Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bmalkow

Przyszłość Radio Controlled. Ktoś? Coś?

Recommended Posts

Pozwolę sobie wrzucić temat tutaj, gdyż dotyczy głównie zegarków japońskich.

 

Naszło mnie to w trakcie rozglądania się za kostką Casio. Lubię zegarki naszpikowane technologią i bezobsługowe, przyglądałem się GW-M5610 (multiband) oraz GW-B5600 (bluetooth). M5610 jest ładniejszy niż cokolwiek z serii B5600, ale nie ma Bluetooth, tylko Multiband.

 

No i dochodzimy do sedna: czy zegarek tylko z Multiband będzie działał za kilka lat? Politykom podobno nie w smak utrzymywanie nadajników (wspomina o tym Nick Shabazz), umowa na DCF77 jest do końca roku 2021. Co dalej?

Czy ktoś słyszał/czytał coś na ten temat?

 

I czemu Casio w serii B5600 nie ma kostki z normalnym, jasnym wyświetlaczem i ciemną kopertą?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja słyszałem, że w USA administracja Trumpa chciała wyłączyć nadajnik, aby ciąć niepotrzebne koszty w administracji rządowej. Jak na razie zdaje się, że działa. Co do niemieckiego Mainflingen to nic nie słyszałem, że mają uciąć sygnał.

 

Wysłane z mojego G-Shocka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też nie wiem czy mają ciąć czy nie. Na razie tylko operator informował, że ma umowę do końca 2021.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(•‿•) Nie tylko Seiko komunikuje się poprzez kosmos, np. Citizen i Casio również, Casio w topowych modelach to nawet dualnie (i radio i satelita).

 

Wysłane z mojego TA-1053 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko cena jeszcze zaporowa tych dżipiesów, ale rzeczywiście: GPS wygląda pewniej. Z zasięgiem pewnie też. Dziś wyprowadzałem budzik na spacer i na osiedlu znalazłem jedno miejsce, w którym sygnał nie uciekał.

Jakbyście zobaczyli gościa z budzikiem w wyciągniętej ręce, stojącego bez ruchu -- to ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry, pozwolę sobie zauważyć, że to co macie na rękach i w domach to tylko "odprysk" tej metody synchronizacji czasu. Większość systemów automatycznych korzysta z tej metody. Tak samo, to że w Polsce można odbierać sygnał to tylko kwestia położenia geograficznego. Sygnał powstał na potrzeby EWG. Co do GPS proszę pamiętać, że to system wojskowy należący do US Army, i wkażdej chwili może być zablokowany lub zakodowany. Dlatego Rosja i EU zbudowały swoje systemy. Reasumując jestem dość spokojny o punktualność moich Citków i kostki. Natomiast jeden z nich nie synchronizował się podczas podrównikowych wakacji i w tym wypadku Astron czy Sattelite by się bardziej sprawdził.

Ps. Przy swoich rozważaniach nie wspomniałem o ograniczeniach związanych z GPS i wnętrzem budynków, a jak się domyślacie "automatyka nie chodzi na spacery.

 

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak bardzo aktualnie rozpowszechnione jest korzystanie z DCF. Podkreślam słowo "aktualnie", bo w latach 60-tych z całą pewnością było wykorzystywane. Dziś mamy sieci, serwery NTP, czas dostarczany przez operatorów komórkowych i inne cuda, więc dopuszczam możliwość, że DCF "się kończy" i będzie wygaszany.

 

Co do GPS, to nie brałem pod uwagę sytuacji wyjątkowych jak wojny, skutkujące wyłączeniem systemu, wtedy to nic nie jest pewne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Similar Content

    • By SOWIZDRZAL
      Znalazłem zegarek, który spełnia wszystkie moje założenia, Seiko SBTM217. Bezobsługowy - wieczny kalendarz, solarny, sterowany radiowo, i nawet w tytanie, co by ręki nie obrywał. Poszukałem do niego kontrapunktu w postaci Citizena CB3010-57L, żeby upewnić się w swoim wyborze. No i niestety, na sam koniec natrafiłem na Seiko Astron SBXY031, który zagmatwał prosty wybór. Przy założeniu całkowitych kosztów zakupu na poziomie 2500zł., radośnie przebija się przez budżet.
      Caliber 7B72 vs 7B52. Czy warto dokładać do Astrona?
      Specyfikacja 7B72: https://www.seikowatches.com/instructions/html/SEIKO_7B62_7B72_EN/BONDSYcjcdhupi
      Specyfikacja 7b52: nie mogę poszukać.
      Seiko Selection SBTM217
      https://www.sakurawatches.com/seiko-selection-sbtm217
      CITIZEN ATTESA CB3010-57L
      https://www.sakurawatches.com/citizen-attesa-cb3010-57l
      Seiko Astron SBXY031
      https://www.sakurawatches.com/seiko-astron-sbxy031
       
    • By Po Bieda
      Cześć, celowo w tytule nie piszę o marce zegarka - jest to Kienzle Klassik, a o ile mi wiadomo, Kienzle nie miał własnych werków solarnych sterowanych radiowo, ktoś to robił dla nich, być może Junghans. Stąd pomysł, że trzeba szukać speca generalnie od kwarcoków, a nie stricte od tego producenta.
      Zakupiony za grosze zegarek nie daje oznak życia. Kupiłem go świadomie jako uszkodzony, ze względu na całostalową kopertę, która miała mi posłużyć do innych celów, i ewentualnie możliwość uruchomienia - bo potencjalnie jest fajny. W necie nie znalazłem nic na jego temat, totalne 0 informacji o produkcji takiego modelu, co tym bardziej sugeruje, że producent tylko firmował gotowca swoim logo. Po włożeniu baterii "nie zagadał", brak jakiejkolwiek reakcji. Czy jest tu ktoś, kto zajmuje się naprawą takich zegarków? Jeśli post jest pisany w złym miejscu, proszę o przeklejenie.
      Edit: jednak jest coś - to dokładnie ten https://uhrforum.de/threads/kienzle-taucheruhr-funk-solar.91259/
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.