Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim ktoś odpisze koledze luks to wtrącę, że poczyniłam racjonalizatorskie rozwiązanie. Wprawdzie zaczęłam próby politurowania tych pizdryczków małych ale to jakaś masakra - w palcach czy pęsecie to średnio idzie, na szczęście znalazłam pod spodem "dziurki", których nie omieszkałam wykorzystać. Teraz można jako tako kłaść politurę, nie macając guzików, a i schnąć łacno mogą. Wprawdzie wykonanie "pszenno-buraczane" bo patyki od szaszłyków i styropian ale działa :P

 

Guziczki będą do uzupełnienia w lenzkrisiowej falbance.

post-104610-0-26391600-1575197244_thumb.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co myślicie bo dziś dorobiłem tulejkę w kształcie gwizdka do środka soczewki wahadła by zniwelować luz z rusztem, wcześniej już było to naprawiane lutowaniem zegar w zeszłym tygodniu zawisł u mnie po raz pierwszy na ścianie ale pracował może 2 dni celem sprawdzenia luz zlikwidowałem kawałkiem drewienka taki luz zakłóca na pewno pracę zegara i dokładność ale czy wpływa na szybsze zużycie mechanizmu

attachicon.gif1.JPG

po rozebraniu soczewki znalazłem tak wklejoną porcelankę chyba na złocisty klej kostny a kartka z książeczki pisana gotykiem zapewne wszystko zostało zrobione przy naprawie już wtedy lużnej soczewki

attachicon.gif2.JPG

Przydał by się widok całego dołu wahadła , a nawet lepiej , jak całe wahadło .  Bo tu , to niecałkowicie rozumiem . :blink:  Zwykle jest pręt przechodzący przez całą soczewkę i na dole nakrętka regulacyjna .

Tu , jak widzę , a raczej domyślam się , to ,, ruszt ,, ma haczyk do zaczepienia samej soczewki ?

Luz soczewki , na pewno lekko zakłuca pracę , ale nie wpływa na szybsze zużycie mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł ze styropianem prosty i skuteczny na zdjęciu tego nie widać bo to już po zdemontowaniu ale gwintowany pręt rusztu przechodzi przez całą soczewkę i zakończony jest nakrętką dziko zachowywało się to wszystko w środku były patyczki drewniane na podobny pomysł i ja wpadłem

nie znam języka ale po nagłówku z tego co kojarzę to o podróżniku karteczka jest w środku posklejana a szkoda bo od środka można zauważyć ładny kolorowy obrazek zapewne ilustrujący jego dokonania takie piątkowe wieczorne znalezisko

post-8550-0-15017000-1575198615_thumb.jpg

post-8550-0-17479400-1575198632_thumb.jpg

post-8550-0-02089900-1575198070_thumb.jpg

 

 

 

Edytowane przez luks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uffff

Ufff no i ktoś ma spa!

To Bagdad ten więksiejszy?

 

Akra?

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym ten zegar czyścisz??

 

Ufff no i ktoś ma spa!

To Bagdad ten więksiejszy?

 

Akra?

Akra :)

Tak , to ten większy ;)

ps.  było pełno takich ciemnych smug ... nie wiem , co kiedyś użyto .

       Przyglądam się jak idzie , no i być może ręczne polerowanie się przyda

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elementy muszą być całkowicie zanurzone. Ja dodaję do 70% wody...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elementy muszą być całkowicie zanurzone. Ja dodaję do 70% wody...

Właśnie to samo miałem napisać. W innym przypadku zrobią się slady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest za bardzo stężona i wytrawia cynk z mosiądzu, robią się różowe zaplamienia...(Cu)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już sporo rozjaśniał mechanizm. Akra robi robotę. Będzie pięknie.

PM masz przyrząd do poskramiania sprężyn, czy ręcznie odwijasz?

Oszz.. trzeba rozcieńczać? Cholewa ja nie rozcieńczałam, choć różowego nie widziałam :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już sporo rozjaśniał mechanizm. Akra robi robotę. Będzie pięknie.

PM masz przyrząd do poskramiania sprężyn, czy ręcznie odwijasz?

Oszz.. trzeba rozcieńczać? Cholewa ja nie rozcieńczałam, choć różowego nie widziałam :unsure:

Przyrządu nie , ale to na później ;)

 

Różu nie widzę ..... choć może lekko....  może faktycznie rozcieńczę bardziej  :)

ps .... faktycznie Kinol masz oko :) . Przyjrzałem się bardziej i w paru miejscach , tak jakby różem zaczęło połyskiwać .  

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to Ty masz jakiś tajemny sposób, mam nadzieję, że jak przyjdzie pora to zdradzisz rąbek tajemnicy. Ja mam panikę w oczkach jak sobie pomyślę, że muszę obłapiać sprężyny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam małe doświadczenie bo umyłem tylko 4 mechanizmy w terpentynie a potem moczyłem to w nafcie na ostatnim umytym zauważyłem właśnie różowe przebarwienia a ślady po oliwie na płycie pozostały i uwidoczniły się bardziej a akre używałem dotychczas tylko do pokrywy zaworów tak to wygląda

post-8550-0-77574900-1575316758_thumb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ślady po oleju to raczej trzeba będzie wypolerowwć. Sama akra tego nie usunie chyba że w gronalu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz , to na pewno 70% wody ,,, a może nawet więcej .

Barwa cieczy , taka mętna - jakby parę kropel mleka dolano . No , ale te czarne smugi , to chyba ręcznie .... a liczyłem , że na jak dam mocniej to puści . 

A może ultradźwiękówka da radę ?   Tylko nie wiem , jaki mam płyn , bo on fiński ...... ale wiem , że do myjki ultradźwiękowej .... ten płyn , to taki lekki róż   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale nie chciałem ingerować w płytę by zrobić z niej lustro aż tak porysowana nie była a chciałem zachować poprzedni stan

w jednym oczku tulei od osi sekundowej w płycie zastosowano aluminium czy to duże odstępstwo od normy 

post-8550-0-22154200-1575318243_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale nie chciałem ingerować w płytę by zrobić z niej lustro aż tak porysowana nie była a chciałem zachować poprzedni stan

w jednym oczku tulei od osi sekundowej w płycie zastosowano aluminium czy to duże odstępstwo od normy 

 

attachicon.gif9.JPG

Jeśli to jest aluminium to bardzo źle. Tuleja powinna być z brązu lub ewentualnie z mosiądzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje bardzo bo trapiło mnie to bardzo jest to aluminium bardzo miękkie bo delikatnie nożykiem jeszcze sprawdzałem w miejscu niemającym kontaktu z czopem widoczne założyli to co mieli pod ręką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest za bardzo stężona i wytrawia cynk z mosiądzu, robią się różowe zaplamienia...(Cu)

No to mam wytłumaczenie...

Zanim do Akry wrzuciłem pierwszy mechanizm, to na próbę zamoczyłem na ponad dobę w stężonej elementy starej lampki elektrycznej.post-109113-0-72594300-1575319073_thumb.jpg

Po wyszorowaniu i wypłukaniu w wodzie miałem takie ładne kryształki.

Elementy mechanizmu moczyłem kilka godzin ale tego efektu nie było. Podejrzewam, że to inny stop mosiądzu.

post-109113-0-23941700-1575319323_thumb.jpg


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak w przysłowiowo  ,,od biedy może być,,  .... ale ktoś sobie ułatwił .

Jak miękkie aluminium ( tzw. glina ) to chyba dość szybko się wyrobi , mimo częstszego olejenia . No i zatrzeć się może .

Jak długo posłuży .... nie wiem , ale już wiesz , co w najbliższym czasie robić .

To tak jak pisze Longcase1.... lepiej nie zwlekać , licząc , że trochę posłuży .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wtrącać, ale aluminium, utleniając się (mimo oleju nawet) ma tlenki bardzo twarde.  to nic innego jak Korund − minerał będący tlenkiem glinu Al2O3.

Czyli również zniszczy czop po pewnym czasie///


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to mnie teraz wystraszyliście nie na żarty póki co jeszcze nie chodzi bo umyty i naoliwiony leży na półce a aluminiowa wstawka jest tylko od strony tarczy a swoją drogą ciekaw jestem jak długo może w takim stanie leżakować by oliwa nie zgęstniała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wtrącać, ale aluminium, utleniając się (mimo oleju nawet) ma tlenki bardzo twarde.  to nic innego jak Korund − minerał będący tlenkiem glinu Al2O3.

Czyli również zniszczy czop po pewnym czasie///

Święta racja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.