Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Qba.

Hi-Fi stereo

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
29 minut temu, beniowski napisał(-a):

Tak czytam dyskusję tu od kilku dni i się zastanawianm, czy naprawdę chce wam się tak bawić: pliki MQA, synchronizowanie Tidala i porównywanie jednego utworu w pięciu formatach w celu wychwycenia różnicy, jakieś kodeki, bitrate'y, próbkowanie itd. Macie w ogóle czas słuchać muzyki (i cieszyć się nią) z tych sprzętów czy cały czas siedziecie przed komputerem i próbkujecie?

Ja się tak bawiłem powiedzmy przez pierwszy miesiąc po zakupie, później zmęczyło mnie to psychicznie. To ryje głowę, zapamiętaj tyle dźwięków, równie dobrze można uczyć się na pamięć utworów polskich wieszczów. O agresywnej reakcji domowników nie wspomnę, jak 20x puścisz ten sam kawałek.

Teraz tylko słucham, ale jakaś tam uwagę jeszcze zwracam co to za plik, przynajmniej z nazwy.

Zauważ, że koledzy są świeżo po zakupie. To chyba jak z samochodem, czy telefonem - najpierwe ustawiasz wszystko pod siebie, później już tylko jeździsz lub dzwinisz.

11 minut temu, mariusz9a napisał(-a):

@Burns

Czytałem ten test - kwieciste opisy nic mi nie mówią (po Telepolis się spodziewałem bardziej technicznego testu a nie opowieści rodem z for dla audiofili), poza tym każdy jest oceniony mniej więcej tak samo 😄 Dlatego zapytałem tutaj, może ktoś jakiś ma i poleci na podstawie jakości wykonania i swoich wrażeń z obsługi itp. Ewentualnie w ostateczności dosłownie wylosuję któryś z tych co wypisałem i tyle 🙂

No to po co się nad tym zastanawiać? nie chciałem być już zgryźliwy bo stosując twoj tok myślenia przy innych wypowiedziach wchodzisz na forum ASR szukasz znierzonych o SINAD 120dB i kupujesz pierwszy z brzegu bo i tak nie słychać różnicy. Znajdziesz tam sporo kluczy sprzętowych. Albo jesteś konsekwentny i trzymasz się swoich zasad, albo naginasz rzeczywistość pod siebie.

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Burns napisał(-a):

No to po co się nad tym zastanawiać?

Po to co napisałem - żeby nie wydać kasy na chińskiego bula gdzie po miesiącu odpadnie złącze i obdarowanej osobie będzie przykro 😄

15 minut temu, Burns napisał(-a):

nie chciałem być już zgryźliwy bo stosując twoj tok myślenia przy innych wypowiedziach wchodzisz na forum ASR szukasz znierzonych o SINAD 120dB i kupujesz pierwszy z brzegu bo i tak nie słychać różnicy.

I dlatego z braku jakiś sprawdzonych rekomendacji po prostu wylosuję jeden z tych co wypisałem, Panie "zgryźliwcu" :-] W moim toku myślenia nic się tu nie zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 minut temu, mariusz9a napisał(-a):

Po to co napisałem - żeby nie wydać kasy na chińskiego bula gdzie po miesiącu odpadnie złącze i obdarowanej osobie będzie przykro 😄

I dlatego z braku jakiś sprawdzonych rekomendacji po prostu wylosuję jeden z tych co wypisałem, Panie "zgryźliwcu" :-] W moim toku myślenia nic się tu nie zmieniło.

Poczekaj, tu jest kilku słuchawkowców,

W tym czasie przeszukaj sobie to wspomniane forum swoimi typami.

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php

bo tam jeszcze wzmocnienie liczy się dla niektórych typów słuchawek.

Ja linka z telepolis tylko porzuciłem bez oceny jego merytoryki. Nawet jak nalał wody co do jakości dźwięku to i tak fajnie, że chciało mu się aż tyle sztuk i tak obszernie, więc zawsze jakaś podpowiedź co do funkcji i wykonania można wyciągnąć.

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, beniowski napisał(-a):

Tak czytam dyskusję tu od kilku dni i się zastanawianm, czy naprawdę chce wam się tak bawić: pliki MQA, synchronizowanie Tidala i porównywanie jednego utworu w pięciu formatach w celu wychwycenia różnicy, jakieś kodeki, bitrate'y, próbkowanie itd. Macie w ogóle czas słuchać muzyki (i cieszyć się nią) z tych sprzętów czy cały czas siedziecie przed komputerem i próbkujecie?

Jest dokladnie jak napisał @Burns - to sa testy i dopasowywanie mozliwosci systemu pod swoje preferencje. A że opcji tu mnóstwo, zarówno hardwarowych jak i softwarowych, to trochę schodzi ;) Szczególnie jeśli miałeś duże braki w wiedzy. Oczywiście, możesz kupić cokolwiek, jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, mechaniczne, nawet bez czytania instrukcji i go używać. Ja tak nie mam. Czasem człowiek się łapie, że to już za głęboko idzie, ale ja nadal jestem w przypadku nowego audio od tego daleko. Stronę hardwarową na przykład już mam zamkniętą łącznie z kablami 😜

20 godzin temu, RysiekOchodzki napisał(-a):

@machlo - daj proszę znać, w jakim przedziale czasowym zamierzasz podjąć decyzję odnośnie sprzętu. Czy to kwestia tygodnia, miesiąca czy pół roku? Jestem na podobnym etapie, przeczytałem kilka stron tego wątku i zwariowałem 😂

Nie rezygnuj z czytania i pytania 💪🏼 To ci moge doradzic. W tym watku wypowiada sie kilku ludzi, którzy naprawde maja wiedze i doradzają bardzo sensownie i życzliwie. Na swoim przykładzie wiem, że to jest bardzo słuszna droga. Kupiłbym coś znacznie gorszego za te same pieniądze, albo coś znacznie lepszego, ale przeskalowanego i za kosmiczną już kasę. Ostateczną decyzję podejmiesz sam, ale jeśli chcesz przynajmniej ograniczyć ryzyko nietrafionego czy nieefektywnego kosztowo zakupu, to zadawaj pytania.

I tak jak w wątkach o wszystkim innym na tym forum, musisz mieć wywalone na ten niewielki w sumie odsetek wyzłośliwiających się internetowych szczekaczy i mądrali, szydzących z braku wiedzy albo zazdrosnych, że masz lepiej niż oni, tradycyjnie mocnych w gębie przed monitorem ;) - taka internetowa klasyka.

Edytowane przez Valygaar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Valygaar napisał(-a):

Jest dokladnie jak napisał @Burns - to sa testy i dopasowywanie mozliwosci systemu pod swoje preferencje. A że opcji tu mnóstwo, zarówno hardwarowych jak i softwarowych, to trochę schodzi ;) Szczególnie jeśli miałeś duże braki w wiedzy. Oczywiście, możesz kupić cokolwiek, jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, mechaniczne, nawet bez czytania instrukcji i go używać. Ja tak nie mam. Czasem człowiek się łapie, że to już za głęboko idzie, ale ja nadal jestem w przypadku nowego audio od tego daleko. Stronę hardwarową na przykład już mam zamkniętą łącznie z kablami 😜

 

No to jeszcze ustawianie i przesuwanie kolumn i prawie gotowe aż ..... Apple lub Tidal (lub ten program na maka przestanie działać i trzeba będzie szukać nowego) zmienią coś z kodowaniem i znowu będziesz musiał kalibrować😂. Niemniej, miłego słuchania po tylu trudach z ustawianiem życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@beniowski

Ej, no ale pisałem że hardware juz skonczone - przesuwanie tegoż również w to wchodzi ;)

Nie wiem czy zmiany "kodowania" sa czeste i powszechne, raczej nie. Ale nawet jeśli, to już co nieco kumam i nie sądzę, żebym musiał ten proces powtarzac 😎

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie słucham z Taidala i innych strimingów to nie musiałem ustawiać.

Podziwiam konsekwencje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie z ludźmi, którzy mają specjalne aplikacje do mierzenia sekundowych odchyłek na dobę w pracy mechanicznych zegarków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wideo robia świetne wrażenie jeśli chodzi o poziom wykończenia 👍

I szok/szacunek, że tak dużo kobiet tam pracuje 👏🏼

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2024 o 08:32, mariusz9a napisał(-a):

@Burns

Czytałem ten test - kwieciste opisy nic mi nie mówią (po Telepolis się spodziewałem bardziej technicznego testu a nie opowieści rodem z for dla audiofili), poza tym każdy jest oceniony mniej więcej tak samo 😄 Dlatego zapytałem tutaj, może ktoś jakiś ma i poleci na podstawie jakości wykonania i swoich wrażeń z obsługi itp. Ewentualnie w ostateczności dosłownie wylosuję któryś z tych co wypisałem i tyle 🙂

 

Wypożyczaj i testuj...szkoda czasu na lektury po kilka dni

 

W dniu 2.02.2024 o 08:14, beniowski napisał(-a):

Tak czytam dyskusję tu od kilku dni i się zastanawianm, czy naprawdę chce wam się tak bawić: pliki MQA, synchronizowanie Tidala i porównywanie jednego utworu w pięciu formatach w celu wychwycenia różnicy, jakieś kodeki, bitrate'y, próbkowanie itd. Macie w ogóle czas słuchać muzyki (i cieszyć się nią) z tych sprzętów czy cały czas siedziecie przed komputerem i próbkujecie?

 

Nie do końca tak to jest

Tak jak pisali Ci koledzy, na początku jest po prostu wkrętka 

Ja po zakupie sprzętu wypisałem się z wszystkich grupek audio i po prostu ciesze się codziennym słuchaniem muzyki. Nie sprawdzam, nie szukam, wypiąłem się z tego szaleństwa :) 

Chociaż mam kolegów, którzy mam wrażenie, że bardziej jarają się poszukiwaniem i testowaniem niż samym słuchaniem muzyki. Przerzucają klocki o wartości dobrych mieszkań w Warszawie w poszukiwaniu 2% poorawy jakości

 

 

 


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Chociaż mam kolegów, którzy mam wrażenie, że bardziej jarają się poszukiwaniem i testowaniem niż samym […]
 



W miejsce […] wstaw dowolne, z reguły drogie, hobby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, rafi napisał(-a):

 


W miejsce […] wstaw dowolne, z reguły drogie, hobby.

 

A jest jakieś tanie hobby ?😜

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jest jakieś tanie hobby ?

Nie wiem, zbieranie puszek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zdałem sobie sprawę, że nie uwzględniłem jednego aspektu w systemie. ;)
Jednak podłączenie za pomocą HDMI ARC rozwiązałoby jeden problem - opóźnienia audio. HDMI ARC zapewnia to, że zawsze dźwięk jest zsynchronizowany z obrazem wyświetlanym na ekranie. Wyjście cyfrowe z TV dźwięku wymaga określenia opóźnienia. Podłączenie audio bezpośrednio np. z PC do amplitunera również. Dzieje się tak, ponieważ przetwarzanie i wyświetlenie obrazu w TV zwykle trwa nieco dłużej niż odtworzenie audio. Dodatkowo TV ma różne czasy przetwarzania i wyświetlania obrazu w zależności od rozdzielczości i włączonych "ulepszaczy". Tu przykładowe pomiary latencji obrazu dla mojego TV:
image.png.bf31afa280e97e41885c4465aabd47dc.png

 

W game mode przy 120 Hz (taki sygnał wypuszczam z PC) jest w miarę ok - poniżej 10 ms. Dźwięk natomiast leci przez USB, więc również znikome opóźnienie. Przy różnicy poniżej 20 ms nie powinno to się rzucać w oczy/uszy.
Natomiast z oglądaniem TV czy streamingów z sieci już będzie różne, bo raz to jest ~55 ms, a raz ~71ms, a ustawienie latencji na wyjściu cyfrowym jest tylko jedno, czyli pewnie muszę ustawić 60-70 ms opóźnienia. Problem będzie większy, jak podłączę konsolę w trybie gry z VRR - będzie to wymagało ręcznego przestawiania między 70 a 10 ms. Zupełnie bez sensu. Całe szczęście nie mam konsoli i nie planuję kupować. ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień czym prędzej na model 1000, jeśli się da bo nie kupiłeś przez internet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, rafi said:

zbieranie puszek? emoji23.png


Także tego 😜

IMG_5282.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Burns napisał(-a):

Wymień czym prędzej na model 1000, jeśli się da bo nie kupiłeś przez internet.

 

Będę musiał z tym żyć niestety. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, machlo napisał(-a):

 

Będę musiał z tym żyć niestety. ;)

Nie dasz rady 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zmieniając temat, bawiłem się tą korekcją YPAO. Bardzo krótko trwa kalibracja - odgrywa tylko przez chwilę szum (raczej różowy, ale za głuchy jestem, żeby z pewnością stwierdzić) i króciutką sekwencję przemiatającą zakres średnicy i wyższych częstotliwości - całość może 10 sekund.
Korekcja poziomów lewy/prawy kanał jest spoko, dobrze wykrywa odległość kolumn od mikrofonu (może pomylił się o 10 cm). Natomiast korekcję pasma to wyłączyłem, bo zamiast poprawić wg. ich materiałów stereofonię, to zrobiło jakiś dziwny lekki efekt pulsowania dźwięku. 
Tu opisali w skrócie, co to robi:
https://hub.yamaha.com/audio/music/how-ypao-works-in-yamaha-hi-fi-receivers/

Graph.

 

Natomiast automatyczny loudness jest wporzo do słuchania cicho, jako tło.
Tu ktoś sobie pomierzył, jak to działa przy różnych poziomach:
https://simplehomecinema.com/2017/08/05/loudness-correction-and-yamaha-ypao-volume/
Screen Shot 2017-08-05 at 11.40.05 AM.png

Zostawiłem sobie korekcję kanałów lewy/prawy i kompensację głośności do grania w tle. Natomiast do słuchania przy wyższych poziomach pewnie będę wyłączał ten automatyczny loudness.

Edytowane przez machlo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@machlo po twoim wczorajszym wpisie wyłączyłem swoje stereo, ze zwyklym wzmacniaczem bez korekcji bo nie wiem czego i jak słucham, jaką to ma charakterystykę i przebieg. Poszedłem spać.

A teraz bardziej poważnie. A co jak taką Yamahę z tym systemem wsadzi się z zerowymi ustawieniami do prostokątnego pomieszczenia bez wystroju, odbicia będą, chyba że obłożyć jakiś pusty garaż wytłaczankami po jajakach, bo o komorę bezdechową to może być olbrzymi problem. To co charakterystyki nałożą się? Bo jak nie to żaden wzmacniacz bez tego bajeru nie ma racji bytu 🤓

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Burns napisał(-a):

@machlo po twoim wczorajszym wpisie wyłączyłem swoje stereo, ze zwyklym wzmacniaczem bez korekcji bo nie wiem czego i jak słucham, jaką to ma charakterystykę i przebieg. Poszedłem spać.

A teraz bardziej poważnie. A co jak taką Yamahę z tym systemem wsadzi się z zerowymi ustawieniami do prostokątnego pomieszczenia bez wystroju, odbicia będą, chyba że obłożyć jakiś pusty garaż wytłaczankami po jajakach, bo o komorę bezdechową to może być olbrzymi problem. To co charakterystyki nałożą się? Bo jak nie to żaden wzmacniacz bez tego bajeru nie ma racji bytu 🤓

 

Czy możesz jeszcze raz przekazać myśl, bo nie łapię, co chcesz przekazać? 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajmy na to ktoś ma nie za duże mieszkanie i dajmy na to ma taki pokój dzienny i chciałby posłuchać w miarę przyzwoicie swojej ulubionej muzyki ale nie za miliony cebulionów bez bawienia się oscyloskopem itp... to co polecicie 🤔🤔🤔

pokoj-dzienny-w-bloku-06.jpg

Pozdrawiamy Audiofilów, ten co słucha muzyki 🤗🤗🤗

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
37 minut temu, machlo napisał(-a):

 

Czy możesz jeszcze raz przekazać myśl, bo nie łapię, co chcesz przekazać? 🤔

A co tu rozumieć?

W czymś co sam wkleiłeś https://hub.yamaha.com/audio/music/how-ypao-works-in-yamaha-hi-fi-receivers/

Napisane jest coś takiego:

 

"MINIMAL EQ

With the judicious application of acoustic treatment, some listening spaces can have a flatter response (and therefore sound better) than others, but since no room is perfect, a certain amount of equalization usually needs to be applied to get things sounding as good as possible. However, Hi-Fi YPAO uses as little EQ as possible, cutting rather than boosting any problematic frequency areas."

 

Ja to rozumiem jednoznacznie, skoro nie ma ideału to prawdopodobnym jest, że nawet w prostokątnym dobrze wytłumiony pomieszczeniu zwykłe stereo nie zagra dobrze jak twierdzi Yamaha. Pytam w takim razie Ciebie czy może być inaczej ?

Czy możesz zrobić pomiary jedyną znaną sobie metodą ( ja nie zrozumialem co i jak mierzysz) jak wygląda ta harakterystyka z wyłączona korekcją czyli podajesz tylko trójkąt równoboczny lub równoramienny, na środku miejsce odsłuchowe i równomiernie rozstawione kolumny po czym przedsawiasz te wykresy ?

Ja to widzę teraz tak, że każdy z nas posiadający klasyczne stereo powinien kupić lub wypożyczyć taką Yamahę, dokonać pomiarów i uzmysłowić sobie, że nie ma co kupować i wstawiać klasycznego stereo a kto to zrobił wyrzucił kasę w błoto? Pytam zupełnie poważnie.

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.