Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Qba.

Hi-Fi stereo

Rekomendowane odpowiedzi

Stoją inaczej to zdjęcie jak dochodziły do siebie po przyjeździe, jakieś konkretne te podstawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, satanic napisał(-a):

Stoją inaczej to zdjęcie jak dochodziły do siebie po przyjeździe, jakieś konkretne te podstawki.

Jak dla mnie bez sensu. Jak mają stać na podstawkach to zajmą tyle samo miejsca co duże kolumny. Więc pomyśl o zamienienu. Na bank nie pożałujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie ustawiłem tak jak pasuje mi w pomieszczeniu, nic nie zmieniam, a tym bardziej sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie miesiąc z nowym sprzętem. Kilka obserwacji:

1. To jest niebywałe jak niektórzy producenci audio sztucznie podbijają parametry muzyki, zwłaszcza niskich tonów, ale z wysokim tez bywa jazda. To jest na pewno chwytliwe, przyjemne dla ucha w krótkim okresie, taki efekt "wow" w elektromarkecie. Słysze to teraz bardzo wyraźnie. Nie krytykuję, każdy kupuje co chce i na ile go stać. Kluczem jest wyważenie jakości i ceny, ok banał, ale musiałem.

2. Na moim zestawiku jest bardzo duża różnica między prezencją plików MQA i FLAC. Na korzyść tych drugich. MQA graja dobrze, FLAC grają rewelacyjnie. Kolega @Burns mnie próbował otrzeźwić z realnymi parametrami tego co może mój sprzęt i jak kantuje Tidal i ja to przyjmuję. W takim układzie constans tylko komentuję, że FLAC brzmi genialnie. Płyta Baduizm Erykah Badu, to chyba najlepiej zrealizowana płyta, jaką słyszałem do tej pory na tym sprzęcie. 

3. Skoro już wywołałem Burnsa, który mi podpowiadał takie rozwiązanie, to kusi mnie "tak z ciekawości" sprawdzić, jak mógłby zabrzmieć zew. DAC z obejściem Hegla. Coś musze wypożyczyć, bo nikt ze znajomych nie ma czegoś godziwego do porównania (ponoć ten wbudowany jest bardzo przyzwoity i niełatwo go przebić). Tylko co, jak się okaże, że te różnicę słychać? 🤣

4. Kolejny banał, ale rozmieszczenie kolumn ma ogromny wpływ na odbiór dzwięku ;) Moja kolumny stoją teraz przez większośc czasu w położeniu "jedynie słusznym". Tzn nie są od czapy przed meblami ;) Układ pokoju, którego nie mam zamiaru zmienić wymaga żeby "estetycznie" stały bardziej przy ścianie oraz dalej od siebie. O ile bliże ściany im nie szkodzi, a nawet bym powiedział, że brzmią "niżej", to rozmieszczenie ok 3,7 między osiami już słychać. Kiedy je testowałem, docierałem to stały 2,5-2,8 i dla przestrzeni/spójności było to idealne rozmieszczenie. Teraz nie jest źle, powiedziałbym żeby jakoś zobrazować, że grają ok 10% gorzej niż węższe. Przy dużej głośności może 5%. Oczywiście zabawa osiami coś tam pomaga, ale to nie jest 1:1. Kiedy mam ochotę dłużej posłuchać czegoś extra, albo impreza się kroi, to je przesuwam do tego, jak stały na początku. 30 kila cirka ebałt jeszcze ruszę ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 17.01.2024 o 11:15, Burns napisał(-a):

 

 

Wygląda że te Utopie napędza Naim Uniti Star albo coś podobnego - miał ktoś z tym do czynienia? Kusi mnie trochę taki kombajn.

@Valygaar, a wiesz z czego te FLAC i MQA pochodzą? Z mastera czy to zripowane CD?

Edytowane przez Bugs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Bugs napisał(-a):

Wygląda że te Utopie napędza Naim Uniti Star albo coś podobnego - miał ktoś z tym do czynienia? Kusi mnie trochę taki kombajn.

@Valygaar, a wiesz z czego te FLAC i MQA pochodzą? Z mastera czy to zripowane CD?

Zaczynając od tyłu:

1. Nie wiem jakie są źródła, ale na wyczucie różne. Tzn jedne MQA grają całkiem dobrze, powiedziałbym zbliżone do FLAC, a niektóre to lekki paździerz przy FLAC. Jest w sieci mnóstwo dyskusji o tym, sam Tidal też nie grzeszy transparentnością. Odchodzą od MQA w każdym razie i jeśli będzie coraz więcej zmienione na FLAC to ja będę wniebowzięty.

2. Słuchałem Naima Star z kilkoma parami kolumn - Focal (tragicznie), Dali (fajnie), Sonus (fajnie). Niemniej jak już pisałem dla mojego ucha Marantz oraz Yamaha A/B grały zdecydowanie lepiej - znośnie, bardzo fajnie, mega. Nie wiem z czego to wynika. Ja na NAIMA miałem super ofertę, mniej więcej -40%. Szczerze to nawet za 10 bym go nie wziął. Design, wyświetlacz i...logo. Innych plusów nie było, ale powtarzam to tylko moja opinia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, colector napisał(-a):

jak jest niewielkie pomieszczenie to bez sensu wstawić podłogówki

Jeżeli miałbym wybierać na "małego" pomieszczenia podstawkowe, które z podstawkami zajmą mi tyle samo podłogi to wybrałbym podłogówki. Więcej swobody, kopnięcia itp. Nie musisz rozkręcać, żeby uzyskać taki sam lub lepszy efekt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Valygaar napisał(-a):

Prawie miesiąc z nowym sprzętem. Kilka obserwacji:

1. To jest niebywałe jak niektórzy producenci audio sztucznie podbijają parametry muzyki, zwłaszcza niskich tonów, ale z wysokim tez bywa jazda. To jest na pewno chwytliwe, przyjemne dla ucha w krótkim okresie, taki efekt "wow" w elektromarkecie. Słysze to teraz bardzo wyraźnie. Nie krytykuję, każdy kupuje co chce i na ile go stać. Kluczem jest wyważenie jakości i ceny, ok banał, ale musiałem.

2. Na moim zestawiku jest bardzo duża różnica między prezencją plików MQA i FLAC. Na korzyść tych drugich. MQA graja dobrze, FLAC grają rewelacyjnie. Kolega @Burns mnie próbował otrzeźwić z realnymi parametrami tego co może mój sprzęt i jak kantuje Tidal i ja to przyjmuję. W takim układzie constans tylko komentuję, że FLAC brzmi genialnie. Płyta Baduizm Erykah Badu, to chyba najlepiej zrealizowana płyta, jaką słyszałem do tej pory na tym sprzęcie. 

3. Skoro już wywołałem Burnsa, który mi podpowiadał takie rozwiązanie, to kusi mnie "tak z ciekawości" sprawdzić, jak mógłby zabrzmieć zew. DAC z obejściem Hegla. Coś musze wypożyczyć, bo nikt ze znajomych nie ma czegoś godziwego do porównania (ponoć ten wbudowany jest bardzo przyzwoity i niełatwo go przebić). Tylko co, jak się okaże, że te różnicę słychać? 🤣

4. Kolejny banał, ale rozmieszczenie kolumn ma ogromny wpływ na odbiór dzwięku ;) Moja kolumny stoją teraz przez większośc czasu w położeniu "jedynie słusznym". Tzn nie są od czapy przed meblami ;) Układ pokoju, którego nie mam zamiaru zmienić wymaga żeby "estetycznie" stały bardziej przy ścianie oraz dalej od siebie. O ile bliże ściany im nie szkodzi, a nawet bym powiedział, że brzmią "niżej", to rozmieszczenie ok 3,7 między osiami już słychać. Kiedy je testowałem, docierałem to stały 2,5-2,8 i dla przestrzeni/spójności było to idealne rozmieszczenie. Teraz nie jest źle, powiedziałbym żeby jakoś zobrazować, że grają ok 10% gorzej niż węższe. Przy dużej głośności może 5%. Oczywiście zabawa osiami coś tam pomaga, ale to nie jest 1:1. Kiedy mam ochotę dłużej posłuchać czegoś extra, albo impreza się kroi, to je przesuwam do tego, jak stały na początku. 30 kila cirka ebałt jeszcze ruszę ;)

 

W teście kolumn z IKEA ;) masz doskonale rozpisane jak ustawienie zmienia częstotliwość rezonansową

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3506-sonus-faber-lumina-v

Tylko jak to zrozumieć a raczej powinienem zapytać jak to zmierzyć ? Jak oni to i czym zmierzyli ?

W każdym razie jak opanujesz tą sztukę to daj znać. Jeżeli nie, to pozostaje Ci na oko, znaczy na ucho, czyli zakup tony gwoździ różnej długości (znaczy kolców), płyt marmurowych i latanie z tym po całym pokoju. Do wiosny powinieneś zdążyć ;) Będę czekał na wieści ;)

 

"Przede wszystkim konstruktorzy, ale również użytkownicy, nie tylko Luminy V, mogą z tego wyciągnąć wiele wniosków – tak wyglądają przykładowe zmiany charakterystyki przy zbliżaniu otworu bas-refleks do dużej powierzchni, np. tylnej ściany. O ile w początkowym etapie zbliżania ciśnienie wzrasta, to przy bardzo niewielkiej odległości, kilku centymetrów, może nawet maleć na skutek przestrajania się całego układu do niższej częstotliwości rezonansowej."

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Valygaar napisał(-a):

Zaczynając od tyłu:

1. Nie wiem jakie są źródła, ale na wyczucie różne. Tzn jedne MQA grają całkiem dobrze, powiedziałbym zbliżone do FLAC, a niektóre to lekki paździerz przy FLAC. Jest w sieci mnóstwo dyskusji o tym, sam Tidal też nie grzeszy transparentnością. Odchodzą od MQA w każdym razie i jeśli będzie coraz więcej zmienione na FLAC to ja będę wniebowzięty.

2. Słuchałem Naima Star z kilkoma parami kolumn - Focal (tragicznie), Dali (fajnie), Sonus (fajnie). Niemniej jak już pisałem dla mojego ucha Marantz oraz Yamaha A/B grały zdecydowanie lepiej - znośnie, bardzo fajnie, mega. Nie wiem z czego to wynika. Ja na NAIMA miałem super ofertę, mniej więcej -40%. Szczerze to nawet za 10 bym go nie wziął. Design, wyświetlacz i...logo. Innych plusów nie było, ale powtarzam to tylko moja opinia.

Bo ja się zastanawiam czy te krążące w różnych miejscach sieci czy dostępne w streamach FLAC i podobne to jest efekt bezpośredniego zgrania z mastera czy po prostu z CD, bo jak to drugie to nie bardzo widzę sens inwestowania w sprzęt do odtwarzania tego - w najlepszym razie będzie porównywalne do płyty. Jedyna zaleta jaką widzę to wygoda i możliwość odsłuchu w niezłej jakości bez konieczności kupowania płyt. Ale ja lubię płyty...

 

Naim nigdy mnie nie pociągał wizualnie i obsługowo bo jest udziwniony podobnie jak Linn, muszę jednak przyznać że dźwiękowo jest mi bliski. Mam i Dali i Focala. Za 10 może bym się i skusił gdyby była opcja wcześniejszego odsłuchu, do tej pory nie wiedziałem że coś takiego w ogóle istnieje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Bugs napisał(-a):

Bo ja się zastanawiam czy te krążące w różnych miejscach sieci czy dostępne w streamach FLAC i podobne to jest efekt bezpośredniego zgrania z mastera czy po prostu z CD, bo jak to drugie to nie bardzo widzę sens inwestowania w sprzęt do odtwarzania tego - w najlepszym razie będzie porównywalne do płyty. Jedyna zaleta jaką widzę to wygoda i możliwość odsłuchu w niezłej jakości bez konieczności kupowania płyt. Ale ja lubię płyty...

 

Naim nigdy mnie nie pociągał wizualnie i obsługowo bo jest udziwniony podobnie jak Linn, muszę jednak przyznać że dźwiękowo jest mi bliski. Mam i Dali i Focala. Za 10 może bym się i skusił gdyby była opcja wcześniejszego odsłuchu, do tej pory nie wiedziałem że coś takiego w ogóle istnieje. 

Nie mam wiedzy szczegółowej co do poziomu jakości i źródła. Ale wyraźnie słysze róznice i o ile FLAC miewa tez rozne opisy/kolory to MQA w Tidal widzę jedno i jest słabe. A i tak tez sam rodzaj kompresji daje zgoła odmienne efekty na głośnikach.

 

Jeśli chcesz pójśc w taki kombajn all-in-one to polecam NAD M33. Na moje ucho gra znacznie ciekawiej niz UNITI STAR, blizej mu do klasy A/B, niemniej Hegel go wyraźnie pokonał, a Michi X3 dosłownie zdeklasował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Valygaar napisał(-a):

Nie mam wiedzy szczegółowej co do poziomu jakości i źródła. Ale wyraźnie słysze róznice i o ile FLAC miewa tez rozne opisy/kolory to MQA w Tidal widzę jedno i jest słabe. A i tak tez sam rodzaj kompresji daje zgoła odmienne efekty na głośnikach.

 

Jeśli chcesz pójśc w taki kombajn all-in-one to polecam NAD M33. Na moje ucho gra znacznie ciekawiej niz UNITI STAR, blizej mu do klasy A/B, niemniej Hegel go wyraźnie pokonał, a Michi X3 dosłownie zdeklasował.

NAD mógłby być fajny, mój ojciec ma M3 + M5 i gra to super,  M33 nie ma jednak CD jak Naim.

Który Hegel i dlaczego w takim razie nie masz Rotela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H390.

Rotel raz ze był 10 tys. droższy - ale to bym jeszcze przebolał - a dwa ma tylko LAN do update'u. Musiałbym dokupić i wstawić kolejny klocek, a to technicznie byłoby już problematyczne i cenowo kolejne 5-10 tys. Tak można w nieskończoność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Brzydactwo te Luminy, bryła ciężka jak czołg Tygrys, a efekt wzmocniono jeszcze ordynarnym układem słojów na frontowej ścianie. A przecież każda kobieta wie, że prążki w poprzek poszerzają. Przy takim wyglądzie muszą dobrze grać, bo inaczej po co to wszystko by było?

Edytowane przez Sierżant Julian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Sierżant Julian napisał(-a):

Brzydactwo te Luminy, bryła ciężka jak czołg Tygrys, a efekt wzmocniono jeszcze ordynarnym układem słojów na frontowej ścianie. A przecież każda kobieta wie, że prążki w poprzek poszerzają. Przy takim wyglądzie muszą dobrze grać, bo inaczej po co to wszystko by było?

🤣 🙊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie m.in. niskich tonów, polecam zapoznać się z:  "Akustyka pomieszczeń [Reduktor Szumu] Odc.81". Naprawdę fajny materiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sierżant Julian napisał(-a):

Brzydactwo te Luminy, bryła ciężka jak czołg Tygrys, a efekt wzmocniono jeszcze ordynarnym układem słojów na frontowej ścianie. A przecież każda kobieta wie, że prążki w poprzek poszerzają. Przy takim wyglądzie muszą dobrze grać, bo inaczej po co to wszystko by było?

Teraz zrobili Lumina V Amator, te to dopiero są odjechane 🫢

Natomiast Lumina V jest w trzech kolorach. Nie wiem czy sponsorowana, ale spoko recenzja porównawcza.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, satanic napisał(-a):

Na razie ustawiłem tak jak pasuje mi w pomieszczeniu, nic nie zmieniam, a tym bardziej sprzętu.

 

8 godzin temu, colector napisał(-a):

Black metal, death są to dość wymagające gatunki muzyczne jeśli chodzi o elektronikę. Ultraszybka perkusja, ostre surowe gitary potrzebują cholernie dynamicznego pieca i niemulących kolumn.

Czy to urządzenie sprosta temu wyzwaniu?

 

Wiesz już, że nie sprosta...przynajmniej do czasu aż poprawnie zostaną ustawione ;) 


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pisar napisał(-a):

 

 

Wiesz już, że nie sprosta...przynajmniej do czasu aż poprawnie zostaną ustawione ;) 

Wazon z tyłu robi pierdalnięcie, znaczy subwoofer 🫢

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wy to macie odchylenie jednak w tym temacie, nie ma co. Dla mnie już temat zamknięty, ustawione, podłączone grają, muza leci, siedzę i słucham. Koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, satanic napisał(-a):

Ale wy to macie odchylenie jednak w tym temacie, nie ma co. Dla mnie już temat zamknięty, ustawione, podłączone grają, muza leci, siedzę i słucham. Koniec.

Najważniejsze, że się cieszysz, że się cieszysz.

Natomiast powiedzmy sobie, nie wiem po co ludzie od Kasprzaków, BT i innego usrojstwa do wydawania dźwięku zaglądają do takiego tematu i spłycają go do poziomu krawężnika. Przecież to ta sama bajka co w dziale chińskie zegarki za 100zł.

Ty wydałeś znacznie wiecej tylko po to, żeby napisać muzyka leci, chociaż to jest łatwe do przewidzenia jak skończy taki sprzet, kto pyta o mini ma zazwyczaj taki plan w glowie:

Bez oceny jakości tego dźwięku, bez poprawnego ustawienia, mało miejsca zajmuje, zmieści się, żony nie wkurzy bo jest małe, żony nie wkurzy bo można słuchać jak myszka, żony nie wkurzy bo nie będzie dużo kurzu do ścierania. ;)

Taki sam efekt można uzyskać z radio-cd-budzikiem, który na Amazon kosztuje 160zł

Stare konie powyżej 40 i 50 lat a lajki se przyznają jak w gimnazjum za discmana, Kasprzaka, Krugera i radio na ryby.

To ja za radio-budzik też chcę 😜

 

15 godzin temu, Mike.77 napisał(-a):

Odnośnie m.in. niskich tonów, polecam zapoznać się z:  "Akustyka pomieszczeń [Reduktor Szumu] Odc.81". Naprawdę fajny materiał.

Nieomylny nie jest, ale tematów rzeczowo przerobił sporo. Pokazuje też wzmacniacze stare, używane, ale nadal dobre i to często w kwotach sporo poniżej 1500zł, więc dobre stereo, z jego poradami da się złożyć w cenie mini.

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, macie zboczone podejście i wasza sprawa, każdy robi jak chce, a co do mnie to te mini skończy bardzo dobrze i często używany bo słucham bardzo dużo muzyki, a z czasem pewnie gramofon dokupię. Jak się wydaje kilkadziesiąt tys. to się bawi w ustawianie, wygżewanie itp. żeby głównie przed sobą samym powiedzieć, ależ to gra, bo kto się przyzna że to nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, satanic napisał(-a):

Jak pisałem, macie zboczone podejście i wasza sprawa, każdy robi jak chce, a co do mnie to te mini skończy bardzo dobrze i często używany bo słucham bardzo dużo muzyki, a z czasem pewnie gramofon dokupię. Jak się wydaje kilkadziesiąt tys. to się bawi w ustawianie, wygżewanie itp. żeby głównie przed sobą samym powiedzieć, ależ to gra, bo kto się przyzna że to nie to.

 

Wydaje mi się, że nie słyszałeś nigdy dobrze grającego sprzętu i nie wiesz o czym kolega @Burns pisze, co oczywiście rozumiem 

I nie odbieraj tego jako atak

Porównując do zegarków wjechałeś na pełnej z San Martin czy innym chińczykiem za 500zł między kolegów z Rolexami (lub sobie wstaw cokolwiek chcesz) i próbujesz im wmówić, że są zboczeni 

 

Bez podtekstów: słyszałeś kiedyś coś z wysokiej półki w dobrze zaadoptowanym pomieszczeniu? 

 

Audio to niesłychanie trudny temat do dyskusji, bo każdy słyszy inaczej

Ale zauważyłem, że najwięcej mają w audio do powiedzenia osoby które nie słyszały nigdy jak może sprzęt grać a w domach stoi mini wieża albo cały zestaw w cenie dobrego kabla (to nie do Ciebie Satanic)

Burns: pięknie napisane 🤝


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, satanic napisał(-a):

Jak pisałem, macie zboczone podejście i wasza sprawa, każdy robi jak chce, a co do mnie to te mini skończy bardzo dobrze i często używany bo słucham bardzo dużo muzyki, a z czasem pewnie gramofon dokupię. Jak się wydaje kilkadziesiąt tys. to się bawi w ustawianie, wygżewanie itp. żeby głównie przed sobą samym powiedzieć, ależ to gra, bo kto się przyzna że to nie to.

Nie trzeba nic wygrzewać, natomiast jeżeli poprawnie go ustawisz to przed samym sobą powiesz, że zestaw gra tak fajnie, że czułeś się jakbyś miał słuchawki 7.1

Naprawdę w stereofonii można odkryć niesamowite rzeczy dźwięku przestrzennego.

W przypadku takiego mini wystarczy minimalnie rozsunąć głośniki, powiedzmy na 50cm i usiąść przed nim po turecku 1m - 1,5m z głośnikami na wysokości ucha, żeby poczuć się. że ma się na głowie słuchawki.

Włączasz Vangelis Voices w zasadzie cały album, ale ze wskazaniem na utwory Ask the Mountains, Echoes... i słyszysz jak dzwięki przemieszczają się w koło głowy i uszu. Coś jest z tyłu coś z przodu, coś z prawej i lewej - dosłownie!

Idź, sprawdź i wróć ;)

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.