Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
tomaliusz

Casio do kwadratu

Recommended Posts

Posted (edited)

Panowie, pytanie do znawców mam :D 

Skoro nasze kostki to zegarki kwarcowe ale również cyfrowe (tudzież elektroniczne) i nie ma w nich w środku ruchomych części tylko układ scalony to czy w tym układzie również jest gdzieś zamontowany kryształ kwarcu? Jak np w zegarkach analogowych np Seiko Tuna? :D

Zdjęcie żeby zwrócić uwagę :D

tska.thumb.jpg.821d9026b6a50cb20b74c4f46f741e18.jpg

Edited by Noodles

post-108913-0-27329400-1586680331.jpg

2 godziny temu, Noodles napisał(-a):

Skoro nasze kostki to zegarki kwarcowe ale również cyfrowe (tudzież elektroniczne) i nie ma w nich w środku ruchomych części tylko układ scalony to czy w tym układzie również jest gdzieś zamontowany kryształ kwarcu? Jak np w zegarkach analogowych np Seiko Tuna? :D

Znawcą nie jestem, ale tak :)

Cytat za internetami (zegarek.net):

Cytat

Zegarki kwarcowe działają dzięki zastosowanemu w mechanizmie kryształowi kwarcu. Drgania kryształu, które wywołuje bateria występują z częstotliwością ponad trzydziestu dwóch tysięcy drgań na sekundę. Są one przeliczane przez rezonator kwarcowy i pojawiają się na wyświetlaczu lub tarczy zegarka w postaci aktualnej godziny. Ponieważ rezonator emituje precyzyjny sygnał, zegarki kwarcowe są dokładniejsze od zegarków mechanicznych.

Posted (edited)
3 godziny temu, Noodles napisał(-a):

oczywiście że jest jakby go mogło nie być - nie ma znaczenia jak drganie kryształu jest prezentowane - cyfrowo czy analogowo  

"Zintegrowany mikroprocesor w regulatorze zamienia energię elektryczną (z baterii) na impulsy, które dalej są przekazywane do balansu kryształu, by wprawić kryształ w drganie. Drgania kryształu przenoszone są na zintegrowany z kryształem mikroprocesor i są przez niego redukowane. W piętnastu binarnych krokach (poprzez zespół dzielników częstotliwości) wytwarzany jest impuls, który z 32 768 drgań na sekundę, wytwarza tylko jedno wahnięcie na sekundę (częstotliwość 1 Hz). 32 768 podzielone 15 razy na 2 da nam wynik 1. (Idąc odwrotnie 215   = 32 768) . Impuls ten przekazywany jest z rezonatora dalej do rotorka, który poprzez mechanizm kół obraca wskazówki. Inaczej odbywa się technicznie wskazanie czasu w zegarku analogowym (poprzez wskazówki) i zegarku cyfrowym (na wyświetlaczu). Przeniesienie napędu w przypadku zegarków z analogwym odczytem  następuje poprzez rotorek i powiązany z nim system kół aż do wskazówek.  Rotorek otrzymuje od mikroprocesora sygnał co sekundę. Silnik krokowy (elektromagnetyczny mikro silniczek) zamienia impulsy na ruch kołowy. Składa się z cewki, blaszek stetora i rotora. Sygnał z mikroprocesora (prąd) płynący do silniczka krokowego, co sekundę zmienia swoją polaryzację, z plusa na minus i z minusa na plus. Prąd ten przekazuje się na cewkę, tworzy się na niej pole elekromagnetyczne. Oddziałuje ono na leżące naprzeciw siebie, w kierunku biegunów N i P – stetory, które są w przeciwieństwie do biegunów rotora i odpychają je. Takie odepchnięcie powoduje obrócenie się rotora o 180 stopni. Stała zmiana kierunku prądu, a więc i zmiana pola – odbywają się w tempie sekundowym i są powtarzalne. Mechanizm kół przekazuje wytworzony ruch kołowy przez silnik krokowy do wskazówek.  Stąd też prawie każdy zegarek „cyka” co sekundę i ruch sekundnika nie jest stale płynny jak w przypadku zegarków mechanicznych. "

Prościej się nie  da :) Prosta sprawa w XXII wieku takie proste rzeczy to dzieci na zajęciach w 3 klasie podstawówki będę robić wspomagana drukarkami 3d i kwantowymi komputerami  :) 

mechanizm-kwarcowy-b-opis.jpg.690317aef5f09c56b6435b02ceafbafc.jpg

Edited by unadarek

Posted (edited)

20 minut temu, Kwiatek napisał(-a):

Oj cieszy B)

Bardzo fajna kostunia, ciągle gdzieś tam chodzi za mną. Szkoda tylko, że gabarytowo to jest gw-m5610 - za ciasno siedzi na moich 18,5cm.

Poza tym to taki młodszy brat GW-5000. :D

Casio G-shock GW-5000-1JF_03 (2).jpg

Casio g-shock GW-5000-1JF (26).jpg

Edited by p.r.p.

Bo kostka fajna jest ... bez solara i radyjka też.

IMG_20200921_181124.thumb.jpg.b310631c9bbb0b9b8f54ba5c6aefa03d.jpg

42 minuty temu, p.r.p. napisał(-a):

A moda GW-B5600 z szybką od GMW-B5000TFC widzieli? W necie znalazłem poniższe foty (https://gramho.com/profile/lucalbert/218615411). Uważam, że bajka wyszedł. A przede wszystkim rozmiarowo większy niż gw-m5610, czyli takie podrasowane dw-5600. Jestem na tak. Rameczka to jakieś 50 zeta, do tego bezel i pasek od GW-5000-1JF wrzucić i lux!

Jeszcze jakby komuś udało się to upchać w metalową kopertę to byłby miód 😍

30 minut temu, GTB napisał(-a):

W sumie każda ma w sobie coś fajnego  🙂

hehehheheh ale fajna rodzinka :) 

3 minuty temu, GTB napisał(-a):

Jeszcze jakby komuś udało się to upchać w metalową kopertę to byłby miód 😍

W tym przypadku pogodzę się z faktem plasticzanej kopertki, gdyż całość byłaby ultra lekka i wygodna, o nowszym, czytelniejszym module nie wspominając. 🥰

Teraz, unadarek napisał(-a):

hehehheheh ale fajna rodzinka :) 

Dzięki , jakiś czas temu (w sumie całkiem niedawno) miałem totalnego pierdo... , hopla na punkcie kostek.

1 minutę temu, GTB napisał(-a):

Dzięki , jakiś czas temu (w sumie całkiem niedawno) miałem totalnego pierdo... , hopla na punkcie kostek.

bardzo sympatycznie to wygląda w pudełku hehehhe nie wiem ale od razu mi się spodobało taka wielokolorowość - jak wiosna :) 

Po dobrych kilku latach wróciłem do kostki, aż zapomniałem jaka jest wygodna 😀. Data produkcji 325J  to 22 listopada 2020? Dobrze rozszyfrowałem 😋?

IMG_20210318_100928.jpg

W dniu 17.03.2021 o 12:14, p.r.p. napisał(-a):

Bardzo fajna kostunia, ciągle gdzieś tam chodzi za mną. Szkoda tylko, że gabarytowo to jest gw-m5610 - za ciasno siedzi na moich 18,5cm.

Poza tym to taki młodszy brat GW-5000. :D

Casio G-shock GW-5000-1JF_03 (2).jpg

Casio g-shock GW-5000-1JF (26).jpg

Oryginalne ubranie meduza od 5035, ono nigdy nie było takie krystaliczne jak twoje, ale i tak mam wrażenie, że żółknie!

P_20210318_183737.jpg

Marcin, on nie żółknie, on nabiera mocy i z czasem będzie jak LCD.
A to moje "ubranko" to było od DW-5600SK, w którym bezel był czysto bezbarwny, a pasek oryginalnie przyciemniany. Podejrzewam jednak, że z czasem, jak każde te żelki też zrobił by się żółty.. 🤣 
733522808_Casiog-shockGW-5000-1JF(32)01.thumb.jpg.2371c837e2cdf68f5c90933dc69800af.jpg
1529379518_Casiog-shockGW-5000-1JF(25)0101.thumb.jpg.542ff5d87f4c490c8dfb0d5e1925bb90.jpg

14 minut temu, Burns napisał(-a):

Oryginalne ubranie meduza od 5035, ono nigdy nie było takie krystaliczne jak twoje, ale i tak mam wrażenie, że żółknie!

...może żółtaczkę złapał - albo zżółciał z zazdrości że Nosisz inne ... zegareczki potrafią być zazdrosne oj potrafią :) 

To jest już zegarek Żony, u Niej na pewno ma cięższe życie i kontakt z chemikaliami. Ja mam gdzieś schowaną dziewiczą meduzę

Była, wrzucałem. 😁 

11 minut temu, p.r.p. napisał(-a):

Była, wrzucałem. 😁 

Niezuważylem,  wybaczcie 😉👍