Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tomaliusz

Citizen

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, unadarek napisał(-a):

strefy czasowe automatyczne  są w zegarkach z GPS - w RC trzeba ręcznie je ustawiać przynajmniej ja tak mam

W Japończykach tak po prostu jest po to są te nazwy miast naokoło. Czas letni/zimowy też trzeba ręcznie ustawić. 

9393890A-FFF6-45D4-8518-33B6773DCA6F.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zorro Sorki - oczywiście instrukcja bardziej przyda się koledze @MieszkoMieszko, ale z wiedzy nt. zasięgu działania RC u Citizena skorzysta chyba większe grono zaineresowanych. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że trochę się zakręciłem, bo napisałeś, że ma się upewnić, czy RC działa tylko w Japonii.

Faktem jest, że każda wieża z sygnałem radiowym nadaje na innej częstotliwości i odbiornik w zegarku musi móc odpowiednio to odbierać, czyli możliwym jest wyprodukowanie zegarka, który będzie się synchronizował tylko w Japonii. Nie mniej jednak, jeśli już taką opcję w zegarkach ogólnoświatowych marek spotkałem, to nigdy w zakresie, który działała tylko w Japonii.

W Junghans'ie też, no i Junghans'owi trzeba oddać, tak jak napisałeś, że jako pierwszy opracował i wprowadził RC do zegarków na rękę. Zastanawia mnie tylko jedno - mianowicie dlaczego skutecznie nie zabezpieczył tego odpowiednimi patentami? 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, alpaczino napisał(-a):

@zorro Sorki - oczywiście instrukcja bardziej przyda się koledze @MieszkoMieszko, ale z wiedzy nt. zasięgu działania RC u Citizena skorzysta chyba większe grono zaineresowanych. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że trochę się zakręciłem, bo napisałeś, że ma się upewnić, czy RC działa tylko w Japonii.

Faktem jest, że każda wieża z sygnałem radiowym nadaje na innej częstotliwości i odbiornik w zegarku musi móc odpowiednio to odbierać, czyli możliwym jest wyprodukowanie zegarka, który będzie się synchronizował tylko w Japonii. Nie mniej jednak, jeśli już taką opcję w zegarkach ogólnoświatowych marek spotkałem, to nigdy w zakresie, który działała tylko w Japonii.

W Junghans'ie też, no i Junghans'owi trzeba oddać, tak jak napisałeś, że jako pierwszy opracował i wprowadził RC do zegarków na rękę. Zastanawia mnie tylko jedno - mianowicie dlaczego skutecznie nie zabezpieczył tego odpowiednimi patentami? 🤔

Zabezpieczył. Japończycy korzystają z innych/swoich autorskich rozwiązań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, zorro napisał(-a):

W Japończykach tak po prostu jest po to są te nazwy miast naokoło. Czas letni/zimowy też trzeba ręcznie ustawić. 

9393890A-FFF6-45D4-8518-33B6773DCA6F.png

faktycznie jest napisane jakby sam przestawiał strefę czasową - możne skanuje wszystkie częstotliwości ale wtedy to daje po baterii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, unadarek napisał(-a):

faktycznie jest napisane jakby sam przestawiał strefę czasową - możne skanuje wszystkie częstotliwości ale wtedy to daje po baterii :)

Skanuje. Opatentowany mechanizm własny z funkcją autoscan. Nie daje po baterii. 10 lat u mnie jest i akumulator cały czas na wysokim poziomie. 

Edytowane przez zorro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, zorro napisał(-a):

Skanuje. Opatentowany mechanizm własny z funkcją autoscan. Nie daje po baterii. 10 lat u mnie jest i akumulator cały czas na wysokim poziomie. 

daje... daje... - tylko potem doładuje :) - 10 lat bo to solidna konstrukcja  :) Citizeny też są dobre w te klocki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, zorro napisał(-a):

Zabezpieczył. Japończycy korzystają z innych/swoich autorskich rozwiązań. 

 

Nie twierdzę, że nie zabezpieczył - napisałem, że niewystarczająco skutecznie.

Sygnał z informacją nt. czasu letniego i standardowego na pewno jest wysyłany radiowo i od modelu zegarka zależy, czy go odczyta i zastosuje, czy nie. Ponadto są modele, w których można ustawić, czy przy odczycie RC ma automatycznie uwzględniać w/w korektę.

Synchronizacji stref czasowych w RC z pewnością nie uświadczysz, bo taki sygnał nie jest radiowo wysyłany - polecam przekonać się samemu wykonując test ręcznie przestawiając strefę czasową a następnie synchronizując zegarek z sygnałem radiowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, alpaczino napisał(-a):

 

Nie twierdzę, że nie zabezpieczył - napisałem, że niewystarczająco skutecznie.

Sygnał z informacją nt. czasu letniego i standardowego na pewno jest wysyłany radiowo i od modelu zegarka zależy, czy go odczyta i zastosuje, czy nie. Ponadto są modele, w których można ustawić, czy przy odczycie RC ma automatycznie uwzględniać w/w korektę.

Synchronizacji stref czasowych w RC z pewnością nie uświadczysz, bo taki sygnał nie jest radiowo wysyłany - polecam przekonać się samemu wykonując test ręcznie przestawiając strefę czasową a następnie synchronizując zegarek z sygnałem radiowym.

 

DCF77

to jest wysyłane :

1623461731_Zrzutekranu2021-12-01135717.thumb.jpg.7e50f2e2d710d09e2ac033252b1474dd.jpg

a to jest zasięg

160213025_Zrzutekranu2021-12-01135748.jpg.c3e6f18ad0fd3f6d664a50f5e32caf43.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, alpaczino napisał(-a):

 

Nie twierdzę, że nie zabezpieczył - napisałem, że niewystarczająco skutecznie.

Sygnał z informacją nt. czasu letniego i standardowego na pewno jest wysyłany radiowo i od modelu zegarka zależy, czy go odczyta i zastosuje, czy nie. Ponadto są modele, w których można ustawić, czy przy odczycie RC ma automatycznie uwzględniać w/w korektę.

Synchronizacji stref czasowych w RC z pewnością nie uświadczysz, bo taki sygnał nie jest radiowo wysyłany - polecam przekonać się samemu wykonując test ręcznie przestawiając strefę czasową a następnie synchronizując zegarek z sygnałem radiowym.

Wyżej zamieściłem wycinek instrukcji zegarka. Ważne ze tam gdzie jest sygnał radiowy zawsze pokazuje mi właściwy czas. Resztą nie zaprzątam sobie głowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, zorro napisał(-a):

Wyżej zamieściłem wycinek instrukcji zegarka. Ważne ze tam gdzie jest sygnał radiowy zawsze pokazuje mi właściwy czas. Resztą nie zaprzątam sobie głowy. 

 

Przepraszam, ale nigdzie w wycinku instrukcji zegarka, który wkleiłeś poprzednio nie jest napisane, że po synchronizacji zegarek sam ustawi Ci strefę czasową (przeczytałem dwukrotnie ze zrozumieniem).

Proszę wykonaj sam test z ręcznym przestawieniem strefy czasowej, o którym pisałem w poprzednim poście a przekonasz się, że jak ją przestawisz np. na czas w Honolulu (bo tam spędzasz wakacje i niestety nie ma tam zasięgu radiowego potrzebnego do RC), to po powrocie i udanej synchronizacji z naszą kochaną wieżą w Niemczech (DCF77), będziesz miał super dokładność (co do sekundy) i zegarek będzie wskazywał udaną ostatnią synchronizację, ale nadal na nim będzie wskazywany błędny czas tj. GMT-10 (idealnie jedenaście pełnych godzin nieprawidłowo).

Czyli niestety nie jest tak, że cyt.: "tam gdzie jest sygnał radiowy zawsze pokazuje mi właściwy czas".

Wyjaśniam to tylko dlatego, żeby inni nie wyciągnęli błędnych wniosków z naszych konstruktywnych dyskusji. Absolutnie nie jest w mojej intencji kłócenie się z kimkolwiek.

Szacunek dla wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, alpaczino napisał(-a):

 

Przepraszam, ale nigdzie w wycinku instrukcji zegarka, który wkleiłeś poprzednio nie jest napisane, że po synchronizacji zegarek sam ustawi Ci strefę czasową (przeczytałem dwukrotnie ze zrozumieniem).

Proszę wykonaj sam test z ręcznym przestawieniem strefy czasowej, o którym pisałem w poprzednim poście a przekonasz się, że jak ją przestawisz np. na czas w Honolulu (bo tam spędzasz wakacje i niestety nie ma tam zasięgu radiowego potrzebnego do RC), to po powrocie i udanej synchronizacji z naszą kochaną wieżą w Niemczech (DCF77), będziesz miał super dokładność (co do sekundy) i zegarek będzie wskazywał udaną ostatnią synchronizację, ale nadal na nim będzie wskazywany błędny czas tj. GMT-10 (idealnie jedenaście pełnych godzin nieprawidłowo).

Czyli niestety nie jest tak, że cyt.: "tam gdzie jest sygnał radiowy zawsze pokazuje mi właściwy czas".

Wyjaśniam to tylko dlatego, żeby inni nie wyciągnęli błędnych wniosków z naszych konstruktywnych dyskusji. Absolutnie nie jest w mojej intencji kłócenie się z kimkolwiek.

Szacunek dla wszystkich.

ogólnie ustawienie ręczne strefy czasowej służy włączeniu odpowiedniej częstotliwości aby odbierać dane -Citizeny jakie spotkałem tak działają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, alpaczino napisał(-a):

 

Przepraszam, ale nigdzie w wycinku instrukcji zegarka, który wkleiłeś poprzednio nie jest napisane, że po synchronizacji zegarek sam ustawi Ci strefę czasową (przeczytałem dwukrotnie ze zrozumieniem).

Proszę wykonaj sam test z ręcznym przestawieniem strefy czasowej, o którym pisałem w poprzednim poście a przekonasz się, że jak ją przestawisz np. na czas w Honolulu (bo tam spędzasz wakacje i niestety nie ma tam zasięgu radiowego potrzebnego do RC), to po powrocie i udanej synchronizacji z naszą kochaną wieżą w Niemczech (DCF77), będziesz miał super dokładność (co do sekundy) i zegarek będzie wskazywał udaną ostatnią synchronizację, ale nadal na nim będzie wskazywany błędny czas tj. GMT-10 (idealnie jedenaście pełnych godzin nieprawidłowo).

Czyli niestety nie jest tak, że cyt.: "tam gdzie jest sygnał radiowy zawsze pokazuje mi właściwy czas".

Wyjaśniam to tylko dlatego, żeby inni nie wyciągnęli błędnych wniosków z naszych konstruktywnych dyskusji. Absolutnie nie jest w mojej intencji kłócenie się z kimkolwiek.

Szacunek dla wszystkich.

Jeżeli wyląduje w Honolu to ręcznie przestawię sobie te 10 godzin bo nie złapię tam RC. Wracając z powrotem do Polski jak złapie sygnał DCF77 automatycznie albo ręcznie go wywołam nie czekając do 3 w nocy to na pewno ustawi mi właściwą godzinę. Już to przetestowałem parę razy co prawda nie wracając z Honolulu. 

Edytowane przez zorro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, unadarek napisał(-a):

ogólnie ustawienie ręczne strefy czasowej służy włączeniu odpowiedniej częstotliwości aby odbierać dane -Citizeny jakie spotkałem tak działają 

 

Gdyby tak było, to po wymuszeniu synchronizacji i wyświetleniu (sprawdzeniu) jej efektu pokazywałby "NO" a pokazuje "OK" i koryguje ustawienie minut i sekund godziny zostawiając w spokoju.

Namawiam na samodzielne testy z własnym zegarkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, zorro napisał(-a):

Jeżeli wyląduje w Honolu to ręcznie przestawię sobie te 10 godzin bo nie złapię tam RC. Wracając z powrotem do Polski jak złapie sygnał DCF77 automatycznie albo ręcznie go wywołam nie czekając do 3 w nocy to na pewno ustawi mi właściwą godzinę. Już to przetestowałem parę razy co prawda nie wracając z Honolulu. 

 

Jeżeli tak jest i to przetestowałeś to jest to dowodem na wyższość Junghans'a nad Citizen'em.

Citizen tak nie zrobi - ja też przetestowałem parę razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, alpaczino napisał(-a):

 

Gdyby tak było, to po wymuszeniu synchronizacji i wyświetleniu (sprawdzeniu) jej efektu pokazywałby "NO" a pokazuje "OK" i koryguje ustawienie minut i sekund godziny zostawiając w spokoju.

Namawiam na samodzielne testy z własnym zegarkiem.

Alpaczino opierasz cały swój wywód na japońskich konstrukcjach RC.
W Junghansie działa to inaczej nie ma żadnego „NO” i „OK”. Wyżej już napisałem ze testowałem. Nie będę się po raz kolejny powtarzać. Dorwij gdzieś Junghansa RC potestuj i sam się przekonasz. 

Edytowane przez zorro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zorro to prawda - nie mam Junghans'a z RC - mam tylko Citizen'y z synchronizacją radiową.

Może czas na pierwszego zacnego Junghansa (ale pisać o tym w wątku dot. Citizena to faux pas). :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, alpaczino napisał(-a):

@zorro to prawda - nie mam Junghans'a z RC - mam tylko Citizen'y z synchronizacją radiową.

Może czas na pierwszego zacnego Junghansa (ale pisać o tym w wątku dot. Citizena to faux pas). :rolleyes:

Zgadzam się w pełni to faux pas

Pozdrawiam 

Edytowane przez zorro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, alpaczino napisał(-a):

 

Gdyby tak było, to po wymuszeniu synchronizacji i wyświetleniu (sprawdzeniu) jej efektu pokazywałby "NO" a pokazuje "OK" i koryguje ustawienie minut i sekund godziny zostawiając w spokoju.

Namawiam na samodzielne testy z własnym zegarkiem.

jak ręcznie ustawisz jak pisze strefę czasową a zegarek ma obsługę multiband wszystkich sześciu  nadajników to przeszukuje na częstotliwości strefy czasowej i jak tam się znajdujesz  i ręcznie  wymusisz ustawienia to ustawi wszytko co ma ustawić jak złapie dobry sygnał co jest rożnie w dzień - w nocy jest lepszy sygnał dlatego automaty działają tylko w nocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zakończyć tematycznie to Citizeny ustawiające automatycznie strefę czasową to modele satellite wave i to dopiero od kalibru F150 w górę. 
W pierwszym kalibrze F100 też trzeba było robić to ręcznie. 

Edytowane przez zorro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest RC to ręcznie ustawia się tylko strefę czasową i czy jest DST, czyli czy zmienia się czas na letni. Całą resztę zegarek sam ustawi.Natomiast jeżeli jest perpetual Calendar i się go ustawi, to będzie zmieniał datę prawidłowo nawet bez synchronizacji radiowej, ale już nie zrobi automatycznie zmiany czasu np. letniego na zimowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, zorro napisał(-a):

Żeby zakończyć tematycznie to Citizeny ustawiające automatycznie strefę czasową to modele satellite wave i to dopiero od kalibru F150 w górę. 
W pierwszym kalibrze F100 też trzeba

 było robić to ręcznie. 

 

To jest inna technologia niż RC. Tam zegarek jest pozycjonowany na podst. sygnału GPS i wg. położenia ustawiana jest strefa czasowa a sam czas i data pobierane są także z satelity a nie z naziemnych wież radiowych.

Teraz zadam trudne pytanie: Jestem w Londynie i łapię sygnał radiowy z Niemiec (DCF77), czy wtedy Junghans ustawi prawidłowy czas? ;)

Edytowane przez alpaczino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Miszkolc napisał(-a):

Jeżeli jest RC to ręcznie ustawia się tylko strefę czasową i czy jest DST, czyli czy zmienia się czas na letni. Całą resztę zegarek sam ustawi.Natomiast jeżeli jest perpetual Calendar i się go ustawi, to będzie zmieniał datę prawidłowo nawet bez synchronizacji radiowej, ale już nie zrobi automatycznie zmiany czasu np. letniego na zimowy.

ale u mnie jest wieczny kalendarz, ustawiona zmian czasu na letni i zimowy i zmienił czas na zimowy sam :) (nawet nie pytał)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za wszelkie wypowiedzi chyba skusze się na tego Citizena. Wszak nie posiadać citzena z ED w kopercie supertitanium z Duratect który z tego słynie to byłby błąd chyba co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując tą dyskusję nt. ustawienia strefy czasowej w zegarkach z RC, napiszę to, co udało się ustalić:
- Informacja o strefie czasowej nie jest wysyłana radiowo (@unadarek wkleił wcześniej listę wszystkich informacji jakie są zawarte w sygnale radiowym wysyłanym z wież).
- W przedmiotowym sygnale jest wysyłany m.in. regionalny dla danej wieży czas i informacja o przesunięciu letnim.
- Różne modele zegarków w różnym stopniu korzystają z tych informacji. Niektóre zegarki podczas synchronizacji przestawiają godzinę zgodnie z lokalną strefą (synchronizują wszystko), inne nie (tzn. synchronizują tylko minuty i sekundy a godzin nie ruszają). Z czasem letnim i jego automatycznym stosowaniem jest podobnie tj. w zależności od zegarka i jego producenta jest on ustawiany lub nie.

UF - mam nadzieję, że to wszystko się komuś przyda.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, alpaczino napisał(-a):

 

To jest inna technologia niż RC. Tam zegarek jest pozycjonowany na podst. sygnału GPS i wg. położenia ustawiana jest strefa czasowa a sam czas i data pobierane są także z satelity a nie z naziemnych wież radiowych.

Teraz zadam trudne pytanie: Jestem w Londynie i łapię sygnał radiowy z Niemiec (DCF77), czy wtedy Junghans ustawi prawidłowy czas? ;)

1. Jak działa technologia satellite wave nie musisz mi tłumaczyć.

Miałem Citizena  CC2006-53E z kalibrem F100. Sprzedałem bo po pierwsze za duży jak dla mnie 45mm po drugie jak wcześniej wspominałem ten kaliber nie ustawiał automatycznie strefy czasowej (samą godzinę łapał w 3 sekundy na otwartym terenie przy ładnej pogodzie) po trzecie  tytan łatwo się rysował pomimo Duratec. 
2. Odpowiedź na trudne pytanie: Jeżeli jesteś w Londynie a Junghans złapie sygnał z Frankfurtu a nie ze Szkocji to będzie godzina do przodu wtedy możesz skorygować o godzinę. W takiej samej sytuacji w przypadku Citizena będziesz musiał skorygować tak samo czas plus dodatkowo ustawić czas letni/zimowy bo sam się na pewno nie ustawi. Tylko tyle i aż tyle. 
Na koniec podglądowo zdjęcia mojego Junghansa, któremu w przyszłym roku stuknie równe 10 lat.

Pierwsze zdjęcie producenta dwa następne moje. 

 

 

5D1E49FA-1EE7-44C1-B625-57EEDEE7E0C0.jpeg

IMG_3850.jpg

IMG_3849.jpg

Edytowane przez zorro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.