jest  nabity medal  lub inna  sygnatura  to  wskazuje  na  tego wlasnie  producenta;Na  te  kominkowe  i  inne powinno  sie  mowic  zegar  kominkowy  z  mechanizmem  Vincenti,Marti;Japy ....

Lub  zegar  Japy  Vincenti Marti w  obudowie  z  marmuru,onyksu,bazaltu etc.

 

W  mechanizmach  lepszej  klasy  np  Vincenti  oprocz  sygnatury  medalowej  lub  w  owalu  napis  ;stosowal  jeszcze  nabijanie  litery  V i  nr  seryjny  taki  sam  jak  na  mechanizmie:Spotkalem  sie  z  tym  tylko  u Vincenti.

 

Niektorzy  stosowali  rowniez  nabijanie  nr  seryjnego  na  soczewce  wahadla identycznego  z  numerem  na  werku.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy długość zredukowana wahadła wynosi ok. 219 mm , czy całkowita?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@janekp

Mechanizm byl zrobiony przez Marti'ego, czyli takze wychwyt i regulacja Brocot'a tez, czyli co ? patenty wygasly ! czy Marti zaplacil Brocot'owi jakies oplaty patentowe ?

 

@kiniol

na plytach mechanizmow francuskich jest wybita ZREDUKOWANA  dlugosc wahadla.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@janekp

Mechanizm byl zrobiony przez Marti'ego, czyli takze wychwyt i regulacja Brocot'a tez, czyli co ? patenty wygasly ! czy Marti zaplacil Brocot'owi jakies oplaty patentowe ?

 

@kiniol

na plytach mechanizmow francuskich jest wybita ZREDUKOWANA  dlugosc wahadla.

 

pozdrawiam

A ile wynosi w mm w Twoim zegarze?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiniol

 

No to mam problem !  :D 

Ty tylko "poleciales" daleko do przodu z Twoim pytaniem, a ja zostalem w tyle.

W Kaciku zegarmistrzowskim zalozylem temat uruchomienia tego zegara, ale jeszcze nie doszedlem do zredukowanej i rzeczywistej dlugosci wahadla tego zegara.

Reasumujac:

1. na plycie jest wybite 8 i 1 co znaczy 219mm tak jak wyliczyles.

2. zmierzylem zdw ( zredukowana dlugosc wahadla ) dostarczonego z tym zegarem wahadla i..... wyszlo mi okolo 242mm

Wniosek:

Jest problem, ktory dopiero rozwiaze w temacie w Kaciku zegarmistrzowskim tutaj:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/153046-samuel-marti-pendule-de-cheminée-nr-1876-uruchomienie/

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, mnożąc przez 27,069 wychodzi 219,25... Ja mam też w moim problem, gdyż kupiłem go z krótkim wahadłem, a wychodzi 171 mm...bo mam 6,2 wybite na płycie.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.