Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
JAN89R

FOTOGRAFIKA (FOTOGRAFIA) AMATORSKO

Rekomendowane odpowiedzi

Fajne zdjęcia Mabok. Mnie coś ostatnio nie idzie jakoś

:?

post-2370-0-52306400-1330704183.jpg

 

post-2370-0-89033300-1330704184.jpg

 

post-2370-0-65385500-1330704186.jpg

 

post-2370-0-21270300-1330704188.jpg

 

post-2370-0-78149900-1330704189.jpg

 

post-2370-0-80455000-1330704202.jpg

 

koowrotekbv5.jpg


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mabok faktycznie bardzo fajne zdjęcia i nic więcej, ale to już i tak jest sukces :lol: Po prostu dwa pejzaże zrobione przy super oświetleniu, dramatyczne niebo, podkreślone niską linią horyzontu, światło słoneczne ostre nisko usytuowane, moim skromnym zdaniem ładne ale to za mało

 

Kokop- nie mów że Ci nie idzie Ty poszukujesz odpowiedniego tematu, oraz ujęcia go w najlepszy sposób chodzi mi o zdjęcie świdra, tej rośliny poniżej, oraz kropli w zaparowanej łazience, pomyśl, kto mógł waść na pomysł fotografowania kropli w łazience ? Tylko osoba niespokojna o bardzo dużej wyobraźni i wrażliwości. Dla mnie super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość feleksc

kokop świetne :lol:

a ostatnie western normalnie :lol:

o maboku nie wspomne :

ot takie zwykle :wink:

żartuje- piekne foty

a ja mam wspomnienie lata( :roll: ):

post-0-0-49453400-1330704254.jpg

 

podtytuł roboczy -czy zieleń moze być bardziej zielona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mrov@

Kokopie BRAWO!

Tylko pozazdrościć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kokop, ten zachód bombowy. :-)

 

A tymczasem - "Poczuć czas"

 

post-977-0-03615100-1330704338.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega z pracy. Rzeciętny angol, znaczy

:(

 

post-2370-0-78852800-1330704654.jpg

 

Aktywny wypoczynek na plaży. Troche zimno było 8)

post-2370-0-14007500-1330704656.jpg


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam: Mabok i Kokop jakiego sprzętu używacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja focę sobie Olympusem E-500. Najczęściej z obiektywem 14-54. Czasami odkurzam starego Canona EOS-a 100(taki na film 35mm) z Sigmą 28-85 :(


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryb makro zastąpiony dodatkowym układem soczewek. Czasu naświetlania nie podaje bo można sobie wyliczyć - na obrazku potrzebne dane :(

 

iopg842634342h.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam: Mabok i Kokop jakiego sprzętu używacie?

Hej. :-) Canon 350D z tzw. zatyczką do obiektywu.

 

Kolejne foto z tegoż zestawu (i również z 4 listopada) - tym razem panorama:

panoramaoh7.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam: Mabok i Kokop jakiego sprzętu używacie?

Hej. :-) Canon 350D z tzw. zatyczką do obiektywu.

 

Kolejne foto z tegoż zestawu (i również z 4 listopada) - tym razem panorama:

panoramaoh7.th.jpg

 

A Ty niedobry, złośliwy :wink: :wink: :D

Za to wspaniale wykorzystujesz tę zatyczkę, i dowodzisz, ku mej radości, że nie sprzęt czyni fotografa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cohq1.jpg

 

post-2370-0-79026100-1330705324.jpg

 

Nie było czasu na kadrowanie :roll:


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, widzę, że kolega bawi się w "strita" :D Lubię taki rodzaj fotografii, lecz sam zbytnich osiągnięć nie mam, głównie dlatego, że wciąż mam opory przed robieniem zdjęć ludziom...

 

Postanowiłem też coś wkleić, bo fotografia to moje drugie hobby (po wiadomo jakim ;-) ) Dzisiaj sobie wędrowałem po mieście. Pierwszy raz w tym roku dała o sobie znać pani Zima... Na razie nieco nieśmiało, choć sypało przez moment całkiem nieźle.

 

wxyz103099211q.JPG

 

opqr881534280f.JPG

 

klmn338871491l.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW: mabok, czy te Twoje fotki to HDR? Efektowne, ale... nienaturalne. Choć mi się i tak podobają :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spaliłem niebo - ale trudno się mówi :D

246fe4d513ce22ef.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak chcesz prawidłowo oddać góry to i tak przepalisz niebo. Jedyny sposób to filtr połówkowy szary - jakoś nie wierze w poprawianie zdjęć w kompie :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generalnie jak chcesz prawidłowo oddać góry to i tak przepalisz niebo. Jedyny sposób to filtr połówkowy szary - jakoś nie wierze w poprawianie zdjęć w kompie :?

Nie jedyny:

- odpowiednio użyty filtr polaryzacyjny też przyciemni niebo, przy okazji nasycając kolory

- korekcja o jakieś -1.5EV lub naświetlenie na niebo, a potem pogięcie krzywych przy wołaniu może dać całkiem niezłe efekty. Oczywiście, jeśli się strzela w RAW-ach (mieć lustrzankę i strzelać w JPG-ach, to jak kupić Merca i przerobić go na gaz ;-) )

 

Tu przykład użycia tej drugiej techniki, na szybko znaleziony, więc jakość samej foty nie powala :oops:

bzfb346288619n.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze polar nie przyciemni nieba tylko wytnie światło odbite i podkreśli chmury (granatowe niebo to tylko tego efekt) a dokładnie to polar przyciemni nam wszystko (niebo i ziemie) o jakieś 1,5 działki czyli dalej mamy efekt nierównomiernego naświetlenia, które to zrównoważy tylko szary połówkowy.

A co do obrabiania plików to jestem wychowany na zabawach z kliszą i wierzę tylko w to co mogę uzyskać bezpośrednio naświetlając zdjęcie. Niestety programową ingerencję w zdjęcie widać i nie jest to efekt zbyt naturalny. Powyższe zdjęcia to tego najlepszy przykład - pierwsze zrobione przez niemającego większego pojęcia amatora ale jednak oddające nastrój pory dnia a drugie to jakiś koszmarek - nieokreślona pora, sztuczność, wieczorne niebo a reszta jakby... no właśnie co to za pora dnia bo na raczej nie wieczór 8)

Sorki że tak pojechałem ale moja filozofia to korzystanie z dobrodziejstw techniki cyfrowej podbudowanej solidnymi podstawami wypracowanymi na latach pracy na kliszy gdzie człowiek musiał myśleć przed pociągnięciem za spust bo potem było za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze polar nie przyciemni nieba tylko wytnie światło odbite i podkreśli chmury (granatowe niebo to tylko tego efekt) a dokładnie to polar przyciemni nam wszystko (niebo i ziemie) o jakieś 1,5 działki czyli dalej mamy efekt nierównomiernego naświetlenia, które to zrównoważy tylko szary połówkowy.

 

Przepraszam, ale nie pojmuję, jak polar może "uwydatnić chmury" nie przyciemniając nieba. Jeśli efektem działania polara jest przyciemnienie wszystkiego o 1.5 EV, to napisz w takim razie, czym wg Ciebie się różni polar od filtru szarego.

 

A co do obrabiania plików to jestem wychowany na zabawach z kliszą i wierzę tylko w to co mogę uzyskać bezpośrednio naświetlając zdjęcie.

 

Ja też jestem wychowany na zabawach z kliszą. Ba! Nadal z tą kliszą się bawię :-) Jeśli jesteś takim purystą, to rozumiem, że nie kadrowałeś, nie korzystałeś np z maskowania pod powiększalnikiem (odpowiednik warstw), ba nawet z zegara ciemniowego (odpowiednik korekcji EV post factum). Nie dobierałeś też wywoływacza i papieru w zależności od założonego efektu (kontrast, ziarno, tonalność - odpowiednik zabawy z krzywymi i różnych filtrów). Wszystko to robiłeś zanim nacisnąłeś spust? Naprawdę?

 

Niestety programową ingerencję w zdjęcie widać i nie jest to efekt zbyt naturalny. Powyższe zdjęcia to tego najlepszy przykład - pierwsze zrobione przez niemającego większego pojęcia amatora

 

I tu się z Tobą zgadzam - profesjonalistą to ja nie jestem ;-)

 

ale jednak oddające nastrój pory dnia a drugie to jakiś koszmarek - nieokreślona pora, sztuczność, wieczorne niebo a reszta jakby... no właśnie co to za pora dnia bo na raczej nie wieczór 8)

 

Tak, a filtr połówkowy da efekt super naturalności, bo w magiczny sposób integruje się ze sposobem, w jaki działa Matka Natura, przyciemniając wszystko jak leci od połowy w górę (no chyba, że to Cokin, ale i tak po linii prostej). W przeciwieństwie do ingerencji programowej.

 

Poza tym zdjęcie po lewej nic nie oddaje, bo to jest ilustracja ograniczeń dynamicznych matrycy, a nie obiektywny obraz "jak było naprawdę". Jak to wyglądało, to wiem, bo tam byłem, i obraz to po prawej jest o bliższy mojemu subiektywnemu odczuciu tamtej chwili. A że jest niedoskonały... coż, postaram się robić lepsze ;-)

 

Sorki że tak pojechałem ale moja filozofia to korzystanie z dobrodziejstw techniki cyfrowej podbudowanej solidnymi podstawami wypracowanymi na latach pracy na kliszy gdzie człowiek musiał myśleć przed pociągnięciem za spust bo potem było za późno.

 

A ja wysnuję śmiałą tezę, że żeby korzystać z dobrodziejstw techniki cyfrowej należy najpierw ją poznać. Zaczynając np od rozpiętości tonalnej matryc CCD w porównaniu do ludzkiego oka, co tłumaczy, dlaczego czasami zdjęcie skorygowane w post-procesie wygląda naturalniej (tak tak) niż nieskorygowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogólę to "wszystkie są dobre zęby, które prowadzą do gęby" - innymi słowy, nieważne jak kto robi, bo liczy się efekt. Jeśli wolisz filtr połówkowy od krzywych - Twoja sprawa. Proszę tylko, nie kwestionuj czegoś z zasady i ideologii, nie próbując nawet zgłębić tematu, bo to do niczego nie prowadzi.

 

Fotografia to przede wszystkim sztuka patrzenia, a nie obsługi sprzętu, filtrów, PhotoShopów i całego tego badziewia. Biegłość techniczna i sprzęt powinny być po prostu na takim poziomie, żeby nie przeskadzać w robieniu zdjęć. W zasadzie szkoda o tym gadać.

 

Ale jeśli już dawać rady dotyczące technikaliów, to rzetelnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fotografia to przede wszystkim sztuka patrzenia, a nie obsługi sprzętu, filtrów, PhotoShopów i całego tego badziewia. Biegłość techniczna i sprzęt powinny być po prostu na takim poziomie, żeby nie przeskadzać w robieniu zdjęć. W zasadzie szkoda o tym gadać.

+ dla Ciebie. :-) Odpowiadając na wcześniejsze pytanie - panorama nie jest HDRem, a dwa moje wcześniej wklejone zdjęcia tak.

 

A propos HDR - ten Pan:

http://www.lonelywolf.pl/

operuje głównie w HDR. Niedawno wygrał w kategorii natura w polskiej edycji konkursu NGC.

 

10 listopada

post-977-0-32288200-1330705453.jpg

 

Adi:

Spaliłem niebo - ale trudno się mówi :D

http://images25.fotosik.pl/110/246fe4d513ce22ef.jpg

To w pobliżu Samotni w Karkonoszach, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.