Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Taraj

Stowarzyszenie
 • Content Count

  326
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Taraj

 1. Janek możesz coś bliżej na temat tej baterii? Czy to dobra kopia ? Możesz coś na jej temat : napięcie +gabaryty + czy można kupić /zdobyć?
 2. Taraj

  Becker Silesia

  Odradzam no chyba, że masz doświadczenie.
 3. 1,5v to jest bardzo dobry wynik. Lubię elektryczne Bulle👍 -------------------------------------------------------------------------------------- W rzeczy samej to jest JUF - mea culpa.
 4. A tak na marginesie, ten elektryczny Bulle (na zdjęciu po prawej ) to z jaką baterią chodzi? Widzę tam cewkę wahadła z dwoma dystansami , nad i pod cewką. Myślałem , że to jest rozwiązanie stosowane tylko w nowszych Bullach które mają pręt magnesowy typu U. Widać byłem w błędzie. Co do Vosselera to mój ma całe kolumny i wahadło dwukulowe. Zdobycie nowego klosza jest sporym wyzwaniem.
 5. Taraj

  Niesygnowany chodzik

  Nie mam zdjęć, ale jak się maluje szerokim pędzlem i zostają tzw firanki + mazy od pędzla + niedomalowania itd itp to sądzę , że nie była to fabryczna robota. Jeżeli trzeba to do ściągania starych lakierów stosuję najczęściej chlorek metylenu.
 6. Taraj

  Niesygnowany chodzik

  Tak trochę odświeżę temat, nabyłem drogą kupna niesygnowanego Wiedeńczyka - chodzik. Skrzynia pomalowana jakimś lakierem typu chemolak albo podobnym, generalnie skrzynia wyglądała na niskobudżetową ale chyba z okresu. Nie było widać innych otworów do mocowania kwadratu. Sądzę że skrzynia przynależny do zegara. Może robiła to tania pracownia. Pod "chemolakiem" było czerwone gesso, a pod gesso każda listewka z innego drzewa. 🤔 Czyli skrzynia albo do pieca albo zrobić jak potrafię, wyszło kaprawie ale cóż , takie życie.🤥 Czy można coś powiedzieć na temat samego mechanizmu , producent tudzież z jakiego okresu? Tak na marginesie zegar po wyczyszczeniu i wypolerowaniu czopów , polutowaniu wskazówki ,wymianie listwy wahadła (poprzednia była poklejona) pracuje bardzo ładnie , obecna waga ciężarka 962g. Wcześniej do wagi ktoś dołożył dwa krążki (dodatkowego ołowiu) 52g. Usunąłem ołów i dorobiłem mosiężny dekielek ( nie wiem czy tak powinno być) ale tak wygląda lepiej.
 7. Taraj

  Porady potrzebuję :-)

  Korona mocowana do drzwiczek. --------------------------------------------------------------------- Możliwe że bliżej 1867r zwłaszcza, że Endler zaczynał w 1864 z produkcją 1065 szt rocznie a w 1872 produkował już 4000szt rocznie.
 8. Taraj

  Porady potrzebuję :-)

  SN tego zegara 6420 z sygnaturą EC. Czyli gdzieś ok 1870r. Co do korony to sprawdzę dopiero wieczorem.
 9. Taraj

  Porady potrzebuję :-)

  Endler w takiej samej skrzyni. Korona raczej prosta.
 10. Taraj

  Porady potrzebuję :-)

  Zobacz tutaj: https://www.timepol.pl/sprezyny_zegarowe.php
 11. Taraj

  A taki z orczykiem ?

  To żółte to wygląda na gesso i to pewnie na kleju kostnym. Będzie sporo pracy.
 12. Taraj

  Porady potrzebuję :-)

  A propos pęset. Kiedyś miałem uszkodzony zestaw podróżny barometr + zegarek goliath, była uszkodzona ośka w barometrze , Krzysiek wytoczył mi nową oś, a ja zaglądałem mu przez ramię jak on to robi. Podczas składania , w ferworze walki chwyciłem nową oś w pęsetę i..... było tylko ciche psztyk i d...pa, oczywiście zgubiłem to co Krysiek mi wytoczył. Tak na marginesie, nie wiem czy tylko ja jestem taką fujarą która potrafi coś zgubić podczas naprawy czy innym też się to zdarza? Widząc jak to Krzysiek toczył, dotoczyłem nową oś sam . Barometr działa do dziś. Czyli dobra pęseta może i pomaga ale nie zastąpi doświadczenia.
 13. Taraj

  Nasze Budziki

  Czy on nie był pokazany przez Schmidta w Wołowie?
 14. Taraj

  Porady potrzebuję :-)

  Jaki założyłeś moment bezwładności Io? Waga wahadła razy r2 (jaki promień przyjmowałeś jako max i min? Chodzi mi o wyznaczenie średniego punktu masy dla danego promienia )
 15. Taraj

  H.Endler & Co.

  Wygląda na Endlera ,mostek + kształt numeratora 4. Tarcza jeszcze bez sekundnika . Masz do niego skrzynię? Jak byś chciał go przekazać dalej to ja stoję w kolejce🙂. Zbieram chodziki Endlera. Mój najwcześniejszy to EC 6xxx.
 16. No chyba że to jest większa powierzchnia albo 12 kg poszło na wszystkie złocenia zamku albo uwzględniono fuchy na boku😀.
 17. Moim zdaniem grubość powłoki 35um( 3,5×10-5 Metr [m]) = 0,000035m razy ciężar właściwy złota 19300 kg/m3 = 0,6755 kg/m2 razy 8m2 = 5.404 kg złota
 18. Tak ad rem złota na tarczy zegara (12kg czystego metalu). Jest książka: Jan Socha "Złocenie galwaniczne" wydawnictwo IMP
 19. Taraj

  Chronos Stempeluhr

  Wszystko by się zgadzało ale na zdjęciu z zegarem pisze "Spendenuhr"😀 (darowizna+ zegar). Może to zegar do czasu pracy kościelnego😁
 20. Taraj

  Chronos Stempeluhr

  Ciekawe... wrzucasz datek i dostajesz stempel?
 21. Nie przejmuj się opiniami, Twoje pieniądze.... ma być po Twojemu i tyle👍. Ma się Tobie podobać a nie innym.
 22. Taraj

  Porady potrzebuję :-)

  Nie wiem czy mógłby być Becker ale skrzynia mi się podoba . Ja bym stawiał na jugendstil , takie fajne "przedwojnie".
 23. Taraj

  Carl Werner

  Piękny........👍
 24. Jaką szczepionkę dostałeś. Pierwsze słyszę o takich NOP'ach (ale nie jestem lekarzem, wymądrzać się nie będę). Ja po I dawce AZ miałem jednodniowy stan ogólnego zmęczenia. Druga bezobjawowo.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.