Skocz do zawarto艣ci
Szukaj w
  • Wi臋cej opcji...
Znajd藕 wyniki, kt贸re zawieraj膮...
Szukaj wynik贸w w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuj臋 馃槉

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, Yodek napisa艂(-a):

Hmmm... zaczynam dojrzewa膰 do tego pomys艂u.

Masz "wz贸r", rysunek, fotk臋 z wymiarami? cy cu艣 ?


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

widz臋 tylko problem z wyci臋ciem, ale Yodek sobie poradzi.

Wa偶ne, 偶eby dr膮偶ek wyszed艂 symetryczny, mog艂a by wystarczy膰 cie艅sza blaszka miedziana - 艂atwiej obrabia膰, przyda艂oby si臋 mie膰 imade艂ko ale chyba to ju偶 jest na pok艂adzie..

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
44 minuty temu, graver napisa艂(-a):

Lepiej kupi膰 p贸艂twardy to chyba M63,聽chodzi oto by艣 mog艂a wygi膮膰 ko艅c贸wk臋 tego dr膮偶ka, a twardy mo偶e p臋kn膮膰 chyba 偶e ko艅c贸wk臋 rozhartujesz przed wygi臋ciem, ale lepiej p贸艂 twardy na alledrogo s膮 takie blachy bez problemu kupisz, nie nie b臋dzie zapycha艂 pilnik贸w to nie cyna czy cynkal馃榾

Dzieki! 馃槆鉁岋笍

38 minut temu, mkl1 napisa艂(-a):

Masz "wz贸r", rysunek, fotk臋 z wymiarami? cy cu艣 ?

聽No tak - mam dr膮偶ek z drugiego 艢wita 馃榿

20220716_150810.jpg

5 minut temu, zadra napisa艂(-a):

widz臋 tylko problem z wyci臋ciem, ale Yodek sobie poradzi.

Wa偶ne, 偶eby dr膮偶ek wyszed艂 symetryczny, mog艂a by wystarczy膰 cie艅sza blaszka miedziana - 艂atwiej obrabia膰, przyda艂oby si臋 mie膰 imade艂ko ale chyba to ju偶 jest na pok艂adzie..

Z t膮 symetryczno艣ci膮 przy mojej robocie聽 "z r臋ki" to nie wiem 馃檭馃ゴ

Edytowane przez Yodek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

No to jak masz drugi, to proste :)

聽odrysowujesz, wycinasz z "grubsza", potem razem w imade艂ko i pi艂u pi艂u pilniczkami z zewn膮trz, a potem to samo potworki-otworki i b臋dzie symetrycznie.... :) :)


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
31 minut temu, Yodek napisa艂(-a):

Dzieki! 馃槆鉁岋笍

聽No tak - mam dr膮偶ek z drugiego 艢wita 馃榿

Z t膮 symetryczno艣ci膮 przy mojej robocie聽 "z r臋ki" to nie wiem 馃檭馃ゴ

聽Z t膮 symetryczno艣ci膮 , to bez przesady .......... przecie偶 s膮 r贸偶ne zegary , co maj膮 dr膮偶ki wyginane i przeginane , by tylko dobrze chodzi艂y . (聽 np. Junghansy , gdzie to jest grubszy drut )

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

mia艂o by膰 "z wygi臋ciem" ..

telefon poprawi艂..聽

Screenshot_20220717-140618_Samsung Internet.jpg

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ja doradza艂 bym najpierw wyci膮膰 艣rodek, a p贸藕niej na zewn膮trz, na 艂amierz聽pi艂ek jak b臋dziesz najpierw wycina艂a na zewn膮trz ( ci臋偶ej b臋dzie wycina膰 -utrzyma膰 w d艂oni) aale jak wujenka sobie widzi tak wykona.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
16 minut temu, graver napisa艂(-a):

Ja doradza艂 bym najpierw wyci膮膰 艣rodek, a p贸藕niej na zewn膮trz, na 艂amierz聽pi艂ek jak b臋dziesz najpierw wycina艂a na zewn膮trz ( ci臋偶ej b臋dzie wycina膰 -utrzyma膰 w d艂oni) aale jak wujenka sobie widzi tak wykona.

Tak.... otwory jak wyjd膮 ju偶 odpowiednie i w odpowiednich miejscach , to reszt臋 wytrasowa膰 ju偶 dok艂adniej i聽 ,,Boschk膮 ".

..... oczywi艣cie jak si臋 ma pewn膮 r臋k臋 ;)

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
32 minuty temu, graver napisa艂(-a):

Ja doradza艂 bym najpierw wyci膮膰 艣rodek, a p贸藕niej na zewn膮trz, na 艂amierz聽pi艂ek jak b臋dziesz najpierw wycina艂a na zewn膮trz ( ci臋偶ej b臋dzie wycina膰 -utrzyma膰 w d艂oni) aale jak wujenka sobie widzi tak wykona.

No tak - genialne!聽

Dla mnie to niekoniecznie by艂o oczywiste

馃き馃槅鉁岋笍

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ja wykonuj臋 to tak 偶e, przed rysowaniem czegokolwiek na metalu聽pokrywam聽metal bia艂膮 farbk膮 plakat贸wk膮 i palcem wklepuj臋 by by艂a cienka warstwa i r贸wno si臋 rozesz艂a i szybciej wysch艂a, mo偶na drobnym papierem 艣ciernym przeszlifowa膰 blach臋 by farbka lepiej przywar艂a, a potem dopiero rysikiem czy tak jak ja o艂贸wkiem 0,5dopiero rysuj臋,聽jak wi臋ksza powierzchnia to cienko lakierem pryskam akrylowym bezbarwnym (szybko wysycha) W ten spos贸b jak lampa 艣wieci a od niej mosi膮dz i s艂abo wida膰 rysunek.

Edytowane przez graver
korekta

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Dobra .... jak wytrasowa膰 i jak zacz膮膰 , to ju偶 jest . A p贸藕niej mo偶na pi艂k膮 w艂osow膮 . Bywaj膮 czasem takie brzeszczociki okr膮g艂e - czyli we wszystkich kierunkach pi艂uj膮ce . Trzeba tylko w odpowiednim kierunku dociska膰 ( potrzebna ma艂a wprawa )..... no i oczywi艣cie , trzeba cz臋sto zmienia膰 ustawienie elementu w imade艂ku. Im bli偶ej szcz臋k pi艂ujesz , tym lepiej , bo nie ma drga艅 detalu .聽 Gdzie nie dojedziesz , to p贸藕niej pilnikiem poprawisz .

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
16 minut temu, graver napisa艂(-a):

Ja wykonuj臋 to tak 偶e, przed rysowaniem czegokolwiek na metalu聽pokrywam聽metal bia艂膮 farbk膮 plakat贸wk膮 i palcem wklepuj臋 by by艂a cienka warstwa i r贸wno si臋 rozesz艂a i szybciej wysch艂a, mo偶na drobnym papierem 艣ciernym przeszlifowa膰 blach臋 by farbka lepiej przywar艂a, a potem dopiero rysikiem czy tak jak ja o艂贸wkiem 0,5dopiero rysuj臋,聽jak wi臋ksza powierzchnia to cienko lakierem pryskam akrylowym bezbarwnym (szybko wysycha) W ten spos贸b jak lampa 艣wieci a od niej mosi膮dz i s艂abo wida膰 rysunek.

A no w艂a艣nie.. Mia艂am przemy艣lenia co do sposobu wyrysowania kszta艂tu na blaszce - tzn. w jaki spos贸b to zrobi膰, aby obrys sie utrzyma艂..

Dzi臋ki 馃檭

1 minut臋 temu, PM1122 napisa艂(-a):

Dobra .... jak wytrasowa膰 i jak zacz膮膰 , to ju偶 jest . A p贸藕niej mo偶na pi艂k膮 w艂osow膮 . Bywaj膮 czasem takie brzeszczociki okr膮g艂e - czyli we wszystkich kierunkach pi艂uj膮ce . Trzeba tylko w odpowiednim kierunku dociska膰 ( potrzebna ma艂a wprawa )..... no i oczywi艣cie , trzeba cz臋sto zmienia膰 ustawienie elementu w imade艂ku. Im bli偶ej szcz臋k pi艂ujesz , tym lepiej , bo nie ma drga艅 detalu .聽 Gdzie nie dojedziesz , to p贸藕niej pilnikiem poprawisz .

Dzi臋ki聽 馃榾..

B臋d臋 mie膰 Twoje wskaz贸wki pod rozwag膮 鉁岋笍

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Kurza ma膰 偶adn膮 okr膮g艂膮 pi艂eczk膮 to b臋d膮 esy floresy i odechce si臋 jej roboty, nie wiem czy ma pi艂ki w艂osowe, ale to nimi si臋 robi,聽 a zak艂ada tak by jak poci膮gnie si臋 w d贸艂 pi艂k膮 to zaczyna ci膮膰, je艣li chodzi o聽jaki rodzaj pi艂ek to takie jak tu: Alledrogo聽8513698475 S膮 to pi艂ki czy jak pisz膮 na all brzeszczoty r贸偶nej grubo艣ci ja zasugerowa艂em tzw jedynki bo s膮 grubsze i d艂u偶ej mo偶na ci膮膰 bez z艂amania . Ale po co ja to pisz臋 jak szanowna i tak nawierci otwory i b臋dzie dopi艂owywa膰 do rozmiaru iglakami.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
13 minut temu, graver napisa艂(-a):

poci膮gnie si臋 w d贸艂 pi艂k膮 to zaczyna

W modelingu wielkich praktyk nie mam, ale przy wi臋kszych pi艂kach z臋by zawsze s膮 do zewn臋trznej- tak, 偶eby ci膮膰 materia艂 odpychaj膮c pi艂k臋 od siebie..

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
37 minut temu, graver napisa艂(-a):

Kurza ma膰 偶adn膮 okr膮g艂膮 pi艂eczk膮 to b臋d膮 esy floresy i odechce si臋 jej roboty, nie wiem czy ma pi艂ki w艂osowe, ale to nimi si臋 robi,聽 a zak艂ada tak by jak poci膮gnie si臋 w d贸艂 pi艂k膮 to zaczyna ci膮膰, je艣li chodzi o聽jaki rodzaj pi艂ek to takie jak tu: Alledrogo聽8513698475 S膮 to pi艂ki czy jak pisz膮 na all brzeszczoty r贸偶nej grubo艣ci ja zasugerowa艂em tzw jedynki bo s膮 grubsze i d艂u偶ej mo偶na ci膮膰 bez z艂amania . Ale po co ja to pisz臋 jak szanowna i tak nawierci otwory i b臋dzie dopi艂owywa膰 do rozmiaru iglakami.

Fakt i racja ! Fale mog膮 wyj艣膰 !

Dlatego bez po艣piechu i zawsze nieco nad lini膮 , a reszt臋 dopi艂owa膰 polnikiem ,. Prost膮 , to tak偶e mo偶na fale porobi膰 - przecie偶 ona ma ma艂膮 wysoko艣膰 i 艂atwo przegina si臋 . Jako , 偶e tu s膮 i naro偶niki i ma艂e skosy , to zmiana kierunku ci臋cia nie jest taka prosta . Mo偶na zatem , korzysta膰 naprzemienie z prostej i okr膮g艂ej pi艂eczki . Mo偶na wyboru techniki dokona膰 samemu . Ja cz臋sto mocuj臋 detal z natrasowan膮 lini膮 , dos艂ownie przy samych szcz臋kach , lub pomi臋dzy dwoma grubszymi blachami . Co prawda w贸wczas , t膮 lini臋 prawie nie wida膰 , ale pi艂k膮 nigdy nie wjad臋聽 poza wyznaczon膮 kresk臋 .

Ps . zreszt膮 musz臋 powiedzie膰 , 偶e takie wycinanie , wcale nie jest proste . Trzeba si臋 troch臋 nagimnastykowa膰 , pokombinowa膰 troch臋 tym i tamtym . To nie jest tak , 偶e raz zamocujesz i po艂ow臋 odrazu oblecisz . Trzeba cz臋sto przestawia膰 w szcz臋kach , przechyla膰 imade艂ko . Mo偶na te偶 w pobli偶u niekt贸rych naro偶nik贸w , powierci膰聽 otworki - doci膮膰 do nich i wtedy 艂atwiej zmieni膰 kierunek ci臋cia .

Nooo , podajemy sposoby , a i tak ka偶dy robi to nieco inaczej .

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

.

Edytowane przez graver

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
Godzin臋 temu, Yodek napisa艂(-a):

A no w艂a艣nie.. Mia艂am przemy艣lenia co do sposobu wyrysowania kszta艂tu na blaszce - tzn. w jaki spos贸b to zrobi膰, aby obrys sie utrzyma艂..

Dzi臋ki 馃檭

聽kiedy艣 Leszek pokazywa艂...

聽Ja tez tak robi臋.

聽Blach臋 powleka si臋 tuszem permamentnym np. zielony, czerwony i na nim trasujesz... 聽tylko musisz mie膰 dobry rysik..

po wszystkim troch臋 spirytusu i tusz zchodzi..


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
5 minut temu, graver napisa艂(-a):

Tak ma by膰 jak pokaza艂em na tym rysunku odr臋cznym wycinanie w metalu za pomoc膮 ramki jubilersko grawerskiej koniec kropka

rysunek pi艂ki.png

Noooo , je艣li ramka i pi艂ka jubilerska tak ma ?!?! :blink: ..... ale nie wiem , bo ja nie jubiler ! Mo偶e chodzi o to , by z艂oto sypa艂o si臋 na kolana , na kt贸rych jest woreczek . Bo z艂oto to cenny kruszec !

Wszystkie inne pi艂y , to maj膮 zwykle inaczej . OD SIEBIE !聽 Pilniki tak偶e !

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

.

Edytowane przez graver

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
11 minut temu, PM1122 napisa艂(-a):

Wszystkie inne pi艂y , to maj膮 zwykle inaczej . OD SIEBIE !聽 Pilniki tak偶e !

Ostrze do pi艂ki w艂osowej zak艂adasz jak Ci pasuje.. ale cz臋艣ciej z臋bami "do siebie" bo tniesz na podk艂adzie i ostrze pracuje pionowo ... masz 艣ci膮ga膰 w d贸艂 a nie pcha膰 do g贸ry, bo przedmiot b臋dzie si臋 "odrywa艂" i podskakiwa艂..

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
Godzin臋 temu, mkl1 napisa艂(-a):

Ostrze do pi艂ki w艂osowej zak艂adasz jak Ci pasuje.. ale cz臋艣ciej z臋bami "do siebie" bo tniesz na podk艂adzie i ostrze pracuje pionowo ... masz 艣ci膮ga膰 w d贸艂 a nie pcha膰 do g贸ry, bo przedmiot b臋dzie si臋 "odrywa艂" i podskakiwa艂..

Edytowane przez graver

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
15 minut temu, graver napisa艂(-a):

Ja farbk臋 robi臋聽sobie sam, na bia艂ym wi臋cej wida膰. biel tytanowa, klej do papieru, kreda rozdrobniona na py艂, wychodzi papka kt贸r膮 wlewa si臋 do pojemniczka np nakr臋tki po czasie zasycha, odrobin臋 艣liny i wio. Farbki akrylowe nie聽nadaj膮 si臋 bo nie mo偶na po na艂o偶eniu ich rysowa膰 o艂贸wkiem po powierzchni, kiedy艣 za komuny by艂y plakat贸wki one by艂y super.

To spr贸buj co艣 wyci膮膰 z odwrotnie zamocowanym szrankiem- powodzenia a za s艂贸wka mnie 艂ap, cz艂owiek chce pom贸c jak technicznie nale偶y podej艣膰 to ci臋聽opluwaj膮- achoj przygodo, sko艅czy艂em z podpowiadaniem.聽

Sorry Bardzo聽 !聽 .... za s艂贸wka nie 艂api臋 !聽 A tak偶e , nikogo tu nie opluwamy !聽 Niczego takiego w moim wpisie nie by艂o !. M贸j wpis by艂 kr贸tki , nikogo nie krytykuj膮cy , a jedynie zwracaj膮cy uwag臋 , i偶 kierunek ci臋cia jest od siebie - podobnie z pilnikiem .聽 W fachu jestem tylko ty膰 d艂u偶ej od Ciebie i te偶 mia艂em dobrych nauczycieli i ksi膮偶ki

Ka偶dy daje swoje rady i swoje sposoby . Raz gorsze , a raz lepsze . 聽 Ca艂e 偶ycie pracuj臋 w metalu , no raczej wi臋kszymi narz臋dziami , pi艂ami , itp.聽 Wszystkimi narz臋dziami , to pewnie nie pracowa艂em jeszcze . No , bo i czasy si臋 zmieniaj膮 i lepsza , nowocze艣niejsza technika , wypiera r臋czn膮 robot臋 . Ale wszelkie pi艂y r臋czne i pilniki , maj膮 z臋by - ostrza , skierowane do pracy od siebie .聽 Je艣li komu艣 pasuje , by za艂o偶y膰 brzeszczot z臋bami odwrotnie , bo tak tnie mu si臋 lepiej , to prosz臋 bardzo . Nic nie stoi na przeszkodzie , by tak robi膰 ! 聽 Nie zmienia , to jednak faktu , 偶e prawid艂owo zak艂adany brzeszczot i ka偶dy produkowany w fabryce pilnik , ma z臋by do pracy od siebie .聽 Oczywi艣cie za wyj膮tkiem pilniczk贸w diamentowych i innych mu podobnych .

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Nie chcia艂em zabiera膰 g艂osu, bo bardziej ze mnie teoretyk ni偶 praktyk, ale kupuj膮c gesztelk臋, wiedzia艂em, 偶e brzeszczot zak艂ada si臋 z臋bami do siebie.聽

Je艣li chodzi o wszystkie pi艂y do drewna czy metalu to zgoda - z臋by od siebie, ale pi艂ka jubilerska, gdzie brzeszczot jest d艂ugo艣ci 130 mm i grubo艣ci rz臋du setnych milimetra, zak艂ada si臋 z臋bami do siebie.聽

Podam te偶 przyk艂ad z netu.聽

gesztelka_mocowanie_brzeszczota-1024x683.thumb.jpg.600e875fbb69975acf82fc93a178efdd.jpg

Moja praktyka w tym temacie to ok. roku czasu...聽

Pozdrawiam Jacek聽


"Na 偶adnym zegarze nie znajdziesz wskaz贸wek do 偶ycia"聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

No i tak pokaza艂em na prowizorycznym rysunku, tak si臋 zak艂ada pi艂k臋 fachowo, wkurzy艂em si臋 i pokasowa艂em niech ka偶dy b臋dzie m膮dry dla siebie i czyta wszystko a nie kawa艂ek wstecz聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
1 godzin臋 temu, graver napisa艂(-a):

No i tak pokaza艂em na prowizorycznym rysunku, tak si臋 zak艂ada pi艂k臋 fachowo, wkurzy艂em si臋 i pokasowa艂em niech ka偶dy b臋dzie m膮dry dla siebie i czyta wszystko a nie kawa艂ek wstecz聽

No i oto chodzi !聽聽 Wkurzy艂e艣 si臋 ! ...聽 I od razu , 偶e tu Ciebie opluwaj膮 ..... ale tak nie by艂o ! 聽

Mog艂e艣 nam niewtajemniczonym wyja艣ni膰 , 偶e w przypadku pi艂ek jubilerskich i innych malu艣kich , technika zak艂adania i pi艂owania , jest odwrotna ! 聽

No fajnie .... najlepiej pokasowa膰 swoje wpisy i jeszcze rzuci膰 - ,, niech ka偶dy b臋dzie m膮dry dla siebie " . No to chcia艂e艣 pomaga膰 komukolwiek ?

M贸j wpis by艂 prosty .....

Specjalnie go zacytuj臋 , by by艂o jasne. 聽

3 godziny temu, PM1122 napisa艂(-a):

Noooo , je艣li ramka i pi艂ka jubilerska tak ma ?!?! :blink: ..... ale nie wiem , bo ja nie jubiler ! Mo偶e chodzi o to , by z艂oto sypa艂o si臋 na kolana , na kt贸rych jest woreczek . Bo z艂oto to cenny kruszec !

Wszystkie inne pi艂y , to maj膮 zwykle inaczej . OD SIEBIE !聽 Pilniki tak偶e !

Wynika chyba z mojego wpisu , 偶e nie wiem jak u jubilera .聽 Mog艂e艣 WYJA艢CI膯 !聽聽 A nie , bez powodu wkurza膰 si臋 i zarzuca膰 innym opluwanie , czyli co艣 , czego nie uczynili.

Ps.... ko艅czymy z tymi pi艂kami , bo chyba wszystko jasne .聽聽 Nie ma co si臋 wkurza膰 , lepiej wyja艣nia膰 i wyt艂umaczy膰 . To prostych kilka s艂贸w ....... My spokojni ludzie , nie fejsbukowcy , hejterzy , czy jacy艣 tam inni .

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Do艂膮cz do dyskusji

Mo偶esz doda膰 zawarto艣膰 ju偶 teraz a zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej. Je艣li posiadasz ju偶 konto, zaloguj si臋 aby doda膰 zawarto艣膰 za jego pomoc膮.
Uwaga: Tw贸j wpis zanim b臋dzie widoczny, b臋dzie wymaga艂 zatwierdzenia moderatora.

Go艣膰
Dodaj odpowied藕 do tematu...

×   Wklejono zawarto艣膰 z formatowaniem.   Usu艅 formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odno艣nik zosta艂 automatycznie osadzony.   Przywr贸膰 wy艣wietlanie jako odno艣nik

×   Przywr贸cono poprzedni膮 zawarto艣膰.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz bezpo艣rednio wklei膰 grafiki. Dodaj lub za艂膮cz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przegl膮daj膮cy   0 u偶ytkownik贸w

    Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w przegl膮daj膮cych t臋 stron臋.

  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

Umie艣cili艣my na Twoim urz膮dzeniu pliki cookie, aby pom贸c Ci usprawni膰 przegl膮danie strony. Mo偶esz dostosowa膰 ustawienia plik贸w cookie, w przeciwnym wypadku zak艂adamy, 偶e wyra偶asz na to zgod臋.