Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
JAN89R

FOTOGRAFIKA (FOTOGRAFIA) AMATORSKO

Rekomendowane odpowiedzi

1. Kit Olympusa - przewyższa (to potwierdzaja i użytkownicy i testy laboratoryjne) kity innych marek w tej cenie. (więc mieścimy sie spokojnie w tym 1500 z niezłym szkłem na początek)

 

A o którym zestawie konkretnie mówisz? Interesuje mnie to hipotetycznie bo z uwagi na zabawę jaką zafundowali nam na rynkach nasi sojusznicy zza oceanu muszę zrewidować moje plany. Miał być Nikon D300 z dobrym szkłem ale może na 1-2 lata zafunduje sobie porządną prowizorkę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dobrych pieniądzach (ok. 2500,-złotych) można kupić body Fuji S5pro. Dobra nikonowska puszka D200 z matrycą Fuji Super CCD SR. Podchodzi do niego szklarnia Nikona.


Dawaj czasy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo, dobrze Jurek prawi. S5Pro jest mocno niedocenianą puszką, bijącą dwa razy droższe konstrukcje, na głowę, choćby niesamowitą rozpiętością tonalną.


Time is meaningless, and yet it is all that exists.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie poczytałem nieco o S5 Pro w tym porównania z D200. Jestem pod wrażeniem. Sam jestem fanem Nikona i chciałbym pozostać przy tej firmie ze względu na ergonomię - żaden inny korpus tak mi nie leży w ręce - ale w tym wypadku Fuji mógłbym zaakceptować z czystym sumieniem. Dziękuję za podpowiedź. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chociaż nie od rzeczy jest potrenować na "półautomacie" - A - to pomaga oswoić się z efektami regulacji przesłony, a nie powoduje nadmiernego stresu że nic nie wychodzi.

Ale po kolei: wielkość fotki wybierz 3M FINE, WB - auto, czułość, czyli ISO np 200.

Nie mam 602, ale o ile pamiętam po przełączeniu na manual (M) pokrętło pod kciukiem reguluje przesłonę, a wraz z przyciskiem +/- (prawy pod włącznikiem) reguluje czas ekspozycji.

W celowniku u dołu zobaczysz M (masz włączony tryb ręczny) czas ekspozycji, wartość przesłony i skalę światłomierza.

Czas ekspozycji jest podany jako miamownik: np 60 to 1/60 sekundy, 1000 to 1/1000s. powyżej 1s pokazuje np 1''. Im krótszy czas, tym szybszy ruch możesz uchwycić i tym łatwiej utrzymać aparat nieruchomo i nic nie zamazać.

Wartość przesłony jest w tej samej konwencji: 2,8 to duży otwór w obiektywie, dużo światła, można dać krótki czas, ale głębia ostrości płytka. Drugi koniec skali przesłony to 16 - mały otwór, mało światła, duża "krajobrazowa" głębia ostrości.

Obydwoma regulacjami masz tak działać, żeby światłomierz wskazywał zero czyli środek.

 

Tyle na teraz - aparat w łapę, kapota na kark i do roboty ;)

 

J.

Dziękuję za pomoc. Półatomat jak najbardziej, jednak moja lampa (UNOMAT) działa tylko w trybie M.

T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie poczytałem nieco o S5 Pro w tym porównania z D200. Jestem pod wrażeniem. Sam jestem fanem Nikona i chciałbym pozostać przy tej firmie ze względu na ergonomię - żaden inny korpus tak mi nie leży w ręce - ale w tym wypadku Fuji mógłbym zaakceptować z czystym sumieniem. Dziękuję za podpowiedź. ;)

 

 

Toć przecie S5pro jest właśnie dla nikoniarzy bo, tak jak pisałem, to D200 z matrycą Fuji (bardzo cenioną zresztą). Cicho o nim, bo widać Fuji ma taką jakąś dziwna strategię marketingową w Polsce.


Dawaj czasy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za pomoc. Półatomat jak najbardziej, jednak moja lampa (UNOMAT) działa tylko w trybie M.

T.

 

A jak z napięciem na stopce tej lampy? Żeby się przypadkiem cały aparat z lampą nie zaświecił i to po raz ostatni ;) . Lampy przystosowane do nowoczesnych aparatów maja o wiele mniejsze napięcie. Najpierw bym sprawdził jakie ma lampa a jakie max. napięcie toleruje aparat.


Dawaj czasy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak z napięciem na stopce tej lampy? Żeby się przypadkiem cały aparat z lampą nie zaświecił i to po raz ostatni :rolleyes: . Lampy przystosowane do nowoczesnych aparatów maja o wiele mniejsze napięcie. Najpierw bym sprawdził jakie ma lampa a jakie max. napięcie toleruje aparat.

 

Tu jest ok, zanim ją kupiłem trochę poczytałem. Jednak jedynie dedykowane lampy, które są drogie działają w trybie AUTO. Już jakieś dla próby fotki robiłem z tą lampą i wszytsko dobrze działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie poczytałem nieco o S5 Pro w tym porównania z D200. Jestem pod wrażeniem. Sam jestem fanem Nikona i chciałbym pozostać przy tej firmie ze względu na ergonomię - żaden inny korpus tak mi nie leży w ręce - ale w tym wypadku Fuji mógłbym zaakceptować z czystym sumieniem. Dziękuję za podpowiedź. :rolleyes:

 

Ja nie jestem pewny, ale być może do S5pro pasuje jeszcze grip od D200. Trzeba by sprawdzić. Jeśli tak, to masz drugie źródło zasilania bez oglądania się na dedykowany akumulatorek. Jedziesz np. na Eneloopach i nie boisz się, ze Ci aku padnie.

Oprócz tego wygoda użytkowania, i lepsza ergonomia i możliwość robienia zdjęć pionowych bez gimnastyki.


Dawaj czasy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A o którym zestawie konkretnie mówisz? Interesuje mnie to hipotetycznie bo z uwagi na zabawę jaką zafundowali nam na rynkach nasi sojusznicy zza oceanu muszę zrewidować moje plany. Miał być Nikon D300 z dobrym szkłem ale może na 1-2 lata zafunduje sobie porządną prowizorkę :rolleyes:

 

Np Olek 510/520 - z kitem 14-54. Z całościa zmiescisz się w kwocie 2600. Szkło kultowe, puszka zupełnie wystarczająca.

 

Albo wspominany wyżej s5 Fuji. Wprawdzie w porównaniu do dawcy obudowy - mocno spowolniony, ale jeśli nie masz w planie reporterki, to wynagrodzi ci to matryca super ccd. Szaleństwa rozdzielczości w niej nie ma, ale rozpiętość tonalna - obecnie chyba niedościgniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grób Gustava Beckera

 

0e13192f4a21f364.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foty super, a skrzynkę faktycznie mógłbyś wyczyścić :P


Time is meaningless, and yet it is all that exists.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No gdybym to ja wiedział jak wyczyścić tą skrzynkę tutaj. Nawet nie umiem się dostać do niej po tych wszystkich zmianach. Ja ci przecież starej daty.

 

 

Prawy górny róg pod reklamami masz PW


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nocny spacer po Brukseli

Canon A620. Improwizowany statyw pod postacią słupa oświetleniowego :lol:

 

20081106brussels016vh2.jpg

post-12553-0-87085200-1331075902.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Np Olek 510/520 - z kitem 14-54. Z całościa zmiescisz się w kwocie 2600. Szkło kultowe, puszka zupełnie wystarczająca.

 

Albo wspominany wyżej s5 Fuji. Wprawdzie w porównaniu do dawcy obudowy - mocno spowolniony, ale jeśli nie masz w planie reporterki, to wynagrodzi ci to matryca super ccd. Szaleństwa rozdzielczości w niej nie ma, ale rozpiętość tonalna - obecnie chyba niedościgniona.

 

Trzymałem w ręce 520. Niestety mi nie leży. Wcześniej o nim poczytałem i byłem bardzo zainteresowany ale ... no cóż ... no nie leży i tyle :lol:

 

Naszły mnie jednak kolejne przemyślenia. Może ta pogoń za nowościami nie jest całkiem właściwym rozwiązaniem? Wiem co potrafię (więcej niż średnia), lubię poeksperymentować z aparatem ale nie jestem i nie zamierzam być "pro". Przyroda, architektura i w mniejszej ilości ludzie (bo mi nie wychodzą ale to da się naprawić). Teraz w dobrej cenie można dostać body Nikona D70 (600-700zł) z obiektywem Nikkor AF-S 18-70mm f/3.5 - 5.6 G ED ok 1200zł. Dla moich potrzeb wystarczy. Jedyny mankament jaki tam widzę to mały ekran no ale to nie jest główna cecha aparatu. Ergonomia, AF, odwzorowanie kolorów, funkcjonalność w zupełności mnie satysfakcjonują. Reszta szkieł później w miarę potrzeb. Matryca 6.1 MPix dla moich zastosowań wystarcza. Zdjęcia idą na ekran lub maksymalnie na A4 (a i tak to się zdarzyło raptem kilka razy).

 

Jakbym miał więcej kasy to wybrałbym Nikona D80 (1200-1500zł).

 

Więc po co przepłacać?

 

Celowo ograniczam się do Nikona bo mi "leży". :lol:

W dobrej cenie można dostać też Canona 20D/30D ale ... jakoś go nie czuję choć wiem, że to zacne konstrukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trzymałem w ręce 520. Niestety mi nie leży. Wcześniej o nim poczytałem i byłem bardzo zainteresowany ale ... no cóż ... no nie leży i tyle :lol:

 

Naszły mnie jednak kolejne przemyślenia. Może ta pogoń za nowościami nie jest całkiem właściwym rozwiązaniem? Wiem co potrafię (więcej niż średnia), lubię poeksperymentować z aparatem ale nie jestem i nie zamierzam być "pro". Przyroda, architektura i w mniejszej ilości ludzie (bo mi nie wychodzą ale to da się naprawić). Teraz w dobrej cenie można dostać body Nikona D70 (600-700zł) z obiektywem Nikkor AF-S 18-70mm f/3.5 - 5.6 G ED ok 1200zł. Dla moich potrzeb wystarczy. Jedyny mankament jaki tam widzę to mały ekran no ale to nie jest główna cecha aparatu. Ergonomia, AF, odwzorowanie kolorów, funkcjonalność w zupełności mnie satysfakcjonują. Reszta szkieł później w miarę potrzeb. Matryca 6.1 MPix dla moich zastosowań wystarcza. Zdjęcia idą na ekran lub maksymalnie na A4 (a i tak to się zdarzyło raptem kilka razy).

 

Jakbym miał więcej kasy to wybrałbym Nikona D80 (1200-1500zł).

 

Więc po co przepłacać?

 

Sam mam D70S z 18-135 - ekran wcale nie jest mały.... :lol:

Sprawdź czy obiektyw nie gubi aparatu - wada bagnetu (będzie miał luz osiowy koło 1 mm)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie prawda jest taka, jak chyba z każdą rzeczą - zanim czegoś nie spróbujesz to nie przekonasz się jak to jest. Sam po wieloletnich doświadczeniach w fotografii, przekopując się po różnych systemach i rodzajach aparatów stwierdzam, że dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest mały (!) cyfrowy aparacik, o dobrej jakości, ale bez przesadzania - 3mpx starcza (odbitki do a4) - to na wszelakie wyjazdy, wycieczki (lubię góry, więc im mniej balastu się nosi, tym lepiej) i drugi aparat analogowy ze szkłem portretowym, czarno białym negatywem do robienia portretów :rolleyes: Cokolwiek na starcie się nie wybierze będzie się zadowolonym :) z czasem dojdzie się do tego, że zacznie coś ograniczać i wtedy ciach - zmiana na coś innego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... 3mpx... starcza

 

Teraz już takich nie robią. Chyba tylko komórkach. :rolleyes:

Trudno się dziwić.

Ludność jak się rzuca na aparaty, to z reguły tylko na megapiksele patrzy.


Dawaj czasy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generalnie prawda jest taka, jak chyba z każdą rzeczą - zanim czegoś nie spróbujesz to nie przekonasz się jak to jest. Sam po wieloletnich doświadczeniach w fotografii, przekopując się po różnych systemach i rodzajach aparatów stwierdzam, że dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest mały (!) cyfrowy aparacik, o dobrej jakości, ale bez przesadzania - 3mpx starcza (odbitki do a4) - to na wszelakie wyjazdy, wycieczki (lubię góry, więc im mniej balastu się nosi, tym lepiej) i drugi aparat analogowy ze szkłem portretowym, czarno białym negatywem do robienia portretów :D Cokolwiek na starcie się nie wybierze będzie się zadowolonym :D z czasem dojdzie się do tego, że zacznie coś ograniczać i wtedy ciach - zmiana na coś innego :D

 

Masz bardzo niewygórowane wymagania wobec odbitki A4. Nawet z Sigmy na Foveonie to nie wygląda rewelacyjnie (choć bosko jak na 3MP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.