Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

_GranD_

Delbana, o której nikt nic nie wie?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Drodzy użytkownicy forum, chciałbym poprosić Was o pomoc w zidentyfikowaniu  podobno nietypowego zegarka marki Delbana.

 

Niedawno stałem się posiadaczem zegarka, który jest nie lada zagadką dla zegarmistrzów i pracowników antykwariatów/komisów. Z tego co udało mi się ustalić dotychczas, wynika że zegarek jest oryginalny i może pochodzić z przedziału lat od 1921-1933. Gorzej już z szachownicą Sił Powietrznych RP, która nie wiadomo do końca, jak mogła się znaleźć na tarczy zegarka... Ustaliłem, że szachownica jest to wzór drugi, pochodzący z przedziału lat 1921-1993.

 

Czy ktoś posiada informacje na temat podobnych zegarków?

Czy istnieje możliwość ustalenia daty produkcji tego egzemplarza oraz uzyskania informacji na temat tego, czy szachownica została naniesiona fabrycznie czy był to zabieg wykonany w późniejszym okresie użytkowania zegarka?

Noszę się z zamiarem odsprzedania tego egzemplarza, więc chciałbym także dowiedzieć się, jaka jest uczciwa cena za ten oto egzemplarz.

 

Liczę na Waszą pomoc.

 

Serdecznie pozdrawiam,

Kamil.

 

post-100105-0-78152000-1506194824_thumb.jpg

post-100105-0-82236900-1506194837_thumb.jpg

post-100105-0-82151300-1506194890_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek z lat 60 tych tak mniej więcej - szachownica natomiast 2016 - 2017 rok i pochodzi ze sklepu dla modelarzy najprawdopodobniej składnicy harcerskiej  (mówię poważnie) 

Takie zegarki są współcześnie przyozdabiane kalkomaniami dla podniesienia wartości 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Paweł, zegarek z lat 60, kalkomania naklejona żeby sztucznie podnieść wartość i przyciągnąć klienta (osobiście bym ją usunął). Jest na forum temat z Delbanami, znajdziesz tam na pewno taką samą tylko z ładną tarczą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ale ktoś miał fantazję... ta szachownica pasuje jak pięść do oka..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Niedawno stałem się posiadaczem zegarka, który jest nie lada zagadką dla zegarmistrzów i pracowników antykwariatów/komisów. Z tego co udało mi się ustalić dotychczas, wynika że zegarek jest oryginalny i może pochodzić z przedziału lat od 1921-1933. Gorzej już z szachownicą Sił Powietrznych RP, która nie wiadomo do końca, jak mogła się znaleźć na tarczy zegarka... Ustaliłem, że szachownica jest to wzór drugi, pochodzący z przedziału lat 1921-1993.

 

 

Drogi Kamilu, masz prawo  nie znać się na zegarkach i Twoje pytania sa tutaj w pełni uzasadnione.

Natomiast jeśli ten zegarek jest zagadką dla Twoich zegarmistrzów i antykwariuszy, to znaczy, ze kontaktowałeś się z bandą ignorantów i gamoni, a nie z zegarmistrzami i antykwariuszami.

Na temat samego zegarka koledzy już ci powiedzieli. Nic wspólnego z wojskiem, lotnictwem, ani latami 30-tymi.

Pozdrów serdecznie tych fachowców, dla których Twoja Delbana była zagadką ;)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie się moim tematem oraz rozwianie wątpliwości na temat wskazanego zegarka. Forum polecił mi właśnie jeden z pracowników antykwariatu, który stwierdził że omawiana Delbana pochodzi właśnie z przedziału lat .30-40. W sytuacji gdzie każdy po zapoznaniu się z tym egzemplarzem rozkładał ręce, a szukanie informacji lub nawet podobnych zegarków, mam tu na myśli Delbany z załączoną na fotografiach szachownicą, nie dawały rezultatów, postanowiłem zwrócić się do fachowców w tej dziedzinie. Jak widać, było warto. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu się dziwisz? Tacy "eksperci" dopuszczają np. do użycia podobnej Delbany z oznaczeniami SS na tarczy w całkiem szacownym filmie fabularnym...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bo naiwny jestem i ciągle mi się wydaje, że jak ktoś coś robi zawodowo, to powinien się choć trochę na tym znać.

A to tak nie działa. Jak to na "Misiu" - teraz to już się nie trzeba znac, bo wszystko komputery...

W kazdym razie nie chciałbym trafić do lekarza (sorry, Piotrze, nie mogłem sobie odmówić ;) ) o takich kompetencjach, jak ci fachowcy, do których chodził nasz nowy Kolega.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą "postarzanie" zegarków to częsty problem - zegarki z lat 1950-60 często są przez zegarmistrzów klasyfikowane jako "przedwojenne"...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, trochę różnych wojen na świecie było od lat 60-tych, więc w pewnym sensie mają rację :D


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomnieć tez trzeba ze często w filmach pojawiają się podróbki, lub wręcz marki nieistniejace...

('W ciemności"(tyt. ang. In Darkness) – polsko-niemiecko-kanadyjski dramat wojenny z 2011 roku, w reżyserii Agnieszki Holland, występuje zegarek Delbana z lat 50-60 z doklejonymi oznaczeniami faszystowskimi z lat 30-40)

Obejrzałem film raz jeszcze :)

Kliknij w zdjęcie.

attachicon.gifBe tytułu.jpg

Brak kompetencji i ignorancja osiąga szczyty..

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkomania z dowolnego zestawu oznaczań naszych sił powietrznych. Aby dobrze wyglądała należy ją położyć na przygotowaną powierzchnię i zmiękczyć, dowolnym Decal Fixem, jest tego na rysku sporo. Następnie lakier bezbarwny na wierzch, aby wyrównać krawędzie. Później weathering i już mamy staaaaary zegarek, co najmniej 75 lat ;)


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba spadł popyt na sławne Delbany SS, bo coraz mniej i coraz tańsze w popularnym serwisie aukcyjnym. Może dlatego modelarze zaczęli wypuszczać takie "polskie" sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda Delbana z lat 1933-39 w środku Felsa 292

post-38106-0-07015800-1507131626_thumb.jpeg


Pecunia non olet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość TomaszC
      Przez Gość TomaszC
      Dzień dobry, to jest mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość, niedawno nabyłem drogą kupna pewną Bulovę (albo Bulova, nie wiem czy wypada odmieniać), spodobała mi się pomimo marnego zdjęcia (a może właśnie dlatego?), kupiłem właściwie w ciemno, dopiero po wysłaniu pieniędzy zacząłem szukać informacji o modelu i jakież było moje zmartwienie gdy poza zdjęciem od sprzedawcy nie znalazłem właściwie nic,nikt nigdy nie słyszał o modelu "spirit", nie znalazłem żadnego zdjęcia przynajmniej podobnego egzemplarza, no, dosłownie nic. Myślę sobie fejk jak nic, trudno, pieniądze niewielkie, jakoś to przeżyję, frycowe trzeba płacić. Dziś dostałem przesyłkę i w te pędy do zegarmistrza żeby wydał wyrok, a ten szacowny fachowiec twierdzi - oryginał, werk ETA 955.112, szwajcar, reszta też szwajcar, przyznam, że odetchnąłem z ulgą, mam pierwszy zegarek do kolekcji;) No, może nie pierwszy, kilka czasomierzy w domu jest, ale ten podoba mi się i już (może trochę za bardzo "barokowy" ale to do oglądania). Drugi to żony Delbana z lat 50-tych, ładne maleństwo. Może ktoś podpowie mi gdzie znaleźć jakieś konkretniejsze informacje na temat tego modelu bo google jest dość oszczędny... Więc pozdrawiam wszystkich miłośników tych marek (innych zresztą też).   
    • Przez NocnyMarek
      Witam.
       
      Na wstępie napiszę że poszukałem podobnego tematu, przeczytałem temat o wyborze taniego zegarka etc.
       
      A więc tak..
       
      Budżet na zakup pierwszego zegarka: 100 - maks 200zł.
       
      Stan: używany lub NOS
       
      Werk: mechaniczny lub automatyczny, może być z alarmem ale nie musi ( decyduje cena ).
       
      Koperta: min. 33mm, pozłacana lub stalowa.
       
      Tarcza: w kolorze perłowym lub srebrnym, dobrze jakby były jakieś cyferki a nie same kreski.
       
      Firma: Poljot, Rakieta.. Może inne ale się nie znam.
       
      Ogólnie założyłem ten temat, ponieważ nie wiem która firma robiła solidniejsze zegarki, niektóre w jednej fabryce jak czytałem..
       
      Z tego co udało mi się wywnioskować patrząc po forum, YT i portalach aukcyjnych to najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość - Poljot, potem Rakieta, Wostok, Łucz, Slava, a na końcu Pobieda.
       
      Szukałem sporo na olx i innych.. Wpadł mi w oko Poljot de luxe pozłacany ale w tej cenie ciężko dostać w dobrym stanie. Jakie są inne firmy i modele mieszczące się w tej cenie, stylu itp. ? Firma Mir też ma jakieś ładne, solidna ?
      Jakie są najpopularniejsze i najtrwalsze mechanizmy w takich zegarkach?
       
      Każda odpowiedź włącznie z krytyką mile widziana. Od dawien dawna chciałem sobie kupić jakiś zegarek mechaniczny, zawsze myślałem że kosztują majątek, szczególnie te stare a tu zaskoczenie
    • Przez "TomcioPaluch"
      Witam Panowie.
       
      Zakładam nowy temat ponieważ przypadkiem, trochę przez własną nieuwagę zalicytowałem pewien zegarek poprzez allegro i co śmieszniejsze wygrałem licytację... No cóż, zdarza się i tak Moja prośba jak i również pytanie jest następująca, mianowicie...
      Czy jesteście w stanie po zdjęciach z danej aukcji określić czy zegarek, zegarki wystawiane przez allegrowicza "zegarki17" są oryginalne lub może ktoś kupował już jakiś zegarek od tego Pana ?
       
      Oto wystawiane przez niego przedmioty :
       
      https://allegro.pl/uzytkownik/zegarki17?order=m&bmatch=baseline-cl-n-uni-1-2-1123
       
      A poniżej zegarek który zakupiłem poprzez przypadkowo zalicytowaną i zarazem wygraną aukcję :
       
      https://allegro.pl/oferta/gigantyczna-meska-stalowa-omega-15-jewels-unikat-7827325635?snapshot=MjAxOS0wMi0xN1QxOTozMDowMFo7YnV5ZXI7YTg4ZWQ5ODk1ZjJhY2JkYjVkMjRjZTllYjZmMjBlZWQzYzlhYmU5MzZjZWExNGE3NjlkMjQwNDQyNjk0Y2JjNQ%3D%3D
       
       
      Bynajmniej nie chodzi mi tutaj o wycenę, czy przepłaciłem, czy też nie
      Zegarek jest bardzo ładny w moim mniemaniu, dobrze leży na ręce, wygląda bardzo solidnie i jest zadbany...
      Sprzedawca zapewnił mnie podczas rozmowy iż zegarek jest oryginalny, opowiadając mi o mechanizmie jak i przebiegu jego konserwacji...
      Pytanie tylko czy jest oryginalny ?
      Jeżeli ktoś potrzebuje zerknąć na niego osobiście a jest z woj. Śląskiego, mogę dojechać i zapłacić za potwierdzenie oryginalności przedmiotu
       
      Mam nadzieję iż otrzymam tutaj satysfakcjonującą mnie odpowiedź na moje pytanie i jednocześnie pomoc w rozwiązaniu mych wątpliwości...
      Pozdrawiam Serdecznie.
      Tomasz R.
    • Przez marcin.grabowski
      Dzień dobry,
      Niedawno dostałem stary zegarek Delbana ze zdjęć. Zegarek jest na prawidłowym chodzie, niestety jest problem z sekundnikiem, który po spada. Mam pytanie dotyczące wieku zegarka, orientuje się ktoś ile może mieć lat? Tarcza jest w tragicznym stanie, pomyślałem o renowacji, ale koszt wyniósłby grubo ponad 150- 200 zł, więc nie wiem czy to jest opłacalne, rozważam również zakup innej na wymianę lub odnowienie w garażu, ale przy tym czarny napis byłby nie do odtworzenia. Ostatnie pytanie brzmi: jaki to dokładnie model zegarka? Niestety nigdy nie spotkałem się z tego typu tarczą w Delbanach, zawsze widywałem tylko z wszelkiego rodzaju fakturą.
      Pozdrawiam, Marcin



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.