Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
motoolo

Renowacja zegara Junghans , opis i prośby o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Po wytarciu elementu suchą szmatką , przedmuchaniu sprężonym powietrzem widzę że powierzchnia jest miejscami lekko świecąca , a miejscami matowa.

Najwięcej takich matowych miejsc jest w okolicy łączenia kolumienek z drzwiczkami jak i na samych kolumienkach

 

Czy ta część gdzie wychodzi mat to brak politury?

 

Na powierzchni ramy drzwiczek widać i czuć pod palcami każdy "słój" , "wgłębienie"

Na zdjęciach z początku tematu widać to jako te czarne kreseczki (kurde nie wiem jak to fachowo nazwać)

 

Skoro była wcześniej politura to nie powinna być gładka powierzchnia?

Edytowane przez motoolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gładką politurę to mają młodzieńcy. Potem jest politura "weteranów" ;)

(◠‿◕)

 

Może politura się nastroszyła. Ktoś ją "spłoszył" niestosownym obejściem ;)

Sucha szmatka haczy?

 

Politura nie zawsze musi być na połysk. Na dębinie robi się na półmat, lekko

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szmatka nie haczy.

Zmatowienia widoczne są pod pewnym kątem przy odpowiednim padaniu światła.

Myślałem że jak jest politura to powierzchnia powinna być gładka bez dziurek , kreseczek bez względu czy wykończenie jest na połysk czy pół mat.

Czytałem coś o zacieraniu pumeksem , myślałem że to zawsze się stosuje

Edytowane przez motoolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się jaki to fornir u Ciebie.

Dąb ma wydatne, głębokie pory, i na nim politura nie będzie taka sama jak na orzechu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leskos mam do ciebie prośbę , możesz mi wypisać w punktach co mam kupić za preparaty i narzędzia aby przeprowadzić politurowanie. Pewno patrząc na zdjęcia mojej skrzyni dasz radę ułożyć sobie w głowie co ty byś potrzebował do prac.

Wiem że rozpuszczalnik do szelaku , szelak (ale jaki? kolor? odwoskowiony?) .

No ale poza tym pewno milion innych rzeczy a nie chcę co chwilę coś zamawiać i sto razy płacić za przesyłkę.

Edytowane przez motoolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może jednak należy poświęcić nieco czasu na lekturę tego, co już napisano?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas czytam ale ciężko znaleźć w tym gąszczu pewne informacje.

Leskos podał mi przy skrzyni FMS co mam kupić i to się w 100% sprawdziło,

stąd moja prosba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... Nie sposób nie zgodzić się z Piotrem. Poszukiwanie rozwiązania prowadzi zawsze do zwiększenia doświadczenia i poszerzenia horyzontów. Swoje doświadczenie budowałem w zasadzie sam. Co najwyżej po wymyśleniu rozwiązania problemu, konsultowałem je z kimś doświadczonym, jeśli miałem kogoś takiego. Nauka na błędach nie jest zła, muszę powiedzieć że mistrzynią jest tu Gosia, której upór w rozwiązywaniu problemów powinien jest wzorcowy, a efekty w zdobywaniu wiedzy są imponujące ;) . Wracając jeszcze do naszej kwestii - ok postaram się podać "listę zakupów" , ze względu na koszty, choć muszę powiedzieć, że 90% materiałow kupionych "na ślepo", tylko na bazie opisu w książkach i artykułach się sprawdza i je wykorzystuje. Czasami tylko przesadziłem z ilością, ale mam komfort, że mam możliwość zrobienia z drewnem prawie wszystkiego... To tak gwoli wstępu.

Teraz co potrzeba : 

- Politura - możesz kupić gotową (17-12%) . Zakładam że nie pracujesz na surowym niebarwionym drewnie więc kolor podstawowy orange.  https://www.art-konserwacja.pl/politury-148/

                 lub kupić szelak i rozpuszczalnik (też w tym sklepie internetowym lub gdziekolwiek ) i srobić politurę wg przepisu http://starychmebliczar.pl/2014/06/02/politura-szelakowa-przygotowanie/

                 Ja nie stosuję gradacji stężeń przy robieniu , rozcieńczam na oko w zależności do czego potrzebuję.

-Tampon do politurowania, potrzebne przede wszystkim kłebki bawełniane(sklep wyżej lub CASTORAMA - firmy LIBERON) , płótno batystowe(najlepiej -np z chusteczek bawełnianych lub starych koszul) osobiście nie polecam gotowych , ale jakby co https://www.arte-msp.pl/tampon-do-politury-1mb-dk810008-id-924

- Olej do politury 

- pędzel płaski z miękkiego włosia stylonowego, do nakładania na NIE płaskie powierzchnie - coś takiego (można kupić nawet w Biedronce, Lidlu itp) https://www.art-konserwacja.pl/restaurohouse-301-syntetyk-194/  

- Pumeks sproszkowany jak najdrobniejszy , ale i tak proponuję przesiać przez pończochę żony. albo wspomniany podkład pod politurę. Osobiście mi się sprawdza  https://www.madrona.pl/politury/podklad-szelakowy-fiddes-shellac-sealer-natural-detail.html

Jak robić ?

Dużo cierpliwości , nie za szybko. Nie za dużo na raz. Między warstwami najlepiej jest 6-8h przerwy. Góra 6-7 warstw. Na "starą politurę" robisz 2 góra 3.

Na youtubie znajdziesz jak kłaść. Niemcy się lubują w wysokim połysku więc mają najlepsze porady.

Tyle. Reszta na bieżąco i własna metoda prób i błędów. 

Wełnę stalową masz. Jak "zwarzysz" politurę - trzeba zetrzeć (po 4h) i od nowa.  :ph34r:

Miłej zabawy  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie rozpisana lista z linkami nawet, to sie nazywa perfekcjonizm chyba :D

 

Dodam tylko, że zaopatrzyłam się w kłębki bawełniane wg wskazówek LESa i muszę powiedzieć, że jestem mega zadowolona z nich. Wcześniej kombinowałam z różnymi wypełnieniami ale to nie było to :D

Z archaicznych chusteczek do nosa napletłam sobie ileś tam różnej wielkości tamponów, spakowałem do dużego słoja, podlałam spirytusem i zostawiłam, żeby się zmacerowało.

Warto to zrobić wcześniej żeby sobie poleżało.

Do napełniania politurą tamponów używam sporej strzykawki - tamponu się nie macza w politurze tak jak pędzla, bo będzie się zalewać.

Ja używam szelak odwoskowiony, nie wiem jak się pracuje z nieodwoskowionym.

Rozrobienie szelaku jest proste, a taniej wychodzi.

Rozpuszczalnika do szelaku kup więcej! Oprócz przygotowania politury potrzebny do wielu innych okazji - mycia pędzli, przecierania, czyszczenia upaćkanych blatów, strzykawek itd.

Przydatne są jednorazowe rękawiczki - łapki chronią przed sklejaniem się z tamponem :P

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ps. kup pastę BHP i dobry krem do rąk.

Po politurowaniu zawsze mam ręce jak po brukowaniu. Nie potrafię politurować w rękawiczkach.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie te kłębki bawełniane stosowałem do bejcy i wosku przy ostatniej skrzyni.

Mega z nich zadowolony byłem.

Wielkie dzięki Leskos za szczegółowy opis.

Wieczorem w domu na spokojnie poczytam i przemyśle.

Teraz jestem w pracy i zarabiam kasę na zakupy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim poście wcześniej - zaraza autokorektor zrobił świństwo - zamiast perfekcjonizm strzelił "protekcjonizm"

O nie, nie tak miało być! ;)

 

PS. Przypomniało mi się - w garażu powinno być ciepło - politura raczej nie lubi chłodu :)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:ph34r:  :D  :D  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy polituruje się cała skrzynie w jednym czasie czy mogę np politurowac drzwi a za tydzień dwa skrzynie?

 

Jak dobrze rozumie pumeks używamy do wypełnienia porów.

Czy w przypadku dębowe okleiny też?

Edytowane przez motoolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz politurować kawałki w dowolnych odstępach czasu. 

Pumeksu nie stosuje się , osobiście nie wypełniam niczym porów dębowych. W ogóle dąb też polituruje w szczególnych wypadkach. Raczej stosuje WOSK.

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooooo
Czyli bardziej za woskiem byś był przy mojej skrzynce?
O pumeksie i dębie już wczoraj Gosia pisała, więc tylko się potwierdziło że tak to zostawiamy co do porów

Edytowane przez motoolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Twoja skrzynia decyduj...  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już pisałem wcześniej że może zamiast politury dać wosk.

Oczywiście było to podyktowane łatwiejsza renowacja dla mnie laika.

Teraz mi dałeś do myślenia...

Czym się kierujesz że rzadko kiedy dajesz politurę na dąb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dąb politurowany wygląda źle. Politurujemy orzech, mahoń czy palisander i brzozę.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meble dębowe lub fornirowe dębiną robi się wykączeniu matowym lub półmatowym. Politura daje zbyt mocny połysk co przy porowatości tego drewna wygląda tragicznie. Zastosuj wosk... To taka tylko sugestia:-)

Chyba że potrafisz zrobić politure na matowo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ,,ślązaka,, jasny dąb i jest tylko wosk !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to daliście mi do myślenia

Dla mnie łatwiej będzie nałożyć wosk.

Chodź politura i tak mnie nie minie przy następnym zegarze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.