Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

Ta śruba trzyma górne zawieszenie włosa. Trzeba ja lekko poluzować i wtedy można ustawić symetrie wychwytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym tym

 

Pamiętam moje początki ale to było wkur....ace.I nadal czasem jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to siup - będę jeszcze próbować zgadnąć korelację widełek, symetrii wychwytu, palet i piernik wie czego jeszcze..

"Wkur...ające"??

Ja krokodylimi łzami ryczałam ze złości, miałam momentami chęć strzelić tego Kundziaka butem z wysokim obcasem ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, zaczęłaś regulację roczniaka od przesuwania palet, a nie od ustawiania kąta widełek ? :unsure::wacko:


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Oczywiście że widełki były najsamprzód, bo kupiłam zegar z urwanym włosem i zaczynałam od jego założenia, potem widełki itd.

Potem okazało się, że praca wychwytu jest zła, bo jedna z palet siedzi za płytko

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna, naprawdę się boję  :wacko:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bojaj sie :D nie taki roczniak straszny jak go maluja..

Ten ktorego tu ostatnio pokazalem zostal wyczyszczony,poskladany,dostal nowy wlos i pieknie pracuje(od pierwszego razu).

Kupuj,kupuj,kupuj :D :D :D

 

Ja wlasnie kupilem nastepny,czekalem na niego bardzo dlugo.Kilka lat temu przegralem licytacje i dopiero teraz zobaczylem taki sam na aukcji.

Moze w przyszlym tygodniu przyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna, naprawdę się boję :wacko:

Pocieszam się, że jest Bartek. W ostateczności podkulę ogon i uproszę o pomoc stoparęnasty raz ;)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna, naprawdę się boję  :wacko:

Leszek nie lękaj się nie ma czego. Przy twojej cierpliwość to bułka z masłem;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bojaj sie :D nie taki roczniak straszny jak go maluja..

Ten ktorego tu ostatnio pokazalem zostal wyczyszczony,poskladany,dostal nowy wlos i pieknie pracuje(od pierwszego razu).

Kupuj,kupuj,kupuj :D :D :D

 

Ja wlasnie kupilem nastepny,czekalem na niego bardzo dlugo.Kilka lat temu przegralem licytacje i dopiero teraz zobaczylem taki sam na aukcji.

Moze w przyszlym tygodniu przyjdzie.

To byl ten GB bez wahadła i z drewnianą podstawą na angielskiej zatoce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzialem ostatnio GB  z drewniana podstawa na licytacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gosiu, jeżeli grzebałaś przy paletach i je przesuwałaś, to niestety musisz zacząć regulację od właściwego ustawienia palet na kotwicy. 

Najprościej robi się to tak. Ustawiasz otwór od osi kotwicy na łożysku nastawnym na godzinie 10, dokładnie 10 nie 10,30 czy na jedenastej. 

W mechanizmach standardowych to jest dość istotne położenie osi kotwicy na łożysku nastawnym, żeby Ci napisać dlaczego, to musiałbym napisać cały elaborat. Następnie ustawiasz palety nastawne na kotwicy tak, żeby odpad wewnętrzny był mniej więcej taki sam jak odpad zewnętrzny i ustawiasz obydwa odpady tak, żeby były jak najmniejsze. Im mniejsze odpady tym mniejsza droga stracona co przekłada się na mniejszą stratę energii napędowej. 

Odpad wewnętrzny jest przy palecie wejściowej, odpad zewnętrzny jest przy palecie wyjściowej.

Po ustawieniu właściwych odpadów i drogi straconej na obydwóch paletach, zakładasz wahadło i montujesz  widełki na odpowiedniej wysokości, nie mając odpowiedniego doświadczenia bierzesz dane np. z książki serwisowej.

Następnie pokręcając łożyskiem nastawnym jesteś w stanie bardzo dokładnie i precyzyjnie wyregulować obydwa odpady i ich wielkość, pamiętając, że im odpady są mniejsze tym jest lepiej.

Następnie ustawiasz drążek kotwicy.

Drążek kotwicy powinien być w pionie i w tej samej linii co otwory osi kotwicy i osi koła wychwytowego. W starych roczniakach Beckera są wywiercone w płycie specjale otwory do właściwego ustawiania drążka kotwicy.

Następnie ustawiasz właściwą szczelinę na widełkach. Szczelina na widełkach musi być tak tyci,tyci większa niż średnica drążka kotwicy pamiętając jednocześnie, że im mniejszy luz ma w widełkach drążek kotwicy tym większą przenosi energię. 

Jeżeli wszystko to co napisałem powyżej zrobisz zgodnie ze sztuką i bardzo precyzyjnie, to kąt nachylenia włosa ustawiasz na 90 stopni w stosunku do płyty i zegar powinien śmigać bezproblemowo, oczywiście przy założeniu że reszta mechanizmu jest w pełni sprawna włącznie ze sprężyną. 

Regulacja kątem nachylenia włosa jest skutkiem mało precyzyjnego ustawienia zazębiania kotwicy z zębami koła wychwytowego i może się odbywać tylko w niewielkim zakresie. Jeżeli mocno nachylisz włos w stosunku do płyty to będziesz musiała zwiększyć szczeliną na widełkach, a to zwiększy utratę energii przenoszonej na wahadło. 

To tyle tytułem wstępu do właściwej regulacji chodu w roczniakach.  :)    

 

Zostaje jeszcze regulacja szybciej / wolniej i uzyskanie właściwego kąta wychylenia wahadła.  :)

 

I jeszcze jedna praktyczna porada. W Twoim zegarze siodełko górnej zawieszki jest przykręcone od góry śrubką, dla ułatwienia regulacji śrubkę trzeba tak umiejętnie dokręcić żeby pokręcając ją przekręcało się również siodełko. Wtenczas uzyskasz możliwość prostej i jednocześnie bardzo precyzyjnej regulacji rzędu nawet kilku stopni. 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu tak głośno piszecie? Spać ludziom nie dajecie ;) Tarabanią się po forum nocne marki :D

Drogi Dziadku - pięknie dziękuję za szczegółowy opis.. muszę sobie go wczytać kilka razy bo pora późna i trudno mi ogarnąć zawiłości łożyska nastawnego, koniecznie na 10 ukierunkowanego.

Po kilku godzinach kombinowania uległam - paletę wyjściową ustawiłam tak jak było na samym początku czyli nieprawidłowo chyba, bo ząb koła wychytowego spada na sam jej kraniec...

Od 5 godzin zegar idzie... Nie wiem co to oznacza i dlaczego inaczej mi nie wychodzi :blink:

 

Dobrej nocy ;)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bojaj sie :D nie taki roczniak straszny jak go maluja..

Ten ktorego tu ostatnio pokazalem zostal wyczyszczony,poskladany,dostal nowy wlos i pieknie pracuje(od pierwszego razu).

Kupuj,kupuj,kupuj :D :D :D

 

Ja wlasnie kupilem nastepny,czekalem na niego bardzo dlugo.Kilka lat temu przegralem licytacje i dopiero teraz zobaczylem taki sam na aukcji.

Moze w przyszlym tygodniu przyjdzie.

Lecial ladny GB  z  ciekawa  polokragla gorka  ....


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no litości - mój Kundol ma łożysko nastawne osi kotwicy??

:wacko::wacko:

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian w roczniaku u Gosi nie występuje typowy mimośród. Jedyna regulacja to ewentualne dogięcie półmostka kotwicy w tylnej płycie no i regulacja samych palet.

Widziałem jak ten zegar pracuje na krótkim filmie. Prawdę mówiąc nie wiem jak to jest możliwe że chodzi na tak ustawionym wychwycie.

Zaczynam podejrzewać że jest jakiś problem z samym mechanizmem , może krzywy czop lub inna usterka.

Gosia ustawiła w pewnym momencie ten wychwyt poprawnie (widziałem film) i zegar nie chciał chodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek - dzięki, już myślałam, że mam czego nie mam ;)

Teraz jeszcze trochę wątpliway wydaje mi się poprawny pion drążka kotwicy, o ile ma być pion uwzglądniając łożysko kotwicy i koła wychwytowego wg opisu Dziadka :)

 

Idę sobie pyszniuniej kawy zrobić bo niewyspana jestem :P

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej wstawiać wątki tematycznie. Parę elementów naprawiacie naraz  i trudno to odszukać , co i jak. Sama regulacja zegara rocznego to bardzo dobry osobny wątek. Kolega dziadek właściwie to opisał teoretycznie, ale w praktyce są małe odstępstwa związane z wiekiem zegara. W dziale zegarów rocznych pięknie też podał rysunek z opisem części zegara rocznego ( wtedy pomocną dla mnie w języku ang.) Wiadomo wtedy o czym rozmawiać. co i jak nazywamy. 

 

Szukałem tego roczniaczka tutaj od strony gdzie ma łożysko nastawne, bo nie wiem, czy ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelakie próby "regulacji" i logicznego uporządkowania tematycznego na tym wątku nie sprawdzają się ;)

Działamy ma zasadzie fejsbuka, jak to określił Tatant - przewijając rolką myszki, aż się nie spali ;);)

 

W tematycznych działach łatwiej się odnaleźć i poruszać ale zakazane są wtrącenia, dygresje i podśmiechujki niestety, a tutaj wszyscy mogą rozmawiać na raz, jak to w "pubie" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej typowego mimośródu brak. Jedynie można próbować doginać półmostek ustawiony fabrycznie. Czego uslinie odradzam.

post-17726-0-77472400-1580536118.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tylko drążek spróbuję trochę wyprowadzić do pionu, a potem włala - niech się dzieje wola nieba, NIC nie tykam.

No może tylko A i R hehe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tu się nie bać .... ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbuj ale jak masz brak spoczyków na paletach to raczej niewiele to da. Mają sugestie znasz.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tylko drążek spróbuję trochę wyprowadzić do pionu, a potem włala - niech się dzieje wola nieba, NIC nie tykam.

No może tylko A i R hehe biggrin.png

W razie czego prześlij zegar  do Golęczewa, to Ci ten wychwyt, po koleżeńsku, ustawię... wink.png

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie czego prześlij zegar do Golęczewa, to Ci ten wychwyt, po koleżeńsku, ustawię... wink.png

Dziękuję Kinio ◝(⁰▿⁰)◜

Jak mi nerwy odparują może zaatakuję go kiedyś jeszcze ;) może się "douczę", może :)

A jakbyś miał jeszcze swojego zbędnego JUFa (z ustawionym wychwytem oczywiście) to Golęczewo uruchomię

( ͡° ͜ʖ ͡°)☞

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.