Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

ELGIN z 1894 :) o ciekawym numerze "5000055"

 

IMG_2264.JPG

IMG_2262.JPG

 Poszukuję odpowiedniej koronki. ktoś wsadził wałek i koronkę od "czegoś", nie znając faktu, że Elgin ( i inne amerykańce" mają dzielony wałęk naciągowy, a koronka musi "wchodzić" w przeciwnakrętkę w kominku...

 

 A tak po  złożeniu i uruchomieniu...

 

IMG_2267.JPG

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, słabo sprecyzowałeś jaka koronka ma być, wiadomo okrągła, nie podałeś średnicy  gniazda w które wejdzie koronka, wałek ma na końcu kwadrat do nabicia czy gwint, pewnie calowy?   Mam koło setki koronek używanych, ale czy jest tam elginowska to wątpię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam "bliżniaczego" Elgina, ale jutro pomierzę kominek( średnicę) .

  kształt mniej więcej taki...

image.thumb.jpeg.40ce403bd540bead28c03d94c83e0f1c.jpeg

 czy, gwint, czy kwadrat, to nie ma znaczenia, bo i tak wałek muszę dorobić, więc czy będe gwintował końcówkę, czy szlifował na kwadrat to mi wszystko jedno.. :)

Pomierzę również koronkę "bliżniaka" ćrednicę zewn. i wysokośc

 

By nie śmiecić odezwę się na priv.

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Koledzy.

 

W moim długim już życiu udało mi się naprawić trochę Amerykańskich kieszonek. Kilka też nie udało mi się naprawić :)  . Czasami też coś popsułem ;) .

 

Ale wytłumaczcie mi proszę o czym rozmawiamy. ??? 

 

Bo co prawdę nie chwalę się moimi osiągnięciami z OIOM-u ;) . Ale nie spotkałem się z amerykańska kieszonką a zwłaszcza Elginem  (Grade 73)

który miałby wałek koronki wciskany na kwadrat. W tym modelu a wyprodukowano ich  ponad 600 tysięcy !!!  - wałek jest mocowany

w kominku przy pomocy koszyczka blokującego i jedyna możliwość jego demontażu to jest wykręcenie koronki więc o żadnym kwadracie tu nie ma mowy.

 

Ale może ja się nie znam (i tylko się czepiam) - proszę o oświecenie.

 

Pozdrawiam 

Roman

 

p.s. A koronek do kieszonek też ma z kilkaset :) 

 

20220712_155745.thumb.jpg.23c4292d804ed76a8dbaa4189b1650ed.jpg

 

ale żeby wiedzieć czego szukać - to musimy wiedzieć o czym rozmawiamy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O koszyczku zaciskowym to ja wiem i wyciągałem ( wykręcałęm) nie jeden raz.

 Tu w tym przypadku KTOŚ zamontował zupełnie inny wałek z koronką na kwadracie....

 W kolejnym Elginie z tego samego rocznika koronka jest nakręcana..

 Tyle i tylko TYLE.

Ja napisałem, że muszę zdobyc koronkę, która będzie pasował do istniejącego kominka, bo zapewne jak wiesz Koronka w pozycji "nakręcanie" obejmuje górną częśc kominka.

Pisałem też, że wałkiem i jego zakończeniem kolega ma się nie przejmować, ponieważ muszę dorbić prawidłowy wałek ( półwałek)

 

 

 

Średnica zewnętrzna kominka to 6,5mm


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę, Aaale kolega Kieszonkowe mnie objechał, czy ja muszę wiedzieć czy wałek w elginach mocowany jest na gwint? Czy ja muszę mieć elgina by to wiedzieć, a wogóle to nie jestem zegarmistrzem a miałem być☹️

Edytowane przez graver
korekta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

drogi Kolego @graver nikogo nie chciałem "objeżdżać" . Kiedyś zostałem mianowany "forumowym partaczem" :) 

a teraz to już się boję wypowiadać bo zostanę uznany "forumowym nietoperzem" - głuche to to, ślepe to to a wszystkiego się CZEPIA :D .

 

A tak na poważnie jeśli poczułeś się urażony to bardzo Cię PRZEPRASZAM. Tym bardziej że bardzo Cię szanuję za twoje grawerskie realizacje.

Z dużym podziwem je obserwowałem ba powiem nawet że będąc u dzieci w Warszawie miałem ochotę się wprosić do Twojej pracowni.

Zawsze chciałem popróbować jak to się robi :) . Z tego co pamiętam to kiedyś też Ty pokazywałeś jak robi się koronkę - duży szacun.

 

Natomiast jak sam słusznie zauważyłeś 

 

W dniu 11.07.2022 o 21:39, graver napisał(-a):

Witaj, słabo sprecyzowałeś jaka koronka ma być, wiadomo okrągła, nie podałeś średnicy  gniazda w które wejdzie koronka, wałek ma na końcu kwadrat do nabicia czy gwint, pewnie calowy?   Mam koło setki koronek używanych, ale czy jest tam elginowska to wątpię

 

Na źle zadane pytanie trudno udzielić poprawnej odpowiedzi. Nie mając danych, średnicy koronki, wymiarów kominka, wymiarów wałka to trudno czegoś szukać.

Nie wiem jak Ty ale ja nie mam posegregowanych części i poszukując trzeba każdą z stu koronek pomierzyć suwmiarką. A to trochę czasu zajmuje.

 

Na forum jest trochę "nowicjuszy" ale jest też sporo Kolegów "profesjonalistów - fachowców" i chciało by się żeby wypowiedzi też były fachowe. 

W tym modelu Elgina koronka jest nakręcana na wałek bo tylko takie rozwiązanie umożliwia demontaż wałka i regulację koszyczka który jest odpowiedzialny za możliwość

nakręcania i ustawiania wskazówek w tym modelu. Jeśli ktokolwiek naprawiał i regulował ten zegarek, demontował koszyczek - to wie o czym mówię.

 

Tak wiem są na naszym forum osoby które potrafią wszystko zrobić :) ale wkręcanie gwintu w kwadrat to trudno sobie wyobrazić. A nabicie wałka na kwadrat

jest dość ciężko zdejmowalne bez wyjęcia tego wałka z zegarka a zamontowany w kominku koszyk bez zdjęcia koronki skutecznie to uniemożliwia.

 

No chyba że ktoś ma pomysł jak rozwiązać przesuwanie wałka w Elginie bez koszyczka blokującego to wtedy będę wdzięczny za sugestię.

Mam trochę "gołych" amerykańskich mechanizmów i takie rozwiązanie umożliwiło by w prosty sposób przerobić je na pasówki. 

 

Miłego dnia 

Roman

 

p.s. A tak w ogóle jeśli mówimy o profesjonaliźmie to jakiego kształtu koronki poszukujemy

 

bo pokazana na wzór jest taka na takim kształcie kominka !!!!!

 

277379600_SmartSelect_20220713-080251_SamsungInternet.jpg.ed90c43ea7ba777761252b0b287c0541.jpg

 

a poszukiwana jest do zupełnie innego ukształtowania kominka

 

506051847_SmartSelect_20220713-080402_SamsungInternet.jpg.ae600d2d6e02ca9efac261725924d4f8.jpg

 

jeśli ktoś nie widzi różnicy to o czym my rozmawiamy. Życzę powodzenia w poszukiwaniach.

 

Przepraszam za wykorzystanie nie swoich zdjęć

 

Edytowane przez Kieszonkowe
Dodanie zdjęć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, żartowałem. Swoją drogą każdy z nas ileś tam spierdzielił zegarków czy zegarów nim cokolwiek pojął prawda? Dzięki za miłe słowa, apropo spróbowania  grawerowania to kieeedyś dawno temu jak pracowałem jeszcze u szefa, przyszedł klient, w okienku patrzy patrzy na mnie i do szefa mówi- Paniee jak taki mały może mieć tyle siły by to grawerować, na to szef a widzisz Pan ma, szef dał klientowi rylec i zahartowaną matrycę i mówi spróbuj Pan,  jak pojechał tak w łapę sobie prawie wbił narzędzie, spojrzał na mnie a oczy miał jak piłki pingpongowe, cała prawda to ostre narzędzie, odpowiedni kąt prowadzenia ręką, jak dłoń będzie niżej kreska będzie cieńsza i odwrotnie, do tego dochodzą tzw Glansztychy czyli podczas prowadzenia przechylamy rylec tworząc szerszą literkę czy wstęgę, sorry za prywatę jak co to wywalcie to moja ostatnia praca w celu ratowania się w ciężkich czasach dla rzemiosła.Wymiary 16x14cm.

20220706_101156~2.jpg

20220706_101214~2.jpg

Edytowane przez graver
korekta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kawałek historii Warszawy zamknięty w srebrnej kopercie 😀.
Werk nie jest sygnowany ale to chyba Eterna. Czy można poprosić bardziej doświadczonych Kolegów i Koleżanki o potwierdzenie lub wyprowadzenie z błędu 😀.
Dobrego weekendu wszystkim.
 

DSC_0612.jpg

DSC_0613.jpg

DSC_0619.jpg

DSC_0621.jpg

DSC_0624.jpg

DSC_0626.jpg

DSC_0631.jpg

DSC_0632.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zlomki przybyly do mnie wraz z innymi zegarkami ale to nie moja bajka takze jak by kogos zainteresowaly to w czwartek przyjezdzam do kraju i moge je ze soba zabrac (kilka z nich nawet daje znaki zycia).Wszystko to co widzicie na pierwszym zdjeciu plus mechanizm Billodesa z tarcza.(hebdomas chyba nie kompletny).Ewentualny odbior w Bialymstoku.Jedyne o co was prosze to o wasze propozycje cenowe.Ja zadko sprzedaje zegarki a juz w tym asortymencie jestem zupelnie zielony.Dla tego tez nie wystawiam w bazarku.

IMG_20220731_180851392_HDR.jpg

IMG_20220731_180916126.jpg

IMG_20220731_180921779_HDR.jpg

IMG_20220731_180926747.jpg

IMG_20220731_180955701.jpg

IMG_20220731_181012189.jpg

IMG_20220731_181133485.jpg

IMG_20220731_181215210.jpg

IMG_20220731_181243070.jpg

IMG_20220731_181347893.jpg

IMG_20220731_181526221.jpg

IMG_20220731_181605886.jpg

IMG_20220731_181639436.jpg

IMG_20220731_181712746.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.07.2022 o 12:50, Grigoris1 napisał(-a):

A ja mam coś takiego... polonik?

 

 

DSC07431 (Copy).JPG

 

 

Myślę, że nie. 

Horoschowski był zegarmistrzem w Szwajcarii, był Żydem. 

Nie znalazłem nic o Jego polskich korzeniach. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, dzięki za odniesienie się do tematu.

 

Jeśli był Żydem, to końcówka nazwiska wskazuje, że jednak był z Polski, prawda?

Swoją drogą skąd wiadomo, że był Żydem?

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.07.2022 o 12:50, Grigoris1 napisał(-a):

A ja mam coś takiego... polonik?

 

 

DSC07431 (Copy).JPG

 

7 godzin temu, Grigoris1 napisał(-a):

Jacku, dzięki za odniesienie się do tematu.

 

Jeśli był Żydem, to końcówka nazwiska wskazuje, że jednak był z Polski, prawda?

Swoją drogą skąd wiadomo, że był Żydem?

 

Po ukazaniu się postu z tym zegarkiem znalazłem gdzieś na stronie genealogicznej dwóch Horoschowskich - Mausche i Mosze. 

Imiona wskazują na pochodzenie żydowskie. 

Jeden urodzony w Niemczech, drugi we Lwowie. 

W obu przypadkach brak potwierdzenia, że byli zegarmistrzami. 

Być może M. przed nazwiskiem oznacza inne imię, ale nic innego nie znalazłem. 

Dlatego uznałem, że to może być pochodzenie żydowskie. 

 

Jest potwierdzenie, że był taki zegarmistrz w Szwajcarii, ale też nie ma pełnego imienia, tylko M. 

 

IMG_20220719_232631.thumb.png.9bab93f4dcd4d83db673a3887c3d4c90.png

 

To tyle co udało mi się znaleźć. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, do tego etapu dotarłem i ja.

Horoszów to było miasteczko na Polesiu - nazwisko pewnie stąd pochodzi. 

 

Liczyłem na to, że ktoś natknął się na to nazwisko wcześniej.

Na aukcjach był jeden czy dwa jego zegarki, podobne do mojego, też na werku Recta.

 

Cóż, może kiedyś dowiemy się więcej.

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG20220815101131.thumb.jpg.4c877276fdd6fd16c19a46c7258462dc.jpgA tu, nawiązując do prac Pawła pmwas, przeróbka ze szpindla na cylinder...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje dzieło?- ta przeróbka?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie coś o nim więcej? Wiem tylko że koperta była posrebrzana srebrem próby chyba 800, werk jest z fabryki OLA i zegarmistrz jak go zobaczył odrazu zaproponowal 200 złotych 

20220815_104021.jpg

20220815_104014.jpg

20220815_104004.jpg

20220815_103959.jpg

20220815_103948.jpg

20220815_103943.jpg


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koperta jest cała srebrna oprócz dekielka wewnętrznego okrywającego mechanizm.

Cylinderki choć stare to nie są wartościowe ani poszukiwane.

200 to dobrze płacił uwzględniając stan tarczy

Tarcza najprawdopodobniej była już wymieniana bo nie widać nóżek mocujących do mechanizmu i lekko nie pasujące otwory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Twoje dzieło?- ta przeróbka?

Co Ty? Kupiłem locik i był...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Paweł Bury. napisał(-a):

Koperta jest cała srebrna oprócz dekielka wewnętrznego okrywającego mechanizm.

Cylinderki choć stare to nie są wartościowe ani poszukiwane.

200 to dobrze płacił uwzględniając stan tarczy

Tarcza najprawdopodobniej była już wymieniana bo nie widać nóżek mocujących do mechanizmu i lekko nie pasujące otwory.

Nóżki tarczy są (no tylko jedna dlatego lekko krzywa tarcza ale jest), sama tarcza jest porcelanowa


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.