Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Enkil

"Stary zegar - prośba o identyfikację"

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może mi podać jakieś informacje o tym zegarze? Obecnie jest on we Włoszech, i jest tam na pewno od dawna u tej samej osoby.

 

received_1136410597299959.thumb.jpeg.a4bce7d956d7cb18d16b9e78723bf678.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było zobaczyć mechanizm... to więcej pokazuje niż wszystkie fotki cyferblatu :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innego zdjęcia nie mam, znajomy ma okazję kupić za 100 euro i się zastanawia czy brać. Moim zdaniem tak, ale ja się nie znam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim, to stylizacja ....


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało zegarów widziałem, ale też mnie męczy ta płyta wokół tarczy. Jakoś tak trudno mi uwierzyć, że był wówczas taki wzór, czy styl. 

Ale tak jak pisałem, mało jeszcze widziałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem. Napisałem koledze aby postarał się o foto werku, może coś cyknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Enkil napisał(-a):

Ja tam nie wiem. Napisałem koledze aby postarał się o foto werku, może coś cyknie.

Słusznie ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia nie ma, ale okazało się, że wskazówki napędza bateria :D

Niezłe cacko:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej, niech kolega się rozejrzy za takim.... 152

8038594430.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Enkil napisał(-a):

Zdjęcia nie ma, ale okazało się, że wskazówki napędza bateria :D

Niezłe cacko:)

Na to wyglądał ... masę takich przeróbek i stylizacji teraz ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co wy, dzisiejsi jesteście? Mało współczesnych kopii jest zegarów, nawet mechanicznych, na all wystawiają piszą zegar boullea a okazuje się że zamiast szylkretu jest plastik i myślą że dostaną majątek, są zegary tak jak ten gdzie na tarczy wybita jest data 1854 i laik myśli że złapał okazję, stare naprawde zegary są często w proszku bardzo naruszone zębem czasu i na szczęście są jeszcze miłośnicy tych starych zegarów co je remontują i przywracają do "życia" Cwaniacy nawet dobierają drewno by było stare a także mosiądz i jego skład aale w tej kwestii chodzi o zegary baaardzo drogie. Na szczęście na ogół te wszystkie kopie mają płyty mechanizmów pokryte ryflowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zbierac prawdziwe zegary czyli ROCZNIAKI 😆

Przez ponad 15 lat nie trafilem na podrobki a podobno sa.

Widzialem kopie wahadla do Kienzle miniatury ale roznica jest bardzo widoczna i jest ono oficjalnie dostepne w Horolovar.

Sa tez kopie wahadła Hardera - zrobione oczywiscie w Polsce. Widzialem tez roczniaki zlozone z kilku roznych ale to  bez problemu kazdy kto zna te zegary widzi..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba rozróżnić techniki konserwacji i restauracji np drewna od rekonstrukcji w celu oszukania. Przy odrobinie doświadczenia przy pracy nad renowacją i konserwacją jak to mówią ..."nie ma ch...... we wsi" - wcześniej czy później przy pracy nad zegarem rozpoznasz co jest podrobione a co nie. Wszystko też zależy od tego ile technik poznasz, co wiesz o obróbce materiału i ile oryginałów widziałeś ale i co o nich wiesz. Nie ma gościa który nie zapłacił frycowego, albo nie kupił przysłowiowego "składaka". Wszystko to jednak pojęcie względne. Zegar jest tyle wart dla mnie, na ile cieszy moje oko i serce. Serce się tylko mi się osobiście kraje jeśli zamiast renowacji lub rekonstrukcji ktoś robi odmalowanie farbą akrylową w zielonym i złotym  kolorze. I nie tylko w przypadku zegarów ale i pięknych starych mebli. 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, LESKOS napisał(-a):

..."nie ma ch...... we wsi" ..

 

Wow... Brutal! 😋😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Całe dzieciństwo i późniejsze lata towarzyszyły mi w domu rodzinnym.

Cały czas na chodzie. Proszę o identyfikację jeżeli możliwe.

Stojący to z moich informacji przełom XIX-XXw 

Kominkowy mam dostęp do werku jest tam widoczny numer.

I ostatni "porcelana" pamiętam że był kiedyś "na prąd" obecnie bateria.

Edit co do porcelany

(Pierwotnie zegar elektryczny o nap. 127V. Obudowa ceramiczna z 3/1926 r.
 Po zmianie napięcia w 1963r. na 220V nowy silniczek napędowy, który uległ spaleniu.
Werk made in China.)

Dziękuję za wszelką pomoc .

IMG-20221016-WA0006.jpg

IMG-20221016-WA0004.jpg

IMG-20221016-WA0005.jpg

IMG-20221016-WA0007.jpg

Edytowane przez michsla1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni porcelanowy to Junghans "kuchenny" Raczej początkowo był to mechaniczny- Zaślepiony otwór do nakręcania...

 mógł wyglądac podobnie ( fotki po przywiezieniu z targu = przed myciem....)

image.thumb.jpeg.506651127276262ae159a6ef1e565a5e.jpeg

IMG_0402.JPG

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkl1 póki co dziękuję Ci za informację!

Junghans z kurantem...😲

Edytowane przez michsla1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na informacje o innych ..? poczekaj na kolegów.. :) Ja jestem od "roboty" a nie od znania się  :)  


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42585036_Screenshot_2022-10-16-17-08-58-744.thumb.jpg.2a1b574bf4773da82913b6211c3263f7.jpgJest to informacja o długości wahadła 12cm oraz jego częstotliwość 196/min.

Tyle mam informacji. 

 

 

Edytowane przez michsla1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak . ale przy kominkowych , to tak z tyłu - bez wyciągania mechanizmu -  , trudno dokładniej określić , No , ale są osoby , co po obudowie , cyferblacie i tylnej płycie , odgadną i dużo powiedzą . Bo zwykle , w tych zegarach , to nikt mechanizmu nie wyjmuje .

Co innego stojący - tu jest możliwość wyjęcia mechanizmu i zrobienia mu zdjęć z kilku stron . Owszem każdy się boi , że później nie włoży go tak samo - nooo, ale jak całe życie w rodzinnym domu , to chyba ktoś potrafi . Obecnie widać cyferblat , wagi , wahadło i fragmencik podstawy gongu .... no to ciężko .  Przydałby się , także widok frontu skrzyni , bo nierzadko starczy rzut oka na skrzynię i wiadomo kto to  !    Wówczas inne zdjęcia , są jedynie pomocą w ustaleniu daty produkcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, PM1122 napisał(-a):

Tak . ale przy kominkowych , to tak z tyłu - bez wyciągania mechanizmu -  , trudno dokładniej określić , No , ale są osoby , co po obudowie , cyferblacie i tylnej płycie , odgadną i dużo powiedzą . Bo zwykle , w tych zegarach , to nikt mechanizmu nie wyjmuje .

Co innego stojący - tu jest możliwość wyjęcia mechanizmu i zrobienia mu zdjęć z kilku stron . Owszem każdy się boi , że później nie włoży go tak samo - nooo, ale jak całe życie w rodzinnym domu , to chyba ktoś potrafi . Obecnie widać cyferblat , wagi , wahadło i fragmencik podstawy gongu .... no to ciężko .  Przydałby się , także widok frontu skrzyni , bo nierzadko starczy rzut oka na skrzynię i wiadomo kto to  !    Wówczas inne zdjęcia , są jedynie pomocą w ustaleniu daty produkcji

Super. Zaraz postaram się o zdjęcia frontu stojącego  i innych szczegółów. Co do wyciągania mechanizmu...to będzie ciężko. Informację traktuje bardziej jako ciekawostkę. Zawsze mi towarzyszyły aż przyszedł czas żeby rozwikłać zagadkę...kto mi towarzyszył tyle lat 

Dziękuję 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, michsla1981 napisał(-a):

Super. Zaraz postaram się o zdjęcia frontu stojącego  i innych szczegółów. Co do wyciągania mechanizmu...to będzie ciężko. Informację traktuje bardziej jako ciekawostkę. Zawsze mi towarzyszyły aż przyszedł czas żeby rozwikłać zagadkę...kto mi towarzyszył tyle lat 

Dziękuję 

 

W stojącym , choć to kłopot i trochę roboty , ale da się .     W komodowym , to chyba nie ma potrzeby , noo , bo  to jest prawie rozbieranie zegara , ale musisz poczekać , aż ktoś znający sie , zerknie w temat i odpowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, PM1122 napisał(-a):

W stojącym , choć to kłopot i trochę roboty , ale da się .     W komodowym , to chyba nie ma potrzeby , noo , bo  to jest prawie rozbieranie zegara , ale musisz poczekać , aż ktoś znający sie , zerknie w temat i odpowie

Z informacji zebranych

Prawdopodobnie jest to

Gustav Becker

Z naszego forum wygrzebane zdjęcie ostatnie.

Tak jak pisałeś ...bez oględzin to tylko zgadywanie i wróżenie.

Może ktoś ma podobny lub więcej wiedzy, doświadczenia i rozeznania.

Wrzucam część zdjęć poglądowych.

 

Ostanie zdjęcie z forum naszego ;)

 

IMG-20221016-WA0012.jpg

IMG-20221016-WA0014.jpg

IMG-20221016-WA0015.jpg

post-6402-0-58061800-1409762144.jpg

Edytowane przez michsla1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kominkowy ma wskazówki Metronowe, wygląda podobnie również cyferblat - ring z cyframi  ale kto wie, może wtórne. 

Mechanizmu po tylnej płycie nie rozpoznaję.

Stojący prawdopodobnie GB, a o Junghansie,  to już koledzy napisali. 

Wskazówki oraz mechanizm z Junghansa zostały usunięte i zastąpione chińskim elektronicznym napędem - wskazówki typowe dla mechanizmów z bateryjką.

Pierwotnie miał mechanizm spręzynowy, nawet pozostał otwór na kluczyk do nakręcania powyżej cyfry "6" który ktoś podstępnie zaślepił.. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, zadra napisał(-a):

kominkowy ma wskazówki Metronowe, wygląda podobnie również cyferblat - ring z cyframi  ale kto wie, może wtórne. 

Mechanizmu po tylnej płycie nie rozpoznaję.

Stojący prawdopodobnie GB, a o Junghansie,  to już koledzy napisali. 

Wskazówki oraz mechanizm z Junghansa zostały usunięte i zastąpione chińskim elektronicznym napędem - wskazówki typowe dla mechanizmów z bateryjką.

Pierwotnie miał mechanizm spręzynowy, nawet pozostał otwór na kluczyk do nakręcania powyżej cyfry "6" który ktoś podstępnie zaślepił.. 

 

@zadra dziękuję. Tak co do stojącego to parę podobnych na google wyszukałem w troszkę innej budzie.... Ojciec boi się rozbierać itd a pewnie gdzieś w środku lub na plecach coś by się wyjaśniło. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.