Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

EnamelDial

Regulateur Penta - zegarek pięciu.

Rekomendowane odpowiedzi

Budujemy zegarek :-)  Podobno regulator :-)  Jest nas pięciu.

 

 

Regulator na Mołni 3602?

 

Leszek, podeślę PW. 

 

0b1ab2d564a106341b3137ccab465515.jpg

 

 

Dziękuję za zaufanie  :-)

 

 

 

 

Dokładnie tak samo myślę

 

 

 

Taki jak ma Rafał z PC ?  Fajny :-) Tylko pamiętaj że to straszna krowa i 40 mm nie rady zrobić dla Ciebie nie wspominając o mniejszych dla Żon :-(

 

 

Ok. Krzyś.

 

Właśnie dobrze że poruszyłeś ten temat bo w sumie oglądałem dzisiaj setki tzw Regulatorów.

 

W sumie jaki jest najładniejszy i jaki powinien być regulator by mógł być nazywany regulatorem  ????

 

Najbardziej mi się podoba taki układ tarczy tylko bez kalendarza chociaż tutaj to jest chyba godzina i tego napisu Cronosswiss:

 

 

Dziękuję Sanik czyli Ty jesteś za regulatorem z 3 wskazówkami i kopertą w ok 40 mm ?

 

Czy takie wycinane nakładki (kółka) czy tarcza krojona w całości ?

Materiał na tarczę tytan anodowany czy srebro ? Na tytanie nie da się nałożyć porcelany natomiast będzie tańszy i prostszy w grawerowaniu giloszarką.

 

Odnośnie ceny to jakim przedziałem mamy operować bo nie ukrywam że u mnie z kaską jest słabo :ph34r:  i dobrze by było - by było tanio lub nawet jeszcze taniej. :unsure:

 

Na razie przenoszę posty już napisane.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ideałem jest koperta 40-42mm, z uszami (L2L) 47-50mm max.

 

Zapewne im więcej kompilikacji i bajerów tym drożej wyjdzie. Oczywiście byłoby świetnie z trzema wskazówkami, bo z sekundnikiem zegarek bardziej żyje

 

No i na tarczy przydałaby się nazwa zegarka, czyli coś Twojego, polskiego i może, aby po angielsku coś znaczyło.

 

 

Jeśli można wtrącić, mi też podobają się regulatory z 3 wskazówkami - fajnie jak się na tarczy dzieje...

 

Odnośnie ceny, to zgadzam się z Tobą Leszku :)

 

 

Trudno mi sobie wyobrazić w jakim przedziale cenowym da się zrobić zegarek tanio i co głównie wpływa na podbijanie ceny. Czy to 1k, czy 2k?

 

 

W 40 mm już chyba Unitas nie wejdzie. Czyli krótkie uszy jak pisał Jimmy.

 

3 wskazówki mogą być ja tylko chciałbym się pozbyć tej osi środkowej z tarczy.

 

Dziękuję za pomoc.

 

 

 

Nie tylko można ale trzeba    i zdjęcia też można.

 

 

 

Dla mnie 1 tysiąc to już drogo - ale rozumiem że coś musi kosztować.

 

Na cenę wpływa głównie mechanizm i jego modyfikacja.

 

 

Znajdzie się ktoś, kto podejmie się modyfikacji unitasa?

 

 

Tak z tym nie będzie problemu.

 

 

Jeśli ma być profesjonalnie i tak żeby wszyscy uwierzyli , że nam zależy na tym projekcie to...

 

... będzie regulator na 3 wskazówkach - nie może być inaczej przecież... U góry godzinowa, główna minuty i dół sekundy. 

 

Ludzi od projektu tarczy czyli jak dobrze pamiętam Leszka i jimmy6'ego proszę aby się zastanowili także nad wskazówkami  (wzór oczywiście).  To ważne ponieważ ja byłbym zwolennikiem ich zrobienia od podstaw. Dlaczego? Ano już wyjaśniam: Będziemy tym sposobem mięli komplet pasujących do siebie "rączek" a nie jakiś poucinanych czy piłowanych nie wiadomo co godzinówek. Najlepiej stalowe, może nawet niebieskie barwione po staremu lub po nowemu, jak kto woli . Sekundnik może być jakiś fabryczny według mnie, byle nowy a nie z demobilu.

 

Jeśli padły już jakieś propozycje mechanizmów to ja jestem zwolennikiem nowych np.: Asian Unitas 6498.  Dlaczego bo w razie czego i części produkowane i nieograniczona ilość dostępnych. W razie czego jest i odpowiednik szwajcarski dla zamożnych.

                                                    mały p.s. Za adaptację tego mecha do opcji Regulateur już się zabrałem.

 

Kopert do wspomnianych Unitasów jest sporo dlatego coś się tam wybierze w ogólnie akceptowalnym budżecie. Na moje oko brać którąś z najprostszych i dodać np.: ręcznie grawerowany numer seryjny (oczywiście jeśli powstanie więcej niż jedna sztuka :))

 

 

 43-44mm z tego co pamiętam to najmniejsza opcja... I wcale nieźle to leży - w razie czego mozna też zrobić mały skórzany case i nosić jak kieszonkę ( takie 2 w jednym :)).

 

Pozbycie się środkowej osi w tym Unitasie jak i w każdym zegarze mozliwe ale to już kolejne koszty materiałowe i produkcyjne niestety. Układ wszystko w pionie jest licząc na kolanie pod światło jakieś kilkadziesiąt % tańszy....

 

P.S. A mówiłem róbmy misia na miarę naszych możliwości? :)

 

 

Kemmner wsadza unitasa do kopert 42mm, więc się da :)

 

 

Poczytałem trochę co to jest regulator ale tam nigdzie nie ma opisanego układu wskazówek.

 

3 wskazówkowy

 

 

 

Oczywiście wskazówki będą zamówione :-)v  ale do modelu eksklusive będą zrobione ręcznie ze srebra z położoną emalią.

 

 

 

misia :-)) :D :D :D :D

 

 

 

 

L/K też wpasowany jest w 42 mm

 

 

 

Pozdrawiam i dziękuję za uwagi i propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja się dowiedziałem na prędce przed chwilą to matryca jest normalna w sensie wykonania. Tylko jeszcze nie mam pewności co do materiału na matrycę. Ale jakbym miał tą farbkę co ją ucierasz to będę wiedział na 100%.

 

 

Farba wysycha i zostaje luźny proszek. Jak włożysz mokrą to "wybuchnie"

 

 

 

Teoretycznie nie można stosować żadnych farb, bo wtedy to nie jest porcelana tylko ceramika z naniesioną farbą wartości kubka do kawy. Krążek wypalany z porcelany ( np. stosowanej do sedesów) warty jest 1 zł.

 

Jak się nie wypali to do kosza :

 

 

 

 

Pozdrawiam.

 

 

Wiem, że fajnie byłoby mieć coś zgodnego ze sztuką (krążek i druk wypalany) jednak zawsze jakiś plan B dobrze jest mieć.  Ale nie ma co gdybać - trzeba zrobić próbę. Tą farbkę co ucierasz masz możliwość zrobienia w kolorze czarnym?

 

 

Plan B  :D  :D  :D   widziałem tutaj na forum tarcze tak zrobione przez jedną z firm. Nie podoba mi się to a jeszcze bardziej nazywanie tej tarczy porcelanową.

Gdybym chciał planu B to tarcze z porcelany doskonałej jakości wypalałem już 3 lata temu a z emalii wypalam od roku.

 

 

 

proste lub kopułka - dowolny wymiar do średnicy 12 cm

 

 

 

do miedzi mogę przylutować nóżki.

 

Zawsze mam jeszcze Jimmiego który może ręcznie namalować cyfry. Ale to temat na inny dział tutaj giloszujemy. :);)

 

 

Wytłumaczcie mi co znaczą te słowa L2L i jak mam przyciąć te uszy by było ok.

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

L2L - lug to lug, czyli rozmiar od końca ucha do końca drugiego  :)

jest to ważny rozmiar, bo świadczy o tym jak na nadgarstku będzie leżał zegarek, np.: czy uszy będą wychodzić poza obrys ręki.

 

w uszach ważne jest gdzie będą nawiercone dziurki na teleskopy, czyli jaka będzie szczelina między teleskopem a krawędzią koperty. Jak będzie za mało to pasek nie wejdzie lub będzie obcierał, jak za dużo to będzie brzydki odstęp. Dlatego też w kopertach uszy często są pod kątem ku dołowi.

 

fotki z netu

 

 

Poprawiam się po sprawdzeniu dokładnym:

Lug to lug czyli rozmiar mierzony z "uszami"

Ten drugi to "bar to bar" czyli od teleskopu do teleskopu.

Praktyczniejszy moim zdaniem ten drugi rozmiar ponieważ to właśnie tutaj zaczyna się pasek.

 

 

Proszę tylko nie rób gwiazdek w kształcie gwiazdek... tylko kropki takie jak na projekcie ... ewentualnie ta co zaznaczona jako Polarna może być gwiazdką gwiazdką :) a jeśli sie nie uda to po prostu lekko większa.

 

 

L2L jest rozmiarem "wizualnym", podawanym w celu zobrazowania jaka będzie wielkość zegarka na ręce. Z mojego doświadczenia na forum wiem, że kolegów często bardziej interesuje ten rozmiar niż średnica koperty, np.: zegarek Nomos Ludwig z kopertą 40mm to prawdziwy gigant na ręce :)  

 

 

Zgadzam się, że ten rozmiar jest istotniejszy od średnicy... Ja mam np.: Big Chrono 50mm średnicy ale lugi ma krótkie i nie odczuwam , jakby się mogło wydawać po takiej konserwie.

Wyraziłem dodatkowo swoje zdanie jako pasko-roba , że ważne jest także rozmiar od teleskpu do teleskopu bo to właśnie w tych miejscach faktycznie kończy się koperta i zaczyna pasek. Ogólnie zauważyłem , że to czy zegarek fajnie leży, wygodnie dla "nosiciela" jest nie obwód nadgarstka tylko szerokość nadgarstka. Im szerszy tym szersza opcja L2L do przyjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Pytam bo pokazałeś koperty i pisałeś że są za duże.

Ponieważ Unitas wymaga średnicy 42 mm to jaki musi być ług w mm by nie był za duży ?

 

 

Oczywiście że nie dla Ciebie :-) :P

Szukam sposobu wykrojenia złota do takiego projektu:

 

 

 

 

Oj Kolego, jak rozkminisz takie kroje to będzie super... Ciekawe czy oni tkich rzeczy nie wycinają/wycinali  na wykrojnikach podobnych do tych do wykrawania wskazówek?

 

 

Przy kopercie 42 mm, L2L 48-50mm i dobrze by uszy szły ku dołowi.

 

@blase - jako paskowy dziergacz przyznasz, że istotny jest wymiar szczeliny od teleskopu do brzegu koperty. Od tego zależy grubość paska i otworu na teleskop.

Czasami producenci celowo podcinają kopertę przy uszach, aby przechytrzyć rozmiary i dać krótsze uszy:)

 

 

I to właśnie jest piękne,a  te zdjęcia/grafiki reklamowe są strasznie plastikowe i nigdy nie dorównają oryginałom w realu.

 

 

Dokładnie. Obejrzyjcie sobie katalogi wystawowe, albumy z malarstwa, a następnie obraz w realu. Czasem mam wrażenie, że komputerowych obrabiaczy fantazja poniosła/ zwłaszcza w tych tańszych wydawnictwach.

 

Fajnie, że temat żyje.

Leszku wieczorem napise PW.

 

 

Kurcze Jimmy przecież My tu budujemy najnowszy zegarek regulatorowy :P:lol: :lol:  to musimy żyć.

 

 

A wracając do sedna...rozumiem, że zostajemy przy giloszu, a nie przechodzimy na emalię/porcelanę ze złotem... ;)

 

 

Tak mi się wydaje że zostajemy tylko przy giloszu. Emalia z giloszem i paillons ze złota była by potwornie droga a umawialiśmy się na niedrogiego  "misia". Zostawmy sobie emalię na zegarek garniturowy - Krzyś Jimmy wyrysował już piękną tarczę wieloryba  w stylu Vintage Rolex.

 

Regulatour KMZiM : case stainless stell 316l L2L 51 mm, diameter case 43,5 mm, silver dial hand guilloche typ Beguet regulatorur, movement mod Unitas 3698, 200 euro.

 

 

 

 

Taka tarcza będzie do innej koperty i mechanizmu.

 

 

 

Wacor obawiam się że jest to niemożliwe w rozsądnych pieniądzach.

 

Po pierwsze tarczę by był gilosz należało by zrobić na złocie a to ok 2000 zł za sam materiał bo złoto musi być 24 c.

 

Można zrobić na srebrze pokrytym folią ze złota ale nie będzie gilosza. Można zrobić wytłoczkę gilosza ale efekty będą takie jak w tarczy firmy Droz. Miejsca po giloszu świecą po wytłoczeniu są ciemne. I to nie jest gilosz :-(

 

 

 

 

Nie można robić na srebrze bo akurat wszystkie kolory czerwone reagują ze srebrem i dają po 2-3 wypale odcień zółty a potem brązowy.

 

testery na srebrze

 

 

 

 

:-(

 

 

Leszku, dziękuję za wyjaśnienie! Czyli nie jest to takie proste ;)

 

W takim razie czekam na szczegóły odnośnie projektu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porcelana może być do kolejnego projektu :)

 

 

No to dobrze, bo już się martwiłem, że miało być niedrogo, a tu zaraz diamentami będziemy indeksy wysadzać na pięknej emaliowanej tarczy zdobnej złotem :)

 

 

A dodanie bordowego bardzo podroży zegarek? Jak na razie to wszystko wydaje się super! :)

 

 

Taka tarcza będzie do innej koperty i mechanizmu.

 

 

 

Wacor obawiam się że jest to niemożliwe w rozsądnych pieniądzach.

 

Po pierwsze tarczę by był gilosz należało by zrobić na złocie a to ok 2000 zł za sam materiał bo złoto musi być 24 c.

 

Można zrobić na srebrze pokrytym folią ze złota ale nie będzie gilosza. Można zrobić wytłoczkę gilosza ale efekty będą takie jak w tarczy firmy Droz. Miejsca po giloszu świecą po wytłoczeniu są ciemne. I to nie jest gilosz :-(

 

home_image.4145433.jpg

 

 

Nie można robić na srebrze bo akurat wszystkie kolory czerwone reagują ze srebrem i dają po 2-3 wypale odcień zółty a potem brązowy.

 

testery na srebrze

 

881d7337a4ef9cd69c8f7321ca4a7eb7.jpg

 

 

:-(

 

 

Leszku, dziękuję za wyjaśnienie! Czyli nie jest to takie proste ;)

 

W takim razie czekam na szczegóły odnośnie projektu:)

 

 

Mała poprawka : Unitas 6498 :)

 

 

Kto będzie robił wskazówki? Macie kogoś z laserem czy innym precyzyjnym ustrojstwem?

 

 

Do złota i srebra mam złotnika. Zresztą ciężej....................... :ph34r:

 

 

Drogi materiał, samo położenie czerwieni niczym się nie różni od położenia niebieskich.

 

 

 

Na mechanizmach się nie znam.:-)

 

 

 

Kiedyś wycinałem laserem do dziwera  :-))

 

50f391228c53bf5eab0baf605db99185.jpg

 

 

Krzyś wykorzystamy ich przy naszym projekcie zrobią srebrne wskazówki i indeksy ( reszta na PW. :-)

 

Wracając do zegarka przemyślałem jak go zrobić.

 

O ile nie robicie sobie tzw "jaj" :)  i macie ochotę to przedstawiam swoje propozycje pod rozpatrzenie.

 

Najważniejsze założę nowy temat bym dalej mógł kontynuować swój o tarczach :P

 

0) Jest nas 5 chętnych i nie powiększał bym już grona. Jimmy, Enamel, Blase, Wacor, Sanik.

Wykonanie 5 szt już będzie trudne a ustalenie czegokolwiek w większej grupie jeszcze trudniejsze.

 

KAŻDY MA TAK SAMO WAŻNY GŁOS

 

1) Po pierwsze najpierw muszę zrobić ładną tarczę którą zaakceptujecie.

Wszystko opieracie o moje zdjęcia a na żywo może Wam się nie podobać i cały plan szlag trafi :-).

To jest amatorskie wykonanie i o ile w emalii mogę zrobić już cuda tutaj ogranicza mnie maszyna.

Proponuję materiał  mosiądz lub alpaka bo są twardsze od srebra i można je czyścić.

Po zrobieniu podam cenę jaką chcę do Waszej akceptacji i ewentualnej negocjacji.

Potem wyślę tarczę do Jimmiego by ten zobaczył on odeśle następnemu koledze i tak każdemu

 

 

2) Koperta - nie robimy własnej bo za droga to proszę o propozycje Chińskiej byśmy mogli dopasować elementy "klimatycznie" i kolorystycznie.

 

3) Mechanizm - ja optuję za Chińskim bez przeróbek lub z przeróbką ale wtedy proszę o podanie ceny bo jak będzie za droga to ja odpadam. :-(

 

4) Koronka ?

 

5) Pasek ?

 

6) Wskazówki ?

 

7) Pudełko ?

 

8) Nazwa ?

 

9) Grawerowanie loga, limitka, itp

 

9) Wszelkie inne uwagi. -

 

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

1. Moja propozycja tarczy  to mosiądz wysokoniklowy srebrny w stylu Breguet. Bez komplikacji ewentualnie można zalać żywicą te dziurki.

Dlaczego mosiądz nie srebro - srebro będzie szybko czerniało ewentualne czyszczenie zniszczy gilosz. Przy mosiądzu spokojnie będzie można tarczę wyczyścić.

 

a1d45712943556e8a90da4392459580b.jpg

 

2) Koperta w stylu :  Panerai :). Dekielek najlepiej pełny.

 

PAM00604-Panerai-Radiomir-Firenze-3-Days

 

3) Asian Unitas - bez modyfikacji, bez zdobienia

 

4) Lekka modyfikacja koronki  - jak się da

 

5) Pasek  - nie znam się ale koloru czarnego lub niebieskiego najlepiej z metalowym logo

 

6) Wskazówki - kupione

 

7) Pudełko drewniane grawerowane

 

8) Nazwa : JE-WSB

 

9) Proszę o swoje propozycje. Proszę też o podanie możliwości wykonania jakiegoś szczegółu np paska, grawerowania, itp. By to była praca każdego kolegi.

 

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt 1szt Unitasa i części do przeróbki to około 100$ może trochę ponad. Jeszcze może dostałbym jakiś rabat jakbym wszystko kupił na raz od jednego dostawcy.  Robocizny to na te 5szt to bym nie liczył bo i tak każdy coś zrobi dla ogółu sprawy.

Tym niemniej tu musimy zacząć nasz projekt: Zaakceptować taki czy inny mechanizm, z lub bez modyfikacji a resztę dopiero dobierać/ustalać.

Jeśli zdecydowalibyście , że nie robimy przeróbek to koszt mecha około 50$. Wtedy jednak będzie to można powiedzieć zwykły zegarek , już nie regulator.

 

Czyszczenie tarczy juz po złożeniu zegarka odpada. Trzeba pomysleć o jakiejś impregnacji/zabezpieczeniu tego na lata. To co mi się narzuca to rozcieńczony capon lub roztwór żywicy (szelak) .  Materiał na tarczę może być mosiądz lub coś innego ale najlepiej żeby było finalnie w kolorze srebra? Może dać do posrebrzenia lub chromowania/niklowania . Tam gdzie restaurują koperty powinni to zrobić.

 

Reasumując tarcza i mechanizm  wyjdą najdroższymi częściami ale i jednocześnie one odróżnią naszą pracę od milionów innych.

 

Wskazówki, koperta, koronka, pasek to elementy które łatwo później zmodować lub zmienić dlatego nie przywiązywałbym do nich aż takiej wagi. Ewentualnie te wskazówki ale to jest ściśle związane z projektem samej tarczy.

Jeśli byłaby w mniej lub bardziej klasycznym stylu to takie propozycje wskazówek wydają się być dobre:

attachicon.gifs-l1600.jpgattachicon.gifs-l1600ol.jpg

 

Z kopert to raczej właśnie odrzuciłbym tę typu PANERAI a wziął pod uwage tego typu:

http://www.ebay.com/itm/44mm-Watch-316L-stainless-steel-rose-golden-plated-CASE-fit-6498-6497-movement-/301892481824?hash=item464a31b320:g:luwAAOSwhcJWGGbm

Oczywiście kolor do dyskusji chociaż z tymi rose gold wskazówkami fajnie by się prezentowało.

 

 

Te 5szt to wychodzi niejako naturalnie i od nich trzeba zacząć . Jeśli się uda to zrobić,w co wierzę , i będą chętni na kolejne sztuki , to zrobimy.

 

P.S. Nikogo nie namawiam na koszty związane z opcja regulator bo mechanizm wyjdzie sporo kasy także przemyślcie to rozwiazanie nie zważając na mnie i mój pogląd na sprawę.

 

P.S. 2. Jesli będzie większość za mechanizmem "zwykłym" to się dostosuję choć i tak równolegle będę robił tego regulatora i oczywiście pokażę.

 

P.S.3. Cały projekt i koledzy mogą także liczyć na moją  pomoc w końcowym składaniu zegarków lub rozwiązaniu problemów odnośnie pasków (kolorów, krojów , klamerek)

 

 

Mój punkt widzenia :ph34r:

Regulator i tylko Regulator ze względu na................(niech każdy wybierze pięć powodów) :P

Koperta-gotowa (prosta, klasyczna w rozmiarze 42-44mm, krótkie uszy). Nie widzę tu kolejnego klona Panerai. Dekiel pełen z grawerunkiem.

Będę opcjonował przy Mołni 3602 z kilku poniższych przyczyn:

-bezawaryjny wół roboczy, idealny do modyfikacji.

-tani (koszt mechanizmu w stanie NOS to około100zł). Cała Mołnia w stanie NOS- 150zł (nie popieram rozbierania dobrego zegarka dla samego mechanizmu).

W razie ewentualnej awarii, każdy zegarmistrz podejmie się naprawy (niewielki koszt), czego nie można napisać o chińskim Unitasie.

Tarcza-Na podstawie Waszych wskazówek, narysuję kilka opcji i wspólnie wybierzemy jedną (do realizacji). Materiał niech wybierze Leszek.

Wskazówki-mogą być gotowe, aby termicznie barwione na niebiesko i w stylu Breguet.

Pasek-handmade.........................niebieski, choć uważam, że wszelkie odcienie brązu będą lepeij pasowały do niebieskich wskazówek i srebrnej tarczy.

 

Nie śpieszmy się, bo pośpiech to zły doradca. Zróbmy porządny budżetowy zegarek z lekką nutką hand made.

 

 

1) Regulator, regulator i jeszcze raz regulator. To powinien być wyjątkowy projekt, jakiego nie ma w sklepie na rogu :)

    Jeśli nie da rady ze względu na cenę lub skomplikowanie, to przynajmniej z dolną małą sekundą. Sekunda = życie zegarka.

    Co do materiału to się nie wypowiadam, ale dobrze byłoby aby nie śniedziała, bo polerowanie moim zdaniem odpada.

 

2) Koperta - przede wszystkim własna rzemieślnicza koperta 42mm. To znowu dodało by wyjątkowości. Jeśli ma być kupna to unikałbym wzorowanych na panerai, bo tego jest pełno na ali i na każdym forum są dostępne różnego typu mody. Jeśli już to jakaś parnisowa, np. taka jak na zdjęciach naszego, tarczowego mistrza.

 

3) Mechanizm - własnego nie stworzymy niestety :) To może unitas 6498/6497 lub mołnia. Chińczyk w ostateczności, ale i tak będzie drożej niż mołnia, a to legenda, więc wolę ją. Jeśli się zdecydujemy, że nie będziemy modyfikować werka, to w sumie każdy może sam zakupić co chce, rozstaw osi na wskazówki będą takie same. Mnie się marzy unitas.

 

4) Koronka - jest ktoś, kto by je zrobił? Jeśli nie, to po problemie, będzie taka jaka jest przy wybranej, kupnej kopercie.

 

5) Pasek  - proponuję, aby każdy sam to ogarnął. Paski są od 10 do 500 zł, do wyboru do koloru, kupne lub do uszycia. Znam kilku paskorobów, ceny mają przeróżne i jakość też i asortyment. Jeśli ma być coś pierwszego sortu to proponuję Filipa, ale to już pierwsza liga, ze wszystkimi konsekwencjami :) Ten punkt jest najmniej palący na tym etapie.

 

6) Wskazówki - najlepiej indywidualne, wycinane, podobno ktoś to ogarnie, więc lepiej mieć indywidualne

 

7) Pudełko - po co? to ma być zegarek na rękę, a nie do pudełka. Moje pudełka leżą w piwnicy.

 

8) Nazwa - jeszcze nie myślałem nad tym, ale jak pisałem wcześniej to powinno być coś polskiego i aby nazwa po angielsku coś znaczyła

 

9) Grawerowanie loga, limitka, itp - miły akcent, ale nr limitacji tylko przy własnej kopercie. Natomiast na tarczy widziałbym tylko nazwę oraz made in poland. Ewentualnie jak byłby regulator to i to.

 

9) Wszelkie inne uwagi - nie ma pośpiechu, niech to będzie coś pod czym wszyscy się podpiszemy. Widziałem, że na forum PasjonaciCzasu też były osoby podziwiające Twoje tarcze. To starzy wyjadacze, może dałoby się ich zaprosić do projektu lub do konsultacji :)

 

10) Nie było nic o klamrze do paska, a jest to istotny element świadczący o unikatowości projektu. Tu też można skorzystać z pracy forumowych kowali, ale to tanie nie jest. Ewentualnie jak przy pasku do samodzielnego ogarnięcia, choć szkoda, aby nie było na klamrze nazwy projektu.

 

 

I takiej właśnie postawy oczekiwałem od Kolegów :-)))) :) :)

 

Piszmy teraz o rodzaju zegarka.

 

4 kolegów jest za regulatorem.

 

Określmy wobec powyższego jaki mechanizm i jaki będzie koszt ?

Blaze określ ile +/- z Twoją robocizną trzeba będzie zapłacić za Asiana w wersji regulator.

 

Jimmy jak Mołnia to chyba będzie trzeba modyfikować kopertę, wałki ?

 

Zajmijmy się teraz tylko typem zegarka i mechanizmem a potem dopiero resztą.

 

Wydaje mi się że 5 sztuk to rozsądna Limitacja - na więcej raczej nie będę miał czasu.

 

 

Dzisiaj  regulator :

 

d357bab39102b49913950a44bd78f75e.jpg

 

f27b547416913fc8594b96191374f66e.jpg

 

77b45bf2d46bc0958c2fdea16d1ef628.jpg

 

75c38020fa466f93cd32d0218ecc9bf3.jpg

 

e91caf09c2084f5279070b84f2bdbb66.jpg

 

 

Ta koperta jest całkiem niezła. W razie czego widziałbym ją w naszym projekcie.

 

 

Jeśli chodzi  przeróbkę tych 5-ciu sztuk to zrobię to gratis. Nie uruchamiamy przecież żadnej produkcji a tylko robimy pierwsze 5szt dla siebie na wzajem, każdy w tym projekcie zrobi coś dla pozostałych i tym , że tak powiem sobie zapłacimy.

Ja od razu ogłaszam , że chcę robić różne rzeczy i mam nadzieję, że jeszcze dużo projektów przede mną. Czerpię energię z tworzenia a nie posiadania, także jeśli ktoś bardzo będzie chciał ode mnie odkupić sztukę number 5 to nie ma sprawy ... ja sobie zrobię sztukę number 6

 

Przyjmijmy , że UNITAS z dodatkowymi częściami na głowę wyjdzie między 350 a 500zł (celowo podaje taki rozrzut bo nie wiem jakie jeszcze upusty dostanę no i ile będzie stał Dolar)

 

Mołnja 3602 byłaby tańsza o dużo i już by nie było za bardzo możliwości zrobić w układzie wszystko w pionie. W związku z tym właściwie kompletna mołnja bez dodatkowych części by się nadała. Nie wiem tylko jak z walkiem. Mam jakąś na stanie chyba to sprawdzę, ale wydaje mi się, że krótkawy - trzebaby brać kopertę jak najmniejszą lub dorabiać wałki.

Układ byłby: Sekunda na 9, minuta centralnie , godzina gdzieś między 12 a 1.

Minus Mołnji to brak wskazówek gotowych...ale możliwe przeróbki gotowców z UNITASA.

 

 

Rozkład wskazówek w jednej linii na unitasie byłby najbardziej idealny, bo nie pozostawia takiej pustki na tarczy jak przy mołnji i w końcu to rasowy szwajcar bijący w zegarkach za 20k :)

 

 

No prawie jak szwajcar ... miałem też takiego co od nowości wymagał poprawy palety ... ale z drugiej strony używane Mołnie też miewają różne zonki a wtedy to co mam naprawiać czy tylko przerabiać?

Jutro zerknę na żywo i powiem co myślę dokładnie o tej przeróbce 3602. W między czasie mógłby ktoś zapodać link do tego tematu co niby ktoś pokazywał jak zrobił regulatora na mołni? Jeśli ktoś to zrobił i chodzi to warto podejrzeć i zweryfikować czy moje zamysły się jakoś pokrywają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulateur  Penta  (Regulator Pięciu) dodatkowo na tarczy autograf naszego DialMakera ...reszta napisów tylko wtedy jak nie oszpecą ale to już zadanie dla projektanta

 

 

Regulateur Penta fajnie brzmi jako model i na tarczy EmanelDial jako nazwa producenta...brzmi tak jakoś egzotycznie i ciekawie. To może dodać Fabrique en Pologne :) i mamy wspomniany wcześniej Wersal:)

 

Przy rozkładzie jak w Mołni nie byłoby problemu z zawarciem większej ilości tekstów, tzn. tym można by zapełnić rzeczoną pustkę. Z drugiej strony żeby się ta tarcza przeładowana nie zrobiła, bo możemy uzyskać efekt wręcz jarmarczny - a tego byśmy chyba nie chcieli :)

 

Z trzeciej strony układ pionowy też jest ciekawy, zegarek wygląda bardziej dostojnie i czytelnie...

 

Ciężki orzech do zgryzienia ale damy radę :)

 

 

"Penta Regulateur"  to brzmi dumnie.

 

Jak dla mnie to na razie ta nazwa to No1  :)

 

 

 

Nie będzie "enameldial" ani moich inicjałów L/K - ja nie jestem producentem to Nasz wspólny projekt.

 

Jak chcecie jakoś wyróżnić to każdy może swoje imię czy logo dać na deklu . :D

 

 

Fajnie, że jakoś to rusza...i nawet nie tak wolno...

 

Już się cieszę na finał :)

 

 

A ja jestem za tym żeby właśnie Twoje inicjały były na tarczy i to może nawet ręcznie wygrawerowane , gdzieś chociaż dyskretnie ale muszą być... Tego typu tarcze właśnie kojarzą się z obrazami/dziełami sztuki i takie coś  jest dobre i będzie pasować.

 

 

Popieram w 100%

 

 

Najważniejszą i najpiękniejszą częścią tarczy będzie gilszowanie (oraz wskazówki :) dlatego też powinniśmy rozsądnie planować wszelkie napisy, zapewne grawerowane, aby uniknąć efektu przeładowania tarczy i zatarcia pięknych szlifów. Napisy dobrze się komponują w płaskich, jednolitych tarczach, na których stanowią wypełnienie pustych miejsc.

 

Nazwa "Penta Regulateur" jest dobra i taka trochę tajemnicza, jestem za, ale dajmy sobie jeszcze trochę czasu. Ja cały wieczór myślałem, ale same suchary mi wychodziły :)

 

Koledzy napiszcie jakiej wielkości macie nadgarstki, będziemy wiedzieć kto czego potrzebuje i czy konieczne będą kompromisy.

 

Ja mam 17cm - więc koperta 42mm i L2L 48mm, max 50mm.

 

 

Gwarantuję Wam że po wstawieniu napisów np. Puenta i Regulator miejsca na tarczy już nie będzie.

 

 

e1d80ba50a328b21d4bf3adaa4e32c5a.jpg

 

 

 

 

 

Spokojnie najpierw zobaczycie prototyp tarczy potem określicie czy jego jakość jest wystarczająca.

Dla mnie każda koperta jaką zagłosujecie będzie dobra.

Czas jest na pewno potrzebny na dobre zaplanowanie zegarka.

 

 

Proszę zapisać mój sprzeciw wobec regulatora z 3 wskazówkami ale zostałem przegłosowany.

 

 

Leszek, mi tez bardziej podoba się układ z dwoma wskazówkami, ale........................zobaczymy co z tego wyjdzie  :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku  zrobię tak żebyś miał te otwory w każdej sztuce idealnie tak samo . Dlatego jak zrobisz sobie pierwszą tarczę czy jakąś matrycę do otworów to będzie git.

 

 

Czyli regulator TOCZKA

 

 

Obydwie przeróbki na tym samie poziomie trudności z tym, że przy UNITASIE chcąc zrobić to w jednej linii i przy zachowaniu proporcji potrzeba więcej dodatkowych części.

Przy Mołnij już nie ma takiego parcia na jedną linię bo z tego co wiem nie zrobiono układu koronka/sekundnik 90stopni tylko 180stopni.

 

 

Otóż to !

 

 

Będzie dobrze :-)

 

 

 

Dobrze - wierciłem już 3 dziury :lol: :lol:

 

Jak Ty przerobisz ten mechanizm ? Szacunek :-)  te śrubki i trybiki są takie małe że ja bym się bał.

 

Dzisiaj regulator od góry :

 

ae36e012d7a423b14880f3353f48f060.jpg

 

Pozdrawiam

 

 

W tej wersji mała wskazówka to sekundnik, czy jednak mechanizm jest przerobiony i pokazuje godzinę?

Bo jeżeli jest to sekundnik to nie jest to regulator tylko tzw. jednowskazówkowiec, gdzie nie ma wskazówki minutowej, a odczyt godziny jest na czuja :)

 

 

To pełnowartościowy mechanizm, pisałem że mam do regulatora.

Na górnej małej tarczy może być mi minutowa, godzinowa lub obie. Na dolnej tarczy mogę zrobić tylko godzinową. Na środku wiadomo. Z boku jest sekundnik ale go spiłowałem.

 

09d95430a909ff4f5646a55a1ea95b87.jpg

 

d50d953fc0a86a2f673188fe2ad0ee49.jpg

 

3e1f7c87ecd37a51bfdb40393d797e2c.jpg

 

pozdrawiam.

 

 

Dzisiaj zrobiłem próbę transplantacji...operacja się udała pacjent żyje. Niestety miałem tylko i kilka kółek z czego jednego nie jestem pewien czy oryginał ale to i tak w finalnym produkcie niewiele zmieni.

Układ byłby mniej więcej taki:

attachicon.gifSAM_6701.JPG

 

A najfajniejsze układ godziny  9.00 :)... ogólnie fajne zygzaki będą

 

 

To robione z Unitasa?

 

A możesz powiedzieć jakie są odległości między wskazówkami? Jakbyś podał dokładne wymiary to mógłbym render zrobić (może coś a'la render - jestem w tym początkujący, ale w miarę coś tam można zrobić)...można by sobie wtedy łatwiej wyobrazić...

 

Ogólnie taki "bałagan" to mi się nawet podoba... :)

 

 

To jest z Mołni . Jest już tarcza testowa w skali 1:1 zrobiona ze wszystkimi otworami także tymi na nóżki montażowe. Miałem tylko dosłownie kilka części w złomie na warsztacie z tego mechanizmu takze nie mogę testować.  Jutro postaram się zrobić rysunek wektorowy z proporcji także na 99% ściągniesz wymiary.

 

 

 

 

Jutro sprawdzę jeszcze czy da radę wyciągnąć coś na 5 minutę ;)

 

 

 

Panowie,

pozwólcie się dołączyć do projektu; niech nie będzie tak, że Wy w piątkę go znaliście wcześniej, a ja  - nieczytata pipa - poznałem go dopiero wczoraj.

JA CHCĘ ZEGAR Z NUMEREM  6 - choćby był na chińskim werku.

 

Żarty żartami - jestem zdania, że ten projekt winien zostać szerzej rozpropagowany; trzeba nam wszystkim realizujących się pasjonatów, co dzięki udziałowi miłośników mogą realizować swoje koncepcje.

Jeżeli zmajstrujemy koncepcję na 100 limitowanych, unikalnych czasomierzy, to wyprodukujemy WIĘCEJ niż stu szczęśliwych ludzi, a nadto koszt projektowania i prób się rozproszy.

Z takimi projektami nie trzeba się spieszyć; nie boli mnie, że na VIS-a czekam dwa lata (bo jestem w projekcie), to jest OK - a VIS nie jest projektem o charakterze ARTYSTYCZNYM!

Moja wyobraźnia "teatr tu widzi ogromny". Nie spalmy zapału i, szacun wielki Panowie, rosnących umiejętności... I sorki wielkie, że próbuję się włączyć do zmierzającego ku końcowi projektu.

 

Przepraszam raz jeszcze, znalazłem wątki wczoraj i, na ile czas pozwala, się wgłębiam. Ciągle głupim i może głupio prawię...

Dość powiedzieć, że jeżeli chodzi o potrzeby inwestycyjne (np. 5500$ na giloszarkę) to widzę możliwości dofinansowania z UE - ale to już zupełnie inna bajka.

 

Pozdrowienia dla całej Piątki :)

ale szczególne dla @EnamelDial

 

PS. Żeby nie było wątpliwości - chcę zegarka z tej koncepcji (i z góry zamawiam) pod warunkiem, że będzie kosztował nie więcej niż 1000 zł na chińskim mechanizmie; wolałbym inny werk i akceptuję uzasadniony wzrost ceny z tego powodu.

 

PPS. Niestety pipa ze mnie co do umiejętności w zakresie obróbki; jakkolwiek, jeżeli tylko ktoś zechciałby wpuścić mnie do swojego warsztatu, to - wierzcie - szybko się uczę....

 

PPPS. Wybaczcie chaos - jestem rozentuzjazmowany...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Miło powitać... Projekt dopiero sie zaczyna. Te pierwsze sztuki będą prawdopodobnie oparte o mechanizm Mołni znany z kieszonkowców... Co dalej czas pokaże , zaglądaj jak będziesz ciekawy co u nas...

 

 

Dzięki za miły feedback :)

 

Właśnie o tym mówiłem - pierwsze sztuki to PROTOTYP, tylko pewien etap w realizacji projektu. Koszt osadzenia oczekiwanego, określonego werku w oczekiwanej co do formy kopercie winien być, jak pisałem wyżej, rozproszony. 

Bo co do tarczy (i innych utensyliów) to zupełnie inna sprawa...

 

Wierz, będę zaglądał :)

i marudził

 

 

Zapraszam do pisania . :-)

 

Udało mi się przenieść Nasze posty.

 

Blaze fajnie zrobiłeś te kółka

 

Rastmania to projekt pięciu :-))))  dziękujemy za wsparcie.

 

Na dobry początek w nowym temaciE :

 

09d95430a909ff4f5646a55a1ea95b87.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z wydzieleniem tematu, będzie łatwiej nim zarządzać :)

 

W razie czego piszę się na ogarnięcie pasków do naszego dzieła. Chyba najlepiej byłoby je zamówić u któregoś z forumowych kaletników. Jak wspominałem wcześniej wybór twórców, materiałów oraz jakość i ceny są przegromne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat ruszył.

Zegarek mamy (w zamyśle), a co z pudłem i stosownym papierkiem?

 

Jak będzie rysunek wektorowy, pomyślę nad kilkoma wariantami tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja bym może jakoś te pudła ogarnął...i coś jeszcze chodzi mi po głowie...ale o tym później:)

 

Też pomyślę nad tarczą, wczoraj wieczorem wstępnie coś tam w 3D rysowałem, ale muszę sobie obsługę programu przypomnieć...

 

Leszku bardzo fajnie, że przeniosłeś temat...ale zjadłeś mojego posta (#221) :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z wydzieleniem tematu, będzie łatwiej nim zarządzać

 

W razie czego piszę się na ogarnięcie pasków do naszego dzieła. Chyba najlepiej byłoby je zamówić u któregoś z forumowych kaletników. Jak wspominałem wcześniej wybór twórców, materiałów oraz jakość i ceny są przegromne

 

To był wstępny "warunek" :-)

 

Pasek + klamra - jeszcze klamra. Mam jeszcze kilkadziesiąt surówek potem wstawię zdjęcie.

 

 

 

Temat ruszył.

Zegarek mamy (w zamyśle), a co z pudłem i stosownym papierkiem?

 

Jak będzie rysunek wektorowy, pomyślę nad kilkoma wariantami tarczy.

 

Pudełko jest w 7 punkcie. Papier ja wystawię : -))))) :P;)

 

Jimmy jak projektujesz to przypominam ze moje podzielnice działają w stopniach nie gradach i mogę dzielić co 5 stopni.

Pamiętaj o wersji bez środka bo przecież jeszcze nie było głosowania :P:lol:

 

 

To ja bym może jakoś te pudła ogarnął...i coś jeszcze chodzi mi po głowie...ale o tym później:)

 

Też pomyślę nad tarczą, wczoraj wieczorem wstępnie coś tam w 3D rysowałem, ale muszę sobie obsługę programu przypomnieć...

 

Leszku bardzo fajnie, że przeniosłeś temat...ale zjadłeś mojego posta (#221) :P

 

Każdy pomysł będzie głosowany i jak uzyska większość będzie realizowany. :D :D 

 

Twój post jest :rolleyes: :rolleyes:  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie projektanci , wiem , że czekacie za mną i rozmieszczeniem wskazówek ale chcę jeszcze sprawdzić inne warianty dlatego proszę o chwilę cierpliwości.

Ogólnie nad tłem i stylem możecie myśleć, także nad czcionkami a jak dojdzie rozmieszczenie to zweryfikujemy jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ogólnie nad tłem i stylem możecie myśleć, także nad czcionkami a jak dojdzie rozmieszczenie to zweryfikujemy jak to wygląda.

 

Jak z czcionkami to najpierw musimy pomyśleć jak je zrobić.

Myślałem o punktach lub ewentualnie kreskach.

Za ręczny grawerunek wezmę się dopiero jak dokończę giloszarkę - czyli planuję koło połowy maja a nawet w czerwcu bo przecież muszę jeszcze kupić cały sprzęt.

 

Projekty wstawiajcie ile się da,  ja zawsze w ramach wprawiania i podnoszenia możliwości maszyny będę je giloszował :-))))  nie będę musiał wymyślać wzorów :P:D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w ramach projektów gilszowania mogą być przykłady (zdjęcia) z innych zegarków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak bo ja będę mógł wam wytłumaczyć : jaki wzór mogę zrobić ,  jakiego aktualnie nie mogę zrobić i jakiego w ogóle nie dam rady zrobić na moich maszynach.

 

Np. układ 3 tarcz wymaga ode mnie przebudowy maszyny. Przygotowane podzielnice mają stoły 7 cm i w tych granicach mogę zrobić idealnie 2 otwory. Przerabiam aktualnie maszynę by dołożyć 2 cm i nie kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po moich kombinacjach i pomiarach wygląda to tak:

post-27986-0-89823600-1458218091_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po moich kombinacjach i pomiarach wygląda to tak:

attachicon.gifaa.jpg

 

A czy istnieje możliwość przeniesienia otwory z godziny 1 na powiedzmy 4, czyli na prawą dolną ćwiartkę? Pewnie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy istnieje możliwość przeniesienia otwory z godziny 1 na powiedzmy 4, czyli na prawą dolną ćwiartkę? Pewnie nie.

Niestety bez dodatkowych części i to do tego zrobionych od podstaw nie będzie takiej możliwości.

A od godziny 3 do około 7 jest już bęben ze sprężyną także toczenie lub frezowanie tam raczej odpada.

Myślałem , też o nadbudowaniu sprawy i zrobieniu tego ponad tymi rzeczami ale do tego też jest potrzebna masa części.

Reasumują to jest najtańszy układ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moimi ideałami są szlify z niebieskich tarcz, oczywiście w naszym projekcie bez tych okręgów.

post-69167-0-27734500-1458218479.jpg

post-69167-0-40807800-1458218496_thumb.jpg

post-69167-0-59034500-1458218520.jpg

post-69167-0-78404400-1458218531.jpg

post-69167-0-05260700-1458218562_thumb.jpg

post-69167-0-63317700-1458218579.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po moich kombinacjach i pomiarach wygląda to tak:

attachicon.gifaa.jpg

 

Super :-) kombinuj bo w Tobie cała nadzieja :-))))  nie martw się Twój wysiłek będzie sie opłacał - nie damy Ci umrzeć z głodu :-)

 

 

A czy istnieje możliwość przeniesienia otwory z godziny 1 na powiedzmy 4, czyli na prawą dolną ćwiartkę? Pewnie nie.

 

Tak można.  Ale na Mołni  podniesie ogólną wysokość mechanizmu bo trzeba zamontować płytę przejściową.

 

 

 

Moimi ideałami są szlify z niebieskich tarcz, oczywiście w naszym projekcie bez tych okręgów.

 

Tarcze które pokazujesz ( z wyjątkiem Chronosswis) to są cięte z CNC na tytanie  w cenie +/- 50 zł. Ja w CNC nie wchodzę.

 

Te tarczki mogę wyciąć piłką ( zobacz w moich tematach) ale będzie to Was kosztować bo jednak trzeba na to poświęcić dużo czasu.

 

Tarcza ChronossSwiss to jak dla mnie idealny układ. Na pewno w tym układzie będę robił zegarek z tarczą emaliowaną i to w najbliższym możliwy czasie jak tylko dokończę moduł ornamentowania by robić wzór morry.

 

0499b3c87751609fcab9c8294de26369.jpg

 

Dziękuję za pokazanie wzorów. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe zrobienie np.: na godzinie 12 , 4 i 6 ale z nadbudówką (pogrubi się mechanizm powiedzmy o max 1mm) i potrzebne dwa dodatkowe koła godzinowe licząc na jeden mechanizm.

Mi się podoba tego typu wzornictwo:

post-27986-0-41063500-1458224867.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to wpłynie na dokładność? -  ważne bo zegarek to regulator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.