Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Zakupiłem jakiś zegarek kieszonkowy. Kupiłem go jako niesprawny. Dotarł , otwieram i przynajmniej balans wydaje się OK, bo się lekko kiwa.

No ale nie działa. ( fotki w kolejności  pokazują co i jak)

Zdejmuję półmostek z balansem a tu ... nie chce się wierzyć.. wypełnienie  czyms w rodzaju utwardzonej pasty, w której balansem wyciśnieto gniazdo, by balans „stał”

Oczywicie uwalony dolny czop osi.

Jedziemy dalej... Wyjmuję werki ... wylatuje kotwica.. Akurat się nie dziwię. Ktoś nie znając tego typu budowy mechanizmu zdjął górną płyte bez asekuracji kotwicy i złamał dolny czop...

Częsty przypadek. Też kiedyś tak zrobiłem i złamałem :)

Rozbieram,  i kolejny zonk. Pęknięty kamień łożyskowy koła wychwytu.  Czyli mamy już trzy usterki.

Działam..... myję , montuję nowy kamyk  . Wiercę i montuję czopy do osi balansu, rozmontowuję kotwicę ( jest rozkręcana) i wstawiam czop.

 Trochę dalszych kombinacji jak polerowanie czopów. Montaz i po kilku ponownych rozbiórkach i montażach werszcie ruszył.

Teraz pozostaje dorobienie wskazówki minutowej( jest z otworem „na kwadrat” pod kluczyk.

(acha kluczyk też na szybko dorobiłem, bo nie pasował żaden z tych chińskich :)

 A teraz fotki......

 

 

 

 

IMG_3301.JPG

IMG_3302.JPG

IMG_3303.JPG

IMG_3305.JPG

IMG_3310.JPG

IMG_3313.JPG

IMG_3316.JPG

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkl1

Zawsze jestem pod wrażeniem naprawiania zegarków w tak szybkim tempie i bez emocji.

Po prostu:

"Działam..... myję , montuję nowy kamyk  . Wiercę i montuję czopy do osi balansu, rozmontowuję kotwicę ( jest rozkręcana) i wstawiam czop.

 Trochę dalszych kombinacji jak polerowanie czopów. Montaż i po kilku ponownych rozbiórkach i montażach wreszcie ruszył."

Cztery zdania, pare zdjec i ......zrobione!

Tez bym tak chciał, ale ...nie potrafię 😟.

Normalka, rutyna, fachowosc ? Chyba wszystko razem.

 

Gratuluje i podziwiam

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chwal, nie chwal. nie mam jeszcze testera, więc ...naprawiam na "ucho" :)

Co do emocji, to i owszem są... czy uda się nawiercic, czy się wiertło złamie.? ( a wtedy.. D@pa i trzeba robic nową oś..

Kolejna sprawa.. "kilka razy złożyłem i rozłożyłem" - bo bydle nie chciało prawidłowo działać :) a trochę czasu to zajmuje...

Owszem moje relacje sa raczej krótkie, bo..... sam nie wiem?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkl1

Mimo wszystko, co ważne Tobie sie chce, a mnie niestety już coraz mniej ( tzn. chce, chcialbym, ale cos mnie blokuje ). Zaczynam podchodzić do zegarków jak przysłowiowy pies do jeża. Nie wiem czym jest to spowodowane. Jeszcze sie nie zdiagnozowałem.

 

pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień- podejście.. Tzn. działaj, bez i to bez znaczenia czy się uda, czy nie.

Nie wyjdzie z tym, to zbierasz doswiadczenie i robisz następny.

Ja uczyłem się i uczę na trupkach, których nik nie chce ożywić, lub ożywienie u zegarmistrza jest nieopłacalne.

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkl1

Chyba masz racje. Musze sie przestawić - mentalnie, ale jak zauważyłem w ogóle chce mi sie coraz mniej cos robić !!!, żeby nie powiedzieć, ze ... nie chce mi sie 🙃

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już od roku, z powodu braku miejsca na ścianach, przymierzam się do zabrania się za pierwszą kieszonkę ... no i zawsze znajduję jakąś wymówkę ...  fakt że praktycznie nie mam czego naprawiać 😉 (bo wprawdzie był Eppnerek do naprawy , ale to zbyt cenne więc poszło do MISTRZA) . Muszę kupić na giełdzie parę "truposzy" i na nich zacząć uczyć się rozbierać i składać. Wiem że już nie te ręce , ale może coś uda się ożywić ...  

Mirek , jestem pod wrażeniem ... 👍✌️😉


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo bedę "emerytem", więc muszę sobie jakoś zagospodarować czas, by nie ogladac telewizji :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.01.2024 o 14:42, MaroPoz napisał(-a):

Witam Kolegów. Nie mam najmniejszej orientacji w dziedzinie zegarków. Jestem stałym wielbicielem części naszego forum w zakresie zegarów.

Zupełnym przypadkiem zostałem obdarowany rodzinnym „skarbem” w postaci zegarka z dewizką sygnowaną W. Babczyński Geneve.

Zdołałem wyszukać, iż warszawska rodzina Babczyńskich sprowadzała szwajcarskie mechanizmy i montowała je w Polsce oraz sprowadzała całe zegarki i je brandowała.

Nie znalazłem niestety na forum tabel datowania dla numerów seryjnych.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć przybliżoną datę produkcji i coś o samym mechanizmie?

Zamieszczam zdjęcia.

Zegarek nie chodzi więc będzie wymagał minimum czyszczenia.

Ale widzę, że w tej części forum publikuje dużo Kolegów związanych z działem zegarów więc będę miał ułatwione zadanie 😊

20231230_135514.jpg

20231230_135524.jpg

20231230_135757.jpg

20231230_135809.jpg

 

To Eterny mechanizm, więc wychodzi 1908 r.

Jak już tu jestem, to takie maleństwo wrzucę, bo bardzo lubię tarcze szkliwione :)

DSC01496.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trafił mi się taki zakup na targu staroci.

IMG_20240120_160708217.jpg

IMG_20240120_160604627.jpg

IMG_20240120_160642916.jpg

IMG_20240120_160622192.jpg

IMG_20240120_160810660.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tissot z lat 1937-39 ( wg numeru seryjnego)

Brakuje szkiełka i nie chce ruszyc.

ALE to jego problem, nie mój..

 Za karę---Będzie rozebrany i umyty  :)

IMG_3319.JPG

IMG_3320.JPG

IMG_3321.JPG


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tarcza igła :) gratulacje


Szukam podstawki na zegarek (watchstand) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@jareeq dostarczył kieszonkę Record Watch... no to zabrałem się do roboty....

Co znalazłem:

 Zerwana sprężyna , no i oczywiście „misiowi oczko wypadło”

 Znalazłem jakiż kamyk w mechaniźmie „rupieciu” i nawet spasował.... no ma inny kolorek, ale trudno.

Oprawiłem, wstawiłem nową spręzynę i werk ożył.

Teraz do zrobienia koperta i tarcza.

 Trochę fotek :)

 

IMG_3354.JPG

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2023 o 18:07, mkl1 napisał(-a):

Mogę spróbowac :)

 

Chyba sie z kolega skontaktuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

:) zapraszam

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny kolejowy.Nie stety balans K.O.

IMG_20240224_153003.jpg

IMG_20240224_152948.jpg

IMG_20240224_152906.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian wpadł do mnie w ostatnim miesiącu.

niestety chyba kundelek…

IMG_7248.jpeg

IMG_7249.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.02.2024 o 11:08, sergius napisał(-a):

Kolejny kolejowy.Niestety balans K.O.

 

 

 

 

Grunt, że tarcza i koperta są w ładnym stanie. Oś balansu do tego kalibru Corteberta znajdzie się dość łatwo (jest w Cortebertach górniczych 25 PW - oś jest ta sama).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam pare zegarkow kieszonkowych i wszystkie z nich sa sygnowane marka proucenta (Omega, Zenith, LIP, Longines). Teraz rozgladam sie za zegarkiem kieszonkowym z repetycja ale wiekszosc z tych ktore sie przewinely nie sa oznaczone marka i rowniez ciezko jest rozszyfrowac producenta mechanizmu. Pytanie jak zatem ocenic jakosc mechanizmu, dowiedziec sie cos wiecej o przeszlosci zegraka, gdzie, kto i kiedy go wyprodukowal? Bede wdzieczny za jakies powpowiedzi i ogole opinie o takich no-name repetycjach. Warte swojej ceny czy lepiej poszukac egzemplarz sygnowany? 

 

Przy okazji, jakby ktos chcial sie pozbyc repetycji to zapraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zamykając temat w repetycjach z XIX/XX wieku, bo podejrzewam, że o takich mówisz… a starsze repetycje to zupełnie oddzielny temat….

 Znaczna większość to noname, ponieważ ich producentów „seryjnych” nie było wielu…

nawet większość firm, które sygnuje repetycje, to zazwyczaj jest to tylko sygnowanie marką firmy oferującej zegarek, nie producenta od a do z.

oczywiście np. Patek który robił repetycje sygnował je zazwyczaj (nie w 100%, są wyjątki szczególnie w starszych modelach), ale i on sprzedawał mechanizmy dalej, które były sygnowane marką firmy zamawiającej mechanizm.

Ogólnie rzecz ujmując jakos noname’ów repetycji rzadko kiedy jest jakaś mizerna czy słaba (są wyjątki oczywiście), wszak to jedna z zacniejszych komplikacji i firmy „krzak” raczej ich nie produkowały, 

 

Nie bez powodu obecnie repetycje produkują takie firmy jak:

Patek, Audemars Piguet, Breguet, Vachern, JLC, Lang&Sone


Skoro zapytałeś to likwiduję „kolekcję” repetycji i zegarków woskowych.. coś jeszcze zostało 

 

Edytowane przez ksylo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry zegarek z repetycją kwadransową? Proszę bardzo.

Sprawny w pełni, na bardzo dobrym chodzie, w genewskiej kopercie złoconej (z zewnątrz wygląda na złotą więc po co przepłacać?)

Zgadzam się z tym, że repetycja to rozwiązanie ekskluzywne i byle kto takich mechanizmów nie produkował.

A te bez sygnatur były czasami bardzo dobrej klasy, zwłaszcza te minutowe.

DSC01876.JPG

DSC01877.JPG

DSC01884.JPG

DSC01885.JPG

DSC01886.JPG

DSC01889.JPG

DSC01892.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To dorzucę repetycje minutową w podobnym wydaniu 

IMG_7355.jpeg

IMG_7356.jpeg

IMG_7357.jpeg

Edytowane przez ksylo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Te budżetowe repetycje przeważnie były na werkach LePhare...ja je lubię... Chociaż ta minuta wygląda na LeCoultre...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.